Skocz do zawartości
dale

Refugium - oświetlenie i wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

w przyszłym tygodniu stawiam nowy zbiornik 150l z praktycznie samymi LPSami i będą tam pływały dwie/trzy ryby,cinctus i maks dwóch kandydatów szukam.

LPSy sa systematycznie karmione mrożonkami prosto na polip więc niewiele pokarmu ginie w skałach.

Wsumpie będzie skarpeta filtracyjna odpieniacz i siporax no i najważniejsza sprawa ferugium i tu moje pytanie, jakiej ma być wielkości żeby pomagało zbiornikowi????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy te oswietlacze LED potrzebują w sumpie dodatkowego chłodzenia czy dadzą same radę odporowadzić ciepło?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy te oswietlacze LED potrzebują w sumpie dodatkowego chłodzenia czy dadzą same radę odporowadzić ciepło?

Dadzą radę. Mają radiatory w obudowie.A właściwie radiator stanowi część obudowy


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman jaką barwe kupiłeś?ciepłą czy zimną?

i ile lumenów ma twój...

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciepłą.W Castoramie zresztą nie było wyboru.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś dotarłem do artykułu na temat LED dokładniej moduły SMD tu sprawa wygląda tak że liczą się tylko 2 firmy CREE oczywiście i druga firma EPISTAR inne lepiej omijać i rzeczywiście mam kilka starych żarówek z przed przeczytania tego artykułu i po nim już tylko kupuję EPISTARA i różnica jest naprawdę spora przy tej samej mocy podawanej w watach i tam było też napisane że przy halogenach na trzonku GU10 do mocy chyba 5W rośnie moc świecenia proporcjonalnie do watów ale już po 5 watach tak kolorowo już nie jest wy tutaj piszecie że kupować halogeny 20W z tego co oglądałem to moc mają max 1800 LUM a taki epistar GU10 4W na modułach 2835 może mieć spokojnie 380 nawet do 500 lum i do tego tam jest mase małych chipów a czym większy chip tym krótsza żywotność i sprawność szybciej spada

z tego powodu ja planuje 6 właśnie tych GU10 4W epistar nad moje refugium :)

Edytowane przez wichura_79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tanie "halogeny" led o mocy 10W [wg. opakowania] tak naprawdę mają moc ok 3,5 W - tak przynajmniej jest z tymi które ja kupiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe wiem Panowie gdzie kupujecie i co kupujecie.

Mam dwie takie chinskie led halogeny.

http://www.ebay.co.uk/itm/Led-Floodlight-10W-20W-30W-50W-100W-PIR-RGB-Classic-Models-All-Available-/230843628438?pt=UK_Garden_Lighting&var=&hash=item7b6c9fcbe5

• LED Type: SMD Chip

Miernik eneregii dla led 20W pokazuje 21. Jeden swieci juz z 20 miesiecy, drugi czeka w zapasie.

Barwa warm white, glony rosna jak wsciekle.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Te które ja kupiłem kosztowały 16 zł a nie 50 zł.

Trzeba tylko pamiętać że duża część tych lamp led - chip ma duzo mniejszą moc niż ta podana na opakowaniu...

Ja je zresztą kupiłem tylko po to żeby mieć szczelne korpusy...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale tak jak pisałem te ledy o dużej powierzchni czynnej bardziej się przegrzewają i szybciej tracą właściwości , a nawet na początku mają mniejsze możliwości wykorzystania prądu ( http://allegro.pl/zarowka-led-gu10-4w-50w-30-smd-2835-wyprzedaz-i4661015781.html ) piszę tu oczywiście o wykorzystaniu tego nad refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki do właścicieli Refugium na czym trzymacie hodowle glonów...jakie podłoze,piach odpada bo nie chodzi mi o DSB+Refugium tylko samo refugium...macie kratki rastratowe czy moze skała drobno posiekana zeby glon miał czego się chcwycić...czy może mozna było by zrobić podłoze z siporaxu np...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki do właścicieli Refugium na czym trzymacie hodowle glonów...jakie podłoze,piach odpada bo nie chodzi mi o DSB+Refugium tylko samo refugium...macie kratki rastratowe czy moze skała drobno posiekana zeby glon miał czego się chcwycić...czy może mozna było by zrobić podłoze z siporaxu np...

żebyś się za wiele nie dowiedział, tu można wymienić się linkiem do taniej lampy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe wiem Panowie gdzie kupujecie i co kupujecie.

Mam dwie takie chinskie led halogeny.

http://www.ebay.co.u...=item7b6c9fcbe5

• LED Type: SMD Chip

Miernik eneregii dla led 20W pokazuje 21. Jeden swieci juz z 20 miesiecy, drugi czeka w zapasie.

