Skocz do zawartości
alexw200

Lampa led - projekt

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, SU1 napisał:

Choć białe zwłaszcza 3500K da sporo czerwonego i moim zdaniem będzie go za dużo .

Zgadza się może wprowadzić trochę zamieszania lecz będę miał je na osobnym kanale także będzie nad nimi kontrola.
Zastosowałem je tylko dlatego, że bardzo podoba mi się efekt refleksów w radionach i wydaje mi się, że zastosowali tam właśnie bardzo ciepłą barwę przez co te refleksy są takie wyjątkowo żółte.

 

20 minut temu, SU1 napisał:

I raczej poszerzył bym lampę i LED dał w sześciu grupach .

Na chwilę obecną biję się z myślami nad montażem z obu stron po jednej świetlówce T5 i stateczniku ściemnialnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, twardovski.michal napisał:

a nie lepiej kupić taką chinkę  https://pl.aliexpress.com/store/product/Wyd-u-y-WIFI-165-w-wiat-a-diodowe-do-akwarium-morskiego-Zegar-acuarios-dla-rafy/134227_32848740411.html?spm=a2g17.12010612.0.0.4ed174850HtPmV

 i dodać  T5 ?  

sam się obecnie na tym zastanawiam, cena do przyjęcia nie wiem jak to tylko świeci :) 

Patrząc na tą chinkę od razu widać złe proporcje niebieskiego do tych jasnych stanowczo za dużo.
Zasada jest dość prosta świecimy pasmem niebieskim a diody jasne jedynie rozświetlają całość oczywiście też od siebie dają trochę pasma niebieskiego lecz w głównej mierze służą do rozjaśniania aby nie było zbyt niebisko dla naszego oka.
Z T5 jest o tyle łatwo, że one emitują niemal całe pasmo w jednej rurze czyli jest czerwony zielony i niebieski dlatego diody led można ograniczyć tylko do zakresu 400-470nm + jakieś jasne 10-15k. Problemem jest tylko znaleść złoty środek proporcji kolorów i mieć nad nimi pełną kontrole aby była możliwość idealnego dostosowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, VDR napisał:

Kolory to rzecz względna - jedni lubią majtkowe pastele, inni ciemniejsze barwy.  Dlaczego uważasz, że mają gorzej ? Korale, żyją w symbiozie z zookanstelami które są z reguły brązowe (uogólnijmy dla krótszego wywodu). Dzięki nim korale czerpią energię (w skrócie). W przypadku kiedy zooksanteli będzie dużo, kolor będzie brzydki, brudny - ale czy koralowi będzie gorzej ? ;) W systemach ulns - ultra low nutrient system po prostu ilość zooksanteli jest dużo mniejsza, kolory ładniejsze dla naszego oka, bo i koral ma odsłonięty pigment pokazując to co pod tymi "glonami" skrywał - ale czy z tego powodu mu lepiej ? Z symbiozy już nie czerpie tak jak czerpał gdy było ich więcej ;) Musi radzić sobie inaczej. Widzisz  można by podyskutować nad tym co jest dla korala lepsze  ale to akurat temat o lampie LED a nie o tym w jaki sposób korale rosną, jak czerpią z symbiozy z zooksantelami itd ;)  Pozdro.

Na rafie korale są kolorowe i raczej posiadają symbiotyczne glony chyba że na rafie też im źle a za to dobrze jest im u Ciebie pod chińczykiem..

Żałuję że wdałem się w dyskusję bo nic ciekawego się nie dowiem od Ciebie


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Moljzesz napisał:

Na rafie korale są kolorowe i raczej posiadają symbiotyczne glony chyba że na rafie też im źle a za to dobrze jest im u Ciebie pod chińczykiem..

