Skocz do zawartości
CNA

Dobór sprzętu do 375l

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad wyborem nowego zbiornika i padło na 2, szukam argumentów za jednym i drugim, aby wybrać możliwie optymalnie. Osobiście skupiam się ku pierwszemu, długość kosztem wysokości. Będę wdzięczny z opinie i doświadczenia :)

1.

150 x 50 x 50 (375l)

2.

120 x 50 x 60 (360l)

EDIT

temat okazał się rozwojowy, w związku z tym,że padło dzięki Waszej pomocy na 150x50x50, pojawia się kolejne pytanie odnośnie umiejscowienia komina oraz ilości i modelu "obiegówek"

 

Edytowane przez CNA (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie sprawa prosta. Stawiałbym na długość niż wysokość. Będziesz miał zdecydowanie większą powierzchnię dna do zagospodarowania. Ryby będą miały gdzie się rozpędzić, więcej półek i kryjówek. 10 cm różnicy w wysokości rybom niewiele zmieni, a Tobie łatwiej będzie doświetlić dno. Wizualnie akwarium będzie wydawało się większe, choć jamnikowate ;)

Zostaje jeszcze kwestia oświetlenia. Przy 120 cm T5 54W ledwo się mieszczą, przy 150 cm T5 80W też :) Myślę jednak, że przy 150 cm 54W T5 będzie ok, sam tak planuję i widziałem już takie zastosowanie. Te 16 cm po bokach które zostaje, to nie jest na tyle dużo by było tam ciemno.

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapewne spotkasz się z większością opinii, żeby iść w głębię niż wysokość dlatego ja bym zaproponował 120x60x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro teraz jest 66 netto, to nie lepiej dostawić jedną szóstkę? Albo połowę z takiej okrągłej liczby czyli jakieś 333 ;]

A tak na poważnie to wyższe jest lepsze wizualnie. Ale z kolei dłuższe lepsze dla rybek i więcej miejsca na korale. Ciężka decyzja.

Zrób coś pośrodku, czyli 150x50x55h. Różnica w litrażu nieduża. Poza tym, od góry i tak odpada 5 cm bez wody, i szyba z dołu (10-12mm). To już masz 6cm mniej. Więc de facto netto litraż będzie taki sam jak brutto przy niższym.

150 x 50 x 50 to wyjdzie taki trochę jamnik. Ale jeśli chcesz acropory to łatwiej doświetlić.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wyżej - powierzchnia dna robi róznicę - 0,60m2 lub 0,75m2  także przy podobnym litrażu 20% różnicy

na korzyść 150x50x50

Edytowane przez Andretti (wyświetl historię edycji)

PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Pawel_Q napisał:

Jak dla mnie sprawa prosta. Stawiałbym na długość niż wysokość. Będziesz miał zdecydowanie większą powierzchnię dna do zagospodarowania. Ryby będą miały gdzie się rozpędzić, więcej półek i kryjówek. 10 cm różnicy w wysokości rybom niewiele zmieni, a Tobie łatwiej będzie doświetlić dno. Wizualnie akwarium będzie wydawało się większe, choć jamnikowate ;)

Zostaje jeszcze kwestia oświetlenia. Przy 120 cm T5 54W ledwo się mieszczą, przy 150 cm T5 80W też :) Myślę jednak, że przy 150 cm 54W T5 będzie ok, sam tak planuję i widziałem już takie zastosowanie. Te 16 cm po bokach które zostaje, to nie jest na tyle dużo by było tam ciemno.

Wychodzę dokładnie z tego założeni , jedno jedyne ale za 60 cm wysokości jest to czy nie zrobi się z tego jamnik, co do oświetlenia teraz mam full LED i w nowym też będzie full LED więc problem z długościami świetlówek odpada 

 

4 minuty temu, katani napisał:

Skoro teraz jest 66 netto, to nie lepiej dostawić jedną szóstkę? Albo połowę z takiej okrągłej liczby czyli jakieś 333 ;]

A tak na poważnie to wyższe jest lepsze wizualnie. Ale z kolei dłuższe lepsze dla rybek i więcej miejsca na korale. Ciężka decyzja.

Zrób coś pośrodku, czyli 150x50x55h. Różnica w litrażu nieduża. Poza tym, od góry i tak odpada 5 cm bez wody, i szyba z dołu (10-12mm). To już masz 6cm mniej. Więc de facto netto litraż będzie taki sam jak brutto przy niższym.

150 x 50 x 50 to wyjdzie taki trochę jamnik. Ale jeśli chcesz acropory to łatwiej doświetlić.

no właśnie jedyne przeciw to "zjamniczenie" ale jak oglądam gotowe zbiorniki np na YT (choć wiele ich nie ma) nie wygląda to jakoś tragicznie


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo dużo więcej miejsca. Sam planuję teraz większe szkło i bardziej manewruję wymiarami na długość i głębokość. 

Po za tym ja mam teraz ok 50cm wody i już trudno czasem coś pogrzebać na dnie. 

