Skocz do zawartości
CzaQ

Podmiany wody vs Balling

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś napisał, ze wszystko zależy od ilości biomasy i ma 100% racji.  Podstawa to włączyć myślenie, a nie opierać się na kalkulatorze! Jeśli ktoś nie kuma ile czego lać, a na początku zawsze jest jakieś ale;) to niestety, ale trzeba robić częste testy by zakumać bazę. Ja też jestem początkującym morszczuchem, ale bardzo pomocne jest mi doświadczenie z prowadzenia akwa słodkiego roslinnego. Podobna specyfika pracy uzmysłowiła mi, że najważniejsze to nie robić gwałtownych zmian parametrów. Jeśli zobaczysz że czegoś sporo brakuje, to nie dawaj mocnych dawek tylko stopniowo podwyższaj. Wszelakie duże skoki parametrów są najgorsze! Wiem, jestem początkującym w morszczyźnie i wielu może się obruszyć, że wtrącam swoje pięć groszy w temat, ale uważam, że to jest podstawowy problem początkujących w akwarystyce, pośpiech, pośpiech, bo szybko musi być oki., a tak się nie da. Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, AnT napisał:

Podstawa to równowaga jonowa ;) 

Widzisz AnT, 4 słowa a tyle znaczą;) Ja do tej pory nie słyszałem o równowadze jonowej. Co prawda nie jestem chemikiem tylko mocno początkującym akwarystą, ale nie zauważyłem żeby ten temat się przewijał na forum. Chętnie zagłębie się do czytania, dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nie zapomnij o biomasie 

To już bedzie prostsza droga 

Pozdr.

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, CzaQ napisał:

nie zauważyłem żeby ten temat się przewijał na forum.

Oj przewijał się tylko dosyć dawno. Jak poszukasz to na pewno znajdziesz na wielu forach


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem największy problem dla początkujących jest taki, że łapią się na puszczane stereotypy ( specjalnie przez firmy czujące zysk???), a tak na prawdę mające mało wspólnego z rzeczywistością. A konkretnie co do tematu, to nie musisz robić podmian, a wystarczy byś uzupełniał wyjedzone składniki. Tyle i aż tyle. Pzdr

Edytowane przez woldi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Aż muszę poczytać co ma wspólnego Balling z podmianą wody w akwarium.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, DarekB30 napisał:



Aż muszę poczytać co ma wspólnego Balling z podmianą wody w akwarium.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

Darek nie czepiaj sie prostych spraw 

Najpierw to skomplikuj a po tem pytaj ;) 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, DarekB30 napisał:



Aż muszę poczytać co ma wspólnego Balling z podmianą wody w akwarium.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

Tak na logike to sporo. balling to dolanie zasolonej wody tak w skrócie z wysokim poziomem Ca i ew. Mg w kilku plynach ale inne pierwiastki sa wg standardowych poziomow (roztwor sbs). tak wiec z czasem zaczyna w zbiorniku ich brakowac tj zmienia sie stosunek pierwiastkow i tu pojawia sie wlasnie problem rownowagi jonowej. jod stront itd trzeba uzupełnić albo suplementem albo podmian nawiasem nie da sie podmiana uzupelnic brakow a jedynie podbic poziomy troche wyzej. poziomy w wodzie sie usredniaja a podmiana 5% to w sumie nie wielka zmiana.

 

ws zalecen producentów, podchodze do nich dosc luzno... ich celem jest sprzedaz i zysk. nawet nasze zadowolenie im szczerze powiewa ale musza udawac zatroskanych bo inaczej sprzedaz nie pojdzie. zalecaja to i tamto a podstawowy cel jest taki zebysmy kupili cos jeszcze albo wyrzucili cos co mozemy jeszcze uzyc czy zregenerowac a kupili to jeszcze raz.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Stefan85 napisał:

Tak na logike to sporo. balling to dolanie zasolonej wody tak w skrócie z wysokim poziomem Ca i ew. Mg

Chlorek wapnia + woda Ro = słona woda ?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
51 minut temu, Roman.P napisał:

