Skocz do zawartości
Mat_Mat

Bardzo duży problem z koralami LPS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim,

Na wstępie o zbiorniku:

Główny zbiornik 700 litrów + 160 litrów sump. Wszystko zalane na początku grudnia 2017 roku. Mam w nim odpieniacz Vertex Alpha Cone Skimmer 300. W sumpie moczą się od samego początku kostki Xport PO4 Cubes 1000 ml oraz Xport NO3 Cubes 1000 ml. Dodatkowo węgiel 700 gram cały czas się moczy ( wymiana 70% co 2 max 3 tyg ). Na zrzucie mam UV 36W która działa codziennie od 24 do 6 rano. Pompa obiegowa 6000 działa na maksa. Co tego cyrkulacja Jebao w trybie falowym. Lampa giesemann aurora 4x39W +2x85W która świeci z przewagą niebieskiego światła od godziny: Wschód 8:00 do 11:00 i od 11:00 na maksa kanały w tym, że ten maks i tak jest ustawiony na 70% mocy lamp. Świeci się tak do godziny 17:00 i stopniowo schodzi aż do 22 gdzie gaśnie całkowicie. Zbiornik postawiony na suchej skale i zalany 50% żywa 50% solanka. Od samego początku lecę podmiany raz w tyg 5% na Red Sea Salt ( w miedzy czasie jak zaczęło się już robić źle to wrzuciłem Red Sea PRO ale nic się nie zmieniło ). Do wody leję jeszcze KH red sea, Ca red sea, NO3PO4 też od red sea oraz żarcie w płynie Red Sea Reef Energy A i B zgodnie z wytycznymi które piszą na opakowaniu. Jest systematyczność dla tego nie powinno być wahań. Dolewka też pracuje równo więc nie ma tak, że leje np. jednorazowo 30l RO.

A teraz problem:

Szukam rozwiązania, choć dopiero wczoraj wysłałem wodę na testy ICP, problemu degradowania korali LPS i miękkich. Największy problem jest z Euphylliami glabrescens. Jedna z nich ( zielona fluo która miała około 40 główek ) jakieś 4 miesiące temu systematycznie zaczęła tracić główki. Gniły lub zrzucała całą główkę ze szkieletu ( ostatnio wczoraj straciłem 2 główki w ten sposób ). Następna glabrescens gold stopniowo ( zajęło jej to około 3 miesiące ) zaczęła tracić jedną z 4 główek aż do całkowitego zaniku w dniu wczorajszym. Połamałem je i poprzestawiałem w różne miejsca: wyżej niżej ale to nic nie daje. One zrzucają główki na skutek utraty tkanki która trzyma całą tą tkankę przy szkielecie. Te które się jeszcze trzymają pompują się super, zresztą te co spadły też były napompowane nawet na piasku... Trachyphyllia rainbow od 2 max 3 tyg przestałą się pompować i dziś już powoli widać szkielet. Inna trachyphyllia pompuje się dość fajnie ( nie tak dobrze jak na początku świeżo po zalaniu zbiornika ) ale nie jest jeszcze źle. Mam też problem z jedną z acan. Bardzo powoli co prawda ale systematycznie następuje zanik tkanki choć ta która jest jeszcze na koralu pompuje się niespodziewanie dobrze. Ogólnie w zbiorniku nie ma żadnego przyrostu korali. Sporo z nich jak euphyllie czy acana mega powoli ale jednak schodzą... Miałem piękną czerwoną Cycloseris RED która przetrwała katastrofę poprzedniego zbiornika a tutaj po pięknym 6 miesięcznym żywocie ( pompowała się czasem do granic możliwości  ) zeszła z tego świata dając objaw poprzez brak pompowań przez jakieś 5 dni... Dodam, że wszystkie korale były moczone w dipie jak coś było z nimi nie tak lub RO dla próby zatrzymania degradacji lub też ratowania. Nic nie pomogło albo pomogło na chwilę jak w przypadku acany.

Parametry które trzymam praktycznie bez zmian:

  1. NO3 - 25
  2. PO4 - 0,04
  3. Kh - 7,5
  4. Ca - 430
  5. Mg - 1360
  6. Sól - 1025
  7. Woda na chłodni - 24 st

Czekam na ICP bo jakieś jajca normalnie... Zastanawiam się cały czas gdzie leży problem. Długość świecenia, barwa światła? Może UV że chodzi codziennie? A może węgiel że jest moczony cały czas w sumpie? Odpieniacz za mocny? Choć ryb mam sporo ale spokojne na pewno nie gryzą nic bo to babki, pokolce, anthiasy i garbiki.

Jakieś pomysły podpowiedzi co zmienić wprowadzić Koledzy/Koleżanki?

