Skocz do zawartości
Maciekelkk

bielenie Seriatiopora

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, @Beti napisał:

Edit tak wyglądają Lps i SPS jak jest zbiornik w miarę swierzy i z  Po4 0,20 do 0,30 bo takie tez miałam pół roku temu przez trochę nieuwagi..pamiątka:-) została i przestroga

 

Na twoim zdjęciu widzę szkielety LPS-ow. I choć współczuję tak złych doświadczeń nie sądzę aby przyczyną ich zgonu było PO4 w zakresach które podałaś. Chyba że te korale zostały przeniesione z innych warunków do takich jakie podałaś.... ale pewnie nie.  Prędzej KH, NO3 lub zasolenie.....  ale nie to jest teraz istotne.  Chodzi o to by pomóc koledze. A jak widzimy z jego postów jest w gorącej wodzie kąpany (bez urazy). Koniecznie chce zapodać do niestabilnego zbiornika wymagającą metodę nic o niej nie wiedząc. Dlatego poparłem radę Darka (fal) bo jest to kolega z dużym doświadczeniem i wie co prawi. A on prawi by dać ''na wstrzymanie''. Radzę posłuchać bo niewielu jest już na tym forum kolegów którzy mają dużą dozę doświaczenia i chcą jeszcze coś doradzać 8-).   A co do poziomów 0,2 przy fosforanach....   Nie pisałem że są one właściwe, jedynie że nie trzeba panikować, zwłaszcza przy obsadzie jaka jest w tym zbiorniku. Nie widzę potrzeby utrzymywania wartości 0,0X jeśli nie ma w akwa acropor. Takie są moje doświadczenia, choć koleżanki Beti pewnie nie przekonam (zresztą nawet mi na tym nie zależy).

A jak mamy licytować na zdjęcia to proszę. Moja seriatopora. Parametry obecne... PO4-0,2;  No3-5.....i tak już 6-ty rok....  sobie rośnie....mniej więcej co 2 lata sprzedaję kolonię matecznik i zostawiam sobie szczepkę..... ci co ode mnie brali to wiedzą...

H5Q8g35i_o.jpg


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, zegeye napisał:

Takie są moje doświadczenia, choć koleżanki Beti pewnie nie przekonam (zresztą nawet mi na tym nie zależy).

Hehe nie no spoko..słuchaj ja to rozumię,tylko kolega autor tematu robił przekładkę,nie wyrównując parametrów zaczął wkładać korale dość wymagające do nie ustabulizowanych parametrów tylko tyle,podejrzewam że po4 to nie chwilowy skok tylko od przesiadki tak jest,co do kolegów z większym doświadczeniem nawet nie śmiałam powiedziec ze źle piszą:-)wręcz tylko to że zostało już to opisane wcześniej może trochę inaczej.ogolem tu też masz rację za szybko to wszystko...ale efekt może być za tydz inny oby nie ten na gorsze..Proszę tego nie odbierać w taki sposób że wasze zdanie sie nie liczy,wręcz odwrotnie uważam że każdy forumowicz jest równy ale i też ma prawo do swojej wypowiedzi czy oceny z własnych doświadczeń.

Ps. SPS tez mam po przejściach tylko nie wszystko było na jednej fotce:D

 

20180417_214141.jpg


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti,

Gdybyś nie wiedziała to podstawą w akwarystyce są stabilne parametry nie niskie tylko STABILNE !!!!

Czy PO4 na poziomie 0,25 zabije korala odpowiadam Tobie NIE nie zabije pod warunkiem , że jest stabilne. Wszystko się zmienia jeśli są skoki wówczas jest to zupełnie inna sprawa.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fal tak wiem,ale czy w młodym zbiorniku są stabilne po przesiadce?raczej wątpliwe,czy zastosowanie Rowa itp jest czymś złym w młodym zbiorniku aby wspomóc to ustabilizować;-)Czy lanie ballinga w ślepo jest ok,zresztą nawet nie wiadomo czym to Po4 bylo mierzone;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti,

Nigdzie nie napisałem , że w młodym zbiorniku są stabilne warunki , żeby zbiornik się ustabilizował nie można do niego wlewać na chybił trafił co w rękę popadnie. Dlatego kolega powinien zaprzestać lania czegokolwiek. Proponujesz wsadzenie Rowy do zbiornika lub innego pochłaniacza PO4  czy uważam ,że jest to złe na tym etapie ? Ja osobiście uważam , że to nie jest dobry pomysł dlatego , że zejście z PO4 w krótkim czasie do granic zera nie pomoże a może zaszkodzić bo zmieniają się drastycznie parametry i tak już niestabilnego systemu. Oczywiście to jest moje zdanie z którym nie musisz się zgadzać :)  


