Skocz do zawartości
dale

Refugium - oświetlenie i wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Wystarczy 6-7 cm o ile bedzie drobny piasek. Do dsb nadaje sie taki o bardzo drobnych mozliwie okraglych ziarnach 0.1mm. Osobiscie odradzam dsb w glownym. Cyrkulacja wyrazna ale nie za mocna. W wielu przypadkach wystarczy woda z dobrego obiegu jesli dsb jest w sumpie. Jesli dajesz pompe cyrkulacyjna upewnij sie ze jest dobrze przymocowana (sugeruje magnes zamiast przyssawek). Dsb powinno byc w czesci oswietlone. Dobrze jest tez zakryc czesc dsb przed swiatlem aby stworzyc tzw cryptic zone - koniecznie z dobrym przeplywem wody.

Dsb mozna traktowac w pewnym sensie calosciowo jako jeden organizm i w tym aspekcie powinien byc dobrze odzywiany roznorakim pokarem: mrozonkami, zoo- i fitoplanktonem.

Dobrym pomyslem jest tez polaczenie dsb z refugium - im wieksza bioroznorodnosc tym lepiej. Nadmiar glonow nalezy odcinac a nie wyrywac aby nie naruszyc struktury piasku.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy 6-7 cm o ile bedzie drobny piasek. Do dsb nadaje sie taki o bardzo drobnych mozliwie okraglych ziarnach 0.1mm. Osobiscie odradzam dsb w glownym. Cyrkulacja wyrazna ale nie za mocna. W wielu przypadkach wystarczy woda z dobrego obiegu jesli dsb jest w sumpie. Jesli dajesz pompe cyrkulacyjna upewnij sie ze jest dobrze przymocowana (sugeruje magnes zamiast przyssawek). Dsb powinno byc w czesci oswietlone. Dobrze jest tez zakryc czesc dsb przed swiatlem aby stworzyc tzw cryptic zone - koniecznie z dobrym przeplywem wody.

Dsb mozna traktowac w pewnym sensie calosciowo jako jeden organizm i w tym aspekcie powinien byc dobrze odzywiany roznorakim pokarem: mrozonkami, zoo- i fitoplanktonem.

Dobrym pomyslem jest tez polaczenie dsb z refugium - im wieksza bioroznorodnosc tym lepiej. Nadmiar glonow nalezy odcinac a nie wyrywac aby nie naruszyc struktury piasku.

Ponieważ coś się zaczęło dziać nie tak z No3 i Po4, pomyślałem właśnie o refugium z glonami spagetti nad DSB na powierzchni 45x28 cm w sumpie.

Jest szansa że zadziała? Oczywiście odpieniacz bez zmian.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym dodać, że kilkukrotnie już spotkałem się z następującym świeceniem nad refugium, a mianowicie... w cyklu 4/4 czyli 4h świecimy i 4h nie świecimy i znowu 4 h świecimy i kolejne 4 h nie świecimy. W znaczący sposób zwiększa to przyrost masy makro glonów znajdujących się w refugium, a co za tym idzie więcej związków jest wyciąganych z wody ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ coś się zaczęło dziać nie tak z No3 i Po4, pomyślałem właśnie o refugium z glonami spagetti nad DSB na powierzchni 45x28 cm w sumpie.

Jest szansa że zadziała? Oczywiście odpieniacz bez zmian.

Jesli chcesz dac glony to jednak daj glebsze dsb niz 7cm. Co do rozmiaru to kazde jest lepsze niz brak - nawet jesli nie jest w stanie przerobic wszystkich nutrientow produkowanych w glownym akwarium. DSB+Refugium to produkcja pokarmu dla korali, filtratorow i ryb.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką tylko 30W i wszystko ładnie rośnie

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką tylko 30W i wszystko ładnie rośnie

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

Czyli za słaba?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, takiej nie miałem :-)

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja chciałbym dodać, że kilkukrotnie już spotkałem się z następującym świeceniem nad refugium, a mianowicie... w cyklu 4/4 czyli 4h świecimy i 4h nie świecimy i znowu 4 h świecimy i kolejne 4 h nie świecimy. W znaczący sposób zwiększa to przyrost masy makro glonów znajdujących się w refugium, a co za tym idzie więcej związków jest wyciąganych z wody ;)

Bardzo interesująca sprawa. Podasz jakieś namiary na źródła (fora lub artykuły)?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10W będzie za słaba. Lepiej 20/30 W kupić.

O.K. wezmę 20 W. Jak coś to dołożę.

