Skocz do zawartości
facta

Pudełko przelewowe DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Chciał bym zaprezentować swoje pudełko przelewowe, które powstało po kilku, mniej lub bardziej udanych próbach. Pudełko autora tematu jest ładne i schludne, ale jak dla mnie za bardzo rzucające się w oczy. Za wysokie i te czarne wstawki. To nie dla mnie, pomyślałem i postanowiłem zbudować swoje.

63d2ce3bc2845.jpg

bc86e7a5c7f7d.jpg

892d71697cf8c.jpg

Na tym zdjęciu, pudełko jest celowo zapowietrzone na czas montażu rur odpływowych. Przed pudelkiem widać prefiltr, zabezpieczający grzebień właściwy pudelka.

6368ed47137da.jpg

b43e205697d7b.jpg

Do czego zmierzałem ?

Chciałem, żeby było mało widoczne w akwarium. Żeby było ciche i przede wszystkim, żeby się nie zapowietrzało. No i powstało to co na zdjęciach z regulowaną wysokością grzebienia. Wlot to rury 1/2 i 3/4 " oraz wylot 3/4 "

U mnie współpracuje to z pompa Jebao DC-3000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ładnie, ale te czarne wstawki jak to określiłeś to nie jest kwestia czy mi się podoba czy nie.... tylko tego aby pudełko nie zarastało CI życiem i glonami co zakłóci w najzwyklejszy sposób jego pracę.... a domyć tego nie domyjesz tak łatwo.

Twoje ładne, ale możesz mieć z nim problemy jak zacznie Ci się przytykać;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie zacznie się przytykać, ponieważ jest zrobione sporo na wyrost. Śmiało mogło by być o polowe mniejsze. A co do wstawek, to i tak wpada tam światło które będzie powodować zarastanie glonem. Oczywiście mniej niż u mnie, ale jednak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie wyszło, ale lepiej mieć czarne ścianki niż przez tydzień przeźroczyste, a potem zarośnięte coraz bardziej buro-zielonym "syfem"

- wiem, bo przerabiałem to :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest to sprawdzone w praktyce. U mnie chodzi to już około miesiąca i jest czyste. Zobaczymy jak długo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie jakiego kleju używacie do klejenia plexi.Bo zamierzam zrobić sobie pudełko przelewowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarekT - pudełko fajnie wyszło, całe bezbarwne do słodkich też robiliśmy : ) Jednak ingerowałeś za dużo w przekrój, a dokładnie w jego górną część. Parę bąbelków i górna komora będzie zapowietrzona mocno ograniczając przepływ i wiesz co się stanie, będziesz musiał często tego pilnować.

deni123 - acrifix 192

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie : czy w 250 litrowym akwa stojącym na wysokim bo 110 cm stelażu i zastosowanej pompie Jebao DCT 6000 pudełko autora tematu o szerokości 200 mm będzie wystarczające - mam na myśli przepustowość obiegu ? Pozdrawiam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając dodatkowo wysokość akwarium - załóżmy 60cm, czyli całkowite podnoszenie pompy to 1,7m. Wydajność pompy dct-6000 będzie wynosiła wtedy około 2700-2800l/h minus straty na kolankach.

Akwarium 250l potrzebuje przepływ litraż x 8-10 czyli około 2500l/h więc wychodzi prawie idealnie : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź ;) A jaka cena takowego pudełka ? - info może być na pw .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja pochwalę kolegę facta za wykonanie pudełka. Perfecto :) Wreszcie śpię spokojnie.


120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarekT - pudełko fajnie wyszło, całe bezbarwne do słodkich też robiliśmy : ) Jednak ingerowałeś za dużo w przekrój, a dokładnie w jego górną część. Parę bąbelków i górna komora będzie zapowietrzona mocno ograniczając przepływ i wiesz co się stanie, będziesz musiał często tego pilnować.

deni123 - acrifix 192

Jesteś Kolego Facta w błędzie twierdząc, że będzie mi się zapowietrzało to moje cudo. Zrobiłem w sumie kilka prototypów i to co pokazałem to finalna, sprawdzona, nie zapowietrzająca się wersja. Wydajność pompy jest tak dobrana do przekroju górnego przelewu, że jakikolwiek bąbelek powietrza się tam dostanie ... natychmiast nurt go porywa.

Ostrzegano mnie także przed tym ze robiąc cale pudełko transparentne, będę miał zaraz cale zarośnięte glonami. Minęło już trochę czasu od zainstalowania, a pudełko ciągle czyste, poza leciutkim pyłem.

Samym Acryfixem źle się klei nie mając wprawy. Najlepiej rozcieńczyć go Chloroformem w stosunku 1:3 a nawet 1:4

Edytowane przez MarekT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pw do autora :)

Panowie pomożecie dobrać obieg do akwarium 112l pompa w sumpie 1,5m niżej (liczone od wylotu do pompy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup jakąś regulowaną o wydajności na papierze 2000-3000 l/h i powinno być dobrze, bo obieg wody powinien być 10 razy pojemność akwarium. Napisz jeszcze ile chcesz przeznaczyć kasy, czy ważne jest zużycie prądu? Ja bym dobrał coś z Jebao, bo dużo ludzi je ma i sobie chwali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tym nie ma sensu oszczędzać ale półka sklepowa akwarystycznych ortodoksów jest po za moim zasięgiem :) także z umiarem. Jebao jak najbardziej mi pasuje. Cały czas bije się z myślami jak połączyć główny z sumpem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 4.03.2014 o 21:57, Sebastiano napisał:

b4edefd272aaf610gen.jpg

Tak to wygląda u mnie....

Polecam.Zakupiłem u Patryka zestaw do samodzielnego montażu.Czytelna i zrozumiała instrukcja plus nieocenione porady w trakcie klejenia.Jeśli ktoś jeszcze szuka pudełka to polecam.Warto.W zestawie jest wszystko nawet klej który tak na marginesie jeszcze mi został :thumbup:

gdzie zakupiłeś i za jaką cene??

 

Dnia 11.02.2012 o 15:41, facta napisał:

Taadam (puszka dla zobrazowania że trochę to duże wyszło) :thumbsup:

gallery_12244_2000_46538.jpg

gallery_12244_2000_315285.jpg

gallery_12244_2000_155260.jpg

Witam. Czym wycianłeś tą plexi??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, jarek1989pl napisał:

gdzie zakupiłeś i za jaką cene??

 

Witam. Czym wycianłeś tą plexi??

Już teraz nie pamiętam...kilka lat już minęło:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, jarek1989pl napisał:

gdzie zakupiłeś i za jaką cene??

Napiszę Ci na priv gdzie są te pudełka, bo tu zaraz zniknie link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kanio10 napisał:

Ja też poproszę :-)

Zaraz wyślę link na priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, maciej01 napisał:

Zaraz wyślę link na priv.

Uśmiechnę się również :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, SteFun napisał:

Uśmiechnę się również :) 

Wysłane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poproszę

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś by chciał pudełko przelewowe, które pokazywałem w poprzednich swoich postach w tym temacie, to mogę je oddać za niewielkie pieniądze. Ostatnio zmieniłem baniak na kominowy , wiec szkoda żeby leżało. Używałem je ponad dwa lata. Wszystko zmontowane było na tanich i ogólnie dostępnych rurach calowych. Jest komplet wraz zaworami ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.