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, fal napisał:

Beti,

Nigdzie nie napisałem , że w młodym zbiorniku są stabilne warunki , żeby zbiornik się ustabilizował nie można do niego wlewać na chybił trafił co w rękę popadnie. Dlatego kolega powinien zaprzestać lania czegokolwiek. Proponujesz wsadzenie Rowy do zbiornika lub innego pochłaniacza PO4  czy uważam ,że jest to złe na tym etapie ? Ja osobiście uważam , że to nie jest dobry pomysł dlatego , że zejście z PO4 w krótkim czasie do granic zera nie pomoże a może zaszkodzić bo zmieniają się drastycznie parametry i tak już niestabilnego systemu. Oczywiście to jest moje zdanie z którym nie musisz się zgadzać :)  

Ok @fal,masz większe doświadczenie zgoda,to teraz zapytam z innej beczki,kiedy jest uzasadnione aby skorzystać z Rowa itp..na jakim etapie zbiornika?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie od poczatku na tym forum uczono ze adsorbenty stosuje sie przy dopieszczaniu parametrow a nie przy ich stabilizowaniu. podobnie z laniem czegokolwiek do baniaka. lanie do niestabilnego zbiornika spowoduje tylko jeszcze wiekszy chaos i zludne wrazenie ze zbiornik juz dojrzal. bo na chwile parametry sie poprawia a potem znow skok w gore a te skoki zgubne w skutkach pozniej sa.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy lanie wódki to też dopieszczenie parametrów,reszta absorwentow na No3 czy Po4,ilu tu na forum stosuje to? prawie każdy ma w sumpie to i owo...Czy wszyscy tylko dopieszczają parametry ilu idzie tą metodą a ilu sie nie przyzna co jak robi,zdaje sobie sprawę że nacisłam co niektórym na odcisk:-) ale chyba po to mamy forum aby wymieniać się zdaniem i wiedzą..zdaje sobie tez sprawę że 100/1 nie mam szans ale czasem lubię drążyć temat aż się nie wyjaśni do końca:P

Te metody są bardzo dobre tylko ilu z nas to stosuje,lekko coś się zawaha i już wszyscy sypią to i owo:-),no może nie wszyscy:-) a apropo tematu lanie ballinga do miesięcznego akwarium z trzema kijami SPS to tego od początku nie pojmuję,ale odpuszczę:Dto akwarium zanim się bujnie liście z dzrzew zaczną spadać;-) chyba że znów usłyszę o innej metodzie dojrzewania typu turbo...

 

Zresztą teraz ma się rodzić szybko dzieci za premię to nic nie wiadomo,świąt sie zmienia! Sory za offa...


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Czy lanie wódki to też dopieszczenie parametrów,reszta absorwentow na No3 czy Po4,ilu tu na forum stosuje to? prawie każdy ma w sumpie to i owo...Czy wszyscy tylko dopieszczają parametry ilu idzie tą metodą a ilu sie nie przyzna co jak robi,zdaje sobie sprawę że nacisłam co niektórym na odcisk:-) ale chyba po to mamy forum aby wymieniać się zdaniem i wiedzą..zdaje sobie tez sprawę że 100/1 nie mam szans ale czasem lubię drążyć temat aż się nie wyjaśni do końca[emoji14]
Te metody są bardzo dobre tylko ilu z nas to stosuje,lekko coś się zawaha i już wszyscy sypią to i owo:-),no może nie wszyscy:-) a apropo tematu lanie ballinga do miesięcznego akwarium z trzema kijami SPS to tego od początku nie pojmuję,ale odpuszczędefault_biggrin.pngto akwarium zanim się bujnie liście z dzrzew zaczną spadać;-) chyba że znów usłyszę o innej metodzie dojrzewania typu turbo...
 
Zresztą teraz ma się rodzić szybko dzieci za premię to nic nie wiadomo,świąt sie zmienia! Sory za offa...
Ja mam w akwarium tylko 250g węgla :)
Co do autora, tylko cierpliwość tu ratuje. Na forum już widać kolejne baniaki które trafiają na targowisko. Niestety tu nic się nie przyspieszy.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti,

Odpowiem przewrotnie dlaczego uważasz , że trzeba stosować Rowe lub inny absorber na PO4 ? Rozumiem , że dążysz do zer a ja pytam po co ? Czy uważasz , że jak osiągniesz zera będzie lepiej ? I tak mógłbym zadawać Tobie pytania przez najbliższą godzinę :).

