Skocz do zawartości
LYSERpL

Chelmon a rurówki

Rekomendowane odpowiedzi

Mam u siebie wysyp małych,białych rurówek, porastają skały , zagłuszając miękasy jak np briareum. Wpuszczenie chelmona,w celu przetrzebienia i kontroli jej populacji jest trafionym pomysłem? Czy raczej nie tknie tych rurówek? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chelmon raczej długo nie pożyje dlatego nie liczye na to ze wytnie ci rurówki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, lysy23111 napisał:

chelmon raczej długo nie pożyje dlatego nie liczye na to ze wytnie ci rurówki 

Dlaczego miałby długo nie pożyć? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

one niestety nie utrzymują się w akwarium

 

Jak myślisz dlaczego kosztuje 150 zł choć jest piękna rybą ??

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, lysy23111 napisał:

one niestety nie utrzymują się w akwarium

Znam zbiorniki, w których pływają od kilku lat. Wiem,że trudno je przestawić na początku na mrożonki i przez to padają, ale o tym,że krótko żyją w akwarium  nie słyszalem ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pirotechnic ma nawet parkę, która się trze co jakiś czas.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytnie Ci rurówki w mgnieniu oka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zanim wpuściłem chelmona specjalnie lałem fito aby właśnie mieć rurówki, aby Chełmon mógł przetrwać zanim przestawienie go na pokarm zastępczy. Rurówek miałem tysiące, cały komin był nimi zarośnięty. Po wypuszczeniu chelmona z worka wprost rzucił się na rurówki. Przez ponad godzinę żerował tylko na nich. Po około 2 tygodniach rurówki były już wspomnieniem, zjadł wszystkie. Z braku rurówek przestawił się na inne smakołyki. Na chwilę obecną Chełmon jest, rurówki nie. Rurówki to numer 1 w menu chelmona.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ma 1,5roku , ma się bardzo dobrze i nie widzę powodu czemu miał by paść.

Miałem dużo rurówek które chelmon wyjadł z czasem, teraz hoduję je w kominie żeby urozmaicić mu dietę co jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Auriga tez po godzince nic nie zostawi ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego :) Chelmon ładniej wygląda niż auriga, no i mniejsza szansa,że będzie podgryzał inne korale ;) Problemem mogłaby być aklimatyzacja go w zbiorniku, w którym trwa ciągle wojna podjazdowa na linii scopas-zółty

 

rurówki.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała plaga :). Mam też podobne rurówki, ale nie w takim skupieniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Coś takiego [emoji4] Chelmon ładniej wygląda niż auriga, no i mniejsza szansa,że będzie podgryzał inne korale [emoji6] Problemem mogłaby być aklimatyzacja go w zbiorniku, w którym trwa ciągle wojna podjazdowa na linii scopas-zółty
 
5a7e1069e41e2_rurwki.thumb.jpg.c09c85e9a39194560f50ecd522c4f8e1.jpg
Masz dokładniejsze zdjęcie tych rurówek? ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój też wykosil wszystkie rurówki do zera. Bardziej martwiłbym się czy „bandyci” żółtek i scopas go nie zameczą. U mnie około trzech tygodni żółty nie mógł patrzeć na chelmona ale w końcu jest dla niego przezroczysty B)


Akwarium 104x50x60, ATI 8x39w dimm, Skimmer Skimz Oval SV203, Gyre XF130 + RW8+RW8

79f2a5736b72c7fb7330881dd9cde423u812a713.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, artykuł w zagranicznej gazecie odnośnie ryb morskich - rafowych - ewidentnie pokazuje, iż chelmony są rybami wybitnie towarzyskimi, dodatkowo dobierają się w pary na całe życie. U mnie jest dobrana para, wiem jak rozróżniać już SAMCA od SAMICY. na pierwszy rzut oka mała widoczna, później za każdym razem bez pudła idzie powiedzieć co się ma.

Chelmony w czasie badań były weryfikowane, np rozdzielano pary, mimo mnogości pożywienia po kilku dniach do miesiąca ryba pada. Dlatego mówi się, iż ryba nie przyjmuje mrożonek, że nie chce jeść. Same się głodzą z tęsknoty do drugiego osobnika !

U mnie te dwa chelmony patrolują akwarium, razem żerują, trzymają się bardzo blisko. Gdy jedno ma problem z Idolem, we dwójkę nie dają sobie nadmuchać w kaszę.
Zauważyłem że co 3 miesiące robią tzw. taniec godowy, jednakże ikrę mają raz na 6 miesięcy. Dwie próby mi poszły w duszę...ale do 3 się bardzo mocno przyszykuję (wypadnie jakoś tarło między 15-25 kwietnia). 

