Skocz do zawartości
alexw200

Lampa led - projekt

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Tak mi kiełkuje pomysł zrobienia sobie leda do mojego baniaczka. Generalnie jestem zwolennikiem hqi ale skoro wszyscy tak zachwalają ...... to postanowiłem spróbować, może się przekonam.

Z ogarnięciem kabelków itp nie mam problemów więc zobaczymy co wyjdzie ;) 

Na początek muszę ogarnąć wymiar lampy, moc lampy, ilość diód, rodzaj. Reszta na potem.

- wymiary lampy 170x40

- moc 800-900W

- 6 kanałów

- zimny biały 45 szt

- ciepły biały 35 szt

- czerwone 20 szt

- uv 35 szt

- niebieskie 40 szt

- royal blue 120 szt

1. Co myślicie o takich wymiarach?

2. Moc za duża? za mała? ok?

3. Ilość poszczególnych za duża? za mała? ok?

4. Rozbijać na zwykłe niebieskie i royal blue czy dać tylko royal blue?

 

Z góry dzięki za wszystkie uwagi i krytykę.

 

 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, alexw200 napisał:

- moc 800-900W

Prawie 1KW w ledach to wydaje mi się spora przesada popatrz sobie na firmowe konstrukcję jakimi tam mocami operują i kolory i ilości sobie dobierz z jakiejś sprawdzonej konstrukcji. 400-500W będziesz mocno skręcał.

Sterowanie jeśli bedziesz robił od @magu to on daję możliwość obsługi 6 kanałów więc dlaczego nie.

Jednak do tego jakaś T5 by na pewno zadowoliła korale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

przy takiej mocy i rozmiarach szedłbym w stronę ledów dużej mocy  (20W - 100W sztuka)

bo jakoś nie widzi mi sie lutowanie 300sztuk małych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, silvia napisał:

przy takiej mocy i rozmiarach szedłbym w stronę ledów dużej mocy  (20W - 100W sztuka)

bo jakoś nie widzi mi sie lutowanie 300sztuk małych :)

co fakt to fakt


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja właśnie dał bym pełno małych nad całym zbiornikiem - będzie równomierne pokrycie światłem całego dna akwarium, a jak dasz diody dużej mocy to będziesz miał wyspy bardziej oświetlone a boki mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Ura napisał:

a ja właśnie dał bym pełno małych nad całym zbiornikiem - będzie równomierne pokrycie światłem całego dna akwarium, a jak dasz diody dużej mocy to będziesz miał wyspy bardziej oświetlone a boki mniej.

Nie myślałem o 50w bo to faktycznie słabo z rozmieszczeniem i rozplanowaniem ale o 10W. Lampa 840W to wyjdzie 84 diody. Poniżej poglądowe rozmieszczenie. 

Co o tym sądzicie? Czegoś za dużo? za mało?

lampa.jpg


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak zrobisz to będziesz miał paski w akwarium. Już lepiej wzdłuż te diody poukładać. białe ciepłe będą między sobą 160cm, będziesz miał tam inny kolor niż nasrdoku, i inny niż w ćwiartkach. Chyba, że powiesisz lampę metr nad zbiornikiem, to może się cokolwiek wymiesza.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze bardziej bym pomieszał  , Kolory przy sobie , biały i czerwony przy sobie  . Za dużo czerwonego , za dużo biała ciepła  , te barwy to lekki duplikat . UV co za częstotliwość .
Ja mam w 6 grupach po 9 LED . A i jeszcze dołożył bym cyjan . Czerwonych nie mam bo z biała ciepła juz dość czerwonego za to jest pomarańcz 
. A niebieskie to rozumiem około 460 nm ? . 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, SU1 napisał:

Pierwsze bardziej bym pomieszał  , Kolory przy sobie , biały i czerwony przy sobie  . Za dużo czerwonego , za dużo biała ciepła  , te barwy to lekki duplikat . UV co za częstotliwość .
Ja mam w 6 grupach po 9 LED . A i jeszcze dołożył bym cyjan . Czerwonych nie mam bo z biała ciepła juz dość czerwonego za to jest pomarańcz 
. A niebieskie to rozumiem około 460 nm ? . 

UV 395-400 lub 365, niebieskie 470. jak mam dołożyć cyjan to musiałbym jeden kanał zwolnic, to mogę zamiast niebieskich dać same royal blue. czerwonego jest po 1 diodzie na nitkę więc mogę zamienić ilościowo ciepłe z zimnym.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, katani napisał:

Jak tak zrobisz to będziesz miał paski w akwarium. Już lepiej wzdłuż te diody poukładać. białe ciepłe będą między sobą 160cm, będziesz miał tam inny kolor niż nasrdoku, i inny niż w ćwiartkach. Chyba, że powiesisz lampę metr nad zbiornikiem, to może się cokolwiek wymiesza.

