Skocz do zawartości
Felipe

Jak sprawdzić ile NaCl mam w wodzie??

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest jakiś sposób żeby dowiedzieć się ile mam NaCl w wodzie morskiej? Np procentowa zawartość w ogólnej mieszance, czy jakkolwiek...

Zastanawiam się nad tym po lekturze kilku materiałów na temat soli bez soli i równowagi jonowej... Powiem szczerze, że od trzech lat stosuję tylko roztwór ballinga na KH i Ca, czasami doleję Mg, nigdy nie stosowałem soli bez soli. Dodatkowo szukam przyczyny osłabnięcia moich spsów. Milka i pavona dostały "bielenia plackowatego" a montipora talerzowa straciła fluorescensję. Reszta korali, w tym więszkość LPSów ma się świetnie.

Wiem, ze mogą być też inne przyczyny, ale chciałbym jakoś sprawdzić moje podejrzenia i dlatego proszę o pomoc magików chemików :)

Edytowane przez soobeek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz po prostu zacząć podawać i sprawdzić efekty? Co jest powodem, że podajesz tylko KH, Ca i Mg skoro się mówi o podawaniu tych trzech specyfików najlepiej w równej dawce. Jak nie masz czym to zapodaj z ręki. Ja bardzo długi czas zapodawałem ze strzykawek zanim się dorobiłem pomp dozujących.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz po prostu zacząć podawać i sprawdzić efekty? Co jest powodem, że podajesz tylko KH, Ca i Mg skoro się mówi o podawaniu tych trzech specyfików najlepiej w równej dawce. Jak nie masz czym to zapodaj z ręki. Ja bardzo długi czas zapodawałem ze strzykawek zanim się dorobiłem pomp dozujących.

Zacznę podawać, ale chciałbym choćby ze względu na swoją wiedzę sprawdzić czy dokładnie to jest powodem problemów. Nie chcę potem wróżyć z fusów: "spsy mi marniały, podałem sól bez soli i jest dobrze" Jeżeli sprawdzenie zawartości NaCl jest w zasięgu zwykłego akwarysty, to chciałbym to zrobić.

refraktometrem

Niby w jaki sposób refraktometr ma mi pokazać zawartość samej NaCl?? Z tego co wiem, pokazuje zasolenie na podstawie rozpuszczonych wszystkich soli w wodzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

używasz jednej soli czy mieszałeś różne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filip SBS to nic innego jak microelementy ktore sa niezbedne, jesli zbiornik jest bogaty w korale

Same podmiany nie wystarczaja dlatego decyzja uzycia NaCi jest suszna,

Pierwsza faza malej ilosci micro w wodzie to jasne kolory a potem juz tylko bielenie z braku

Mozesz naturalnie uzyc mikro w kroplach Aqua forest czy innej firmy

Przedawkowanie zazwyczaj objawia sie ciemnieniem korali.

Ps. poprawilem NaCi na SBS sorki

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marine, co Ty piszesz? :-)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb to tylko po to zeby ciebie wywolac jak to jest z ta sola bez soli


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno rozmawialem o tym z Arduanem...

dyskusja zaczela sie od tego, ze nawet stosujac SBS, istnieje spore prawdopodobienstwo, ze ilosc NaCl w wodzie nam albo rosnie - czyli de facto zubaża mikroelementy - albo maleje - czyli zwieksza stęzenie mikroelementow.

Doszlismy do tematu osmolalnosci, czyli ilosci molowej NaCl w kilogramie rozpuszczalnika.

Nie znalezlismy latwej metody na oznaczenie sodu. Chlorki mozna oznaczyc stosunkowo latwo, ale łaczna suma chlorkow jest większa niz a przypadająca na chlorek sodu.

Rozwazalismy tez błone półprzepuszczalna i porownanie wody akwariowej ze wzorcem. Tak czy siak do konkretów nie dotarlismy, ale temat caly czas jest otwarty.

Na razie najlatwiejsza metoda - choc nie najtansza to dac probke wody do laboratorium na oznaczenie sodu.

Temat w kazdym razie jest ciekawy i znajac odpowiedz na tytułowe pytanie byłoby nam duuuuuzo latwiej w wielu aspektach testow, zasolenia i suplementacji

W kazdym razie autor watku trafil w sedno - brawo :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filip,

jak duze podmiany robiles i jak czesto ?

