Skocz do zawartości
Margolee

Problem z Żywicą w RO/DI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie do bardziej obeznanych w temacie. Wczoraj podłączylem swój filtr Ro/DI i tak: Pomiar wody z kranu na TDS 159, pomiar wody po filtrach wstępnych z membrana 009, czyli jak najbardziej ok. I teraz najlepsze.Pomiar wody po filtrach i żywicy 009. Wszystko było zrobione jak należy woda przepuszczana po wstępnych membranie i żywicy. Jest możliwość że ta żywicą była jakąś felerna albo jakas stara? I jeszcze jedno pytanko czy jest jakiś stosunek wody otrzymanej do wody tzw. odpadu? Mam na myśli litr wody ok do np. 0,6 l wody odpadu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po membranie powinno być 1 a po żywicy 0. Rezultat 9 po membranie po paru minutach to coś źle podłączone - rozkręć i złóż membranę i zestaw tak jak w instrukcji. W nowej membranie stosunek czystej RO do ścieku to ok. 1:10 czyli na 1 litr RO będziesz miał 10 litrów ścieku. a jak membrana się kończy po kilku latach to ledwo co leci RO a ściek u jest 30x więcej. Żywica musi być mocno ubita gąbkami bo jak jest jej za mało to się kotłuje i nic nie oczyści. Jak puścisz brudną wodę przez żywicę to szybko trzeba będzie ją też wymienić. Jak nie masz 1-2 po membranie to nie podłączaj żywicy póki nie usuniesz problemu.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 009 to nie jest zły wynik po membranie, normalna sprawa, zależy od jakości membrany i składu wody(chociaż mogłoby być mniej bo masz dość czystą kranówkę). A di może puszcza Ci gdzieś wodę na uszczelce?, bo stały wynik na to wskazuje. Sprawdź to jeszcze raz. A jaką masz żywicę?.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie miałem to samo,po żywicy pokazywało taką samą wartość jak po membranie.

Kupiłem w aptece wazelinę kosmetyczną i wysmarowałem uszczelki w membranie i jest dobrze,zawsze po żywicy pokazuje 000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po membranie powinno być 1 a po żywicy 0. Rezultat 9 po membranie po paru minutach to coś źle podłączone - rozkręć i złóż membranę i zestaw tak jak w instrukcji. W nowej membranie stosunek czystej RO do ścieku to ok. 1:10 czyli na 1 litr RO będziesz miał 10 litrów ścieku. a jak membrana się kończy po kilku latach to ledwo co leci RO a ściek u jest 30x więcej. Żywica musi być mocno ubita gąbkami bo jak jest jej za mało to się kotłuje i nic nie oczyści. Jak puścisz brudną wodę przez żywicę to szybko trzeba będzie ją też wymienić. Jak nie masz 1-2 po membranie to nie podłączaj żywicy póki nie usuniesz problemu.

Kolego jesteś w błędzie...

Ja wodę po pre filtrach RO PRZED żywicą mam 4-11 ppm. Jeśli skoczy powyżej 12 to wtedy wymieniam pre-filtry i węgiel.

Jeśli wskaźnik pokazuje PO żywicy 1 ppm wtedy wymieniam żywicę.

Kiedyś nabijałem żywicę na ścisk tak jak pisze kolega @Imperator w efekcie woda leciał dosłownie po kropelce i wydajność żywicy była na około 2 do 3 mc.

Teraz korpus z żywicą wypełniam w 4/5 całej objętości wkładu, woda leci sobie ładnym ciągłym strumykiem i wydajność żywicy mam bardzo zbliżoną.

Ponadto Wynik przed żywicą jest w dużej mierze uwarunkowany jakością wody w Twojej okolicy.

Ja np po zainstalowaniu nowej membrany i wkładów miałem wynik 12 a po żywicy 0 lecz żywica po takim wyniku miała żywotność kilku tygodni do 1 miesiąca. Po jakimś czasie ta sytuacja się unormowała i obecnie na tych samych wkładach mam przed żywicą 4-6ppm i jest ok.

Podejrzewam, że był to efekt spowodowany czyszczeniem rur wodociągowych chemikaliami przez warszawskie wodociągi na okres zimowy. Bo takie oświadczenie było w wiadomościach, że woda może być innego koloru ale to nie wpływa na smak etc. Ale kolor był normalny tylko właśnie zauważyłem to też po filtrach RO.