Ogólnie uwielbiają lasonogi, kiełże, rurówki , mrożonki jedzą aż złoto, jutro wstawię filmik.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdradź tajemnicę odnośnie dymorfizmu. Mam jednego pasibrzucha i chętnie zidentyfikuję płeć.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Chelmona 3  lata ma się dobrze po zjedzeniu rurówek teraz tylko zjada drobny kryl lub artemię.

Niestety kompletnie nie jest zainteresowany suchym pokarmem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, R.I.P napisał:

Zdradź tajemnicę odnośnie dymorfizmu. Mam jednego pasibrzucha i chętnie zidentyfikuję płeć.

PK

Pierwsza najważniejsza różnica najlepiej widoczna - kształt "oka" u samicy jest idealnie okrągły. Równy, ma krótsze grzebienie grzbietowe nad pyskiem i jaśniejszą błonę nad pozornym okiem. Samiec ma dłuższe i grubsze grzebienie, oko jest eliptyczne w pionie, trochę wydłużony okrąg. Błona nad pozornym okiem jest grubsza i mocniej wybarwiona.
Druga różnica w wyglądzie - samica ma czarno-białą kreskę przy ogonie w pionie, często z wybrzuszeniem kreski w stronę środka części ciała. Kreska u góry i na dole podobnej grubości.
Samiec posiada taką samą kreskę, lecz jego linia pionowa jest zwężająca się bez wybrzuszeń w stronę ciała.
Trzecia różnica to źrenica oka. U samicy oko jest jednolite, odmalowane zgodnie z wzorem chelmona.  Samiec - niestety dorosłe osobniki dostają za czarną plamką oka dodatkowy półksiężyc w kolorze jasnego wyraźnego różu. 

 

Jak wrzucisz zdjęcie swego "pasibrzucha" idealnie od boku, powiem Ci co masz :)

20 minut temu, stryniu napisał:

jak mam małże to Chelmona mogę wpuścić?

Moje Chelmony jedzą rurówki, kiełże, widłonogi, wszelkiego typu mrożonki, a także krewetki i małże :)

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Pirotechnic napisał:

Powiem tak, artykuł w zagranicznej gazecie odnośnie ryb morskich - rafowych - ewidentnie pokazuje, iż chelmony są rybami wybitnie towarzyskimi, dodatkowo dobierają się w pary na całe życie. U mnie jest dobrana para, wiem jak rozróżniać już SAMCA od SAMICY. na pierwszy rzut oka mała widoczna, później za każdym razem bez pudła idzie powiedzieć co się ma.

Chelmony w czasie badań były weryfikowane, np rozdzielano pary, mimo mnogości pożywienia po kilku dniach do miesiąca ryba pada. Dlatego mówi się, iż ryba nie przyjmuje mrożonek, że nie chce jeść. Same się głodzą z tęsknoty do drugiego osobnika !

U mnie te dwa chelmony patrolują akwarium, razem żerują, trzymają się bardzo blisko. Gdy jedno ma problem z Idolem, we dwójkę nie dają sobie nadmuchać w kaszę.
Zauważyłem że co 3 miesiące robią tzw. taniec godowy, jednakże ikrę mają raz na 6 miesięcy. Dwie próby mi poszły w duszę...ale do 3 się bardzo mocno przyszykuję (wypadnie jakoś tarło między 15-25 kwietnia). 

Ogólnie uwielbiają lasonogi, kiełże, rurówki , mrożonki jedzą aż złoto, jutro wstawię filmik.

  :czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za opis.

Muszę siąść przed zbiornikiem i wyłapać te różnice. Jak uda mi się cyknąć fotke to ci podeślę.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pirotechnic, a co sądzisz o takiej sytuacji... zalezało mi na tym, żeby w zbiorniku 6tys. litrów pływała parka chelmonów, bo zainspirowałeś mnie swoimi filmikami :) i pięknie wygląda taka para. Więc ze sklepu wziąłem 2 osobniki które pływały w małym akwarium (pewnie koło 100l) przez jakiś czas i były zgodne. Wpuściłem do 6000 i na następny dzień musiałem jednego odłowić, była taka wojna i gonitwa, że drugi kładł się bokiem i poszedł do innego akwarium.

Jest sens do zaaklimatyzowanego chelmona wpuścić innego chelmona przeciwnej płci? Swoją parkę wpuszczałeś od razu?

Mógłbyś zapodać zdjęcia dwóch osobników przeciwnej płci, a jeszcze lepiej strzałkami wskazać różnice między nimi :) to by bardzo ułatwiło, opis opisem ale... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.