Skocz do zawartości
Nailo

Panel zewnętrzny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , 

Jako że moja inwencja twórcza dalej działa pomyślałem o panelu :) do którego wyrzuciłbym refugium siporax i odpieniacz :) miałby wyglądać tak jak tu poniżej teraz pytanie jak takie cudo podłączyć do obiegu by się nie przelalo i działało jak potrzeba :) jest szansa czy raczej marne marzenia :)

Zbiornik już stoi więc raczej otworów etc w nim nie dam rady zrobić taki 3 komorowy panel chciałem dodać za akwarium i jakoś podłączyć :)

Screenshot_20180306-080314.png

 

Edit wpadł mi pomysł by hmm zrobić go nieco wyższego i zrobić z niego taka duża kaskadę :) gdzie będę pobierał wode jak kaskada i koniec obiegu jako wodospad :)

Edytowane przez Nailo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz można by to zrobić cały sump wyżej niż akwarium do którego podajesz pompką wodę, a ostatnia komora najniższa z rynienką jak kaskada. Musisz przewidzieć, że co spłynie z sumpa musi pomieścić szkło główne przy zaniku napięcia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ta sama wysokość szkła i panela ? - to masz naczynia połączone

naczynia.png.cdad03c3f4b5f3ae260c5a26ecf24939.png

pompa tłoczy / zasysa do panela a powrót zwykła U rurka (odpowietrzona)

resztę załatwi grawitacja / różnica poziomów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy takim rozwiązaniu istnieje jakieś ryzyko przelania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, silvia napisał:

Ta sama wysokość szkła i panela ? - to masz naczynia połączone

naczynia.png.cdad03c3f4b5f3ae260c5a26ecf24939.png

pompa tłoczy / zasysa do panela a powrót zwykła U rurka (odpowietrzona)

resztę załatwi grawitacja / różnica poziomów

To wygląda fajnie :) muszę zerknąć czy zadziała na małym pojemniku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzyko zalania pokoju jest znacznie wieksze niz przy normalnych przelotach.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Stani napisał:

Ryzyko zalania pokoju jest znacznie wieksze niz przy normalnych przelotach.

przy którym ? naczyń połączonych ? czy wersja "wyżej"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że tylko w wersji jak wyżej jest opcja przelania.W wersji gdy pompa była by w "panelu"  wtedy praktycznie nie ma ryzyka przelania-gdy pompa stanie to poziom wody się wyrówna z akwarium,a nawet jeśli zapcha się u-rurka to pompa wypompuje i stanie-dobrze rozumuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pompa wysoko w panelu by w razie "W" zassała powietrze albo "odwrócona" dolewka : spada poziom w panelu - wyłącza pompę

(a na rurkach gąbka lub koszyk zasysający by jaki ślimak nie wlazł)

gdy braknie napięcia poziomy wody w obu zbiornikach się wyrównają - jak w poziomicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie mam tak zrobione, tylko że zasys jest rurką a pompą wraca z panelu do akwa. W razie W zatkanie rurki, niski poziom wody czy za bardzo zabrudzona włuknina pompa wywala tylko wodę z ostatniej komory do akwa. Brak zasilania - poziomy wody  w akwa i panelu wyrównują się. Potrzeba dość grubej rurki aby nad wyrost przelewała wodę. Także jako system jest bezpiecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
ja u siebie mam tak zrobione, tylko że zasys jest rurką a pompą wraca z panelu do akwa. W razie W zatkanie rurki, niski poziom wody czy za bardzo zabrudzona włuknina pompa wywala tylko wodę z ostatniej komory do akwa. Brak zasilania - poziomy wody  w akwa i panelu wyrównują się. Potrzeba dość grubej rurki aby nad wyrost przelewała wodę. Także jako system jest bezpiecznie.
Zamiast 1 grubej rury czy można zastosować 2 cienkie?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Dnia 7.03.2018 o 08:56, zipke napisał:

Zamiast 1 grubej rury czy można zastosować 2 cienkie?

oczywiście :) i więcej też - tyle że każdą trzeba odpowietrzyć

 

czy

41lfYPAQ63L._SY355_.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat. 

Chcę dostawić coś takiego, na szybko sobie draft zrobiłem żeby to zobaczyć:

hm6rzwf.jpg

Wymiary niestety nie powalają bo nie jestem w stanie przesunąć akwarium, które stoi na podkładce z pianki. 

Więc 45x35x12 ze szkła 5mm, wolnostojący obok akwarium (nie może stać za). 

Gdybym mógł przesunąć akwa chociaż o 8cm :/ no ale trudno.

W środku chcę żeby wyglądało jak w tym przykładzie:

https://www.bulkreefsupply.com/small-aquafuge2-external-hang-on-back-refugium-with-led-ligthing-system-cpr-aquatics.html

Tylko pompa w środku. 

