Skocz do zawartości
Aquamark

Sterylizator UV - podłączenie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam parę pomysłów jak go podłączyć. Czy szanowne grono morszczaków mogłoby zweryfikować moje pomysły?

To mój pierwszy zbiornik, około 500 l w obiegu. Na moją obecną wiedzę chce włączać sterylizator nocą na parę godzin.

Zasilanie wodą z komory pompowej sumpa, a powrót na wejście odpieniacza. A oto co wymyśliłem:

1 Przepływ wody przez sterylizator wymuszony przez pompę główną w sposób ciągły 24/24, a lampa UV załączana zegarem

na parę godzin  w nocy.

2 Przepływ wody przez sterylizator wymuszony przez małą pompę pomocniczą znajdującą się w przedziale pompowym i

  a] ta mała pompka wraz z palnikiem UV, jednocześnie, załączana na parę godzin w nocy, lub

  b]  pompka pracuje ciągle, 24/24, a sterylizator załączany zegarem, wiecie kiedy. 

 

Jak widać z powyższego moje obawy dotyczą tego czy przez sterylizator powinna płynąć stale woda, czy nie musi i

czy jak UV i pompkę załączę jednocześnie, a pompka z jakiś przyczyn nie będzie pompować wody to czy palnik UV

nie ulegnie uszkodzeniu (uszkodzenie klosza kwarcowego lub obudowy). Sterylizator 18W, wiem, że chyba za mały.

 

Pozdrawiam

Marek Odrzywolski

Lublin   

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda powinna płynąć cały czas, jak woda będzie stała w rurce przez pół dnia to według mnie "skiśnie".

Więc przepływ włączony non stop a tylko lampe włączamy wtedy kiedy chcemy.

Ja nie widzę sensu stosowania lampy w taki sposób, ale niektórzy tak używają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, elespero napisał:

Ja nie widzę sensu stosowania lampy w taki sposób, ale niektórzy tak używają. 

Witam, a co Byś proponował?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Aquamark napisał:

Witam, a co Byś proponował?

 

Ja lampę raz używałem przy zakwicie fito, co i tak mało pomogło.

Ja nie widzę sensu używania UV. Jak zabija to zabija również dobre bakterie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak coś w tym jest. 

Ale skoro UV mam to ją podłącze. Lepiej mieć i nie użyć, niż nie mieć, a potrzebować.

Dzięki, pozdrawiam.     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Aquamark napisał:

No tak coś w tym jest. 

Ale skoro UV mam to ją podłącze. Lepiej mieć i nie użyć, niż nie mieć, a potrzebować.

Dzięki, pozdrawiam.     

To możesz ją podłączyć wtedy jak będzie się coś działo. A tak to strata prądu tylko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale by tak zrobić trzeba to podłączenie umożliwić: hydraulika, miejsce na UV, możliwość regulacji przepływu, itp.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo zrobić bypass albo na osobnej pompie i wtedy montujesz gdy jest Ci to potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wole teraz "wszystko" po montować, bo po uruchomieniu zbiornika będzie trudniej.

Co do zasadności użycia UV są, jak Wiesz, różne zdania. Część dyskutantów wskazuje na fakt,

że mały wpływu UV na zbiornik, spowodowany mógł być za małą mocą lub i za dużym przepływem.     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, elespero napisał:

Ja lampę raz używałem przy zakwicie fito, co i tak mało pomogło.

Ja nie widzę sensu używania UV. Jak zabija to zabija również dobre bakterie. 

potwierdzam,ja też raz użyłam lampy UV przy zakwicie bakteryjnym,na tyle szła chyba 3 dni, początki zalania akwarium ale to norma zakwit,teraz woda kryształ,leży w szafie w razie "W"  ;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na stanie UV 36W i używam sporadycznie ,przy zakwicie bakteryjnym tylko ona mi pomogła ,3 dni i woda czysta, przepływ przez pompę powinien być wolny .

U siebie podłączam ją jak potrzeba pod wylot z filtra z węglem, raz przepływ przemierzyłem i wyszło ok.400l/h ,woda wypływa z UV - ki na watę .

Lampa leży na półce  i jak zachodzi potrzeba to samo podłączenie to 5min , nie widzę sensu stosować dla "wody kryształ" .lepszym rozwiązaniem to skarpeta i wata w sumpie , wymieniam rano i wieczorem ale to dlatego ,że moje babki dużo piachu sieją .

Ale gdyby miała być wpięta na stałe to chyba ze stałym przepływem, bo np.z mojej lampy cała woda nie spłynie po wyłączeniu ,zostaje jakieś 100-200ml i nie dało by mi to spokoju ,że to co parę godzin do obiegu puszczam. 

A może nic takiej wodzie nie jest , nie wiem ,nie sprawdzałem :)      


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej na bypasie zrobić od spływu z zaworami i cześć wody sama spływa zamiast tylko do odpieniacza to cześciowo do odpieniacza i uvki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak planujesz sumpa warto przeznaczyć jedna komorę na ewentualne reaktory w przyszłości. Na rurze powrotu dajesz trójnik i zawór na wysokości tej komory. Możesz puścić rurę na całej szerokości sumpa i dać kilka trójników z zaworami. Pod jedno z takich złącz możesz w każdej chwili założyć lampę UV lub dowolny reaktor na media.

Zerknij tu. Minuta 17:00 trzy wolne zawory wzdłuż rury powrotu. 

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Darku, tak mam zrobione. Z tym, że mam cztery odejścia :)

Przewiduje: właśnie UV, cyrkulacje w sumpie, rodzaj stałej podmiany i rezerwę na reaktory itp.

Pod zbiornikiem robi się coraz ciaśniej, a UV musi raczej pracować pionowo. Trzeba "zamówić" dla niej miejsce.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby w pionie ale przy przepływie jaki przez nią dajesz myślę że nie ma to większego znaczenia. Jak ja zamontujesz poziomo to zaczną się martwe strefy tworzyć? Nie sądzę. Ja swoją planuje umieścić pod blatem w poziomie. Stelaż zrobiłem 110cm więc jest zapas.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pisali klubowicze takie strefy powstają, wszak 300-400l  przepływu to jest raczej mało

by całkowicie wypchać powietrze. Zdaję się, że producent zaleca pionowe zamocowanie.

Zapewne po pewnym czasie powietrze by się rozpuściło (chyba).

Zamierzam zamocować na stałe i pionowo, zasilanie wodą od dołu. Instalacje wyposażę w odwodnienie

z możliwością płukania wodą RO. Raczej zrezygnuje z cyklicznego załączania UV. Włączał będę w razie "W".

Jak zakończę robić hydraulikę to wstawię parę fotek.

Mam dylemat gdzie wtrynić zasilacze do pomp. Jako automatyko - elektrykowi pasowało by mi, żeby cały

sprzęt elektryczno-elektroniczny był mocowany na szynę DIN. Było by poukładane jak przysłowiowym pudełeczku.

Szacuję całkowitą ilość pomp na 12 :unsure:.       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.