Zdaje sobie sprawę, że wydajność powinienem podać w litrach. Ale ja nie prowadzę takich obszernych statystyk.

Marcin, pokaż jakie masz te filtry RO i w jakiej pozycji masz zamontowane bo to ma znaczenie.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ja pisałem o membranie, mnie prefiltry nie obchodzą, czy czyste czy brudne to po membranie zawsze miałem 1. Ale ok, jestem w błędzie, pozdrawiam.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybki odzew panowie. A więc tak cały zestaw jest z Aqua Vita 100 gpd. Czytając wcześniej tora osadzilem że wynik po odebranie 009 nie jest zły. Żywica nie jest napchana na maxa. Woda leci z tego co osadzilem tak samo czystą jak i syfek, zrobię test i napiszę czy to prawda.Dziwi mnie stosunek 1:10, dla mnie szok bym powiedział. Akwarium 400l to do scieku 4000 l. Coś nie dowiezam w to za bardzo.

Żywica jest taka ją na zdjęciach. A może ją ja odwrotnie założyłem.tam gdzie więcej otworów to na dół. Tak? Poprawnie mnie jeśli się myle.

Nie pisz posta pod postem - używaj opcji "edytuj'!

post-22469-0-41460000-1387020986_thumb.jpg

post-22469-0-21486800-1387021273_thumb.jpg

post-22469-0-45659300-1387021351_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otworkami do dołu.

Wybacz nie sprecyzowałem w której części jesteś w błędzie...

Po membranie powinno być 1 a po żywicy 0. Rezultat 9 po membranie po paru minutach to coś źle podłączone - rozkręć i złóż membranę i zestaw tak jak w instrukcji. W nowej membranie stosunek czystej RO do ścieku to ok. 1:10 czyli na 1 litr RO będziesz miał 10 litrów ścieku. a jak membrana się kończy po kilku latach to ledwo co leci RO a ściek u jest 30x więcej. Żywica musi być mocno ubita gąbkami bo jak jest jej za mało to się kotłuje i nic nie oczyści. Jak puścisz brudną wodę przez żywicę to szybko trzeba będzie ją też wymienić. Jak nie masz 1-2 po membranie to nie podłączaj żywicy póki nie usuniesz problemu.

1. po membranie nie musi być 1ppm Ja mam od 4 do 11 ppm. I takie wskazania są prawidłowe.

2. Zużycie membrany przeważnie objawia się bardzo brudną wodą przed żywicą (rzędu 20ppm i więcej, 2x to przechodziłem)

3. Żywica nie musi byś zbita a nawet nie powinna bo ogranicza przepływ w rezultacie którego przy membranie 50gpd (dokładnie to 7,8l/h) zamiast 7l/h będziesz miał około 4,5-5l/h (jeśli mamy oczywiście odpowiednie ciśnienie w kranie)

4. Ścieki.... byłeś blisko :) bo jeśli ktoś na 1 litr ma 10 litrów ścieku to jest to dosyć dobry wynik :)

Uzysk wynosi mniej więcej od 5 do około 15%. Czyli na 5 litrów odfiltrowanej wody ścieków może być nawet 90 litrów. Wszystko to jest zależne od ciśnienia wody w kranie. Dla zwiększenia wydajności stosuje się pompy podnoszące ciśnienie wody tuż przed systemem RO


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po membranie mam 7-9 ppm a po żywicy 0 , żywica nie jest ubita.

Ścieku nigdy nie liczyłem.

pozdrawiam

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po zywicy mam 004-006, juz czas wymienic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po zywicy mam 004-006, juz czas wymienic?

No ja bym już dawno to zrobił... przed żywicą to był by normalny wynik.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efektywnosc membrany 50 gpd to okolo 98%. Czyli 2% z tds w kranowce to wynik w normie. Jesli ktos ma w kranowce 300ppm to wynik po dobrej membranie to okolo 6ppm. Przy "szybszych" membranach efektywnosc spada wiec i czystosc "po" jest gorsza.

Membrana dziala jak sito czyli z czasem sie zapycha wiec o ile nie jest uszkodzona mechanicznie nie przepuszcza wiecej syfu tylko produkuje mniej wody. Z tym ze chlorowana woda moze niszczyc oczka membrany i wtedy oczywiscie efektywnosc membrany spada.