Żałuję że wdałem się w dyskusję bo nic ciekawego się nie dowiem od Ciebie

Sadzisz że coś dolega temu koralowi ? Rósł pod tym byle jakim Chińczykiem. Pewnie powinienem zmienić na PS. W oceanie to korale mają mnóstwo zooplanktonu. Czego nie mają w akwariach. Moljzesz - zeby byla jasnosc - Twoje prztyczki na mnie nie działają.

 _MG_8701.jpg

 

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znowu zbaczacie z tematu Panowie. Mam takie nieodparte wrażenie, że czy to będzie chinol, diy czy droga lampa firmowa, to jeżeli zastosujemy to co korale potrzebują, czyli 400, 420, 450-455, 460-480, to wszystko będzie pięknie rosło. Wszyscy się teraz rozwodzą nad przewagą t5 nad led i odwrotnie a ja pamiętam czasy gdzie były tylko t8 i też wszystko rosło a o t5 nikt jeszcze nie myślał, potem zaczęliśmy dodawać do t8 hqi i było bosko, mam wrażenie, że z ledami będzie tak samo, wreszcie się przyjmą i tyle. 
A ja, no cóż, skoro brak dalszych uwag odnośnie mojego projektu to biorę się za budowę i będę się uczył na własnych błędach, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Edytowane przez alexw200 (wyświetl historię edycji)

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, alexw200 napisał:

I znowu zbaczacie z tematu Panowie. Mam takie nieodparte wrażenie, że czy to będzie chinol, diy czy droga lampa firmowa, to jeżeli zastosujemy to co korale potrzebują, czyli 400, 420, 450-455, 460-480, to wszystko będzie pięknie rosło. Wszyscy się teraz rozwodzą nad przewagą t5 nad led i odwrotnie a ja pamiętam czasy gdzie były tylko t8 i też wszystko rosło a o t5 nikt jeszcze nie myślał, potem zaczęliśmy dodawać do t8 hqi i było bosko, mam wrażenie, że z ledami będzie tak samo, wreszcie się przyjmą i tyle. 
A ja, no cóż, skoro brak dalszych uwag odnośnie mojego projektu to biorę się za budowę i będę się uczył na własnych błędach, zobaczymy co z tego wyjdzie.

ja myslę, co by nie zaświecić to i tak będzie wszystko rosło - może wolniej, może szybciej :) 

8 godzin temu, Bartegru napisał:

Patrząc na tą chinkę od razu widać złe proporcje niebieskiego do tych jasnych stanowczo za dużo.
Zasada jest dość prosta świecimy pasmem niebieskim a diody jasne jedynie rozświetlają całość oczywiście też od siebie dają trochę pasma niebieskiego lecz w głównej mierze służą do rozjaśniania aby nie było zbyt niebisko dla naszego oka.
Z T5 jest o tyle łatwo, że one emitują niemal całe pasmo w jednej rurze czyli jest czerwony zielony i niebieski dlatego diody led można ograniczyć tylko do zakresu 400-470nm + jakieś jasne 10-15k. Problemem jest tylko znaleść złoty środek proporcji kolorów i mieć nad nimi pełną kontrole aby była możliwość idealnego dostosowania.

To ja jednak kupię ten szajs chiński i udowodnie ci, ze korale będą pod nią rosły, za pół roku się odezwę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, SU1 napisał:

To tylko 3W (2,4) , nie ma żadnego problemu z wychłodzeniem nawet jak upchasz że nie będzie jak lutować .

U mnie radiator bez aktywnego chłodzenia nagrzewa się tak, że prawie parzy. Z wiatrakami jest ciepły. Nie mierzyłem temperatur.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, twardovski.michal napisał:

ja myslę, co by nie zaświecić to i tak będzie wszystko rosło - może wolniej, może szybciej :) 

To ja jednak kupię ten szajs chiński i udowodnie ci, ze korale będą pod nią rosły, za pół roku się odezwę. 

Michał tak jak napisałem, będà rosły o ile ich nie spalimy. Ja zamiast kupić sam sobie zrobię :P

3 minuty temu, katani napisał:

U mnie radiator bez aktywnego chłodzenia nagrzewa się tak, że prawie parzy. Z wiatrakami jest ciepły. Nie mierzyłem temperatur.