Hej, podobno już zrobiłeś lampę led ?, możesz się pochwalić jak to wyszło :)   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie ty masz, bądź planujesz akwarium bo cały czas mi się wydaję że to kolosalnie za dużo mocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, boo12 napisał:

Jakie ty masz, bądź planujesz akwarium bo cały czas mi się wydaję że to kolosalnie za dużo mocy

Potrzebuję oświetlić powierzchnię 220 x 60, wychodzi koło 1w/l

Edytowane przez alexw200 (wyświetl historię edycji)

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

licząc, że będziesz miał 1000l przy założeniu 0,5W n a litr to dopiero 500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, boo12 napisał:

licząc, że będziesz miał 1000l przy założeniu 0,5W n a litr to dopiero 500

W obiegu mam 1300, i od kiedy liczymy 0.5 na litr? teraz mam 950W 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, alexw200 napisał:

W obiegu mam 1300, i od kiedy liczymy 0.5 na litr? teraz mam 950W 

Tak się przyjmuje dla ledów + ewentualne 10-20% zapasu bo ledy dają więcej światła względem t5 czy hqi w stosunku do ich mocy

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, alexw200 napisał:

Hmmm przy hqi zawsze liczyłem 1:1 minimum

dla hqi i t5 tak się liczy ledami gdybyś poświecił taką mocą to spalone na popiół w akwarium zostaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, boo12 napisał:

dla hqi i t5 tak się liczy ledami gdybyś poświecił taką mocą to spalone na popiół w akwarium zostaje

Ok, muszę się do edukować w tej kwestii :P    czyli powiedzmy 500W, byłoby z zapasem.

Edytowane przez alexw200 (wyświetl historię edycji)

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Świetlówki dobiera się około 1W na litr a :

świetlówka T5 24W w zależności od modelu ok. 1300 do 1500 lumenów

świetlówka T5 54W (chłodna) to około 3800 lm

(aktyniczne mają dużo mniej lm)

więc teraz trzeba by zobaczyć ile lm mają wybrane ledy i policzyć

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

weź pod uwagę tylko wodę w głównym baniaku dołóż 25% i będzie dobrze planujesz jakieś świetlówki zostawić do tego, nie znam z autopsji ale sklepy sps-y trzymają pod t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do rozmieszczenia ledów poczytaj o addytywnym mieszaniu barw, chodzi o to by te widma światła wymieszać nim dotrą do wody, by nie robić efektu "disco" czyli paski albo kropki o konkretnej barwie, trzeba pomyśleć o zbiciu diod w użytkowe klastry czyli wszystkie barwy w jednym klastrze.  fajnie by było jak by na diodach były soczewki skupiające, tak naprawde by dobrze pomieszać barwę trzeba by taki klaster dać pod jedną soczewką/arkuszem dyfuzora. 

Ewentualnie jest jeszcze inna opcja - kolimacja czyli kolimowanie każdego leda z soczewką na jeden punkt ( np środkowy led świeci w dół, a boczne ustawione np w plastrze miodu - pentagon albo oktagon i te boczne są justowane o kilka stopni do środka by pokrywać się z środkowym i innymi bocznymi :) wtedy masz w stożku śiatła wszystko wymieszane.

Producenci fabrycznych lamp dają klastry multi chip ledów pod jedną soczewką, co jest problematyczne bo trzeba mieć takiego multichipa o interesujących nas barwach, jest opcja jakiś rastrowych rozpraszaczy szklanych blendujących światło ale to ogromna strata na świetle, jeśli chodzi o moc.

Nic mi innego nie wpada do głowy, mikro soczewki płaskie by były super w arkuszu jak w Etheralu :)   Tak czy inaczej im bliżej są siebie źródła światła o konkretnej długości fali tym bardziej się wymieszają. Ale jak dasz diodę czerwoną na środku a po bokach nie to z boku czerwonego nie uświadczysz - swoją drogą nie wiem czy czerwień jest konieczna, musisz wiedzieć że w diodach białych i tak masz czerwony - zwłaszcza w ciepłym białym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, twardovski.michal napisał:

Hej, podobno już zrobiłeś lampę led ?, możesz się pochwalić jak to wyszło :)   

Hm nie wiem, czy ja powinienem się chwalić moją. Za pół roku powiem, czy to szajs, czy cokolwiek warta.

Ja zacząłem budować lampę i równie szybko przestałem. Bo doszedłem do wniosku, że w d... byłem g... widziałem i nic nie wiem na ten temat. Nie wiem co chcę osiągnąć, nie wiem, jak i nie wiem, po co.

