Skocz do zawartości
k0k0z

Autodolewka do Nano

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem problemy z utrzymaniem zasolenia w moim 52l, wiadomo mały ssytem duże wachania jak woda wyparuje, dziennie parowało ok 300ml a nie zawsze był ktoś w domu do dolania wody więc trzeba było kupić dolewkę. Wszelkiego rodzaju ATO się nie sprawdzą, z racji różnic poziomów na jakich zaskakują, poszukałem więc w necie i znalazłem ciekawą dolewkę grawitacyjną i takiej właśnie kopię popełniłem. Jedyne co do poprawienia to założę na jednej linii zaworek do łatwiejszego ściągania dolewki z akwarium.

Lista zakupów:

Rura akryl fi 100mm h 200mm - ok 24zł alledrogo

Silikon akwarystyczny przeźroczysty - 4zł

Zaworki RO + wężyk - 10zł

Pleksi + cięcie laserem ok 8zł

całość około 50zł

Wyciąłem dekielki 110mm z wewnętrznymi pierścieniami 94mm na grubość 5mm do uszczelnienia, wkleiłem po kolei dekle robiąc testy szczelności.

gallery_9874_3741_1767790.jpg

Potem po nawierceniu wkleiłem zaworki od RO na wężyk 6mm.

gallery_9874_3741_364878.jpg

Zalewam podpinając wężyk od RO i zlewając wodę bezpośrednio do pojemnika.

gallery_9874_3741_606527.jpg

Do utrzymania poziomu wody wygiąłem nad kuchenką kawałek bezbarwnej pleksi i nawierciłem w niej 4 otwory, 2 są nacięte na ciut szersze wężyki od RO ja używam niebieskich wężyków dedykowanych do powietrza, pasują idealnie, nic nie cieknie ale są bardziej giętkie.

gallery_9874_3741_1078653.jpg

Jedna rurka jest wklejona na poziomie zero druga zanurzona około 2cm, kiedy poziom wody opadnie o te parę mm aby powietrze zassało się do pierwszej rurki dolewka puszcza świeżą wodę do akwarium aż wyrówna poziom i odetnie dopływ powietrza.

Wiem, że ameryki nie odkryłem ale może komuś się przyda, całość stoi oparta na krawędzi akwarium z wklejonymi 2 poprzeczkami na szerokość szyby które pilnują aby całość nie spadła na podłogę :)


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, czapki z głów - co tam odkrycie Ameryki - to nie istotne. Istotne, że prawidłowo zrealizowałeś projekt, bardzo starannie

jak na warunki domowe i niedrogo. A co ważne - powtarzalnie dla innych.

Dla mnie - bomba.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawo piękna robota

jakiego kleju użyłeś do wklejenia zaworów i dekla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawo piękna robota

jakiego kleju użyłeś do wklejenia zaworów i dekla

Wszystko silikon :p Wiem, mało profesjonalnie bo powinien być Tangit ale akurat nie można go u mnie dostać a tubka 0,25k z allegro prawie podwoiła by koszt projektu ><

Chociaż pewnie jak będę robił lampę do 340l trzeba będzie kupić, może wtedy rozkleję i skleję od nowa.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

fajne :)

ja bym raczej "wymyślił" to z pojemnika na makaron spagetti :) mniej dłubania klejenia ...

np. ten ma uszczelkę i nie cieknie , poj. jakieś 1,7L to ma kilka dni wystarczy

kpbig_a81612999731d2895ae99a7728b0e0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, jak taki pojemnik ciężko dostać? :D Nie no ale powaga, akurat nie znalazłem takiego co byłby szczelny tak w 100%, to nie są jednak produkty do przechowywania płynów, aczkolwiek można i tak.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pełna zgoda :)

niektóre ciekną - mój musiałem lekko pilniczkiem do paznokci wygładzić krawędź a uszczelkę przesmarować "silikonem do uszczelek" i nie cieknie

tak czy siak - wyszło Ci bardzo ładnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, wyjdzie że znowu się czepiam i jestem złośliwy, ale niech tam...:)