Mysle ze wynik do powiedzmy 25ppm jest do zaakceptowania. Najwyzej troche czesciej bedziemy wymieniac zywice


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zmienic sama zywice czy prefiltry takze? dodam ze calosc ma trzy miesiace i na poczatku bylo 000. Wody zrobilem moze z 300 litrow...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zrobiłem test i tak na dwa litry odpadu miałem 1.2 litra wody RO/DI. Wynik 005 na TDS już po żywicy. Tak myślę może ja mam za wysokie ciśnienie i ciśnie a nie zdarzy odpowiednio wyczyścić wody. Ciśnienie mam 3.6 bar. Co myślicie?

Sprawność membrany tego nie sprawdzalem. Wiecie może jaka ma 100gpd?

Nie pisz posta pod postem - używaj opcji "edytuj'!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawność membrany tego nie sprawdzalem. Wiecie może jaka ma 100gpd?

Kolegę leniuszka odsyłam do google...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej tylko bez takich:) O morszczyznie i to forum magluje od dobrych 6 miesięcy i wydawało by się że staży wyjadacze powinni wiedzieć wszystko he he bez urazy. To tak jak z dobrym mechanikiem pojedziesz a on po głosie auta powie ci wszystko.a google tak wiem dobre na wszystko. Dzięki za pomocna dłoń i podpowiedzi co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100GPD= 100 galonów/dobę= 1 galon = 3,78 litrów 3,78 litrów x 100= 378l/h przy odpowiednim ciśnieniu...

Jeśli chodzi o jej sprawność, na pewno jest większa ale kosztem jakości przefiltrowanej wody. (wypowiedź @Tester'a)

Jej sprawność oceniam gdzieś na około 20-25%


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy dolewka jest zasilana bezpośrednio przez zespół filtra ro/di?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warszawiak dzięki lepiej się nie dało. Powiadasz 20/25%. Wodę mam 159 wejście czyli max według ciebie powinna dac wynik na wyjściu ok 030 ppm a ja mam 005 czyli sprawność jakieś 96%. Jak dla mnie git. A teraz pytanie tak wiem google he he. To w jaki sposób zrobić z tego 000 ppm? Co dołożyć jeszcze jedną zywice? Proszę o opinię ludzi z doświadczeniem a nie teoretyków. Bo to dwa różne światy.

Tomm co miałeś na myśli dolewka bezpośrednio z filtra?. To jest pierwsze napełniania baniaczka żeby nie było ze znowu nie wiem co to automatyczna dolewka.

Planuje ją zrobić lecz jeszcze nie teraz.

Nie pisz posta pod postem - używaj opcji "edytuj'!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedna zywica ma wystarczyc i ma byc po niej 0 , nie potrzeba dokladac drugiej , wklad z zywica otworkami do dolu , przepusc trochu wody przez nia i popatrz jeszcze raz na wynik czy nie spadnie do 0 .

jesli chodzi o prefiltry to 5, wegiel ,1 , membrana , zywica

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam filtr patrząc od zasilania wodą 20mi -> C -> 1mi -> 75gpd -> 2*10'' DI. Po membranie mam 6-9 nie wiem od czego to zależy, różnie pokazuje. Po DI 0. Jak miałem jedną kolumnę z DI to nie mogłem uzyskać 0.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, dziwne z ta jedna zywica. Jest to niemozliwe zeby jeden 10" kartridz z zywica nie mogla zbic wody z TDS=9 do zera.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może miałem jakaś kiepską żywicę na początku. Zamówiłem z allegro i przyszła w woreczku bez opisu, ale większość sklepów tak sprzedaje rozważone z większego worka. Może teraz jakbym sprawdził to jedna puszka dałaby radę.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może sprzedali ci taką najpopularniejszą żywice co jest w filtrach zmiękczających, co się ją solanką regeneruje. Ona tylko wyciąga to co odpowiada za twardość ogólną czyli głównie sole wapnia i magnezu. A nie np. żywicę MB20.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem MB 20. W każdym razie od razu wtedy zamówiłem drugą obudowę i tak już się kręci rok czasu. Nigdy później nie sprawdzałem między filtrami DI.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.