Skocz do zawartości
Celiusz75

Nowicjusz "stawia" ReefMaxa

Rekomendowane odpowiedzi

no z koszykow to mozesz 1 na dnie zostawic reszte wywalic, bedzie wiecej miejsca. Zobacz jak inny zamontowali dolewke (nawet taki temat zaraz stworze dla naszej wygody :) ) i nie rezygnuj z "deszczownicy" bo moim zdaniem przyczynia sie w lecie do lepszego chłodzenia wody (Kapuhy uwaza chyba przeciwnie). pozdro

Tak myślę o tej dolewce i dochodzę do wniosku, że jeśli czujniki będą w pierwszej komorze, to albo nie będzie "deszczownicy", albo będę musiał w niej wyciąć z boku otwór na kable.

Z innej beczki: właśnie się zorientowałem, że wlałem za dużo wody do baniaka, i jutro jak dojdzie skała, to będę odlewał :p Nie ma to jak myśleć po fakcie. ;)

I sorry za dwa posty pod rząd.


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała po bokach dotyka do szkła więc nie będziesz mógł tam czyścić szyb będzie cię to denerwować i wcześniej czy później przestawisz skałę więc radze od razu poza tym ładne kawałki i ogólnie zbiornik się dobrze zapowiada a ty nie zadajesz oczywistych pytań więc dobrze wróżę. Pozdrawiam i powodzenia.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ze skały troche ułozyłeś mur, a to troche niepraktyczne, lepiej by Ci bylo to troche rozluźnić i zrobic ala schody zeby bylo gdzie korale ustawic, albo nawet zrezygnowac z jakiejs skałki jesli nie bedzie Ci pasowac. pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Urban, luft - Dzięki. Właśnie o to mi chodziło, żeby ktoś rzucił okiem i powiedział, co jest nie tak i co można w ustawieniu poprawić. Postaram się trochę poprzestawiać i znów wrzucę fotkę.


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część skały możesz śmiało wrzucić do ostatniej komory panela, to wizualnie odciąży zbiornik. A resztę poustawiaj tak, żebyś mógł wyczyści boczne szyby czyścikiem, no i przede wszystkim żeby całość podobała się Tobie (lub/i księgowej ;)).

Nie muszą to być koniecznie schody, może być jakaś wyższa konstrukcja z jednej strony, dwie górki czy co tam kto woli. Warto pomyśleć o miejscu dla korali na przyszłość, ale nie musisz robić całego baniaka z półek. Na razie jest trochę graciarnia, po dojściu zwierzaków będzie jeszcze ciaśniej, warto co nieco przerzedzić. Ale oczywiście o gustach się nie dyskutuje :)

Jak boje z RO?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część skały możesz śmiało wrzucić do ostatniej komory panela, to wizualnie odciąży zbiornik. A resztę poustawiaj tak, żebyś mógł wyczyści boczne szyby czyścikiem, no i przede wszystkim żeby całość podobała się Tobie (lub/i księgowej ;)).

Nie muszą to być koniecznie schody, może być jakaś wyższa konstrukcja z jednej strony, dwie górki czy co tam kto woli. Warto pomyśleć o miejscu dla korali na przyszłość, ale nie musisz robić całego baniaka z półek. Na razie jest trochę graciarnia, po dojściu zwierzaków będzie jeszcze ciaśniej, warto co nieco przerzedzić. Ale oczywiście o gustach się nie dyskutuje :)

Jak boje z RO?

Trochę poprzestawiałem (fotki na razie nie zrobię, bo w baniaku jest teraz zajzajer), skała w panelu już jest, poza tym purigen, chemipur i phosguard.

Co do podobania: księgowa sponsorowała skałę :), więc jej się chyba przede wszystkim musi podobać :p. Chciałem zrobić jakieś jaskinie, żeby zwierzaki miały gdzie się chować :)

Z RO wszystko OK. Po prostu zrobiłem pomiar na pierwszym spuście tego dnia. Gdy zmierzyłem po godzinie było 15-16 po RO.

Czy od razu po włożeniu skały warto robić testy? Bo PH jeszcze OK, wyszło 8,0, ale KH wyszło 0 i NO2 też jakieś takie niskie (testy robione salifertem). Z robienia reszty na razie zrezygnowałem.


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy możesz sobie dla wprawy porobić, a poza tym spokojnie na dłuższy czas odpuść. Przynajmniej do zamiaru wrzucenia pierwszego życia (wtedy głównie amoniak i NO2/NO3).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę poprzestawiałem (fotki na razie nie zrobię, bo w baniaku jest teraz zajzajer), skała w panelu już jest, poza tym purigen, chemipur i phosguard.

Co do podobania: księgowa sponsorowała skałę :), więc jej się chyba przede wszystkim musi podobać :p. Chciałem zrobić jakieś jaskinie, żeby zwierzaki miały gdzie się chować :)

Z RO wszystko OK. Po prostu zrobiłem pomiar na pierwszym spuście tego dnia. Gdy zmierzyłem po godzinie było 15-16 po RO.

Czy od razu po włożeniu skały warto robić testy? Bo PH jeszcze OK, wyszło 8,0, ale KH wyszło 0 i NO2 też jakieś takie niskie (testy robione salifertem). Z robienia reszty na razie zrezygnowałem.

KH masz 0??? Nie wiem czy to mozliwe....


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH masz 0??? Nie wiem czy to mozliwe....

No właśnie. Robiłem testem saliferta. Test nowy, dziś kupiony.

Nabiera się 1 ml odczynnika w strzykawkę i dozuje po kropli, aż woda z pierwszym odczynnikiem zmieni kolor. To co zostanie porównuje się z tabelą.