Piotrus;

miales ciezki wieczor ? :wine:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marine! Nazewnictwo, czytają to rowniez początkujący! :-)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że to nie jest wielki problem ,zachowując proporcję makroelementów do zasolenia nie ma możliwości aby było za dużo NaCl w wodzie .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian, nie mowie o skladzie solanki do podmiany tylko zmianach kumulujacych sie przez miesiace na skutek niedokladnosci dawek, pomiarow etc. Ile razy zdarzylo sie akwarystom ze braklo im jakiegos plynu ballinga czy wezyk wypadl z butelki. To wszystko sa drobnostki w momencie wystapienia, ale z czasem sie kumuluja. Niektorzy badacze sugeruja ze zmiana stosunku NaCl vs reszta mikro i makroelementow jest jednym z powodow wystapienia OTS.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepszym sposobem unikniecia takich problemow sa regularne podmiany wody.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie mialem na mysli SBS sorki Seb

Czytalem wasze wszystkie posty 2009 2010, 2011 Itd. kiedy to wielcy tego swiata morskiego debatowali na temat SBS

Wszyscy doszli jednoznacznie do wniosku ze stosujemy SBS do utrzymania rownowagi jonowej.

Wtedy kiedy byly rozmowy na ten temat wiekszosc odstawiala SBS poniewaz Glony czy inne przyczyny bogactwa SBS.Powodowaly problemy.

To wlasnie wasze opinie spowodowaly ze chcialem przekonac sie co to jest i jak to wplywa na zbiornik.

Nigdy nie podwazyl bym Seba czy Staniego czy innych Ktorzy maja juz kilogramy korali na swoim koncie.

Ale Haslo Rownowaga jonowa nie dawala mi spokoju wiec rozpoczolem dozowanie zgodnie z zaleceniami w stosunku do CA

Zakupilem dwadziescia szczepek pieknych pastelowych i wsadzilem do zbiornika po kilku tygodniach rozpoczol sie proces zycia.

Balling pelna para wystartowal, ale po dwoch miesiacach korale wszystkie zciemnialy, zadawalem sobie pytanie dlaczego.Pytalem na Forum ale nie dostalem jednoznacznej odpowiedzi.

Pewnie brak micro, rozpoczolem kropelkowanie Ale niestety, brak widocznych oznak, bilem sie z myslami co robic.

Stwierdzilem ze odstawie wszytkie krople, zaczekam miesiac i zobaczymy ale niestety nadal bez zmian.

Myslalem ze jedyne co moze wplywac jest SBS poniewaz nic nie leje, Zrobilem test plynu SBS na potas bo tylko taki mialem i ku mojemu zdziwieniu

test wskazal zawartosc potasu .

Wiec to mi dalo do myslenia jesli tam wystepuje potas to znaczy ze micro moze byc zawarte w SBS

Pomyslalem ze jest nadzieja moze przedawkowalem TO COS CO JEST W SBS

Odstawilem SBS calkowicie po szesciu tygodniach korale zaczely jasniec na dowod wstawiam foto.

Mozemy to nazwac jak chcecie micro czy jony czy inaczej to dziala i ma wplyw na wszystkie kolory korali

Napewno wplywa na przyrost glonow napewno wplywa na kolor.

Kolega z forum kiedy odwiedzil mnie stwierdzil ze korale wygladaja jak na zeovicie zapytal co robie.

Rozpoczolem lac SBS ponownie w ilosci znacznie mniejszej do uzyskania koloru ktory mnie bedze satysfakcjonowal.

To jest tylko i wylacznie moje doswiadczenie ktore widze w moim zbiorniku PROSZE NIE BRAC PRZYKLADU ZE MNIE PONIEWAZ NIE JESTEM DO KONCA NORMALNY :thumbup:

IMG 1103

IMG 1108

IMG 1105

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat.

W związku z faktem że mam stały pomiar zasolenia, leje mi się pełny balling a podmiany robię co drugi tydzień 10%, zauważyłem że od podmiany do podmiany zasolenie zawsze leci o 0.3 do 0.4 ppt.

Przykładowo po podmianie mam 35.0 ppt a przed następną jest już 35.4. Tak naprawdę nie wiem co mi podnosi to zasolenie i myślę że jednak zmienia się skład chemiczny mimo że stosuję tą samą sól i składniki ballinga ale nie wiem jakie mam proporcje.