Zależy też jakie kto ma długie ręce :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chyba najlepiej byłoby podjechać do któregoś z forumowiczów, obejrzeć na żywo jak się prezentują takie zbiorniki. Teoria czy youtube nie oddają tego co zobaczysz w realu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na dniach mam dostać zbiorniczek 130x65x60 powierzchnia dna jeszcze większa. 

Jak  bym miał miejsce to zrobil bym 150x65x60 lub 55 wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie nie ma się co zastanawiać :), stawiaj 150 x50. Dużo większe pole manewru w ułożeniu dekoracji a i rybki będą Ci wdzięczne za większą i dłuższą powierzchnię do pływania. 

Co do lampy to jak bylo wyżej napisane świetlówki 54 W w zupełności wystarczą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, SteFun napisał:

Stanowczo dużo więcej miejsca. Sam planuję teraz większe szkło i bardziej manewruję wymiarami na długość i głębokość. 

Po za tym ja mam teraz ok 50cm wody i już trudno czasem coś pogrzebać na dnie. 

Zależy też jakie kto ma długie ręce :D

o właśnie i to też jest dodatkowy argument, no OK, zatem decyzja zapadła 150 x 50 x 50

teraz kolejne pytanie o umiejscowienie komina zastanawiam się na centralny i rozgałęzienie powrotu na lewo i prawo, obieg to 2 x RW8, za mało ? za dużo?

Teraz, Stefan85 napisał:

Chyba najlepiej byłoby podjechać do któregoś z forumowiczów, obejrzeć na żywo jak się prezentują takie zbiorniki. Teoria czy youtube nie oddają tego co zobaczysz w realu.

wiesz, zawsze wszystko wychodzi w praniu, w moim obecnym zbiorniku też niby wszystko było zaplanowane, a modyfikacje w trakcie były, z uwagi, że to mały zbiornik koszty nie wielkie, dlatego przy większym wolę się 3 x zastanowić, niż raz strzelić sobie w kolano ;)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, CNA napisał:

wiesz, zawsze wszystko wychodzi w praniu, w moim obecnym zbiorniku też niby wszystko było zaplanowane, a modyfikacje w trakcie były, z uwagi, że to mały zbiornik koszty nie wielkie, dlatego przy większym wolę się 3 x zastanowić, niż raz strzelić sobie w kolano ;)

Dla tego polecam obejrzenie w realu. To czego nie dopisałem - przy okazji można porozmawiać z właścicielem jak się takie akwarium obsługuje, co chciałby zmienić itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie bierzesz pod uwagę zwiększenia głębokości??? Jak dla mnie 50cm to przy takiej długości mało... Ułożenie skały na sposób "wyspowy" tak popularny ostatnio spowoduje że korale będą dorastały do szyby. A i odbiór takiego szkła się zmienia bo znika trzeci plan... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

2 minuty temu, dadario napisał:

A czemu nie bierzesz pod uwagę zwiększenia głębokości??? Jak dla mnie 50cm to przy takiej długości mało... Ułożenie skały na sposób "wyspowy" tak popularny ostatnio spowoduje że korale będą dorastały do szyby. A i odbiór takiego szkła się zmienia bo znika trzeci plan... 

podstawowym warunkiem jak zawsze jest $, cała reszta to argumenty praktyczno- estetyczne, stąd padł wybór na te dwa zbiorniki, co do ułożenia skały jeszcze się nie zastanawiałem, na pewno padnie jakiś wybór jak ustalę umiejscowienie komina, a skupiam się ku środkowi


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że zawsze liczy się kasa, jestem właśnie przed przesiadką... Kupując szkło chciałbym aby spełniało w pełni moje założenia. Osobiście wolałbym postawić akwarium 120x60x50, niż 150 ale bez głębi. Nie wiem dokładnie jaka jest różnica w kosztach ale akwarium krótsze wymaga chudszych szyb a więc powinno być tańsze.  Litraż w zasadzie się drastycznie nie zmienia. 

Co do komina.  Dużo zależy od tego gdzie akwarium będzie stało. Jeśli gdzieś w rogu(widoczne z 2boków) proponuję komin zewnętrzny przy ścianie. Jeśli akwarium ma być centralne do zobaczenia z 3stron to wtedy komin wewnętrzny na środku, z tym że znów problem głębokości. Komin min 10cm a więc pomiędzy szybami zostaje mniej niż 40cm. Na środku zewnętrzny wg mnie odpada ze względu na problemy z obsługą jak również konieczność odsunięcia zbiornika od ściany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, dadario napisał:

Rozumiem, że zawsze liczy się kasa, jestem właśnie przed przesiadką... Kupując szkło chciałbym aby spełniało w pełni moje założenia. Osobiście wolałbym postawić akwarium 120x60x50, niż 150 ale bez głębi. Nie wiem dokładnie jaka jest różnica w kosztach ale akwarium krótsze wymaga chudszych szyb a więc powinno być tańsze.  Litraż w zasadzie się drastycznie nie zmienia. 

Co do komina.  Dużo zależy od tego gdzie akwarium będzie stało. Jeśli gdzieś w rogu(widoczne z 2boków) proponuję komin zewnętrzny przy ścianie. Jeśli akwarium ma być centralne do zobaczenia z 3stron to wtedy komin wewnętrzny na środku, z tym że znów problem głębokości. Komin min 10cm a więc pomiędzy szybami zostaje mniej niż 40cm. Na środku zewnętrzny wg mnie odpada ze względu na problemy z obsługą jak również konieczność odsunięcia zbiornika od ściany...

