Skocz do zawartości
alexw200

Lampa led - projekt

Rekomendowane odpowiedzi

To po co piszesz, podajesz nieprawidłowe dane co do UV?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, maciej01 napisał:

To po co piszesz, podajesz nieprawidłowe dane co do UV?

przestań offtopować i się znów czepiać - nawet firmowe lampy mają w specyfikacjach tak opisane diody

więc zacznij od "walki" z producentami i sprzedawcami

albo popraw WSZYSTKIE posty WSZYSTKICH tak opisujących diody na tym forum ... od wielu lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja długo się powstrzymywałem od zawieszenia lampy LED nad zbiornikiem ale jednak się przełamałem ...

Miesiąc temu zbudowałem lampkę na 80 diodach i mogę powiedzieć tylko tyle - szkoda że tak późno.

Na t5-kach ( też lampa DIY )  kilka Acropor stało 1,5 roku i wegetowało - teraz dostały takiego kopa że hej ... i pierwszy raz zobaczyłem na nich polipy.

Niestety nie jest jednak tak kolorowo ... uważam że zbyt duża  ilość diod RB powoduje że światło idzie we fiolecik dlatego będzie dostawka z diod białych i niebieskich.

Moja rada dla ciebie Alex -  zanim zaczniesz projektować lampę przewertuj ostro neta , pogadaj z ludźmi którzy zbudowali takie konstrukcje abyś nie zrobił badziewia.

No ale to DIY więc lekko nie jest bo nawet wykonanie własnoręcznie takiej lampy ostro bije po kabzie.

Też jestem fanem HQI ale dostępność tańszych żarników praktycznie graniczy z cudem. Idzie lato i chociaż mam chłodziarkę nie wyobrażam sobie takiego grzejnika nad lustrem wody.

T5 to też super światło  ale ... taniocha to taniocha i szkłem d.... nie utrzesz.. Poza tym tanie świetlówki już niedługo pozostaną historią. Częstotliwość wymiany widać po kondycji korali więc tu nie ma kompromisów. Dlatego LEDy to jedna sensowna droga.

Z tego miejsca pragnę podziękować Marcinowi * magu * za wytrwałość , wyrozumienie i pomoc.

PK

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, VDR napisał:

Dlaczego więc żadna z firm nie ma programu newbie dla których lampa z pudełka świeci tak jak T5, wszystko pięknie rośnie i nie trzeba nic więcej robić ?? Przypomnę, że głównym powodem do zmiany na LED są oszczędności. I nie chodzi o prąd a o wymianę rur co kilka miesięcy.  Prawda jest taka, że pod T5 rośnie i koniec kropka. A przy LED trzeba się postarać i znależć własnego Gralla i żaden z producentów na dzień dobry nie daje zestawu przy którym wszystko pięknie rośnie. Niestety.

LED to tylko źródło światła , tak jak setki rodzai rur  czy HQI , mimo że te ostatnie totalnie różnią się pasmem wszystko przecież rośnie .A z LED da się skopiować praktycznie  każde pasmo .Ba  , białe LED mają tą samą zasadę działania jak świetlówki  ( źródło światła /luminofor ) .
Ogólnie to z tych trzech wymienionych rury są najgorsze pod względem oddawania barw ,zwykle mają spore piki w kilku miejscach I RA jest na tragicznym poziomie . 
Problem opinii o LED  to ich jakość jeszcze z przed kilkunastu lat , białe miały przeważnie wąskie pasmo centralne jak raz omijające długość fali "bio" , a nikt nie rozumiał jak to jest że świeci a rośliny nie rosną . 

Ps: mało brakło bym kupił analizator widma , niestety przemyślałem temat że do zabawy szkoda mi kilku tyś pln . Ale nie powiem że mnie nie korci .Coś by się poskładało fajnego tym bardziej że mam już w domu parędziesiąt POWER LED w różnych barwach , i z różnym CRI .
Jak by ktoś takowy posiadał i był skłonny udostępnić ....

 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SU1 napisał:

LED to tylko źródło światła , tak jak setki rodzai rur  czy HQI , mimo że te ostatnie totalnie różnią się pasmem wszystko przecież rośnie .A z LED da się skopiować praktycznie  każde pasmo .Ba  , białe LED mają tą samą zasadę działania jak świetlówki  ( źródło światła /luminofor ) .
Ogólnie to z tych trzech wymienionych rury są najgorsze pod względem oddawania barw ,zwykle mają spore piki w kilku miejscach I RA jest na tragicznym poziomie . 
Problem opinii o LED  to ich jakość jeszcze z przed kilkunastu lat , białe miały przeważnie wąskie pasmo centralne jak raz omijające długość fali "bio" , a nikt nie rozumiał jak to jest że świeci a rośliny nie rosną . 