Chyba lepiej dodać coolerki jakieś ciche i nie przegrzewać bo po co


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, alexw200 napisał:

Chyba lepiej dodać coolerki jakieś ciche i nie przegrzewać bo po co

Ja mam 2 wiatraki wmontowane w obudowę. Wwiewają powietrze do środka. Powietrze wychodzi bokami i otworami na środku.

 

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, twardovski.michal napisał:
8 godzin temu, Bartegru napisał:

Patrząc na tą chinkę od razu widać złe proporcje niebieskiego do tych jasnych stanowczo za dużo.
Zasada jest dość prosta świecimy pasmem niebieskim a diody jasne jedynie rozświetlają całość oczywiście też od siebie dają trochę pasma niebieskiego lecz w głównej mierze służą do rozjaśniania aby nie było zbyt niebisko dla naszego oka.
Z T5 jest o tyle łatwo, że one emitują niemal całe pasmo w jednej rurze czyli jest czerwony zielony i niebieski dlatego diody led można ograniczyć tylko do zakresu 400-470nm + jakieś jasne 10-15k. Problemem jest tylko znaleść złoty środek proporcji kolorów i mieć nad nimi pełną kontrole aby była możliwość idealnego dostosowania.

To ja jednak kupię ten szajs chiński i udowodnie ci, ze korale będą pod nią rosły, za pół roku się odezwę. 

Oczywiście, że będą rosły być może nawet całkiem dobrze nie mówiłem nie lecz pytanie jest czy Ty jako odbiorca będziesz zadowolony z kolorów?
W tej lampie jest sporo ledów jasnych dodatkowo jest sporo o barwie ciepłej a poza tym jest niewiele ledów fioletowych dla mnie wygląda to dziwnie i obawiałbym się czy uda się ją tak wysterować aby otrzymać odpowiedni odcień. Najlepszym sposobem jest poprostu zakup i testy a w razie czego można ledy przelutować na inne cena mocno zachęcająca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, katani napisał:

U mnie radiator bez aktywnego chłodzenia nagrzewa się tak, że prawie parzy. Z wiatrakami jest ciepły. Nie mierzyłem temperatur.

Chodziło o wpływ zagęszczenia LED na poprawne ich wychłodzenie :D .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, SU1 napisał:

Chodziło o wpływ zagęszczenia LED na poprawne ich wychłodzenie :D .

A to tak,

Wystarczy dobry radiator i jakieś wiatraczki. @twardovski.michal Ja jeszcze patrze na takie rzeczy jak kultura pracy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 @alexw200  przejscie z T8 na T5 było znacznie szybsze. Nie trwało to 7 lat. Tomasz - parainstrukcje budowę lampy LED wrzucił w 2011 roku. Już wtedy był boom na diody LED. Dzisiaj jesteśmy nadal w tym samym miejscu, z tymi samymi problemami jeśli chodzi o LEDy. Trochę długo ;) Co do Twojej lampy - zielonych i czerwonych nie dawałbym na jednym kanale. Koszt drivera przy całości kosztów tej lampy będzie pomijalny. A czerwone być może skręcisz na 5%.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, VDR napisał:

 @alexw200  przejscie z T8 na T5 było znacznie szybsze. Nie trwało to 7 lat. Tomasz - parainstrukcje budowę lampy LED wrzucił w 2011 roku. Już wtedy był boom na diody LED. Dzisiaj jesteśmy nadal w tym samym miejscu, z tymi samymi problemami jeśli chodzi o LEDy. Trochę długo ;) Co do Twojej lampy - zielonych i czerwonych nie dawałbym na jednym kanale. Koszt drivera przy całości kosztów tej lampy będzie pomijalny. A czerwone być może skręcisz na 5%.