Nie chcę prześwietlić glonów.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja kupiłem ostatnio podobną o mocy 50 W. W praktyce ma ona moc 33 W...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak

nie potrzebujesz oświetlenia ani glonów

chciałem oswietlac samo dsb w sumpie ale sie wstrzymałem,mam dwa pojemniki plastikowe po 5kilo piachu

w kazdym i po 3 miesiacach no3 spadło o połowę

także chyba nie włącze swiatła bo nie widzę potrzeby

szkoda prądu :)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak

nie potrzebujesz oświetlenia ani glonów

chciałem oswietlac samo dsb w sumpie ale sie wstrzymałem,mam dwa pojemniki plastikowe po 5kilo piachu

w kazdym i po 3 miesiacach no3 spadło o połowę

także chyba nie włącze swiatła bo nie widzę potrzeby

szkoda prądu :)

Na trzy miesiące nie mogę sobie pozwolić.

Nigdy nie miałem problemów z N03 i Po4.

Nic nie zmieniałem w systemie i w sposób lawinowy wywaliło mi na Po4-0,60 (mała Hanka) i No3-50 (sera). Być może za długo był phosguard i oddał to co zabrał.

W tej chwili walczę z tym środkiem RS ale chcę się na przyszłość zabezpieczyć stabilnymi ww parametrami.

Na pewno będzie refugium, dsb w przemyśleniach. Dlatego będę świecił.

Czytam wszystko co mi się nawinie o powyższych metodach ale potrzebne są rady doświadczonych w tej kwestii. :wallbash:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj tak na rybkę kupiłem oświetlacz 10W.

Kurde ile to maleństwo daje światła.

Jak dla glonów będzie mało to dołożę jeszcze jeden ale jestem pod wrażeniem


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo. To chyba była ta publikacja ;)

W tym eksperymencie świecili 12/12 h...

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzisiaj tak na rybkę kupiłem oświetlacz 10W.

Kurde ile to maleństwo daje światła.

Jak dla glonów będzie mało to dołożę jeszcze jeden ale jestem pod wrażeniem

Tez mam ten naswietlacz i glony od tygodnia- widac wyrazne przyrosty a swiatla faktycznie duzo.

Wysłane z mojego A10 przy użyciu Tapatalka


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mizerne bardzo.

Kup sobie cos takiego chocby 10W, barwe ciepla.

http://www.google.pl/search?tbm=isch&q=Led+halogen+10w&spell=1&sa=X&ei=1j_vU5yzNaqH4gSp2ICIAw&ved=0CBkQBSgA&dpr=2&biw=360&bih=567

Kieszeni Ci nie zrujnuje a nie bedziesz mial watpliwosci ze masz za malo lub nieodpowiednie swiatlo.

Przerobilem swietlowki do roslinnego, led spoty, halogeny, etc uwazam ze nie ma lepszego rozwiazania jak led halogen.

Tanie, wydajne, ergonomiczne, sprawdza sie u kazdego.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też o takim myślałem tylko trzeba kombinować z zawieszeniem go nad szkłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, temat ciągnie się już kilka lat i jeśli wolno to się do niego podepnę ;) jestem właśnie na etapie kompletowania

sprzętu na nowy większy zbiornik dokładniej 450 l do tego mam sumpa trochę ponad 100l i w nim przegroda mam nadzieje że własnie na refugium komora ma wymiary 70x39cm i od dna do lustra wody będzie 25cm.

Moje plany po przeczytaniu masy tematów na ten temat : refugium, wysypane dno możliwie drobnym piachem grubość 2cm wymieszane z miracle mud 2,5kg oświetlenie tu może dostanę podpowiedź, beda zrobione dwie przegrody wysokie na 20cm ( po dwóch sronach refugium ) zeby główny nurt wody trzymał sie w miare możliwości powierzchni wody pompa obiegowa nominalnie 5000l/h

pzed refugium odpieniacz a za siporax jakieś 8l przed pompą obiegową i w komorze pompy bedzie jeszcze spokojnie miejsce na ewentualne absorbenty

proszę o jakąs opinie i ewentualne rady jak coś trzeba zmienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrałbym jedną dużą komorę a w niej Sucha Skała koralowa na podstawki Naturalna lekka na spód a na górze jakaś zieleniak , wybrałbym taką opcję zamiast siporaxu i piachu ale co osoba to inna opinia.

Kto inny wybierze siporax. Ja lubię skałę bo jest moim zdaniem bardziej atrakcyjna dla różnych robali które dla mnie mają nieobojętny wpływ na zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.