Cenne uwagi, dzięki, jednak zostanę przy 150 x 50 x 50, popracuję nad umiejscowieniem komina potem nad ilością i układem skały, co do obiegu starczą 2 x RW 8?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam akwarium 10 cm krótsze  i 2 x blau WM 8000 i ida mi na 4 i 6 biegu. moim zdaniem w sam raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to lecimy dalej, wiadomo sump im większy tym lepszy, niby ze względu na 150 cm długości w szafce będzie sporo miejsca, ale planuję obok zbiornik na dolewkę i jeszcze zbiornik w tym samym obiegu na szczepki (nie wiem czy to dobry pomysł) stąd pytanie czy 100l- 120l sump wystarczy. Co do jego zawartości obok mechaniki (wata) chcę wsadzić skałę pod korek i zainstalować scrubbera 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo tego chcesz zmieścić pod szafką :-) sump 90x45x40 moim zdaniem wystarczy bez problemu, dolewka 45x10x50 też da zapas na kilka dni.  zbiornik na szczepki zależy ile chcesz ich trzymać. Wg mnie lepiej zrobić go jako komorę sumpa( wtedy powiedzmy 110x45x40)zasilaną osobną pompą z możliwością odcięcia. Będzie bezpieczniej, w przyszłości w razie czego może posłużyć jako rozbudowa sumpa( odpieniacz?) a i kwarantanna, więzienie itp z tego może być. 

Co do cyrkulacji. Ja tam wolę osobiście rozwiązania na większej ilości mniejszych pomp niż 2większych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dadario napisał:

Sporo tego chcesz zmieścić pod szafką :-) sump 90x45x40 moim zdaniem wystarczy bez problemu, dolewka 45x10x50 też da zapas na kilka dni.  zbiornik na szczepki zależy ile chcesz ich trzymać. Wg mnie lepiej zrobić go jako komorę sumpa( wtedy powiedzmy 110x45x40)zasilaną osobną pompą z możliwością odcięcia. Będzie bezpieczniej, w przyszłości w razie czego może posłużyć jako rozbudowa sumpa( odpieniacz?) a i kwarantanna, więzienie itp z tego może być. 

Co do cyrkulacji. Ja tam wolę osobiście rozwiązania na większej ilości mniejszych pomp niż 2większych.

nie szperałem w tej kwestii więc nie wiem, dolewki jako kolejne szkło czy można kombinować z np małą plastikową beczką lub zwyczajnym plastikowym kanistrem ?

w zakrętce 3 otwory, RO dolot, odpowietrzenie i pompa z rurką jako dolewka 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beczka średnio bo tracisz miejsce nie zyskując objętości, karnister plastikowy jak najbardziej. Jeśli planujesz doprowadzić ro do szafki to taki pojemnik aby można było zawór pływakowy zamontować, bo szkoda ryzykować zalanie szafki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dadario dobrze pisze, najlepiej dolewkę a la akwarium. Wąske, głębokie na całąszerokość szafki i wysokie. Może być nawet wyższe niż sump jak masz miejsce. Beczka zajmuje dużo miejsca w stosunku do pojemności. Ja mam reaktorek na fitoplankton, Niby nieduży, mało miejsca zajmuje, ma 3 litry. Całość ma średnicę 16 cm i ok 40 wysokości. Ale wyliczyłem, że w to samo miejsce wejdzie akwarium 16x16x40 = ponad 10litrów. Dokładnie w to samo miejsce.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie obraz jakiś już mam, dzięki Wam za pomoc :)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak brał 60cm głębokości, choćby nawet 120cm długości, wysokość 55cm . Ja mam 120x50x60h bo taki miałem już stelaż, 50cm głębokości to jednak bardzo mało. 60 cm wysokości jest w miarę ok ale przy większej głębokości może być już trudniej manipulować. Namawiam na 60 glebokosci(ja żałuję że mam tylko 50cm :( ).

Cyrkulację mam rw15 i2x rw8, obiegówe dcp 6500. 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zamówiłes zbiornika to zastanów się dobrze czy taki jamnik o powierzchni dna 150x50 jest fajny.@dadario ma rację. Głębia praktycznie żadna. Zdecydowanie wolałbym baniak który ma minimum 65cm szerokości a krótszy jeśli trzymasz się litrazu. A najlepiej więcej. Łatwiej o aranżacje, głębia większa. Jak masz możliwość obejrzyj gdzieś baniak który ma 70cm i taki który ma 50cm szerokosci. Niebo a ziemia. Pamiętaj również że baniaka nie zalejesz po same brzegi, dojdzie piach, skala i netto wyjdzie znacznie mniej. Ja bym poszedł w 120x70x60. Wody zalejesz max do 55 wysokości, a jak chcesz jakiegoś waveboxa to pewnie niżej, dojdzie skala, piach i będziesz miał może 420l netto z baniaka.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.