 

Najpierw się dokształciłem dlaczego chcę budować, i jaka powinna być. I dlaczego najlepsze światło dają świetlówki. I dlaczego nie patrzyć ilość W na litr :P 

Na dobry początek:

http://www.americanaquariumproducts.com/Aquarium_Lighting.html

https://www.advancedaquarist.com/2012/10/aafeature

Potem czytałem specyfikację lamp, materiały promocyjne i testy lamp na Youtube. Nie tylko LED ale i świetlówek i HQI. Dlaczego chińczyk za 600zł jest gorszy od Radiona za 4 tysiące? Czy to możliwe, że za naklejkę z logo firmy płaci się 6 razy więcej, czy jednak czymś się różnią.

 

Żeby nie mieć dyskoteki, to musisz wymieszać kolory. Im bardziej, tym lepiej. Poza tym diody musisz dać takie, żeby zooksantelle w koralach z nich skorzystały. To nie do końca prawda, że royal blue wystarczy. Ostatnio czytałem, że stosowanie tylko royal blue może być w dłuższej perspektywie nawet szkodliwe. Nie ma dokładnych badań, ale w koralach są różne gatunki zooksantelli, to nie jest tak, że 1 koral = 1 gatunek bruzdnic. Różne gatunki zooksantelli mają różne zestawy barwników światłoczułych. I produkują różne zestawy substancji przekazywanych koralowi. Stosowanie wąskiego spektrum może prowadzić do monokultury zooksantelli i w efekcie koral będzie albo mniej zdrowy, albo bardziej wrażliwy, albo mniej wybarwiony. Wahnięcie warunków w akwarium i to może mieć znaczenie, co przeżyje a co nie. 

To tak jak dawać krowie cały czas rzepę. Będzie żyła, będzie jadła i będzie dawać mleko. Tylko, mleko będzie nie takie jak trzeba a krowie po paru miesiącach/latach rzepa wyjdzie krowie bokiem. 

Dlatego firmowe lampy mają kilka rodzajów diod niebieskich. I kilka rodzajów diod dla oka ludzkiego, niekoniecznie potrzebnych koralom.

Popatrz na radiony, kessile, Orpheka, PS, Zobacz jakie długości fal mają, zobacz jak są w lampie rozłożone, w jaki sposób producent zaleca montować lampy na zbiorniku. Popatrz na zbiorniki ludzi, którzy budowali lampy sami, jak wyglądają, czy ci się podobają, czy korale są zdrowe.

Masz za dużo czerwonych, prawie zbędnych w akwarium, ciepły biały ma w swoim składzie sporo czerwieni i zieleni. UV 365 jest całkowicie poza spektrum używanym przez rośliny, poniżej 400 nie ma po co schodzić, i jeśli już to kilka takich diod dla efektu fluo. powinieneś pomyśleć o czymś 420-430 czyli aktynika - bo jest używany przez barwniki światłoczułe. Każda jedna lampa LED i każda jedna niebieska świetlówka ma podbity niebieski w tym zakresie. potem super ważny jest zakres 445-455 i nieco mniej ważny, ale istotny 460-480. Prawie każda lampa ma podbity zakres zieleni i żółci. Słabo, ale jednak.

Odnośnie czerwonego t oraczej poniżej 650nm. I to jest światł ow akwarium "dla oka" a nie "dla korali"

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, alexw200 napisał:

UV 395-400 lub 365, niebieskie 470. jak mam dołożyć cyjan to musiałbym jeden kanał zwolnic, to mogę zamiast niebieskich dać same royal blue. czerwonego jest po 1 diodzie na nitkę więc mogę zamienić ilościowo ciepłe z zimnym.

Testowałem z UV , nitka 420 + 400 . Po włączeniu na 20% z zera ( kilka tygodni ) Korale musiały się przyzwyczaić , a jeden od razu zaczął rosnąc w dół .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na wszystkie Wasze wypowiedzi i porady to nasuwają się dwa stwierdzenia. Dobór odpowiedniej ilości i jakości diód jest na tyle skomplikowany, że trzeba albo kupić gotową lampę albo zostać przy sprawdzonym HQI+świetlówki aktyniczne.  


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy na czym Ci zależy. Ogólnie firmy mają wysoką cenę właśnie za ten czas poświęcony na próby i badania nad światłem. No ale moim zdaniem można samemu zrobić dobrą lampę... Plusem jest na pewno to, że masz możliwość modyfikacji w trakcie użytkowania. Bo jeśli na danych diodach nie do końca Ci się będzie coś podobało to można je zmienić.

Ja budując lampę takiej mocy poszedł bym w diody 3w, Royal blue38% Blue 15%aktynika 20% UV 5% zimny biały 20%. 2% to cyjan, żółty itp czyli tylko dla wygładzania światła pod oko patrzacego.  Wszystko sterowane z aqmy 

A nie myślałeś o multichipach z Chin??? Na jednej podstawie masz kilka kanałów, w zasadzie przy większym zamówieniu dowolnie możesz sobie dobrać kolory. Był ostatnio na forum temat. Chipy wzorowane na radionach. Plusem jest że można do tego dokupić soczewki mieszające. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.