Skocz do zawartości
luft

Czy większe akwarium rybne musi być skazane na pokolce?

Rekomendowane odpowiedzi

Temat troche przewrotny, ale siedzi mi w głowie. Pokolce - cudownie piękne ryby jak i kłopoty - wrażliwe, kosztowne i do tego z charakterem. Liczę na wypowiedzi zarówno zachwycających się piękną obsadą pokolcy wraz z opisem ponoszonego trudu jak i wpisy kolegów którzy posiadają większe baniaki rafowo rybne czy FO, w których nie ma ani jednego pokolca.

pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą być ustniczki, ustniki, rogatnice, skrzydlice... wybór jest ogromny :) Znam zbiornik typowo rafowy, głównie miękkie i LPSy w którym pływa ogromna Pterois volitans, widok jest niesamowity.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że baniaki głównie po to większość ( nie wszyscy ) powiększamy żeby wpuścić tam właśnie pokolce


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego co napisał Yarcio dochodzi chyba też dostępność pokolcy. Pewnie większość z nas wpada w pułapkę schematu - duże akwarium, to i ryby muszą być duże bo małych nie będzie tak widać. A tutaj jednak pokolce są odpowiednie bo po pierwsze duże, po drugie łatwo dostępne, po trzecie duża różnorodność w obrębie tej rodziny ryb.

Ciekawe jakby wyglądał taki baniak na przykład z tysiąc litrów i powiedzmy ławica pięćdziesięciu anthiasów w toni i ze 20 błaznów buszujących wśród kilkunastu ukwiałów między skałami?

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość edi

o, temat dla mnie :thumbup:

@ironista- dokladnie mam zamiar isc tym kierunku,

ale narazie jestem na etapie zakonczenia dojrzewania i wpuszczaniu pierwszego zycia :baby:

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 pokolce (w tym dwa xanturum). Dużo osób przestrzega mnie, aby już ich nie pakować do akwa. Aja jeszcze chce wpakować trzy zdrowe żółtki (tylko nie znalazłem jeszcze odpowiednich). Raz mi tylko jeden człowiek powiedział, że to realne, bo wtedy agresja rozłoży się równomiernie na wszystkie i nie powinno być kłopotu.

Ciekawe jaka będzie realna prawda?

@ironista - mam 9 błaznów i rozlazły się po akwarium ;-)

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo temat dla mnie :D

ja założyłem 1000l (przez 200, reefmax i 400l) właśnie po to żeby móc wpuścić pokolce - w sumie duże ładne , kolorowe ryby. W zasadzie zbiornik założony, żeby móc trzymać Naso - piękna ryba. Teraz w zbiorniku pływa 5 pokolcy, dojdzie jeszcze jeden i będę szczęśliwy.

Choć w zasadzie po małym namyśle - nie muszą to być pokolce - mam jeszcze Chelmona, Kometkę i Heniochus diphreutes i jeśli byłby jeszcze inne ładne i duże ryby nie musiały by być to pokolce. Naso i białobrody (którego właśnie mam wpuścić) są po prostu ładne a pokolcami są przy okazji ;)

czyli duży zbiornik dla dużych ryb - choć wejdzie też kilka mniejszych (np. 20 anthiasów które będę miał) ale może 50 anthiasów wyglądałoby też ładnie bez tych pokolcy - tylko nie u mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj oglądałem zbiornik w sklepie i widziałem pokolca http://pl.reeflex.net/tiere/543_Acanthurus_japonicus.htm który tam umierał po dostawie do sklepu i było mi go tak żal że masakra...nic to nie wnosi do tego tematu ale boli mnie to że ludzie omotani chęcią posiadanie tak ślicznych zwierząt zrobią wszystko tylko żeby je mieć i na nich zarobić...kosztem pozbawienia ich życia i ich naturalnego środowisko.Czasami przykre jest to nasze hobby


