Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, ale czemu no3 wysadziłeś baniak? Za duża dawka, jakaś reakcja zaszła? 

Jakieś objawy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Raffy14 napisał:

Ok, ale czemu no3 wysadziłeś baniak? Za duża dawka, jakaś reakcja zaszła? 

Jakieś objawy?

Prawdopodobnie za szybko podbiłem, dodatkowo wyjałowiłem wodę z mikro, a na dodatek były spore wahnięcia KH  i zaczęło lecieć część acropor. Cięcie nic nie dało. Oczywiście z tym NO3 to hipoteza.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, raczej korale zasłabły 

Kwestia też o ile zostało podbite, bo kilka PPM koralom nie robi, na pewno nie zgony

Ale kilka czynników ze sobą, jak najbardziej :(

 

Nic to, będzie lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.09.2018 o 17:52, Raffy14 napisał:

Oj, raczej korale zasłabły 

Kwestia też o ile zostało podbite, bo kilka PPM koralom nie robi, na pewno nie zgony

Ale kilka czynników ze sobą, jak najbardziej :(

 

Nic to, będzie lepiej :)

Tak, masz rację. To było kilka czynników i to zdecydowało o zgonie koralowców. Każda sytuacja uczy i pozwala następnym razem uniknąć popełniania błędów.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wolnej chwili zrobiłem kilka zdjęć. Na początek zdjęcie całości od frontu, a kolejne makro. 

mQ0wY84.jpg

sFm3JRz.jpg

xtm9tB6.jpg

Qjaiovb.jpg

CmzSNyr.jpg

5m1dCKi.jpg

gUdllh5.jpg

N8reqiQ.jpg

LQtd6xD.jpg

eS9SoeN.jpg

lTnVTQ3.jpg

lLlzbVA.jpg

k2Eng69.jpg

CRUfGWf.jpg

XchRZNl.jpg

fjWC8yw.jpg

Jak znajdę więcej czasu, to zrobię kolejne. Po obejrzeniu starszych zdjęć widzę jakie są przyrosty korali.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trochę  pobawiłem się zdjęciami i zrobiłem krótki filmik z rozwoju akwarium.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę pstryknąłem kilka  zdjęć i nakręciłem na szybko filmik. 

W planach mam zamiar usunąć DSB i refugium, bo myślę, że to ogranicza możliwości wybarwienia koralowców. Poczekam jeszcze miesiąc, bo zmieniłem jarzeniówki (poprzednie miały 11 miesięcy), i jak to nie pozwoli lepiej wybarwić korali to biorę się za DSB i refugium.  Mam je zamiar zastąpić kilkoma kilogramami ożywionej  skały (od kilku tygodni moczy się w wiadrze w wodzie z podmianek) i  MAXSPECT NANO-TECH BIO-MEDIA.

Zastanawiam się tylko jak zabrać się za usuwanie DSB.  Jakieś propozycje?

Poniżej kilka zdjęć z bliska. Niestety dopiero dzisiaj zauważyłem, że jest słaba ostrość.

ZrgY9Zm.jpg

hNiQe8D.jpg

csuFlAl.jpg

8e6PXG8.jpg

JbMmwrV.jpg

dbzpJ5W.jpg

QMnbxfi.jpg

KSDOKtz.jpg

ofXIfNN.jpg

GuEyFfR.jpg

Bardzo lubię tą Echinate, ostatni jak grzebałem to ją niechcący połamałem.

KLD9duE.jpg

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie korale odzyskały wigor. Co to za gatunek jeżowca masz?

Jakbym chciał wybrać piasek u siebie, zatrzymałbym obieg, wybrał wodę do poziomu komory DSB, wybrał cały piasek z wodą i uzupełnił świeżą solanką. Tak, żeby nic z komory  DSB nie poszło do obiegu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, katani napisał:

Fajnie korale odzyskały wigor. Co to za gatunek jeżowca masz?

Jakbym chciał wybrać piasek u siebie, zatrzymałbym obieg, wybrał wodę do poziomu komory DSB, wybrał cały piasek z wodą i uzupełnił świeżą solanką. Tak, żeby nic z komory  DSB nie poszło do obiegu.