Jak zobaczyłem w wątku że ostatni post napisał Silvia, pierwsza moja myśl była: "Ha, ciekawe gdzie tam wcisnął arduino" :)

Ale nie, myliłem się :))))

Pojemniczki ciekawe, Silvia, uważasz że taki silikon można bezpiecznie stosować w morskim? Pytam, bo w słodkim stosowałem

go bezstresowo i czest. Tu też mnie korci to, ale trochę się boje. Czy może gdzieś spotkałeś się z tym poza swoim zbiornikiem?

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Heh, wyjdzie że znowu się czepiam i jestem złośliwy, ale niech tam... :)

Jak zobaczyłem w wątku że ostatni post napisał Silvia, pierwsza moja myśl była: "Ha, ciekawe gdzie tam wcisnął arduino" :)

Ale nie, myliłem się :))))

Pojemniczki ciekawe, Silvia, uważasz że taki silikon można bezpiecznie stosować w morskim? Pytam, bo w słodkim stosowałem

go bezstresowo i czest. Tu też mnie korci to, ale trochę się boje. Czy może gdzieś spotkałeś się z tym poza swoim zbiornikiem?

nie "stosuję" takiego silikonu - a tylko przesmarowałem nim uszczelkę - i to niezbyt mocno

a teraz najlepsze - akurat miałem pod ręką smar silikonowy teflonem - ma atest PZH - pytanie tylko do czego wykorzystałem ten "wynalazek" ? :p

ten smar od "znanej firmy" w "zielonych saszetkach" stosowałem w morskim - nic nie zdechło żadnych zmian nie stwierdziłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, co to za pojemnik z wylewką ala kaskada ,którą widać na zdjęciu Możesz ją jakoś opisać, budowa,zasilanie itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo jest to kaskada DIY tyle, że z dużą pojemnością bo 19l.

Jest to akwarium 35x15x42 z jedną ścianą niższą o 5 cm. W to miejsce wklejone plexi z wyciętym na laserze otworku i rampa do akwarium jak w kaskadzie.

W środek wklejona tylko jedna ścianka, żeby wymusić przepływ wody nad DSB i nie wzruszać piasku pompą, całość siłą rzeczy utrzymuje poziom wody więc w pierwszej komorze wisi Resun SK-300. Docelowo będzie zasilać pompka AquaEl MK-650 obecnie pompuje pompka od FZN-3. Jak przyjdzie właściwa pompa i zamontuję grzebień to wrzucę pewnie zdjęcia do wątku ze swoim akwarium, czeka mnie jeszcze wycięcie dekla na całość na laserze i koszyka na watę filtracyjną na przepływ bo chwilowo przypinam na spinaczach :p ale to dopiero jak przyjdzie nowa pompka i będę mógł pobrać dokładne wymiary.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clap:

Brawa za realizację !


Wsparcie Żony - bezcenne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super sprawa,sam szukałem jakiegoś pojemnika z wylewką ale niestety na nic odpowiedniego nie trafiłem a te akwarystyczne są niestety za małe

jak będziesz miał trochę czasu to wrzuć jakieś zdjęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby super sprawa, a co z dyfuzją? Nie zachodzi?

Wysłane z mojego D2303 przy użyciu Tapatalka


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby super sprawa, a co z dyfuzją? Nie zachodzi?

Hej, nie zauważyłem, żeby w stanie spoczynku woda się mieszała, średnice rurek są raczej za małe. Natomiast zauważyłem pojedyncze "zassania" rurką od powietrza przy uzupełnianiu, raczej sporadyczne ale są.