Ps: mało brakło bym kupił analizator widma , niestety przemyślałem temat że do zabawy szkoda mi kilku tyś pln . Ale nie powiem że mnie nie korci .Coś by się poskładało fajnego tym bardziej że mam już w domu parędziesiąt POWER LED w różnych barwach , i z różnym CRI .
Jak by ktoś takowy posiadał i był skłonny udostępnić ....

 

Owszem to tylko źródło światła ale nie zgodzę się, że o LED to opinia sprzed kilkunastu lat bo .....aż tak długo w akwarystyce morskiej się ich nie stosuje ;) Nie mówiąc już, że widmo LED w szczególności Cree jest znane i przy budowie lamp wielu wiedziało co buduje. Wielu przeszło na LEDy i wróciło do T5. Nie bez przyczyny, a może dlatego, że baniaki nagle zaczynały stwarzać problemy. Sam jestem zwolennikiem LED - znajdziesz moje wywody w których dokładnie używam słów "to tylko źródło światła", "to tylko fala" i gdyby tylko świeczka dawała odpowiednie widmo i ilość energii to by się nadawała - w teorii. A praktyka jednak pokazuje, że korale niezbyt przewidywalnie reagują w zależności od technologii. A nawet pod wpływem zbyt dużej ilości napromieniowania korale umierają. Powtórzę jeszcze raz, nie znam żadnej firmy która by wypuściła LED for newbie - wieszasz i zapominasz jak przy T5. Nie wiem czy Włodek ma jeszcze akwarium ale o jego problemach po przejsciu na LEDy można w archiwum pewnie znaleźć. 

Co do widma i napromieniowania:

https://www.advancedaquarist.com/2012/10/aafeature

Fig. 3 Light spectral distribution vs. wavelength on the surface (light blue), at 5m (blue) and 15m (dark blue) depths

image005.jpg

Oraz: 

Fig. 4 Light absorption by zooxanthellae

image007.jpg

Domowy spektroskop:
https://publiclab.org/wiki/smartphone-spectrometer

lub taki z płyty CD - mogę potwierdzić - działa ;)

 

 

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież masz setki lamp , które wieszasz i masz w d . A to że jest regulacja , to jak z rurami , każdy wybiera zestaw  jaki wygląd lubi , nie regulujesz wzrostu korali tylko kolory które lubi"sz .
Dana długość fali , ilość energii na cm2 , jak sam wiesz, nieważne z jakiego źródła jest .
A to że są problemy z mieszaniem barw , równomiernym doświetleniem itd to tylko wina konstruktora nie technologii LED  i mają wpływ na odbiór  nie wzrost .Choć już widać ogromne zmiany i postęp .
Taki sam problem był w słodkich , dlatego na pojawienie się lampy która działa jak trzeba " czekałem " 6 lat . A że nie było odpowiednich zrobiłem je sam  i pamiętam teksty że LED się nie nadaje  :D .

Ps: i naprawdę nie musisz mi tłumaczyć jak to działa  :D .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wszędzie tak i tu są zwolennicy i przeciwnicy tej czy innej metody. Ja generalnie też jestem z tych starych zatwardziałych co uważają, że porządny palnik hqi plus rury do tego jest niezastąpiony. Co niezmienia faktu, że postanowiłem sobie taką lampę sam zrobić i to jest nieodwołalne :P Zrobię, powieszę i zobaczę jakie będą efekty, zawsze mogę wrócić do obecnego a ledy potraktuję jako lekcję i tyle w temacie. 
Wracając do projektu, przemieszałem trochę bardziej, dołożyłem 2 dodatkowe ledy bo tak było mi wygodniej rozplanować i przeliczyć. W załączeniu jeden klaster, będzie ich 12, odstępy między nimi wyniosą 20cm co w zupełności wystarczy żeby równomiernie pokryć taflę. Teraz zostaje wybrać konkretne modele i producentów.

 

 

ledost.jpg


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ciśnij ciśnij "będzie Pan zadowolony". Grunt to dobranie barwy i rozłożenie diod na jak największej powierzchni żeby nie było punktowo. Ja mam lampę na diodach no name chinole (royal blue, white, uv) , żadne tam cree i jestem zadowolony, a może inaczej zadowolone są koralowce ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dał bym max szt 425  i 370 , dodał bym 470 nm  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według mnie podstawowe royal blue to 450-455 i dopiero reszta pozostałych ale w mniejszej ilości od rb 450,dodatkowo białe w granicach od 6000 do 8000k bo nie widzę

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, SU1 napisał:

Dał bym max szt 425  i 370 , dodał bym 470 nm  . 