Tu się zgodzę, że przejście z t8 na t5 to była "chwila" ale o ile pamiętasz to były te same dywagacje na początku, t5 to nowość, jedynie pod t8 dobrze rośnie itp itd, to samo było jak dodawaliśmy żarniki hqi, bo grzeją jak piecyk, bo rury lepsze, zawsze jest tak samo, taka nasza natura :P 
Wracając do lampy to też chciałem kolory rozdzielić ale mam do dyspozycji tylko 6 kanałów a chcę to rozplanować tak, że RB 450 będzie na jednym, pozostałe niebieskie, 460, 465, 485 na jednym, aktynika osobno, białe 6,5 i 12k na jednym, uv na oddzielnym, i zostaje mi tylko jeden wolny na czerwony i zielony :( no chyba że całość niebieskiego puszczę na jednym kanale ale wolałbym mieć rb na osobnym. Jest jeszcze opcja kupienia od Magu 2 sterowników to wszystko będzie na oddzielnych i mi jeszcze zostanie miejsce na pomarańcz i coś dodatkowego :P:P:P   co nie jest takim głupim pomysłem bo tak jak piszesz przy tych kosztach dodatkowe 140 zł na sterownik to generalnie grosze a więc kwestia do przemyślenia :) 

 

led12k.jpg

Edytowane przez alexw200 (wyświetl historię edycji)

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, VDR napisał:

Co do Twojej lampy - zielonych i czerwonych nie dawałbym na jednym kanale. Koszt drivera przy całości kosztów tej lampy będzie pomijalny. A czerwone być może skręcisz na 5%.

Tak jak VDR pisze warto zrobić każdy kolor osobno wtedy dopiero mamy pełną kontrolę i możemy idealnie dostosować kolory.
Co do skręcania pasma czerwonego i zielonego - zobaczcie na przykładzie radionów one w jedym klastrze mają aż dwie czerwone i dwie zielone stosunkowo dużo mogłoby się wydawać mało tego patrząc na oryginalne ustawienia większości gotowych planów oświetlenia te kolory wcale nie są skręcone i czesto są ustawione na tym samym poziomie co niebieskie wywnioskować można, że zasługą tego jest prawdopodobnie dobre mieszanie się kolorów.
 

13 minut temu, alexw200 napisał:

jest jeszcze opcja kupienia od Magu 2 sterowników to

Problem jest dość łatwy do rozwiązania i o wiele tańszy wystarczy zastosować inny model arduino. Magu stosuje arduino mini które ma tylko 6 kanałów PWM natomiast model arduino mega2560 ma aż 15 kanałów PWM do tego wszystkiego wystarczy dopisać tylko skrypt i problem rozwiązany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alexw200  masz na dole streszczenie lampy i ustawienie którym świecę  , może ci coś podpowie . 

12x RB                              750mA  100%
6x 460nm                         750 mA 100%
6x 420nm                         170mA  40%
6x 400nm                         170mA  40% 
3x 600nm + 3x 590nm    350mA  10%
3x 520nm + 3x 490nm   350mA   38%
4x 1000K +2x 4000K      350 mA  40%
6x 1500K                          750mA   40%

Wszystkie LED to 3W 
 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Bartegru napisał:

Tak jak VDR pisze warto zrobić każdy kolor osobno wtedy dopiero mamy pełną kontrolę i możemy idealnie dostosować kolory.
Co do skręcania pasma czerwonego i zielonego - zobaczcie na przykładzie radionów one w jedym klastrze mają aż dwie czerwone i dwie zielone stosunkowo dużo mogłoby się wydawać mało tego patrząc na oryginalne ustawienia większości gotowych planów oświetlenia te kolory wcale nie są skręcone i czesto są ustawione na tym samym poziomie co niebieskie wywnioskować można, że zasługą tego jest prawdopodobnie dobre mieszanie się kolorów.
 

