Skocz do zawartości
Piostu

[110] Projekt przesiadka

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Ponieważ jesteśmy zmuszeni do likwidacji słodkich zbiorników :crybaby: w nagrodę postanowiliśmy z zoną powiększyć nasze "królestwo" słone :thumbsup:.

Po kilkunastu godzinach pertraktacji wynegocjowałem maksymalne wymiary nowego szkiełka na 60X48X40 co daje nam około 110 litrów.

Niestety miejsce docelowe w którym ma stanąć akwa wyklucza całkowicie możliwość zainstalowania sumpa, więc jedyna opcją jest panel.

W pewnej chwili planowania zorientowałem się że bardzo podobne wymiary ma reefmax (60x40x45) .

I tutaj zaczynają się moje wątpliwości: czy lepiej kleić i kompletować zestaw samemu :question: .

Moje wątpliwości pogłębił fakt, że czytałem kilka/naście tematów w których ludzie pisali o tym że wymieniali odpieniacze w swoich reefmaxach.

Zastanawiam się również jaki odpieniacz wsadzić do akwa, jeśli zdecydowałbym się kleić szkiełko. docelowy odpieniacz musiałby być przede wszystkim cichy i napędzany pompą ( a nie brzęczykiem ) i mieć jak najbardziej kompaktowe wymiary, bo bezpośrednio od nich uzależniona jest szerokość panelu. Wstępnie przejrzałem listę e-rybki i zastanawiam się nad wyborem któregoś z nich : Hydor Slim-Skim 250.65 ,GroTech HEA 080 , Tunze DOC skimmer 9002, Skimz Monzter SH1 Wewnętrzny.

Nie mam jednak za dużo doświadczenia w temacie, więc prosiłbym o opinie na ich temat, lub jeśli znacie jakieś dobre, małe i ciche inne odpieniacze godne polecenia to również z chęcią zapoznam się z nimi.

No i w zasadzie główne pytanie: kleić czy reefmax ? smile.gif

Pozdrawiam


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponowaliśmy Ci jeszcze taki: Turboflotor Blue 500

Wykluczyłeś już go, czy o nim zapomniałeś?

A jeżeli chodzi o akwa, to zdecydowanie kleić! Przezroczysty silikon i prosta przednia szyba to wystarczające atuty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ejerzyk Szczerze to zapomniałem nazwy, a jak zacząłem przeglądać produkty to już całkiem się pogubiłem wallbash.gif. Ale masz rację - chyba się zdecyduję na ten :). Prośbę tylko mam do użytkowników o wymiary - Google pytane o to twierdzą tylko tyle, że mieści się do drugiej komory w Reefmaxie ... realmad.gif

@adam_s - majstruję :) Biorąc pod uwagę opinię ejerzyka będę kleił, tylko potrzebuje jeszcze wykombinować blat pod niego, żeby komoda się nie uginała i światło.

Światło.... moje utrapienie X.gif Od wczoraj czytam "zady i walety" każdego rodzaju i dostaję kociokwiku.

HQI odpada - na jednym żarniku uzyskam tylko jedną temp. barwową, grzeje się i jest prądożerne.

T5 - do 60 cm nadają się tylko 24W, czyli żeby w ogóle móc pomyśleć o jakiś SPSach ( daleka przyszłość, ale chcę się przygotować już teraz ) musiałbym powiesić i zmieniać min. 4.

LED - Rozważałem tę opcję dopóki nie zobaczyłem że lampa 96 Wat w erybce kosztuje ponad 3 tysiące ... huh.gif

Na dzień dzisiejszy najbardziej pasuje mi opcja LEDów, jednak nie mam tyle kasy żeby wyłożyć 3 tysie na stół, a do DIY gubię się jeszcze w tych lumenach i watach, poza tym nie mam warsztatu sad.gif.

Szukałem na alledrogo i nawet znalazłem lampeczkę diodową w rozsądnej cenie... ale chwilę później znalazłem tą sama lampę tu na forum i wynikało z wypowiedzi "LED - szpeców" że mogę sobie nią oświetlić szafę, a nie baniak wallbash.gif

Jeśli jakaś dobra forumowa duszyczka miała namiar na jakąś sensowną lampę do mojego przyszłego litrażu to prosiłbym o nazwę/linka/inny namiar ( oczywiście może być DIY ) to poproszę pięknie unworthy.gif...