Chlorek wapnia + woda Ro = słona woda ?

chlorek wapnia + wodoroweglan sodu + sbs + ro + chlorek magnezu = woda morska.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle to ująłem. Oczywiście że z tego składu powstaje wzbogacona o jakieś pierwiastki  słona woda.Ale czy morska, taka że zamiast kupować sól morską to rozpuścić w wodzie RO chlorek wapnia, dodać wodorowęglan sodu i sbs i mamy gotową solankę do zalania akwarium?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

z takiej mieszanki wyjdzie bardzo wysoki magnez lub wapn lub oba zalezy na jakie sole postawimy  i kh ale jezeli skorygujemy to chlorkiem sodu to wg zalozenia p. Ballinga ma byc pelnowartosciowa solanka. tylko ze to raczej sie nie oplaca.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba to jednak nie jest takie proste.Swego czasy o ile pamiętał @nanokaczor robił sobie sól.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Roman.P napisał:

Chyba to jednak nie jest takie proste.Swego czasy o ile pamiętał @nanokaczor robił sobie sól.

wg p. Ballinga sbs to wszystkie skladniki soli wody morskiej poza chlorkiem sodu wapnia i magnezu wiec nie widze powodu zeby to nie byla pelnowartosciowa sol po polaczeniu wszystkich skladnikow. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by było zbyt piękne i proste i tanie. Nawet przy cenie 60 zł za kg sbs.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, Roman.P napisał:

To by było zbyt piękne i proste i tanie. Nawet przy cenie 60 zł za kg sbs.

a jednak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś? Masz doświadczenie z zastosowaniem takiej mieszanki?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

czytales o tej metodzie? probowales ja zrozumiec? czy tylko lejesz bezmyslnie wg poradnika/ tabelki? musi wyjsc z tego normalna sol. inaczej rozjechalyby sie parametry. stosunek pierwiastkow musi byc staly a jakiekolwiek braki by ten stosunek zaburzaly.

nie probowalem w praktyce ale jak dojdę do porozumienia z moja lepsza polowka:) postawie dodatkowy zbiornik 20l na soli zrobionej w ten sposob. zbiornik juz czeka, dzis w piwnicy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nikt nie odrobił zadania domowego. Taki szybki artikl https://www.advancedaquarist.com/2004/4/short

a w zasadzie mógłbym wkleić ten obrazek by pokazać ile podmian 10% a ile 50% potrzeba by dojść do tego samego.

short3.gif

Dawno, dawno temu na innym forum w toku podobnej dyskusji @jacek_1970 zrobił taki fajny kalkulator:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-R6roJJc-uuXx2oNI7Y3Uw154UGtHiaT-fEXeiVp0zA/edit#gid=0

Można sobie samemu policzyć jak to z podmianami jest i co podmiany mogą dawać lub dają - a inaczej mówiąc zobaczyć sobie na modelu teoretycznym jak zmieniać się będą parametry przy pewnych założeniach wyjściowych i ile czasu potrzebować będziemy by zbić parametry czy je podnieść podmianami, przy czysto teoretycznych założeniach. Wnioski też mogą być ciekawe. W szczególności patrząc na wykresy można dojść do wniosku, że podmiany stabilizują nam parametry na pewnych poziomach. System dąży po prostu do pewnej wartości i krzywa zaczyna iść w kierunku prostej.

Trzeba go sobie pobrać by używać (po lewej jest menu).