W związku z powyższym raz na jakiś czas robię o wiele większą podmianę i na razie jakoś sie kręci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, ladnie wyjasniles, no ale jest wczesniej niz jak wczoraj pisales :thumbup:

Grzesiu,

Balling podnosi zasolenie. To co robisz z podmianami jest godne nasladowania. :clap:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z założenia SBS=SÓL-NaCl

Ale czy tak na 100% jest to tajemnica firm.

Balling podnosi zasolenie i to nie jest dziwne, bo "odpadem" Ballinga jest NaCl i dlatego daje się SBS, aby utrzymać stosunek NaCl do SBS jak w roztworze "pierwotnej" soli. SBS teź podnosi zasolenie, ale powinna też podnosić Ca2+ i kH, bo to wynika z zalozenia napisanego na początku.

Rzeczą dziwną, o ile się człowiek nad tym matematycznie nie pochyli, jest fakt, ze podmiany mogą okradać system z mikroelementów, zamiast je dostarczać. Zapytacie pewnie jak to... ?

Wynika to z konsumpcji, która jest rownomolowa,a sol podmiankowa nie. Najłatwiej sobie to wyobrazc na przykładzie Ca i kH. Z kazdą podmianką usuwamy więcej wapnia (420mg/l czyli ok 10.5 mmola) i okolo 2,5mmol/l kH. Obnizając zasolenie ktore wzoslo z powodu Balingowania dostarczamy mniej Ca niż kH, bo obniża się wszystko procentowo, czyli Ca spada po podmiance. Podobna sytuacja moze mieć miejsce z mikro, nawet przy podawaniu SBS.

Mamy więc sytuację, gdzie stęzenie NaCl ciągle rośnie, wypierając SBS, bo jednynymi mierzalni dla mas parametrami są zasolenie Ca i kH. Zaden z tych parametrów nie mowi nam co jest z resztą jonów, choćby SO42-, nie wspominając o reszcie.

Konkludując. Woda w akwarium nigdy nie będzie miała parametrów nowej solanki. Podmianki doprowadzają tylko system do pewnego stanu, który jest wypadkową zużycia, suplementacji i podmian. Znalezienie optymalnego poziomu "niewidocznych" mikro, to sukces akwarysty wynikający z doświadczenia, dobrego dobrania suplementów, oraz... obsady.

Pytanie moje, które zadałem kiedyś Bartkowi brzmiało: skąd mam wiedzieć ze mam za dużo NaCl i jak temu zapobiec.

Hm. Uwazam ze się nie da. To system dyktuje co chce mieć w zbiorniku i pokazuje nam to np. plagami, bieleniem, brązowieniem. My mozemy jedynie podążać za jego wskazówkami, a czy utrzymanie zbiornika jest możliwe na parametrach jak w nowej solance... zostawiam do dyskusji.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac juz element ryzyka i logistycznego rozwiazania to problem zalatwia 100% -owa podmiana wody. Ale to tylko rozwiazanie zastepcze


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Bartku, tyle ze pamiętasz o asymptocie ;-) i dlatego pytamie jest, czy dojrzewanie, plagi itd. to nie jest właśnie dążenie do asymptoty? Wyeliminowanie nadmiaru mikro z świeżej solanki? Poza tym po paru tygodniach i tak dochodzimy do punktu wyjścia.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że się tak ciekawie temat rozwinie, ale to dobrze:)

używasz jednej soli czy mieszałeś różne ?

Od długiego czasu używam jednej soli. Aquaforest Reef Salt

http://www.e-refrakt...solanek-pal-03s

http://www.e-refrakt...o-solanek-s-28a

itp.

(ps. żeby się ktoś nie rozpędził - te do solanek to nie jest to samo co do wody morskiej)

Te refraktometry faktycznie zmierzą poziom NaCl, ale mam wrażenie, że pomiar będzie prawidłowy jeśli będzie to czysty roztwór wodny NaCl, a w wodzie morskiej takiego nie ma. Chyba, że złe wnioski wyciągam...

Filip,

jak duze podmiany robiles i jak czesto ?

Podmiany robię regularnie 20 litrów/10dni przy systemie 226 litrów netto. Teraz zagęsciłem podmianki do 7 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.