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że duże akwarium z dużą ilością małych kolorowych rybek jest dużo ciekawsze i bardziej kojarzące się z typową rafą niż zbiornik z kilkoma oklepanymi pokolcami które pływają prawie w każdym baniaku,idę w tym właśnie kierunku,ostatnio wpuściłem chromisy margaritifer (niestety tylko 2 szt.) ale obserwując ich zachowanie można boki ze śmiechu zrywać,inaczej zachowują się ryby w małych a inaczej w dużych zbiornikach,marzy mi sie obsada różnych chromisków,apogonów i babek gdzie widać ten ruch,kolor i życie rafy,chętnie zamienię moje pokolce :)


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie duże domowe akwarium morskie, to takie od 1500 literków.....trzy lub cztery stada różnych anthiasów i trochę innych małych rybek oraz obowiązkowo dwa duże ustniki......bajka. Jestem zdania, że zdecydowanie dominujące powinny być małe rybki :)


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 pokolce (w tym dwa xanturum). Dużo osób przestrzega mnie, aby już ich nie pakować do akwa. Aja jeszcze chce wpakować trzy zdrowe żółtki (tylko nie znalazłem jeszcze odpowiednich). Raz mi tylko jeden człowiek powiedział, że to realne, bo wtedy agresja rozłoży się równomiernie na wszystkie i nie powinno być kłopotu.

Ciekawe jaka będzie realna prawda?

trzy zdrowe żółtki , ale wyłącznie znacznie większe od xanturum , a i tak jest ogromne ryzyko że dwa granatowe wykończą trzy żółte .

inna opcja odsprzedać komuś tego większego z pary xanturum , tylko bez tej pary xanturum to już nie będzie "TO" akwarium .

Edytowane przez presidento (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy xanthurum są aż tak agresywne ? u mnie pierwszy był scopas (podobno skurczybyk) i dopuściłem do akwarium żółtka i potem xanthurum

adam masz spory zbiornik, trochę cierpliwości przy wpuszczaniu i powinno być OK - możesz xanthurum na kilka dni wydzielić w akwa i do drugiej części wpuścić żółtki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy xanthurum są aż tak agresywne ? u mnie pierwszy był scopas (podobno skurczybyk) i dopuściłem do akwarium żółtka i potem xanthurum

adam masz spory zbiornik, trochę cierpliwości przy wpuszczaniu i powinno być OK - możesz xanthurum na kilka dni wydzielić w akwa i do drugiej części wpuścić żółtki

Kuba nie będzie żadnej izolacji - fizycznie nie dowykonania. Mam nadzieję, że wszystko dobrze się zakończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że wpuszczone w przewadze żółtki dadzą sobie radę.

I Herkules d*pa kiedy ludzi kupa. :thumbup:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że wpuszczone w przewadze żółtki dadzą sobie radę.

I Herkules d*pa kiedy ludzi kupa. :thumbup:

wiesz ... ja znam doskonale te xantorumy ... i nie chcę krakać ale po wpuszczeniu żółtków będzie ro***erducha wielka . Adam nagrywaj wszystko i zdasz relację filmową .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie ludzie trzymaja w mniejszych akwariach pokolce, ale w moim 360 l netto, jakos szkoda mi sie ograniczac w obsadzie przez wojownicze pokolce. Mnogosc kolorow, ryb, ktore sa w miare ciekawe i w miare pokojowe - to mnie kręci. Wpuściłem ostatnio 4 chromisy, marzy się dołożenie 10-20 :D Na 90 % na dzien dzisiejszy nie zdecyduje sie na pokolca w obecnym akwarium.

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie rybcie w kierunku fluo.Coris gaimard i pomacanthus semicirculatus.Odnośnie pokolcy myślę że intensywny żółty kolor żółtka jest nie do zastąpienia tak samo jak niebieski z żółtym hepatusa.Te dwa pokolce osobiście traktuje jako zestaw obowiązkowy.Oczywiście to moje skromne zdanie.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze w wiekszych akwariach mają pływać pokolce, a co! :D Marudzicie, a każdy lub większość i tak ma pokolca :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz ... ja znam doskonale te xantorumy ... i nie chcę krakać ale po wpuszczeniu żółtków będzie ro***erducha wielka . Adam nagrywaj wszystko i zdasz relację filmową .