Tak Michał, trochę odzyskały wigoru jak opanowałem parametry i zacząłem podawać mikro. Jednak to jeszcze nie jest to co bym chciał.

Mam podobny pomysł na pozbycie się DSB. Mam zamiar  przez najbliższy miesiąc pomoczyć MAXSPECT NANO-TECH BIO-M EDIA w wodzie z podmianek, żeby media nabrały życia. Liczę  na to, że nie  rozchwieje biologii.

Co do jeżowca to nie wiem, przywlokłem go i jeszcze jednego na jakiejś szczepce. 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Po wymianie 11-sto miesięcznych świetlówek widzę lekką poprawę w kolorach acropor. Liczę, że jak wywalę DSB i refugium, to rozjaśnię trochę kolory koralowców,  ale to dopiero w grudniu, jak będę miał więcej czasu na obserwację baniaka i ewentualną reakcję jak coś pójdzie nie tak.

 Poniżej kilka fotek, część tych co zamieściłem na RC.

TmhL7dJ.jpg

Teraz trochę z bliska.

C9XqtR7.jpg

2egPTBe.jpg

NBfdvYH.jpg

Mj7M6KX.jpg

XcgPwxw.jpg

THLGN2r.jpg

74nbxIF.jpg

h3IeZbY.jpg

mO3SeMi.jpg

CRnYXJN.jpg

mlxzFuL.jpg

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech zdrowo rosną, będzie okazja do wizyty z sekatorem ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, jak będziesz w Lubinie to zapraszam i coś ciachniemy tym " sekatorem".

Po zmianie jarzenówek musiałem podkręcić pompę odcieku z reaktora. Liczyłem, że da się bez konsekwencji zaoszczędzić na jarzenówkach, a tu natury nie oszukasz.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniałeś wszystkie na raz czy na raty?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, katani napisał:

Wymieniałeś wszystkie na raz czy na raty?

Wymieniałem na raty, połowę w jednym tygodniu, a drugą część  w następnym tygodniu. Czyli w ciągu jednego tygodnia wszystkie. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Po ograniczeniu kropelek, widzę lekką poprawę  w rozjaśnieniu koralowców. Pewnie miała również wpływ wymiana świetlówek.

Wkurza mnie w soli AF, którą teraz używam to, że osadza się taka brązowa maź na szybach i co tydzień muszę czyścić wzmocnienia, bo mocno ograniczone jest światło.

Poniżej kilka fotek,  niestety nie oddają do końca kolorów koralowców.

7OjRsSg.jpg

 

DSCTeYc.jpg

 

JDG9xSM.jpg

 

sFchno7.jpg

 

fLxlMYn.jpg

 

1G12Cpq.jpg

 

fVWurSy.jpg

lk0iBOD.jpg

geasYbQ.jpg

bkCTp8C.jpg

hQM3r2Z.jpg

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium po małej przycince. W planach na grudzień prócz pozbycia się DSB, pozbędę się piasku z akwarium. Pozostawię tylko tam gdzie nie będę  mógł odessać.

qPsyV23.jpg

 

Poniżej kilka nowych nabytków w JM. Liczę, że urosną duże i okrąglutkie. W moim zbiorniku od tygodnia.

zL6jKHX.jpg

LcGFe87.jpg

PaWpBLy.jpg

1IpmEYr.jpg

Ta akropora miała być żółta, a jest zielona. Zobaczymy, czy zżółknie. 

n23NW08.jpg


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pozbyłem się DSB i glonów. Piach zastąpiłem około 7 kg żywej skały i 1 kg kulek MAXSPECT  NANO-TECH BIO-M EDIA, dodam jeszcze 2-3 kg żywej skały i 1 kg Maxspecta. Po usunięciu piachu i dodaniu skały w obiegu jest więcej wody o około 17 l. Do akwa trafiła podwójna dawka śmierdziela ( Bakterie Specjal Blend) i czekamy jakie będą wyniki No3 i PO4. Na chwilę obecną No3 - 0  (colombo), PO4 - 0,02 (mała hanka). 

Piach na dnie był biały i pachniał morzem, co sugeruje, że  w moim przypadku DSB nie działało. Podejrzewam, że piach frakcji "0" nie nadaje się do DSB, zbyt miałki. W przyszłym tygodniu dalsze czyszczenie sumpa, komina, a później pozbywanie się piachu z głównego akwarium.