Nie potrzebuję fajerwerków - zwykłe ON/OFF i ew. ręczne sterowanie kanałami w zupełności wystarczy....


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek.

Negocjuj wymiary. Jak będziesz w sobotę to pogadamy o światełku. :welcome:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BAU - niestety to max który wchodzi w rachubę. Szafka docelowa ma 90X40. Wymóg piękniejszej połowy mówi że możemy ja trochę odsunąć od ściany, ale baniak nie może być do krawędzi. Zostawiam po 15 cm od krawędzi, i odsuwam komodę o 8 cm od ściany ( tył będzie opary na blacie, który będzie miał swoje nóżki za komodą ).

@ejerzyk - nie kuś, bo jeszcze przyjadę harhar.gif. A jak przyjadę to zamęczę Cie pytaniami i wątpliwościami jak na rasowego żółtodzioba przystało thumbup.gif

Edytowane przez Piostu (wyświetl historię edycji)

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Projekt przesiadki nabiera rozmachu. Aby sobie ( i Wam thumbup.gif ) lepiej zobrazować wszystko co planuję zrobić popełniłem taki mały projekt.

Całe akwarium ma mieć docelowo wymiary60X50X40, co daje nam 120 litrów brutto.

Nie ma możliwości zrobienia sumpa ( uwierzcie że gdyby tylko była to nie zastanawiał bym się nawet sekundy ), więc będzie panel.

Panel planuję zrobić 10 cm szeroki, i pół centymetra niższy niż całe akwa, na wypadek przelania.

sciana.png

panel.png

w pierwszej komorze od lewej stoi odpieniacz ( Turboflotor Blue 500 ) , na ściance po prawej będzie wisiała grzałka.

Następne dwie ścianki wyłapują ewentualne bąbelki powietrza ze spływu, odpieniacza itp.

Komora środkowa będzie wypełniona kawałkami LR i będzie miejscem na ewentualne woreczki z absorbentami ( oby nie były potrzebne :) )

Następne ścianki to ponowne zabezpieczenie przed bąbelkami i ustalają poziom wody dla komory pompy.

Pompę planuję taką : Hydor Pico 1200

Przepływ pomiędzy lewą a środkową komorą zaplanowałem dół-dół ponieważ chciałbym wymusić aby cała woda przeszła przez odpieniacz ( z lewej strony ) a po prawej wymusi przepływ całą powierzchnię LR ( od dołu do góry ).

Ponieważ to mój pierwszy projekt takiej konstrukcji proszę o wszelka krytykę i uwagi.

Pozdrawiam


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie.

Ogarnęły mnie wątpliwości, a już chciałem oddawać projekt do szklarza wallbash.gifwallbash.gif...

Mianowicie zacząłem się zastanawiać "a co będzie jak odpieniacz okaże się niewystarczający" ?

( na razie ze względów finansowych planuję odpalić na pierwotnym, ale nie chcę sobie drogi zamykać głupim błędem )

Czytając forum znalazłem kilka wypowiedzi pochwalnych dla Delteca MC 500 i zacząłem kombinować jak go tu wcisnąć i przy obecnym projekcie nijak się nie da rant.gif ( Deltec ma 21 cm szerokości, a w obecnej formie pierwsza komora 19,5 )

Zastanawiam się zatem co wybrać:

  • Zlikwidować całkiem pierwszą przegrodę - wtedy przepływ z pierwszej komory jest górą, a nie dołem jak zakładałem pierwotnie
  • Przesunąć pierwsze trzy ścianki o 2cm w prawo co zmniejszy drugą komorę z planowanych 20,7 cm do 19,7 ( w całym projekcie zakładałem szyby 6 mmm )
  • zmniejszyć prześwit między przegrodami z 2 cm do 1 - Ewentualne problemy przy czyszczeniu przelotów ....
  • Jeszcze coś innego ....

Poradźcie proszę, bo jestem w kropce ...