Problem jest dość łatwy do rozwiązania i o wiele tańszy wystarczy zastosować inny model arduino. Magu stosuje arduino mini które ma tylko 6 kanałów PWM natomiast model arduino mega2560 ma aż 15 kanałów PWM do tego wszystkiego wystarczy dopisać tylko skrypt i problem rozwiązany.

To też prawda ale trzeba ten skrypt napisać, sprawdzić, testować, a ja jestem sprztowcem a nie programistą dlatego wygodniej zastosować gotowe i sprawdzone rozwiązanie.

2 minuty temu, SU1 napisał:

@alexw200  masz na dole streszczenie lampy i ustawienie którym świecę  , może ci coś podpowie . 

12x RB                              750mA  100%
6x 460nm                         750 mA 100%
6x 420nm                         170mA  40%
6x 400nm                         170mA  40% 
3x 600nm + 3x 590nm    350mA  10%
3x 520nm + 3x 490nm   350mA   38%
4x 1000K +2x 4000K      350 mA  40%
6x 1500K                          750mA   40%

 

Super, dzięki wielkie, to się bardzo przyda, i jak widzę masz 8 kanałów czyli to o czym pomyślałem żeby zrobić więcej niż 6.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli boisz się programowania to kanał czerwony zawsze możesz zrobic poza sterownikiem magu.  Jak wysterowac driver np. potencjometrem znajdziesz. A jak już raz ustawisz lampe to sterownik Ci nie bedzie potrzebny  - poza wlacz wylacz etc ;P

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alexw200 
Było dwa kanały , niebieski i kolor .Poszczególne wartości miały być ustawione ręcznie na driverach .Ale zjarałem swój sterownik , młody robił reset twardego i kod sie ulotnił . 
Pisze się nowy na 4 kanały wifi i pełną kontrolą świecenia w czasie . Ale raczej się już nie dokończy ,założony sprzęt z kodem MAGU i już mi się nie chce nic robić .
Robię drugą lampę  i będą zmiany .
będzie kanał 3x 400nm + 3x 420 nm  dojdzie kanał 470 nm .
biały będzie 3x4000 k z cri 95 osram  + 3x 6000k 
Reszta bez zmian . 

 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, VDR napisał:

Jeśli boisz się programowania to kanał czerwony zawsze możesz zrobic poza sterownikiem magu.  Jak wysterowac driver np. potencjometrem znajdziesz. A jak już raz ustawisz lampe to sterownik Ci nie bedzie potrzebny  - poza wlacz wylacz etc ;P

 

To nie tak, że się boję ale doskonale zdaję sobie sprawę czym to się kończy, zawsze wychodzą kwiatki i trzeba się trochę pomęczyć, w tym wypadku mogę to uprościć i wstawić 2 sterowniki to akurat nie jest skomplikowane, chyba się ze mną zgodzisz

2 minuty temu, SU1 napisał:

@alexw200 
Było dwa kanały , niebieski i kolor .Poszczególne wartości miały być ustawione ręcznie na driverach .Ale zjarałem swój sterownik , młody robił reset twardego i kod sie ulotnił . 
Pisze się nowy na 4 kanały wifi i pełną kontrolą świecenia w czasie . Ale raczej się już nie dokończy ,założony sprzęt z kodem MAGU i już mi się nie chce nic robić .
Robię drugą lampę  i będą zmiany .
będzie kanał 3x 400nm + 3x 420 nm  dojdzie kanał 470 nm .
biały będzie 3x4000 k z cri 95 osram  + 3x 6000k 
Reszta bez zmian .

No to czekam na efekt końcowy, ja też się zabieram za kompletowanie zamówień i jazda :)

 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, alexw200 napisał:
9 minut temu, Bartegru napisał:

Tak jak VDR pisze warto zrobić każdy kolor osobno wtedy dopiero mamy pełną kontrolę i możemy idealnie dostosować kolory.
Co do skręcania pasma czerwonego i zielonego - zobaczcie na przykładzie radionów one w jedym klastrze mają aż dwie czerwone i dwie zielone stosunkowo dużo mogłoby się wydawać mało tego patrząc na oryginalne ustawienia większości gotowych planów oświetlenia te kolory wcale nie są skręcone i czesto są ustawione na tym samym poziomie co niebieskie wywnioskować można, że zasługą tego jest prawdopodobnie dobre mieszanie się kolorów.
 