Zdrowy i stabilny zbiornik z dużą masą koralową sam sobie poradzi z parametrami i uwierz mi na słowo nie jest łatwo zachwiać równowagą w takim zbiorniku. 

Teraz może dla jasności Zdrowy zbiornik dla mnie to zbiornik nie przerybiony wolny od wszelkich plag. Stabilny to taki w którym hula biologia i ona sobie radzi z PO4 i NO3 na takim poziomie , że koralom chce się żyć.

 


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, fal napisał:

Beti,

Odpowiem przewrotnie dlaczego uważasz , że trzeba stosować Rowe lub inny absorber na PO4 ? Rozumiem , że dążysz do zer a ja pytam po co ? Czy uważasz , że jak osiągniesz zera będzie lepiej ? I tak mógłbym zadawać Tobie pytania przez najbliższą godzinę :).

Zdrowy i stabilny zbiornik z dużą masą koralową sam sobie poradzi z parametrami i uwierz mi na słowo nie jest łatwo zachwiać równowagą w takim zbiorniku. 

Teraz może dla jasności Zdrowy zbiornik dla mnie to zbiornik nie przerybiony wolny od wszelkich plag. Stabilny to taki w którym hula biologia i ona sobie radzi z PO4 i NO3 na takim poziomie , że koralom chce się żyć.

 

Dokladnie zgoda tylko nie zapomnij ze mówimy od początku o tym przypadku kolegi:-)A jak na razie to ten zbiornik nawet nie zaczął ząbkować...Czy uważam że lanie Rowa czy innych rzeczy jest czymś złym to moja odp jest ze nie do końca(zależy od sytuacji)ale widocznie za krótko jeszcze mam baniak na takie dyskusję:Ddzięki za miłe pogawędki:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, @Beti napisał:

Dokladnie zgoda tylko nie zapomnij ze mówimy od początku o tym przypadku kolegi:-)A jak na razie to ten zbiornik nawet nie zaczął ząbkować...Czy uważam że lanie Rowa czy innych rzeczy jest czymś złym to moja odp jest ze nie do końca(zależy od sytuacji)ale widocznie za krótko jeszcze mam baniak na takie dyskusję:Ddzięki za miłe pogawędki:-)

Beti,

Dlatego pisałem , że nie ma najmniejszego sensu lać czegokolwiek do zbiornika on musi się przegryźć a na to potrzeba czasu , żadne zejście z parametrami nic nie zmieni. Zbijesz do zer a za chwilę i tak wszystko podskoczy szkoda kasy na te zabiegi. Żeby przyśpieszyć cały proces można wsadzić na przykład biopellets ale to już inna historia.

Pozdrawiam :) 


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie .

I po 14 dniach  przyszedł dzień podsumowania .A więc bieleniu ustało co najgorsze ciężko ustalić główną przyczynę ponieważ trzy elementy odegrały role Kh  8.9 przez tydzień zeszłem  do 8 i takie jest na dzień dzisiejszy , PO - 4 było 0,25 obecnie jest wykrywalne , zaprzestałem suplementacji grotecha A,B,C stosowałem jedynie M czyli Vitamino ,oraz bellinga którego niestety jeszcze nie leję po równo Ca - 30 ml , Kh - 25 ml, Mg - 30 ml 

parametry są stałe PO 4 - wykrywalne ,  NO 3 - wykrywalne  ;  NO2 - O ;  NH4 - 0;  Ca- 410; Mg - 1310,  KH - 8 ;  PH - 8  

Dziękuję bardzo za wszelką pomoc 

Ps; na dzień dzisiejszy catalaphyllia jardinei w dalszym ciągu nie pompuje się ale najważniejsze że nie umiera 

Pozdrawiam Maciek

 

 

20180502_164848.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiego poziomu potasu widać że jest go za nisko? Na przykładzie spsów zbiornik prowadzony metodą berlińską? Obecny poziom potasu u mnie wynosi pomiedzy 320-330 jednostek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, dla syna napisał:

Od jakiego poziomu potasu widać że jest go za nisko? Na przykładzie spsów zbiornik prowadzony metodą berlińską? Obecny poziom potasu u mnie wynosi pomiedzy 320-330 jednostek. 