A czemu dodał byś 470? generalnie 440 i 470 potraktowałem jako jeden kanał i starałem się zachować umiarkowany stosunek "niebieskiego" do białego, wyszło 2/1 taki stosunek ma większość producentów, czasami zdarza się 3/1. I to samo z uv, jakiś normalny stosunek trzeba utrzymać.

8 minut temu, Sygen napisał:

według mnie podstawowe royal blue to 450-455 i dopiero reszta pozostałych ale w mniejszej ilości od rb 450

Przyjąłem royale z najniższego zakresu żeby zachować przynajmniej trochę odstępu od kolejnego niebieskiego, gdybym brał ze środka skali to royal 455 i niebieski 460 nie ma za dużego sensu. W ostateczności mogę zrobić w ramach tych 8 niebieskich, powiedzmy 2x 440, 4x 455 i 2 x 470

Edytowane przez alexw200 (wyświetl historię edycji)

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, alexw200 napisał:

A czemu dodał byś 470? generalnie 440 i 470 potraktowałem jako jeden kanał i starałem się zachować umiarkowany stosunek "niebieskiego" do białego, wyszło 2/1 taki stosunek ma większość producentów, czasami zdarza się 3/1. I to samo z uv, jakiś normalny stosunek trzeba utrzymać.

Przyjąłem royale z najniższego zakresu żeby zachować przynajmniej trochę odstępu od kolejnego niebieskiego, gdybym brał ze środka skali to royal 455 i niebieski 460 nie ma za dużego sensu. 

jak widzisz 450 i 465 to podstawa a reszta niebieskiego to dodatek w mniejszej ilości

https://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Pacific-Sun-Triton-R2-MASTER/2934

natomiast 440 nawet nie ma tylko 5 uv na 145 watt


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

370 już nie widzisz , a jak ci pisałem  po włączeniu przypiekło korale już przy 2W nad zbiornikiem   .425 mnie wq bo smechy w wodzie świecą :D a mam tylko 4W .

A dodał bym 460 -470 bo u mnie jest go za mało  jak na mój gust . RB mam 30W a 460 nm 15W  . Przy czym zauważ że podawana wartość np 445 nm to środek pasma , sama led mieści się w pewnych granicach i opisy są dość luźne . 

PS :O i masz powyżej lux spis LED . 

 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję te kolorki, acropory przy nich rosną i cała reszta. I są spore różnice między 450 a 460

fa338c46664fce49.jpg

 

Ps przy tych kolorach nie potrzebujesz białego wcale bo suma kolorów daje białe światło

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SU1 napisał:

Przecież masz setki lamp , które wieszasz i masz w d .

Które niby po wyjęciu z pudła i odpaleniu spowodują, że utrzymam najtrudniejsze acry bez ruszania suwakami ? Że wyciągnę z nich kolory i nie będą "przybrudzone". A w zasadzie każdy inny newbie, który nie ma takich problemów na T5 ? Problem właśnie w tej regulacji. Bo jak mam lampę 10xT5 to co najwyżej dobiorę sobie kolor dla aktyniki i kolor dla dziennego.  W LED kręcąc suwaczkami nie zmieniam tylko koloru.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Moljzesz napisał:

A ja proponuję te kolorki, acropory przy nich rosną i cała reszta. I są spore różnice między 450 a 460

fa338c46664fce49.jpg

dokładnie o tych barwach już wspominałem wyżej ale autor tak średnio bierze pod uwagę;)


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Sygen napisał:

dokładnie o tych barwach już wspominałem wyżej ale autor tak średnio bierze pod uwagę;)

Sylwek to nie tak, że autor średnio bierze pod uwagę, autor jak możesz zauważyć w całym wątku, przesypia się z propozycjami i wyciąga z nich wnioski. Zwyczajnie trudno jest coś na szybko zmieniać bo każdy ma inne pomysły i propozycje. W brew pozorom korzystam z waszych rad i sugestii tylko na spokojnie, a to że z nimi polemizuję to tylko wyjaśnia pewne moje braki w wiedzy. Szkoda tylko że muszę się ograniczyć do 6 kanałów :P no chyba że 2 sterowniki do jednej lampy wsadzę :P   

Edytowane przez alexw200 (wyświetl historię edycji)

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, VDR napisał:

Które niby po wyjęciu z pudła i odpaleniu spowodują, że utrzymam najtrudniejsze acry bez ruszania suwakami ? Że wyciągnę z nich kolory i nie będą "przybrudzone". A w zasadzie każdy inny newbie, który nie ma takich problemów na T5 ? Problem właśnie w tej regulacji. Bo jak mam lampę 10xT5 to co najwyżej dobiorę sobie kolor dla aktyniki i kolor dla dziennego.  W LED kręcąc suwaczkami nie zmieniam tylko koloru.