Problem jest dość łatwy do rozwiązania i o wiele tańszy wystarczy zastosować inny model arduino. Magu stosuje arduino mini które ma tylko 6 kanałów PWM natomiast model arduino mega2560 ma aż 15 kanałów PWM do tego wszystkiego wystarczy dopisać tylko skrypt i problem rozwiązany.

To też prawda ale trzeba ten skrypt napisać, sprawdzić, testować, a ja jestem sprztowcem a nie programistą dlatego wygodniej zastosować gotowe i sprawdzone rozwiązanie.

W tej sytuacji trzeba porozmawiać z Magu on jest specjalistą w tej dziedzinie być może podejmie się przerobienia softu :)

 @alexw200 w twoim projekcie masz stosunkowo niewielkie różnice w emitowanym paśmie poszczególnych ledów przykładowo:
420nm - 425nm - 450nm - 460nm - 465nm - 485nm 
Powiedź jaki jest powód takiego podzielenia bo różnica 5nm jest bardzo niewielką różnicą? 
Poza tym dioda nie świeci tylko jednym pasmem przykładowo dioda 450nm nie świeci tylko 450nm lecz nieco szerszym 440-460nm a tzw. pik ma na 450nm.
Według mnie nie trzeba aż tak bardzo rozdrabniać pasma wystarczy różnica 15-20nm przykładowo dwa ledy 450nm i 470nm także będą świecić w długości 460nm przez co sumując moc jednej i drugiej pasmo pomiędzy nimi zostanie uzupełnione.
Powiedż co skłoniło Cię do takiego rozbicia dolnego pasma? Czy któryś z producentów ma podobne rozwiązanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bartegru napisał:

W tej sytuacji trzeba porozmawiać z Magu on jest specjalistą w tej dziedzinie być może podejmie się przerobienia softu :)

 @alexw200 w twoim projekcie masz stosunkowo niewielkie różnice w emitowanym paśmie poszczególnych ledów przykładowo:
420nm - 425nm - 450nm - 460nm - 465nm - 485nm 
Powiedź jaki jest powód takiego podzielenia bo różnica 5nm jest bardzo niewielką różnicą? 
Poza tym dioda nie świeci tylko jednym pasmem przykładowo dioda 450nm nie świeci tylko 450nm lecz nieco szerszym 440-460nm a tzw. pik ma na 450nm.
Według mnie nie trzeba aż tak bardzo rozdrabniać pasma wystarczy różnica 15-20nm przykładowo dwa ledy 450nm i 470nm także będą świecić w długości 460nm przez co sumując moc jednej i drugiej pasmo pomiędzy nimi zostanie uzupełnione.
Powiedż co skłoniło Cię do takiego rozbicia dolnego pasma? Czy któryś z producentów ma podobne rozwiązanie?

Nawet kilku producentów, między innymi PS, podobnie ma też GHL, przeczytaj cały wątek, już o tym dyskutowaliśmy. 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
36 minut temu, Bartegru napisał:

Problem jest dość łatwy do rozwiązania i o wiele tańszy wystarczy zastosować inny model arduino. Magu stosuje arduino mini które ma tylko 6 kanałów PWM natomiast model arduino mega2560 ma aż 15 kanałów PWM do tego wszystkiego wystarczy dopisać tylko skrypt i problem rozwiązany.

dodajesz LCD Nextion i masz 16 kanałów PWM jest gotowiec na forum

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, silvia napisał:

dodajesz LCD Nextion i masz 16 kanałów PWM jest gotowiec na forum

 

przeleciał mi ten temat gdzieś bokiem, już się wczytuję, dzięki


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.