Zużyłem CAŁĄ strzykawkę do zmiany koloru, wg tabeli KH=0 :o

Albo coś pop....., albo nie wiem co.


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

im więcej wlejesz tym wyższe kh,więc nie możliwe żebyś miał zero


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

im więcej wlejesz tym wyższe kh,więc nie możliwe żebyś miał zero

Masz rację. Z instrukcji źle zrozumiałem, że mam odczytać ile zużyłem. Teraz się zagłębiłem i widzę, że z tabela mam porównać położenie tłoczka. Mea culpa.

Czyli wychodzi, że KH mam ok. 15.


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update ustawienia:

post-13140-0-61357400-1323601182_thumb.jpg

Zrobiłem trochę półek na korale. Nawet sponsor powiedział, że ładnie i lepiej niż poprzednio.

Temperatura ustabilizowana na 25,5 C

Jedna pompa dmucha na tył, druga na skały z przodu.

Światło: 7 godzin aktynika, 4 godziny dzienne. Zastanawiam się, czy nie zmniejszyć na razie.


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej, ale jeszcze jest nad czym pracować. Osobiście tego ostatniego kawałka skały tak wysoko bym nie umieszczał, ale widać że wszystko idzie w dobrą stronę a świecenie na początek faktycznie zredukuj i uzbrój się w cierpliwość:coffee:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sobotę minie tydzień od włożenia skały. Pompy chodziły cały czas i mimo tego, ze skała była odgazowana, to syfku trochę wydmuchały.

Dwa pytania:

1. czy mogę trochę "pokiziać" skałę szczotką, żeby poodrywały się takie farfocle, które jeszcze gdzieniegdzie wiszą?

2. czy można już odessać syfek i wsypać LS, czy jeszcze z tydzień poczekać? Wiem, że po wsypaniu dojrzewanie rozpocznie się praktycznie od nowa.


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne ze wsypuj piach. Na co czekasz ?

Jasne ze mozesz poszorowac szczotka skałę. Walcz z gloniskami wszelkimi metodami. Na początku rób podmianki na ubogiej soli i ogranicz światło.

Skały ładnie ułożyłeś. Mozesz spokojnie wywalic ten kawalek najwyższy i tez bedzie super.Tylko staraj się żeby był przepływ dookoła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Oczywiście, że możesz.

2. Oczywiście, że możesz, ale lepiej poczekaj z tym jeszcze tydzień. Kieruj cyrkulację na skały, zmieniaj co dzień/dwa i pewnie jeszcze trochę syfku się wysypie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

@TomekSz - sól mam ubogą, zgodnie z tym co wyczytałem i podpowiedziami tutaj. W tej chwili świecę 3 godziny dziennym i samym aktynicznym po jednej godzinie na początku i na końcu. W sumie 5 godzin normalnego świecenia + trochę nocnego (dioda). Przepływ dookoła jest, bo sprawdzam, czy każdym miejscu ruszają się resztki.

@ejerzyk - położenie pomp (tunze 6015 i Aquael RC 2600) zmieniam praktycznie codziennie. Nawet na przedniej szybie już były przyklejone :)


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A glony Ci sie pojawily już ?

Nie zauważyłem. Jakieś tam bardzo delikatne zielenienie gdzieniegdzie jest, ale nie wiem czy to glony. Większość tego co mi fruwa na skale ma kolor buro-szary.


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsypuj piach. Nie czekaj. Tylko zrob to tak, zeby nie zasypac skal. Wylacz pompy i najlepiej przez jakas rurke nasyp piach na dno.

Jak juz wszystko opadnie to wlacz popmpy i przedmuchaj skale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęły 2 tygodnie. Gdzieniegdzie zaczęły pojawiac się zielone glony. Odpieniacz nareszcie zaczął pienic w miarę normalnie (w porównaiu do tego co czytałem na forum i widziałem na YT), piana zaczęła się robić bardziej "gęsta", a nie tylko woda i woda.Wyniki testów oczywiście mówią "Czekaj".

Dziś lub jutro chcę zrobic pierwsza podmiankę w ilości 10 l. Czy dobrym pomysłem będzie wyciągnięcie ustrojstw z panelu i przepłukanie/umycie w RO?


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jeszcze nie czyściłeś to oczywiście zrób to przy okazji podmianki.

Nie zapomnij o fizelinowych filtrach i o tym by po ich wyczyszczeniu wlać bakterie :coffee:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-13140-0-46300000-1325846965_thumb.jpg

Nastąpiła mała zmiana aranżacji. Wywaliłem górną skałę, po rozbiciu poszła do koszyka w panelu.

Parametry ładnie "idą" w kierunku optymalnych, pora więc pomyśleć o obsadzie baniaka.

Zgodnie z tym co przeczytałem w FAQ chciałbym na poczatek wpuścić 2 krewetki, ze 3 ślimaki i 3 kraby, a także coś do przekopywania piasku. Myśłałem o rozgwieździe piaskowej, ale z tego co widziałem na Reeflex'ie może ona dorastać do 25 cm, więc czy nie będzie za duża do RM i w konsekwencji nie będzie się męczyć? Jeśli nie rozgwiazda, to chyba zostają Nassariusy, a później ewendualnie babka/i.

Od razu nasuwa mi się pytanie: ile stworzeń mogę jednocześnie wpuścić do akwarium, żeby bardzo go nie zdestabilizować? Z jednej strony nie chcę przesadzić, a z drugiej nie za bardzo kalkuluje mi się jazda po 1 czy 2 zwierzoki :)


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie podoba :) choc osobiscie bym troszke inaczej poukladal ( mniej ) ale i tak jest fajnie :p pzdr i jako rowniez przyszly(nowy) posiadacz reefa bacznie obserwuje twoj 'rozkwit' :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.