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak długo utrzymuje się takie no3? był skok czy cały czas takie wysokie


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie no3 jest praktycznie od samego początku. 25 dla lps'ów to raczej ok? :) takie miałem w starych zbiornikach a niejednokrotnie nawet i podchodziło pod 50 a lsp'y i miękkie rosły i pompowały się bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa. Może problem ogólnie jest w tym czego nie widać np. z bakteriami. Nie rozumiem po co trzymasz po 1000ml Xport PO4 i NO3 jak codziennie odpalasz UV, która skutecznie uniemożliwia rozmnażanie bakterii. Jednak nie wydaje mi się żeby to był główny problem w tym wypadku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FTS


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na icp zerknij na wartość strontu, jodu i potasu jak będziesz miał wyniki. Nic innego mi nie przychodzi do głowy poza niedoborem tych pierwiastków. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być też obsada 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, AnT napisał:

Może być też obsada 

Też tak typuje:-) ale wyniki ICP też warto zdobić;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, AnT napisał:

Może być też obsada 

Co macie na myśli mówiąc o obsadzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, AnT napisał:

FTS

co to?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, karol86 napisał:

co to?

zdjęcie całego zbiornika 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha.


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że korale głodują tym bardziej Trachyfyllia i Euphyllia potrzebują dokarmianie a to co lejesz Reda Sea Reef Energi to za wiele Ci nie pomoże, korale karmi się głownie wieczorem po zmroku jak otwierają polipy (jedzące), czytaj o koralach które posiadasz czym i kiedy karmić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Mat_Mat napisał:

Co macie na myśli mówiąc o obsadzie?

Proponuję Ci zapoznać się w dziale karmienia korali kiedy i jak,tak jak napisał @kniaz0 wyżej,pipeta wiesz co to? i do roboty:P

A co do no3 25 to nie tragedia,no nie ukrywam że 5-10 źle by nie było mieć

Edit;Ostatnio mi ktoś powiedział tak:jaki jest sposób na No3;)przestać sprawdzać(ile w tym prawdy przekonam się sama po paru latach)

Tu co 2-3 osoba ma problem z No3 lub Po4 tylko nikt nic nie mowi,zrobila się moda na zerowe parametry,tylko nie do końca jest to dobre do danej obsady akwarium

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz jaką masz obsadę . ja też mam taki problem z calusterą jedna zaczęła gubić tkankę. a polipy dalej pompują się na piasku. acana też zgubiła kilka główek. nie karmiłem pipetą 4 tyg  , teraz karmię co wieczór ale nie widzę znacznej poprawy. mamy też taką samą sól. ale czy by to była przyczyna?  


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siadłem z piwkiem i zrobiłem analizę wszystkiego co robiłem w tym baniaku od początku + rozmowa z Krzyśkiem z Sohala i...

Wina jest w przedawkowaniu mikro i makro na 95% i skokach parametrów przy podmianach ( PRO jest jeszcze za bogata dla mojego akwarium przez co robiłem jednorazowe potężne zawahania w wodzie ) . Wina moja bo jak było dobrze na początku to postanowiłem się dostosować do tego co proponuje red sea czyli zmieniłem sól na pro.... Nie wiem co człowiek ma we łbie, że szuka jeszcze lepszego rozwiązania jak jest bardzo dobrze... Czekam na icp ale spodziewam się kosmosu... Woda jest zatruta metalami przez to korale nie dają rady. Taka jest moja i Krzyśka opinia o tym ale poczekamy na icp, wstawię tutaj i gdyby jakimś cudem nie było to jednak przedawkowanie, będę szukał dalej... Euphyllia ancora gold zrobiła się buraczkowa tak samo jak ukwiał rainbow który się już nie pompuje itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wstaw może jakieś zdjęcia


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Mat_Mat napisał:

Wina jest w przedawkowaniu mikro i makro na 95% i skokach parametrów przy podmianach ( PRO jest jeszcze za bogata dla mojego akwarium przez co robiłem jednorazowe potężne zawahania w wodzie

Bardzo dziwnie to napisałeś na 95% a czemu nie na 96%- jesli stosowales wg zaleceń to jak to?A następnie ile robiłeś podmiany wg tego co piszesz 5% tyg,ja robię jakoś 10% i jest ok bez takich wahań jak piszesz,może warto pomyśleć o ballingu to będzie bez wahań,samą solą nie dogonisz tego przy 5%podmianie,jeszcze ponad 800l w obiegu:-)

Edit,oczywiście miałam na mysli skoki jak te niższe tak te i wyższe..