Jeżeli poziom potasu określamy po teście kropelkowym (salifert) to warto zmierzyć również kontrolnie solankę czy aby nie pokazuje podobnie. To niemal reguła, iż test wietrzeje i zaniża. 

Kiedyś uparłem się na podnoszenie potasu co pokazywał bodajże 320. Z nowego opakowania wyszło prawie 500 :lol:

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Arturro napisał:

Jeżeli poziom potasu określamy po teście kropelkowym (salifert) to warto zmierzyć również kontrolnie solankę czy aby nie pokazuje podobnie. To niemal reguła, iż test wietrzeje i zaniża. 

Kiedyś uparłem się na podnoszenie potasu co pokazywał bodajże 320. Z nowego opakowania wyszło prawie 500 :lol:

Test dzisiaj kupiony i przetestowany na jednym zbiorniku sps. U nich wykazał 410 jednostek. Powiedzmy że +/- 10 jednostek przeklamuje. Ale i tak jest znaczna różnica pomiedzy ich a moim zbiornikiem. Co wiecej u mnie zaczynają być widoczne blade placki u podstawy i na niektórych łodygach na acrach. Nie wiem czy uda mi się je z tego wyciągnąć. Od dziś zacząłem dozować po 1ml na dobę koncentrat potasu od kz. Na zielonych acrach nie ma śladu. Jedynie fioletowe, niebieskie i czerwone mają bardzo widoczne ubytki jakby pigmentu ale nie tkanki. I dużo mniej polipują. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprostu rzadkie podmianki ok 5% na 2 tygodnie, balling af na poziomie 3ml/dobe na 100l i wzrost w ostatnim czasie 10-ciu szczepek spsów. Pilnowałem niestety tylko macro az do momentu dziwnych przebarwień. Wtedy pomyślałem czy to aby nie niski poziom potasu. 

Dozowalem jedynie jod, stront i żelazo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja podmian wogóle nie robię baalling szedł ze strongami af i 20 maja miałem potas 454. Odłączyłem strong K.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, laszek napisał:

Ja podmian wogóle nie robię baalling szedł ze strongami af i 20 maja miałem potas 454. Odłączyłem strong K.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Może balling wystarcza u Ciebie na uzupełnienie potasu. U mnie go nigdy nie dozowałem poza sladowym ballingiem i sporadycznymi podmianami. A na dodatek miałem jeszcze reaktor glonowy, który pędził glony jak szalony. Co tydzień puszka była nabita, że mialem problem z wyjeciem tej plątaniny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Może balling wystarcza u Ciebie na uzupełnienie potasu. U mnie go nigdy nie dozowałem poza sladowym ballingiem i sporadycznymi podmianami. A na dodatek miałem jeszcze reaktor glonowy, który pędził glony jak szalony. Co tydzień puszka była nabita, że mialem problem z wyjeciem tej plątaniny. 
To masz odpowiedź. Dlatego przy spsach nie chciałem zieleniny. Bo nie wiadomo co konsunują korale a co zielenina.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, laszek napisał:

To masz odpowiedź. Dlatego przy spsach nie chciałem zieleniny. Bo nie wiadomo co konsunują korale a co zielenina.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

To prawda. Lecz w moim przypadku była wskazana zielenina. Wypompowała mi z wody no3 36mg/l oraz po4 1mg/l do wartosci niewykrywalnych testami domowymi. Mogłem na tym etapie usunąć reaktor, ale pokusiłem się na pozostawienie go. Od tygodnia nie mam reaktora i zaczęły się cudy :-). Czas teraz wyprowadzić na prostą micro. Mam nadzieję że się uda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Uda sie ale z doświadczenia wiem, że testy domowe na mikro różnych firm nie mają odzwierciedlenia z icp wogóle. Jednym wyjątkiem był Colombo na jod jak mi się pokrywał z wynikami icp.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety testy na micro to porażka, ale niektórzy sobie radzą. Np @pinkileci na zeo i jakoś daje rade z pomiarem potasu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Niestety testy na micro to porażka, ale niektórzy sobie radzą. Np [mention=24128]pinki[/mention]leci na zeo i jakoś daje rade z pomiarem potasu. 
Mi się rozjeżdżał wynik potasu z icp o jakieś 30-40. Test był świeżo otwarty jak sprawdzałem. Próbka wysyłana w tym samym dniu.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.