Sam panel ma posłużyć za refugium z gruzem żywej skały i glonami. Korci mnie również mircale mud :D

Drugą opcję jaką rozpatruję to zaciąganie wody jak w naczyniach połączonych a powrót pompą do akwarium. 

Obydwa mają dla mnie osobiście plusy i minusy. 

Wersja 1 z kaskadą:

1. Nie chcę i nie muszę bawić się w przegrody bo przeznaczenie jest jasne więc woda będzie w całości panelu. 

2. Jak się dolot zapcha czy zmniejszy przepływ to nic się nie stanie, prawie zerowe szanse na zalanie. 

3. Niestety pompa będzie z tyłu z gorszym dostępem (ale w sumie to jest wolnostojace więc mogę wysunąć cały panel). 

4. Nie użyję wylotu z pompy jako ekstra cyrkulacji. 

5. Sensor dolewki automatycznej będzie musiał być nadal na akwarium. 

6. Mały wybór pomp ssących, nie chcę jej w akwarium a większość małych pomp nie ma krućca na ssaniu. Są jakieś aquael przepływowe ale sam nie wiem... 

7. Nie wiem jak ogarnąć sam spad z kaskady ze szkła i jak to pokleić. Z akrylem czy PCV jest łatwiej przez plastyczność... 

Wersja bez kaskady:

1. Ryzyko zalania o wiele większe, wypadałoby się pobawić przegrodami i ewentualnie obniżyć poziom wody w akwarium żeby zawartość z komory pompy zmieściła się w akwa w razie W. Bawić w dodatkową elektronikę z pływakiem i odcięciem pompy mi się nie chce. 

2. Jak mnie nie ma przez 3 tyg w domu i coś się skicha to wolę chyba opcję z kaskadą. 

3. Na duży plus pompa z przodu no i większy wybór. 

4. Regulowana dysza wylotu jako extra cyrkulacja. 

5. Sensor dolewki będzie mógł być na panelu.  

Nie planuję odpieniacza więc się tym nie kieruję. 

Sam nie wiem, korci mnie coś zrobić dodatkowego a na większe akwarium za wcześnie, mało jeszcze wiem i mało rzeczy sprawdziłem. 

Poza tym ten panel będę mógł użyć w kolejnym akwarium bo będzie miało te same wymiary tylko 3 lub 4x dłuższe. 

Czy nie będzie za wąsko na takie refugium z gruzem i glonami? W środku będzie 11cm szerokości. 

Z tego co wiem miracle mud wymienia się raz na rok kompletnie, ktoś jeszcze to używa? Znajomy używa i strasznie sobie chwali hmm. 

Jak ktoś ma jakieś uwagi czy doświadczenia to poproszę bo mnie korci i coś bym sobie pomajstrował :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Gdybym mógł przesunąć akwa chociaż o 8cm :/ no ale trudno.

 

Dlaczego nie możesz przesunąć akwarium? Przecież jak się chce wszystko można zrobić!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę zrobić coś podobnego , bo w sumpie refugium się nie zmieści i miejsce mam tylko przed sumpem . Tylko ja odpływ dam na 2 przelotach wywierconych z tyłu  refugium zamiast rynienki by nie chlapała woda. Będzie też trochę wyższe od sumpa by przeloty były ponad sumpem w sumpie umieszczę pompę która wtłoczy wodę do refugium . Przegród nie planuje , tylko przed przelotami dam kratkę restrową by się spływ i rewizja nie zatkały . Coś podobnego już widziałem i wiem , że dobrze działa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, waldek123blau napisał:

Dlaczego nie możesz przesunąć akwarium? Przecież jak się chce wszystko można zrobić!

Od pół roku stoi w jednym miejscu, boję się "popychać" :P ale kusi, bo wtedy zrobię 20cm.

To szkło ma tylko 5mm :/

23 minuty temu, Ariel napisał:

Chcę zrobić coś podobnego , bo w sumpie refugium się nie zmieści i miejsce mam tylko przed sumpem . Tylko ja odpływ dam na 2 przelotach wywierconych z tyłu  refugium zamiast rynienki by nie chlapała woda. Będzie też trochę wyższe od sumpa by przeloty były ponad sumpem w sumpie umieszczę pompę która wtłoczy wodę do refugium . Przegród nie planuje , tylko przed przelotami dam kratkę restrową by się spływ i rewizja nie zatkały . Coś podobnego już widziałem i wiem , że dobrze działa .

No ja nie chce pompy w akwa hehe. 

A inaczej niż rynienka tego u siebie nie widzę. 