Żeby nie było jestem zwolennikiem T5 i na pewno przy t5 korale lepiej rosną, właśnie przy led są ostre piki i nie ma pełnej palety barw potrzebnej do wzrostu wszystkich korali, po za tym jest to światło liniowe i nie oświetla korala w pełni tak jak to robi rozproszone światło świetlówki czy hqi.

Ale jeżeli chodzi o twoje pytanie to ja mam taką lampę LED , którą wieszasz i już ( fakt hybryda), jest tryb aklimatyzacji a potem uruchamiasz program bali i światło jest takie jak ma być i nic nie ruszasz żadnych suwaków. Ba, mało tego są jeszcze efekty chmur i pór roku, fazy księżyca  czego w T5 nie uzyskasz. Wg mnie najlepsze (ekonomia-jakość światła dla korali) to hybryda t5 i led.

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie dawał 370. Nie dość, że to poza zasięgiem korali, to jeszcze może palić. Jak już chcesz UV t odaj po 1 405 i jeden w granicach 390 na każde gniazdo.

To samo RED w granicach 620 a nie 660.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, katani napisał:

Ja bym nie dawał 370. Nie dość, że to poza zasięgiem korali, to jeszcze może palić. Jak już chcesz UV t odaj po 1 405 i jeden w granicach 390 na każde gniazdo.

To samo RED w granicach 620 a nie 660.

630 jest czerwony w lampach PS. UV 400 i 420, miałem w poprzednim akwa 390, wszystkie się spaliły po jakimś czasie, choć zasilanie i prąd były odpowiednie.

foto (sorry że nie wyraźne) przy samym uv

64744c4026ee2229.jpg

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Moljzesz napisał:

Ale jeżeli chodzi o twoje pytanie to ja mam taką lampę LED , którą wieszasz i już ( fakt hybryda), jest tryb aklimatyzacji a potem uruchamiasz program bali i światło jest takie jak ma być i nic nie ruszasz żadnych suwaków. Ba, mało tego są jeszcze efekty chmur i pór roku, fazy księżyca  czego w T5 nie uzyskasz. Wg mnie najlepsze (ekonomia-jakość światła dla korali) to hybryda t5 i led.

Na temat lamp właścicieli forum się nie wypowiadam ;)

No może skomentuję: pory roku, fazy ksiezyca i inne cuda to już marketing i zbędny bajer tak między nami ;)  Niektórzy nawet mają wyładowania atmosferyczne i "błyskają pierunami".

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, VDR napisał:

Na temat lamp właścicieli forum się nie wypowiadam ;)

No może skomentuję: pory roku, fazy ksiezyca i inne cuda to już marketing i zbędny bajer tak między nami ;)  Niektórzy nawet mają wyładowania atmosferyczne i "błyskają pierunami".

Szkoda że się nie wypowiadasz ;)

Akwarium morskie to też zbędny bajer ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Moljzesz napisał:

Szkoda że się nie wypowiadasz ;)

Akwarium morskie to też zbędny bajer ;)

Nie świeciłem nigdy PS, znam problemy tylko z drugiej ręki, forum dla PSowców było/jest ukryte tylko dla PSowców więc ciężko wyrobić sobie opinię, by móc stanąć po jednej albo po drugiej stronie. Dlatego uczciwiej dla mnie, jest nie wypowiadać się w temacie tych lamp.

 Ale zapytam całkiem poważnie. Jaki wpływ na koralowce ma symulowanie faz księżyca, pór roku albo jeszcze burz i piorunów ? Co to daje i co w przypadku kiedy tego nie zapewnimy ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, VDR napisał:

Nie świeciłem nigdy PS, znam problemy tylko z drugiej ręki, forum dla PSowców było/jest ukryte tylko dla PSowców więc ciężko wyrobić sobie opinię, by móc stanąć po jednej albo po drugiej stronie. Dlatego uczciwiej dla mnie, jest nie wypowiadać się w temacie tych lamp.

 Ale zapytam całkiem poważnie. Jaki wpływ na koralowce ma symulowanie faz księżyca, pór roku albo jeszcze burz i piorunów ? Co to daje i co w przypadku kiedy tego nie zapewnimy ?

Jaki ma wpływ nie wiem, jest dla bajeru tak jak akwarium w domu ;p

Wystarczy tego offtopu ;p


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jaki ma wpływ nie wiem, jest dla bajeru tak jak akwarium w domu ;p

Wystarczy tego offtopu ;p

Kto ja kto, ja akwarium dla bajeru w domu nie mam. Raczej to pasja od maleńkości niż gadżet - tak kończąc offtop ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.