Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. Cześć, czy ktoś może potwierdzić co to za ukwiał? Zdjęcie przycięte aby nie reklamować sklepu, na stronie opis jako Phymanthus Sp. ale nie znalazłem nigdzie potwierdzenia a raczej wiele różnic.
 3. Bardzo niskie będzie. moim zdaniem lipa. Bedzie wyglądać jak akwarium szczepkowe w sklepie.
 4. Też bym się ku temu skłaniał jedynie co na minus to obsługa na takiej głębokości. Stelaż +szkło + blat = ok 137. Miałem tak w 250L i bez krzesełka się nie obyło. Więc gdyby było z 5 cm niżej to już coś. Chyba że wysokość stelaża zmniejszyć na 75 bo jeszcze mam możliwość.
 5. Today
 6. U mnie też nie ma problemu z odklejaniem się od szyby. Ustawiłem trzy kawałki skały z koralem na piasku tak żeby dotykały tylnej szyby i briareum samo zaczęło na niej rosnąć. Były momenty że w jakimś miejscu jak by oderwało się od ściany ale po czasie po bokach oderwanego fragmentu ekspansja na szkle postępowała i siłą rzeczy oderwany fragment znowu łączył się z szybą. Przez to powierzchnia korala nie jest gładka tylko pofaldowana i nadaje całości fajny wygląd. Myślę że kluczem do sukcesu jest odpowiedni moment szczepienia korala do szyby. U mnie tylna szyba była porośnięta glonem wapiennym i rurówkami które stanowią odpowiedni chropowaty podkład. Zdarza się czasem że pojawia się po środku koloni pusta plama. Wygląda jak by koral się rozpuścił. Dziś już wiem że jak coś takiego się dzieje to znaczy że spadł poziom jodu :). Po rozpoczęciu dozowania dziura szybko zarasta.
 7. Google wie wszystko wystarczy trochę poszukać . Choć przy poniedziałku to bardzo trudne . po pierwsze filtr strasznie ale to strasznie głośny . Opinie znalazłem takie ze filmu nie idzie oglądać tak głośny lub żona wywali cie do garażu wraz z akwarium jak go kupisz . po drugie bardzo długi czas by zaskoczył , stosuje sie go w oczyszczalniach ścieków . By nadal sie akwarium trzeba tego z 50 litrów . Najczęściej używana filtracja w oczkach wodnych a i tak ludzie nazekają .
 8. No ja mam tło na dwóch szybach i czyszczę tylko dwie pozostałe Nie umiesz "w akwarium morskie". Przeglądam sobie fejsika, patrzę koleżka się chwali nowym baniaczkiem 600+. Patrzę na fotkę a tam husaria walcząca z imigrantami zalewającymi Polską ziemię obiecaną. No to klik sobie obejrzę gościa skąd, co tam ma w głowie etc. No nieszczęście, chłopina ma chorą żonę i miesiąc temu żebrał o każdy grosz na rowerek, zebrał kilka koła i żona rowerek ma. Po czym teraz chwali się takimi cukierkami do akwarium jak maxspect recurve r6-120 co kosztuje dwa takie rowerki ;-)))) Widzisz, trzeba być obrotnym i umieć w finanse! Sorry za offtop ale tak właśnie mi mignęło
 9. Obejrzałem filmik, fajne to, ale u mnie i tak nie da rady, bo tylko do dwóch szyb miałbym dostęp
 10. cześć, popatrz na lampy, żeby łatwo było oświetlić. lampy T5 54W mają120cm, więc doświetlą bez problemu 140. 150 być może też. lampa T5 80W styknie na 150 ale na 140 jest długa. Ja bym brał 150x60x55 lub 140x60x55
 11. Ja czyszczę tak jak pisałem wyżej flipper em. Czyści świetnie ale nie potrafi tego co tunze. Chodzi mi o rogi przy dnie akwarium. Flipper jest prostokątny i niestety nie da się wjechać nim w róg jak jest piasek bo koniec przeciwny spiera się na piachu. Tunze jest w kształcie litery T co znacząco poprawia jego funkcjonalność. A to tylko jedna ale nie wszystkie z jego zalet.
 12. Musisz sam wybrać metodę którą chcesz zastosować w swoim sumpie. Bio reaktor czy siporax czy filtr zraszający czy biopellety czy refugium czy DSB tego jest naprawdę dużo a może kilka urządzeń na raz? Ja mam w swoim sumpie refugium, siporax, 2 filtry ze złożem zraszalnym, żywą skałę i teraz chcę postawić dodatkowo bio- reaktor.
 13. Ja mam mag float, dwa wymienne ostrza, czyści jak trzeba a między szybami przerzuca się jednym machnięciem pod wodą
 14. Tester czyściki Mag-float też mają neodymowe magnesy a kosztują mniej niż połowę tego Tunze.....
 15. Skoro mowa o czyścikach magnetycznych.... Jak Wy tym czyścicie? Macie 4 na każdą szybę? Czy przekładacie? Ja mam jakiś Tunze i raz tym czyściłem, teraz leży gdzieś w szafce, bo 10 razy szybciej wyczyszczę zwykłym na kiju i to całe akwarium, z nie jedną szybę tylko.