Pewnie nagram, moje Xanturum to Kozaki :-)

Wysłane z ogryzka ... Pozdrawiam Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolcy, czy raczej pokolców? Wydaje mi się, ze Wy wszyscy, którzy macie pokolce, wcale nie macie żadnych "pokolcy" :p

Sorry za lekki offtop...

Edytowane przez trollkrabbe (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie sie marzy akwarium z rogatnicami:-) Lubie lobuzow:-P

Ale rozum podpowiada: wieksza roznorodnosc =mniej problemow.

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje Xanturum to Kozaki :-)

ja do wpuszczenia żółtków do akwarium z xanturumami użyłbym takiej siatki :

http://allegro.pl/si...2799583433.html

wyciąć odpowiedniej szerokości siatkę , obciążyć ją czymś na dole i oddzielić nią fragment zbiornika , jakieś 1/3 tak jak pozwala na to ułożenie skał , wtedy wpuścić do tej mniejszej wydzielonej części żółtki , xanturum przez kilka dni beda się im przez siatkę przyglądać a nie zamęczą ich , jak będzie widać po kilku , kilkunastu dniach że już się tak nie stroszą na siebie wtedy nocą po zgaszeniu oświetlenia wyciągnąć siatkę ,

i tu na dwoje babcia wróżyła , albo będzie wojna w zbiorniku albo względny spokój , zawsze to lepsze niż experyment na żywca wymęczone w woreczkach , aklimatyzacją i jeszcze nie wiadomo czym żółtki wpuszczone do akwarium gdzie rządzi para xanturum w zaawansowanym stadium ADHD .

jeszcze dodatkowo zastosować metodę z lusterkiem - dostawić lusterko do szyby w tej części gdzie pływają xanturumy , zamiast żółtka bedą atakować swoją fatamorganę za szybą .

Edytowane przez presidento (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój żółty tak właśnie robi atakuje swoje odbicie na szybie, czasem mu się nudzi i przestaje a czasami na nowo zaczyna :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno metoda z siatką ma taki plus że nowe ryby się zaaklimatyzują i będą silniejsze i mniej zestresowane - będzie im łatwiej się bronić

choć jak wpuści 3 ryby to na pewno będzie inaczej niż się wpuszcza jedną.

u mnie mając już w akwa (krótko bo około 2 tygodni) scopasa i chelmona dopuściłem żółtka i był goniony w róg (nie jakoś ostro i przez 3-4 dni siedział w rogu akwa + był trochę poobijany) póxniej było wszystko OK, za tydzień czy dwa wpuszczałem xanthurum i naso i nikt ich nie ganiał wszystko było miło - pytanie czy to dlatego że wpuszczałem dwie ryby na raz, czy dlatego że zebry były już dwie i jakoś się uspokoiły, czy dlatego że xanthurum była większa od scopasa i zółtka - pewnie nikt nie wie

teraz chcę dopuścić białobrodego i mam stresa ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

był spokój - czy dlatego że xanthurum była większa od scopasa i zółtka

teraz chcę dopuścić białobrodego i mam stresa ...

dokładnie , dlatego że xanturum był większy .

a na dodatek xanturum jest chyba najagresywniejszym ustawiaczem i kierownikiem zamieszania w akwarium.

u mnie w poprzednim zbiorniku xanturumy wykończyły raz jednego żółtka w 3 dni po wpuszczeniu go do zbiornika , a po 3 tygodniach ponowiłem próbę , przywiozłem 2 żółtki w tym jeden 2 razy większy od xanturum , no i żółtki nie miały nic do gadania , xanturumy sprowadziły je do narożnika , żółtki obtłuczone , wystraszone , przeżyły z tydzień i musiałem się pożegnać z nimi i pomysłami wpuszczania żółtego do niebieskiego . teraz te xanturumy rządzą w akwarium "grunwald" u Adama .

więc będziesz miał stresa a białobrody pewnie jeszcze większego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.