Dzisiaj się skończyła woda więc zlałem to co zostało i sprawdziłem zasolenie refraktometrem. Wyszło 1.001 więc coś tam się miesza w minimalnych ilościach albo miałem brudny pojemniczek od solanki :p

Edytowane przez k0k0z (wyświetl historię edycji)

ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaworek zwrotny - tylko ciekawe, czy ciśnienie nie będzie zbyt niskie skoro to spływ grawitacyjny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym, pytanie czy jest sens, nie są to na tyle duże ilości, żeby wpłynąć na zasolenie całości. Oprócz tego cofa się tylko rurką która zaciąga powietrza z wody, "spływem" się nie cofa więc zaworek dużo nie zmieni. Sugerowałem się na HISEA MT-04, tam zaworów nie widziałem nigdzie.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mógłbyś podać link do tych zaworków ?

czy chodzi o coś tego typu ?

http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Osmoza-Szybkozlaczka-prosta-14/283

chodzi mi o te które są przy pojemniku na RO z złączką

czy bardziej coś takiego ?

http://allegro.pl/szybkozlaczka-ze-srubunkiem-osmoza-1-4-1-4-wezyk-i5001433019.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proste, bomba :D Ja chciałem robić na malutkim czujniku z pompką od spryskiwacza, ale chyba jednak się przerzucę na to ;) Jaką pojemność ma zbiornik na RO?

U mnie grawitacja miałaby ok. metra, bo na takiej wys. jest szafka a woda by szła z 5l baniaczka. Zastanawiam się, czy nie za duże ciśnienie by powstawało.


"Uśmiech bogaci obdarzonego, nie zubożając dającego."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a jeżeli pytasz o złączkę to wystarczy prosta i trochę taśmy teflonowej czy silikonu do uszczelnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o element łączący wężyk z pojemnikiem . W tym z linku ktory podałem jest z gwintem i wydaje mi się że będzie z tym lepiej zamocowane . Na wężykach będą zaworki kulowe aby łatwo wszystko odpiąć i napełnic . myslałem aby dać bez zaworku zwrotnego , czy jest on potrzebny ? Jeśli tak to mógłbyś mi wyjaśnić jego role w tym systemie ?

Proste, bomba :D Ja chciałem robić na malutkim czujniku z pompką od spryskiwacza, ale chyba jednak się przerzucę na to ;) Jaką pojemność ma zbiornik na RO?

U mnie grawitacja miałaby ok. metra, bo na takiej wys. jest szafka a woda by szła z 5l baniaczka. Zastanawiam się, czy nie za duże ciśnienie by powstawało.

Objetość zbiornika kolegi można łatwo obliczyć średnica 1dm wysokość 2dm . czyli promień 0,5dm . wzór na objętość walca to PI r (do kwadratu ) razy wysokość

Pi jest równe około 3,14

r jest równe 0,5

Wysokość 2

0,5 Do kwadratu to 0,25

Wiec teraz wszystko mnozymy

3,14 razy 0,25 razy 2

Równa się 1,57 l

tyle ma licząc wymiar zewnętrzny wiec bedzie ciut mniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja. Nie doczytałem wymiarów by sobie policzyć ;) niemniej dziękuję za rozpisanie rachunku :D


"Uśmiech bogaci obdarzonego, nie zubożając dającego."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chodzi mi o element łączący wężyk z pojemnikiem . W tym z linku ktory podałem jest z gwintem i wydaje mi się że będzie z tym lepiej zamocowane . Na wężykach będą zaworki kulowe aby łatwo wszystko odpiąć i napełnic . myslałem aby dać bez zaworku zwrotnego , czy jest on potrzebny ? Jeśli tak to mógłbyś mi wyjaśnić jego role w tym systemie ?

to zwykła szybkozłączka prosta (z gwintem) od filtra RO

zaworek przeciwzwrotny to chyba po to żeby przypadkiem nie "zasysało" solanki - raczej zbędne jak dla mnie bo nawet jak zassie kilka kropel to przecież i tak "zwróci" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wystarczy mi kupić rure plexi, zaślepki na góre i dół rury, klej, złączki, zaworki kulowe, i wężyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.