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Chcę dostawić coś takiego

He, he, a ja właśnie coś takiego kleję już. Wpadło mi w ręce trochę szkła "z odzysku" (konkretnie to lustro jest, ale farba będzie na zewnątrz, to i przeszkadzać nie będzie;-), tuba silikonu jest, to pomyślałem, że się wprawię w cieciu i klejeniu szkła. A nóż coś z tego wyjdzie... a przynajmniej zajęcie będzie.

U mnie to będzie taka trochę większa kaskada, 35x15x41 (coś z 19L pojemności). Nawet pompę mam zamiar użyć z fzn3 (tu masz pompę ssącą:-) Pierwsza komora - pompa zasysająca rurką wodę z akwa i odpieniacz, przepływ dołem do drugiej komory, druga komora - ceramika, węgiel i co tam mi jeszcze przyjdzie do glowy, powrót wodospadem "ala kaskada" do akwarium. W zasadzie coś jak Twój szkic, tylko bez dziurki na rurkę zasysającą i z przegrodą jedną.

Co do wykonania "wodospadu" - też mnie to gryzie. Ze szkła nie chce mi się tego lepić (pewnie wyszła by jakaś tragedia), więc myślałem jednak o pleksi. Niby ponoć silikon pleksy nie łapie, ale może jak pojadę powierzchnię papierem ściernym, dam odpowiednio duży kołnierz/powierzchnię styku, to da radę... przekonamy się. Oczywiście przewiduję długie testy szczelności:-)

Dziś to zacząłem kleić i na chwilę obecną mam 3 ścianki i przegrodę. Jakieś foty zrobię, ale to jutro, bo "cudo" leży na balkonie (tylko tam może spokojnie leżeć bez ryzyka  spotkania z dzieciakami). Jutro pozostałe 2 ścianki wkleję, i zostanie zabawa z "wodospadem" oraz mocowaniem pompy od fzn.

W zasadzie już prawie byłem zdecydowany na doklejenie klasycznego panelu z grzebieniem, i podwyższenia akwa paskiem o kilka centymetrów, ale jednak stanęło na dostawce. Raz, że jak nic z tego nie wyjdzie (nie tak łatwo jednak się klei szkło, jak się nie ma doświadczenia żadnego), to po prostu wywalę. Dwa - nic dodatkowo nie muszę dokupywać, wszystko jest i można było zacząć działać od razu.

Pierwsze refleksje:

1. Do cięcia szkła tylko nożyk z "kółeczkiem", choć i tak pierwsze kilka cięć będzie na straty:-)

2. Klejenie szkła jednak nie jest takie proste, jeśli się chce, żeby było estetycznie. Trudno poustawiać, żeby było idealnie równo, nigdzie nie maznąć silikonem, zrobić ładne spoiny...

3. W związku z powyższym, jak ktoś chce mieć ładnie, a nie czuje potrzeby poszerzania wiedzy i umiejętności, to zdecydowanie lepiej zamówić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie miałem coś takiego przez pół roku (obecnie zamieniłem na sump): https://www.dropbox.com/s/a3fxcvkdfnndwmj/IMG_20190517_203621.jpg?dl=0. Produkcji własnej, cięte i sklejane od zera. Pompka wzięta od fzn3, szyba chyba 4 mm. Pojemność wynosiła jakieś 10 litrów. Jedyny minus to źle wyliczony spływ - za krótki, robione na oko ;) przez co woda chlupała. Załatwiłem to jednak gąbką, która dodatkowo klarowała wodę.
Było to moje pierwsze klejone akwarium więc dla pewności nawaliłem silikonu co niemiara. Ale, że było zabudowane i praktycznie widać tego nie było to estetyka nie była najważniejsza. Miało być szczelne :)

Edytowane przez goclik (wyświetl historię edycji)

232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Słony leszcz napisał:

W zasadzie już prawie byłem zdecydowany na doklejenie klasycznego panelu z grzebieniem, i podwyższenia akwa paskiem o kilka centymetrów, ale jednak stanęło na dostawce. Raz, że jak nic z tego nie wyjdzie (nie tak łatwo jednak się klei szkło, jak się nie ma doświadczenia żadnego), to po prostu wywalę. Dwa - nic dodatkowo nie muszę dokupywać, wszystko jest i można było zacząć działać od razu.

Też myślałem ale panelo-kaskadę wykorzystam w przyszłości. 

38 minut temu, Słony leszcz napisał:

Pierwsza komora - pompa zasysająca rurką wodę z akwa i odpieniacz, przepływ dołem do drugiej komory, druga komora - ceramika, węgiel i co tam mi jeszcze przyjdzie do glowy, powrót wodospadem "ala kaskada" do akwarium. W zasadzie coś jak Twój szkic, tylko bez dziurki na rurkę zasysającą i z przegrodą jedną.