Pozdrawiam


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz uprościć panel. Ja lubię prostotę. Pozdrawiam

7ef6cc4ac3a9a4b0m.jpg

lub jeszcze prościej

fa937c94441392cdm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli przekombinowałem.

Jednak to prawda co mówią że jak się człowiek "prześpi z problemem" to dobre pomysły przychodzą do głowy, i to że "co dwie głowy to nie jedna"

Dzięki marzyciel za opinię unworthy.gif. Patrząc po Twojej propozycji i analizując po raz setny moje wypociny zmodyfikowałem projekt.

Zmiany jakie wprowadziłem:

  • zmniejszyłem grubość przegród do 3 mm - wydaje mi się że w zupełności wystarczą takie szyby, tam ( chyba ) nie działaja aż tak wielkie siły żeby 6mm było wymagane...
  • Skasowałem dwie przegrody - obie zapory składają się teraz z dwóch szyb.
  • Przeniosłem pierwszą przegrodę w prawo- wydaje mi się że lepiej mieć większą pierwszą komorę i więcej opcji na pienidło i ewentualnie tam też powrzucać LR/adsorbenty/inne niż sztywno trzymać się wyznaczonego schematu.
  • Poszerzyłem przepływy między ścianami do 3 cm
  • Zmniejszyłem komorę pompy do 6 cm.

projet_wer_2.png

Na chwilę obecną wielkości komór kształtują się następująco:

Komora 1 ( odpieniacz ) - 23,4 cm

Komora 2 ( LR ) - 22,2 cm

Komora 3 ( pompa ) - 6cm ( a w zasadzie 9 cm, ponieważ komora "zaczyna się " od prawej krawędzi przedostatniej przegrody, ostatnia ma za zadanie nie powodować przelewania się wody górą na pompę, aby uniknąć ewentualnych bąbelków powietrza przy wpadaniu wody górą )

Popatrzcie proszę na projekt w obecnej wersji i przekażcie wszelkie Wasze uwagi/sugestie/opinie/pomysły ( oczywiście zarówno a pro po projektu jak i planowanego sprzętu - chodzi mi głównie o pompę, bo nigdzie nie mogę nic sensownego na jej temat znaleźć )

Jeśli wszystko będzie OK to dzisiaj wieczorem projekt ląduje u szklarza i będzie się działo :)

Za wszelkie uwagi z góry serdeczne dzięki unworthy.gif

edit: poprawki w wymiarach :)

Edytowane przez Piostu (wyświetl historię edycji)

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam małe doświadczenie, ale kiedyś czytałem, że jeżeli woda wpływa do komory z odpieniaczem górą to dobrze żeby dołem wypływała, by odpieniacz mielił ciągle „nową” wodę (nie sprawdzałem tego). Nie ma strachu przegrody możesz wkleić sam (ewentualne przeróbki w panelu też nie wymagają profesjonalisty), nie będzie tak piknie, ale kto będzie tam zaglądał? Pozdrawiam

P.S. Widzę że panel przebiega wzdłuż dłuższej ściany akwarium i kombinujesz by na LR było jak najwięcej miejsca. Mam taki sam plan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie jestem pewien czy tak powinno być. Celowo zrobiłem tak, żeby woda z pierwszej komory szła górą, ponieważ chciałem uniknąć sytuacji w której jakieś stałe syfki które przedostały się przez grzebień płyną z prądem wody pomiędzy przegrodami do następnych komór, zamiast opaść na dno w pierwszej i zostać zaciągniętymi przez odpieniacz. Nie jestem pewien czy moje rozumowanie było słuszne - pisze tylko czemu tak a nie inaczej zrobiłem.

Tak - panel bedzie na tylnej ścianie, ponieważ pozostałe trzy będą widoczne. Co do wielkości komory na LR - chciałbym mieć ją dość dużą, jednak nie kosztem funkcjonalności panela. Z tego powodu też projekt jeszcze troszkę zmodyfikowałem - powiększyłem komorę na pompę, żebym nie musiał kombinować w razie awarii planowanej. Poza tym .... nigdzie nie jest napisane że nie wolno w komorze pompy/odpieniacza powrzucać LR :).

Pozdrawiam


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.