I jeszcze jeden artykuł o przewrotnym tytule: https://www.advancedaquarist.com/2009/12/aafeature
W tabeli nr 1 widać co dają podmiany i na co mają wpływ. Balling to nie wszystko.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zapomniales o zuzyciu. ta prosta jest krzywa nieprzystajaca. będzie prosta dla pustego zbiornika gdzie zmiany sa wylacznie skutkiem podmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę  się wcinać w ciekawą dyskusję, jednak aby ona miała sens to doczytajcie o składnikach metody balinga. W tym co opisujecie bardzo dużo Wam jeszcze brakuje. Metoda balinga to nie chlorek wapnia, chlorek magnezu, soda oczyszczona i sbs. Brakuje tu jeszcze wielu składników jak potas, jod, fluor, nikel, chrom, stront i  inne. Kolejna sprawa to sbs, to sól morska bez chlorku sodu,  magnez i wapń w niej jest. Metoda balinga dostarcza zużywalne składniki przez koralowce, a nie jest nim chlorek sodu. Nigdy ze składników metody balinga nie uzyskamy wody morskiej bo brakuje w nim chlorku sodu,ktory jest podstawowym składnikiem wody morskiej. Ilość uzyskana w reakcji pomiędzy chlorkiem wapnia i kwaśnym weglanem sodu to zaledwie promil ilości chlorku sodu w wodzie morskiej. Jednak sbs dodawana jest po to, aby ta minimalna ilość chlorku sodu powstała w tej reakcji podnosiła zasolenie wspólnie z innymi składnikami wody morskiej. Dlatego przy malych zapotrzebowaniach nie ma potrzeby dawać sbs, oczywiście przy podmianch w jakimś stopniu to  się bilansuje jeżeli sól dostarcza w swoich nadwyżkach potrzebnych mikroelementów inaczej to nie działa i nie ma prawa działać bo niedobory pojedynczych składników są problemem. Wdedy zaczynają się niepowodzenia. 


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stefan85 napisał: Zużycie jest tylko dodatkowym czynnikiem, podobnie jak suplementacja. Zmieni wygląd krzywych, każdych. Prosta krzywa? Czy tam krzywa prosta? Jakiś nowy wymiar matematyki? Ta krzywa w pustym też będzie krzywa tylko będzie dążyć do pewnego poziomu gdzie będzie wyglądać jak prosta.p

P. S w kalkulatorze Jacka jest parametr zużycie.

@Damian07 wcinaj się wcinaj :) Tym bardziej ze na tym forum jest przepis na tzw pełnego Ballinga z pozostałymi pierwiastkami i chyba kompletem komponentów składającym się na 3 roztwory.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja sobie właśnie obrałem drogę - zero podmian - balling z minimalną ilością sbs - mikroelementy. Na przysłowiowe "oko" dobrałem sobie dawkę mikro i się kręci :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Krzywizna prostej czy prostota krzywej w przyleglosci to zart kwoli scislosci. Pewnie bez sensu ale nie wszystko musi miec sens.

Chodzilo mi o to ze podmiana nie da rady uzupelnic wszystkiego a jedynie lekko podnosi poziomy pierwiastkow, poziomy sie usredniaja wiec wielkiej zmiany nie ma przy podmianie 5%. a to jest i wada i zaleta bo nic nie dzieje sie nagle wiec zycie sie nie stresuje ale przy duzej ilosci koralowcow uzupelnianie skonsumowanych pierwiastkow podmianami moze nie miec sensu a przynajmniej trzeba by bylo robic czesto duze podmiany. Taka moja teoria.

 

@Damian07ilosci Ca Mg w sbs sa znikome i wynikaja bardziej z zanieczyszczenia skladnikow. Co do chlorku sodu to sbs ma go rownowazyc wiec wcale tak malo go nie powstaje. Oczywiscie zalezy ile plynow Ballinga do akwarium trafia. Ale stosunek procentowy odpowiada wodzie morskiej bo zalozeniem jest uzyskanie rownowagi jonowej w wodzie morskiej wystepujacej. Oczywiscie racja z tym jodem potasem itd z tym tylko ze bez nich mamy tzw uboga wode morska w bardzo podstawowym składzie. 

Co do oplacalnosci robienia sobie takiej solanki ze skladnikow Ballinga, nie ma sensu. Szybko liczac koszt zasolenia 1 litra wody na dzis wyszedl mi ok 1.5zl natomiast zasolenie gotowa sola to ponizej 0.40zl. Glowny koszt to sbs ok 1zl. Producentom soli sie oplaca bo maja skladniki z hurtowni w cenach jakie dla nas sa nie do osiagniecia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.