 16. @Alcoholik opisałem swoją opinię na temat sprzętu. Nie czerpie profitów z żadnych sklepów z morszczyzną gdyż to tylko i aż moje hobby. Zawodowo zajmuję się bankomatami i to mógłbym sprzedać tylko że chyba na innym forum jeśli ktoś pyta o sens zakupu jakiegoś sprzętu to jeśli go znam, wypisuję swoją opinię. A czy ktoś to kupi to jego sprawa.
 17. Cenę w dobrym czyścili robi magnes neodymowy, a to niestety nie jest tani materiał
 18. Zgadzam się z tobą, od jakiegoś czasu jak weszłem na to forum to, to co zauważyłem że to hobby jest zaje drogie,że co mieśiądz trzeba wydać ponad 5000zł. Założyłem sobie jakąś tam solniczkę, nie jestem nastawiny na las patyków trzymam sobie jakieś tam korale, wszystko sobie żyje, najważniejsze że mi się to podoba. Co tydzień czyszczę szyby i robię testy, nie mam jakiegoś drogiego sprzętu, fakt na planowaniu i uruchamianiu akwa troszke poszło kasy, ale robiłem to stopniowo czego zbytnio nie odczułem. Co 2 mies wydaje 20zł na pokarm dla korali i rybek , czyścik jaki kupiłem kosztuje niecałe 50zł, czyści dokładnie tak jak ten polecany jestem zadowolony. Nerwa mam przez to, że co niektórzy robią coś co nie powinno mieć miejsca na tym forum, odbierać komuś nadzieję na spróbowanie sił w tym hobby Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka
 19. Takie pytanie do osób sceptycznych na temat czyścika tunze za 400 zeta, używaliście go? Bo mam wrażenie że nie trzymaliście go nawet w ręce. Ja osobiście używam flipper za 180 zł. Ale widziałem tunze w akcji i jest wart tej ceny (chodzą ok 370pln). To tak samo jak z wiertarką yato. Też da się w ścianie otwór wywiercić. Teraz porównajmy ją do np hilti. Gorzej będzie kiedy przyjdzie nam zrobić 300 otworów. Wychodzę z założenia że nawet czyszczenie szyb ma być przyjemnością, a nie wkurzać się że znowu szyby zaszły mgłą.
 20. nie no kurna 400 zł za czyścik nie mieści się w moim ramach rozsądku - dla porównania cyrkulator z tej samej firmy (Tunze turbelle nano stream) ze sterownikiem kosztuje 440 zł WTF?????
 21. Witam po dłuższej przerwie. Czas na kompletowanie sprzętu do kolejnego większego akwarium. Miało być odrobinę większe we wnęce, ale jednak zmieniłem plany. Będzie ok 420-500L zbiornik plus ok 150L sump. Aktualnie jestem w trakcie robienia stelażu stalowego o wymiarach 150x60x80h. Zastanawiam się jeszcze odrobinę nad wielkością akwarium : 150x60x50, 150x60x55, 140x60x50 lub 140x60x55. Akwarium będzie tym razem stało na środku - jeden krótszy bok będzie przy ścianie. Więc praktycznie obserwacja prawie dookoła. Nie będzie żadnego tła. No może tylko na krótkim boku na którym wyląduje komin lub pudełko przelewowe. W sumie nie wiem co lepsze. Kolejna ważna sprawa to chcę doprowadzić kanalizację do szafki ( mam możliwość bo łazienka jest za ścianą). Grawitacyjnie chcę spuszczać wodę podczas podmiany do kanalizacji albo z pomocą pompy. Oraz doprowadzę przyłącze Rodi do szafki. Nie mam jeszcze tego systemu z kanalizacją przemyślanego ale to kwestia czasu. Chyba że ktoś ma fajnie rozwiązaną tę kwestię i chce się podzielić.
 22. Wiem, że w naszym hobby nic nie jest tanie ale czyscik za 400 zł? Dla mnie to gruuube przegięcie pały. To niczym czereśnie za 80 zł za kg. Rozumiem czym jest rynek i jakimi prawami się rządzi. Ale to my konsumenci mamy na to wpływ. Jak powiemy że czyscik za 400 zł jest ok to za niedługo wszystkie będą oscylować wokół tej kwoty. Czemu za chleb nie płacić 50 zł jak dobry? Też można. Ale jest gdzieś granica zdrowego rozsądku. Jeżeli produkt nie jest dziełem sztuki, nie jest antykiem, nie jest mechanicznym arcydziełem złożonym z dziesiątek tysięcy elementów oraz nie zawiera astronomicznie drogich materiałów to skąd ta cena? Prosty produkt składający się max z 5 elementów plastikowych i kawałka metalu odpornego na słona wodę. Litości. Ta cena nie jest ok nawet jak by sam prasował koszule po wyczyszczeniu szyb z akwarium. Nie zgadzajmy się na drożyznę. Nie ma wszytsko ma uzasadnienie wysokiej ceny. Uszanowanie. Pzdr - GrzechotniC
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.