W dniu 4.07.2018 o 12:45, Mat_Mat napisał:

Do wody leję jeszcze KH red sea, Ca red sea, NO3PO4 też od red sea oraz żarcie w płynie Red Sea Reef Energy A i B

To jest bezsensu to to lejesz nigdy nie będzie dobrze,za dużo tego wszystkiego i bez kontroli,brałeś ułatwione metody,tylko baniak za duży...(to tylko moje sugestie)

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Beti5% zostawiłem sobie na wyniki ICP :D Nie chodzi o zalecenia tylko o to, że:

Red Sea Salt ma:

- Ca 410
- Mg 1230
- kH 7,7

Red Sea PRO salt znów:

- Ca 450
- Mg 1354
- kH 12,2

Nie wiem jak zawartość mikro i makro ale raczej PRO ma dużo większe wartości. Do tego jak robiłem podmianę na PRO salt, w zbiorniku miałem KH np 7,5 to takie walnięcie stężeniem Kh 12,2 a czasem nawet większe bo mierzyłem tak jak pisałem, też raczej fajne nie było dla baniaka. Na samym początku miałem super przyrosty itd. a jak mi leciał jeden koral to postanowiłem zmienić sól z salt na PRO salt przy okazji czytając ulotkę, że Red Sea tak zaleca dla takich baniaków jak mój... Człowiek debilątko uczy się całe życie i tak debilem umrze. Wiem, że gdyby nie ten błąd to byłoby już mega patrząc po filmach które kręciłem w grudniu/styczniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Mat_Mat napisał:

@@Beti5% zostawiłem sobie na wyniki ICP :D Nie chodzi o zalecenia tylko o to, że:

Red Sea Salt ma:

- Ca 410
- Mg 1230
- kH 7,7

Red Sea PRO salt znów:

- Ca 450
- Mg 1354
- kH 12,2

Nie wiem jak zawartość mikro i makro ale raczej PRO ma dużo większe wartości. Do tego jak robiłem podmianę na PRO salt, w zbiorniku miałem KH np 7,5 to takie walnięcie stężeniem Kh 12,2 a czasem nawet większe bo mierzyłem tak jak pisałem, też raczej fajne nie było dla baniaka. Na samym początku miałem super przyrosty itd. a jak mi leciał jeden koral to postanowiłem zmienić sól z salt na PRO salt przy okazji czytając ulotkę, że Red Sea tak zaleca dla takich baniaków jak mój... Człowiek debilątko uczy się całe życie i tak debilem umrze. Wiem, że gdyby nie ten błąd to byłoby już mega patrząc po filmach które kręciłem w grudniu/styczniu.

no ale ja doskonale zrozumie co piszesz,to inaczej-po co zmieniasz jak było dobrze?to raz a dwa skoro miałeś spadki Kh,Ca to w takim litrażu trzeba pomyśleć nad jakimś sposobem,a Tyl dość że lejesz Red Sea Kh iCa to jeszcze podmieniasz 5% pro solą i ładujęsz mikro i makro bez kontroli,podsumójąc uważam że czas pomyśleć np o ballingu i wrócić do pierwotnej soli i mniej kombinować,wiadomo czym większy system tym bardziej stabilny,ale i taki duży taż idzie zachwiać,częste kontrole testów,i co 2-3mies ICP tak duży baniaczek trzeba uważać szkoda aby coś się zaczęło psuć.Łatwo zepsuć trudniej naprawić-zgada się?;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Betiwróciłem już do soli zwykłej i jej się będę trzymał cały czas. Chce tylko jeszcze o jedno zapytać. Mam wywalić to Kh i Ca z red sea bo one są bogate w mikro i makro? ale na co zamienić bo zużycie miałem dość duże tego i same podmiany nie wystarczały żeby trzymać parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego a masz w akwarium brzydala? lub jakiegoś ustniczka? Może być że jakaś rybka podskubuje korale a dalej same lecą. U mojego znajomego borsuk podskubywał LPS-y nie wierzyłem aż sam nie zobaczyłem.

Po zaobserwowaniu problemu z koralami zacząłeś jakieś działania robić w baniaku i do tego doszły spadki i wzrosty parametrów wody i problem się rozwiną


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Mat_Mat napisał:

@@Betiwróciłem już do soli zwykłej i jej się będę trzymał cały czas. Chce tylko jeszcze o jedno zapytać. Mam wywalić to Kh i Ca z red sea bo one są bogate w mikro i makro? ale na co zamienić bo zużycie miałem dość duże tego i same podmiany nie wystarczały żeby trzymać parametry.

zapytam inaczej,czemu nie chcesz ballinga? tylko dozować chcesz z rączki?przemyśl to co się bardziej opłaca ile wydajesz na dodatki z red sea,przy ballingu też trzeba pilnować wszystkiego ale uważam że taniej cię wyjdzie,a dwa nie będzie skoków.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, waldek123blau napisał:

Kolego a masz w akwarium brzydala? lub jakiegoś ustniczka? Może być że jakaś rybka podskubuje korale a dalej same lecą. U mojego znajomego borsuk podskubywał LPS-y nie wierzyłem aż sam nie zobaczyłem.

Nie mam :) U mnie ustniki, centropygi, brzydal są na czarnej liście. Miałem te gatunki w poprzednich akwariach i zawsze był problem o którym piszesz :) Ładne ryby ale wole korale ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.