Ja zostawiam fzn3 na długo jeszcze póki biologia w panelu nie zaskoczy. Tam z kolei będzie tak jak pisałem, żadnych adsorberów. Obecnie tylko life bio fill mam i myślę o ewentualnym węglu ale nie widzę potrzeby na razie. 

 

38 minut temu, Słony leszcz napisał:

W związku z powyższym, jak ktoś chce mieć ładnie, a nie czuje potrzeby poszerzania wiedzy i umiejętności, to zdecydowanie lepiej zamówić

Sam miałem robić ale gadałem z kolegą jak pokleić spływ kaskady i kazał mi dać wymiary. Szklarzem jest więc sobie poradzi :D

36 minut temu, goclik napisał:

Ja u siebie miałem coś takiego przez pół roku (obecnie zamieniłem na sump): https://www.dropbox.com/s/a3fxcvkdfnndwmj/IMG_20190517_203621.jpg?dl=0. Produkcji własnej, cięte i sklejane od zera. Pompka wzięta od fzn3, szyba chyba 4 mm. Pojemność wynosiła jakieś 10 litrów. Jedyny minus to źle wyliczony spływ - za krótki, robione na oko ;) przez co woda chlupała. Załatwiłem to jednak gąbką, która dodatkowo klarowała wodę.
Było to moje pierwsze klejone akwarium więc dla pewności nawaliłem silikonu co niemiara. Ale, że było zabudowane i praktycznie widać tego nie było to estetyka nie była najważniejsza. Miało być szczelne :)

Fajne. 

Jak tą pompkę zamocowałeś? Jakiej szerokości spływ byś polecił w moim przypadku? 

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

na Ali, takie zewnętrzne kotniki w wersji XXL mają po 5l poj.

wersje z pompą, bądź napędzane "brzęczykiem" - za małe ?

 71+bWZKp12L.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

Od pół roku stoi w jednym miejscu, boję się "popychać" :P ale kusi, bo wtedy zrobię 20cm.

To szkło ma tylko 5mm :/

A po co popychać? Duża beczka i spuszczenie wody z akwarium na czas przesunięcia akwarium. Nic koralom się nie stanie jak przez 15 minut nie będzie wody!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Osmodeusz napisał:

na Ali, takie zewnętrzne kotniki w wersji XXL mają po 5l poj.

wersje z pompą, bądź napędzane "brzęczykiem" - za małe ?

 71+bWZKp12L.jpg

Są też w pl. 

Za małe i tragiczny pękający plastik. 

Teraz, waldek123blau napisał:

A po co popychać? Duża beczka i spuszczenie wody z akwarium na czas przesunięcia akwarium. Nic koralom się nie stanie jak przez 15 minut nie będzie wody!

Myślę o tym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, FajnyRadziu napisał:

Myślę o tym :)

A co tu myśleć? Trzeba działać!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Jak tą pompkę zamocowałeś? Jakiej szerokości spływ byś polecił w moim przypadku?

Pompka od fzn3 ma takie gumowe nóżki i po prostu sobie na nich stała. Tylko rurkę musiałem przedłużyć. Ale ona równie dobrze może zwyczajnie wisieć na rurkach. Wtedy możesz użyć przyssawek do rur (https://sklep.roslinyakwariowe.pl/ogrzewanie-chlodzenie/przyssawki-uchwyty-grzalek-c-249_67.html). 
Możesz też kupić takie przyssawki https://sklep.roslinyakwariowe.pl/ogrzewanie-chlodzenie/przyssawki-uchwyty-grzalek/uchwyt-grzalke-przyssawkami-1921mm-p-33129.html, obciąć uchwyty i za pomocą opasek zaciskowych przymocować do pompy. I już się będzie ładnie trzymać szyby :)

Wszystko zależy jaką będziesz miał pompę. Ja nie montowałem jej w żaden sposób, żeby można było ją łatwo wyciągnąć. 

Co do szerokości spływu to wszystko zależy od tego jaki chcesz mieć przepływ. Fzn 3 ma chyba 1500 l/h i miałem spływ coś około 6-7 cm. Mogę jutro zmierzyć i napisać dokładnie. W każdym bądź razie wystarczał aż nadto.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja tak sobie myślę, że jak będę się chciał pozbyć fzn3 jednak bez usuwania złoża które mam w kaskadzie go nad pompką zrobię kratkę rastrową a na niej położę siatki z life bio fill z kaskady. Dlatego pompkę chcę na samym dnie.

Do tego myślę jak przy spływie zrobić jakąś filtrację mechaniczną. Teraz w kaskadzie mam po prostu dwa kawałki waty docinane z szablonu i wymieniane co 1-2 dni. Wiem z doświadczenia, że to bardzo dużo daje i jakaś formę filtracji mechanicznej chciałbym zachować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.