Kilka zdjęć z operacji DSB.

U9swRfp.jpg

DBZmFdr.jpg

Skała zamiast piachu

JDi8asS.jpg

Ogólny bałagan w pokoju

woGLpCI.jpg

Praca nad usuwaniem DSB i porządkami w akwarium wraz z podmianą zajęła około trzech godzin, a sprzątanie po akcji godzinę.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Podejrzewam, że piach frakcji "0" nie nadaje się do DSB, zbyt miałki

Cześć,

Mam podobne zdanie. Do tego jest lekki, woda go unosi ląduje w głównym i zamula piasek w głównym. Efekt to zawiesina w wodzie. inna sprawa, że nie jestem pewny ale być może irytuje korale.

PS. Ładny bałagan ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim wypadku piach z DSB nie był wypłukiwany, ale taka możliwość jest. 

Bałagan, to masakra:banghead , jeszcze do posprzątania łazienka i kuchnia, bo w tych pomieszczeniach również musiałem na syfić. Dobrze, że koleżanka małżonka w pracy, bo by się to źle dla mnie skończyło:clowning


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie, tylko z tą ceramiką bym uważał. 

Czy woda będzie omywać dodatkową skałę czy „pójdzie górą” nad skałą w komorze? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największą ilość życia w piachu widziałem na zwykłym aragonicie jaki sypiemy do baniaków. Jak mi się kiedy zachce mieć jeszcze DSB to tylko taki bym sypał. Teorie jakoby miał się rozpuszczać są wyssane z palca. Musiałaby chyba nastąpić jakaś drastyczna zmiana kH/Ph w baniaku. Uważam że postąpiłeś słusznie z likwidacją obecnego DSB i dołożenia żywej skały. Sam tak zrobiłem niedawno i nie żałuję. Co do likwidacji piachu z akwarium to co się komu podoba.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Jacek56 napisał:

Pięknie, tylko z tą ceramiką bym uważał. 

Czy woda będzie omywać dodatkową skałę czy „pójdzie górą” nad skałą w komorze? 

Woda powinna chociaż trochę omywać skałę - wpada dołem, a wypływa górą, jak będzie słabo to mała pompka trafi między skały.

Jacek, co sugerujesz z ceramiką?

12 minut temu, Steron napisał:

Największą ilość życia w piachu widziałem na zwykłym aragonicie jaki sypiemy do baniaków. Jak mi się kiedy zachce mieć jeszcze DSB to tylko taki bym sypał. Teorie jakoby miał się rozpuszczać są wyssane z palca. Musiałaby chyba nastąpić jakaś drastyczna zmiana kH/Ph w baniaku. Uważam że postąpiłeś słusznie z likwidacją obecnego DSB i dołożenia żywej skały. Sam tak zrobiłem niedawno i nie żałuję. Co do likwidacji piachu z akwarium to co się komu podoba.

Też zakładam, że postąpiłem słusznie i już od dłuższego czasu przymierzałem się  do likwidacji DSB. Jednak permanentny brak czasu i całotygodniowe wyjazdy nie pozwalały mi na działanie. DSB już raczej nie będę stosował. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim sumpie mam dwa x DSB,- jedno samo a drugie z refugium o wymiarach łącznie 140cm x 60cm i grubości piasku 13cm wypełnione piaskiem kwarcowym o frakcji 0. Nie mam żadnego zmętnienia w akwarium, nie przemieszcza mi się piasek, nie zamula a życia mam tyle że aż wszystko się rusza na powierzchni DSB. Nie wyobrażam sobie mojego systemu bez DSB. Wygląda to tak po 2 latach istnienia:

13809458_IMG_0239.JPG

13809460_IMG_0238.JPG

13809464_IMG_0237.JPG

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek, co kto  uważa, w moim przypadku DSB utrzymywałem przez 2,5 roku i nie zdało egzaminu. Zobaczymy za miesiąc, dwa, czy zmiana była słuszna.

1 minutę temu, xEndriu napisał:

Odpieniacz masz? 

Od lipca odpieniacz wrócił z wygnania po około 9 miesiącach. Za jakiś czas ponownie wyląduje w piwnicy.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.