Barwa warm white, glony rosna jak wsciekle.

widze ze trwa przelamywanie oporu wobec diod multichipow :)

Ja na swoje 100W nie mam powodu narzekać, jako dodatek do T5 sa doskonałe. jak ustabilizuje baniak z bailingiem troche to zamierzam przetestowac czy same bez t5 tez zostaną zaakceptowane przez wybredna co do swiatla tumidę/staghorn coral.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Sump podłączony,lampka Ledowy naswietlacz 10W działa fajnie,zobaczymy jak gloniki będa rosły,pokażę całość od momentu startu nowego sumpa za jakiś miesiąc.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i widać już wyraźne przyrosty glonu na tym naświetlaczu,a myślałem ze będzie mało.Ale jest ok.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki do właścicieli Refugium na czym trzymacie hodowle glonów...jakie podłoze,piach odpada bo nie chodzi mi o DSB+Refugium tylko samo refugium...macie kratki rastratowe czy moze skała drobno posiekana zeby glon miał czego się chcwycić...czy może mozna było by zrobić podłoze z siporaxu np...

Jakoś nikt się nie wypowiedział. :coffee:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nikt się nie wypowiedział. :coffee:

Ja zrobiłem podłoze z siporaxu,a do tego jak glon go przykryję ograniczy mu pobór światła żeby bakterie i zwierzaki z ciemności mogły się lepiej rozwijać.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki do właścicieli Refugium na czym trzymacie hodowle glonów...jakie podłoze,piach odpada bo nie chodzi mi o DSB+Refugium tylko samo refugium...macie kratki rastratowe czy moze skała drobno posiekana zeby glon miał czego się chcwycić...czy może mozna było by zrobić podłoze z siporaxu np...

Ja miałem na warstwie piachu - tak koło 2-3 cm i tam trafiały wieloszczety. Woda wpadała prosto ze spływu. Piach w takiej warstwie można spokojnie na wyłączonej cyrkulacji odmulić - nie tworzą się strefy beztlenowe. Dodatkowo takie środowisko ułatwia rozkład resztek trafiających do sumpa. Oczywiście woda lecąc przez włókninę, odpieniacz i pompę traci "życie". No, ale nie ma rady, albo "rybki" albo "akwarium". Siporax czy gruz koralowy odradzam, bakterie pokrywają to warstwami, jesli obumarłych nie będziesz usuwał, może się skumulować i oddać do wody. Przerabiałem coś podobnego w słodkim. Kratka rastrowa jest dobrym pomysłem, łatwousunąc detrytus, ale to trochę inna droga filtracji.

Z resztą, ja nie mam doświadczenia przy sterylnych baniakach z hi endowymi spsami :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego ciepłe a nie zimne ?ja posiadam halogen LED 6500 zimna barwa i w sumie ciezko mi stwierdzic czy cos daje bo swieci tez lampa t5 4x18 W ale tylko jedna swietlówka bo coś z lampa sie stało jak zamokła

Rośnie chyba niezle a moze i nie bo nie wiem jak ma rosnąc ale rośnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe wiem Panowie gdzie kupujecie i co kupujecie.

Mam dwie takie chinskie led halogeny.

http://www.ebay.co.u...=item7b6c9fcbe5

• LED Type: SMD Chip

Miernik eneregii dla led 20W pokazuje 21. Jeden swieci juz z 20 miesiecy, drugi czeka w zapasie.

Barwa warm white, glony rosna jak wsciekle.

Też taki kupiłem tylko ja mam z nim problem taki że po wyłączeniu zasilania i ponownym załączeniu włącza się w tryb przechodzenia z jednego koloru na drugi .Jeżeli zostanie wyłączony z pilota wszystko jest ok załącza się w tym trybie w którym został wyłączony .

http://allegro.pl/show_item.php?item=4613144931


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Podepnę się pod temat. Mam kostkę 30l. Chciałem do jednej komory kaskady wsadzić około 0,5l glonu spaghetti. Pytanie - czym takie coś doświetlić? Chciałbym żeby kaskada (fzn-3) była w dalszym ciągu zakryta przykrywką. Myślałem o taśmach led - np. takie coś http://allegro.pl/segm-27-led-3x9led-oswietlenie-***-akwarium-i4772356559.html. Czy to ma sens? Czy może lepiej jakieś inne oświetlenie - np. 2 diody power led po 3W czerwoną i niebieską?


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup 2 żarówki 4-5W np: GU-10 o barwie zimnej. Powinno wystarczyć, U mnie rosły pod taśmami led np: 5050, zwykłymi ledami z marketu, tylko trzeba co jakiś czas je 'odwracać' i usówac nadmiar glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zimne to około 7k, ciepłe 3-4. U mnie rosną praktycznie pod każdym światłem które testowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.