Skocz do zawartości
Mat_Mat

Bardzo duży problem z koralami LPS

Rekomendowane odpowiedzi

No i jeszcze zmiana soli W naszym hobby spokój i jak najmniej razy ręce wkładać do baniaka to chyby najważniejsza regóła

poczekaj na testy wody i opublikuj je powinny coś nam rozjaśnić


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Betinie chodzi o ballinga bo 2 pomyp od Pacyfic Sun leżą w paczkach czekając na podłączenie :). Chodzi o to, że nie ma mi kto doradzić jaką suplementację stosować bo to co robię teraz miało być mega super zaje**** a wyszła d*pa. Pompy gdyby były podłączone zrobiłyby to samo co ja zrobiłem ręcznie bo cały pic w tym, że to za bogata suplementacja dodając jeszcze tą sól PRO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Mat_Mat napisał:

@@Betinie chodzi o ballinga bo 2 pomyp od Pacyfic Sun leżą w paczkach czekając na podłączenie :). Chodzi o to, że nie ma mi kto doradzić jaką suplementację stosować bo to co robię teraz miało być mega super zaje**** a wyszła d*pa. Pompy gdyby były podłączone zrobiłyby to samo co ja zrobiłem ręcznie bo cały pic w tym, że to za bogata suplementacja dodając jeszcze tą sól PRO.

my się nie rozumiemy:)ale ok ,może bardziej ktoś Ci to wytłumaczy,może nie umie Ci tego przekazać co chce,ale doskonale za to ja Cię rozumie co piszesz,że dawkujesz bezsensu,(sorry przedawkowujesz)a tak na marginesie tylko Ci się  wydaje że jest to samo czy z pompy czy z ręki.Może niepotrzebnie się dałam wkręcić w ten temat skoro na wszystko masz odpowiedz...


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bo cały pic w tym, że to za bogata suplementacja dodając jeszcze tą sól PRO.

Jeżeli za bogata suplementacja + PRO, to powinieneś mieć zielone łąki w zbiorniku.
Tak jaki pisze Beti, 5% podmiany to jest nic. Zresztą po podmianie sam powinieneś ocenić czy jest zmiana na +.

via tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj Beti :) To że jest przedawkowane mikro i makro to chyba ja sam napisałem z rana prawda?:) Czyli mam pełną świadomość, że jest przedawkowane i stąd wynikły moje problemy. Co do pompy czy z ręki to oczywiście bezpieczniejsze jest z ręki bo dawkuje codziennie a nie jak mi się przypomni ;) i dawkuje wszystko strzykawką więc dawki są cały czas takie same. Testy robię praktycznie wszystko prócz No3 małą hanką 3x tydz. Pompa? Już jedna zabiła mi akwarium więc nikt mi nie powie, że jest fajniejsza. Jest po prostu wygodniejsza bo precyzji przy dawkowaniu tą samą strzykawką nie może być różnej. Raczej pompa przy niesprawdzaniu wężyków może lać w cały świat. Ja zadałem pytanie nie wścipsko i cwaniacko Beti tylko w pełni serio. Problemem jest to, że nie mogę prowadzić dalej takiej suplementacji ( na tych produktach lub w takiej ilości ) co prowadzę obecnie a ja nie mam pojęcia czym dobić np Kh, Ca i Mg na których mam spadki wiedząc jednocześnie, że nie mogę doprowadzić do przedawkowania mikro i makro. To, czy podepnę pompy czy będę lał ze strzykawki nie ma dla mnie większej różnicy bo nie o to w tym chodzi. Chodzi o to, jakie mam teraz Kh, Ca, Mg dodawać przy podmianach na soli Red Sea Salt 5% w tyg.??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Mat_Mat napisał:

oj Beti :) To że jest przedawkowane mikro i makro to chyba ja sam napisałem z rana prawda?:) Czyli mam pełną świadomość, że jest przedawkowane i stąd wynikły moje problemy. Co do pompy czy z ręki to oczywiście bezpieczniejsze jest z ręki bo dawkuje codziennie a nie jak mi się przypomni ;) i dawkuje wszystko strzykawką więc dawki są cały czas takie same. Testy robię praktycznie wszystko prócz No3 małą hanką 3x tydz. Pompa? Już jedna zabiła mi akwarium więc nikt mi nie powie, że jest fajniejsza. Jest po prostu wygodniejsza bo precyzji przy dawkowaniu tą samą strzykawką nie może być różnej. Raczej pompa przy niesprawdzaniu wężyków może lać w cały świat. Ja zadałem pytanie nie wścipsko i cwaniacko Beti tylko w pełni serio. Problemem jest to, że nie mogę prowadzić dalej takiej suplementacji ( na tych produktach lub w takiej ilości ) co prowadzę obecnie a ja nie mam pojęcia czym dobić np Kh, Ca i Mg na których mam spadki wiedząc jednocześnie, że nie mogę doprowadzić do przedawkowania mikro i makro. To, czy podepnę pompy czy będę lał ze strzykawki nie ma dla mnie większej różnicy bo nie o to w tym chodzi. Chodzi o to, jakie mam teraz Kh, Ca, Mg dodawać przy podmianach na soli Red Sea Salt 5% w tyg.??

Podaj te wartosci micro i macro skoro wiesz że przedawkowales, to musisz mieć jakieś podstawy do tego? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

95% jak pisałem, większość osób jest zgodna. Wygląd korali jak np. euphyllia ancora gold która jest buraczkowa i jej nie dojrzysz w zbiorniku świadczy ( przynajmniej tak mówią w kilku sklapach ), że przesadziłem z suplementacją. ICP będzie na daniach to się przekonam i będę prostował. Jak okaże się, że testy wyjdą całkiem ok to kapituluje i wywieszam białą flagę. Chyba, że ktoś kto ma pojęcie podjedzie i wyda prawidłowy werdykt. Badania będzie miał na stole ;)

20180705_194827.jpg

Tam w tle masz euphyllie gold. Na Zoa. Na pierwszym planie euphyllia która zrzuciła mi główkę wczoraj czy przedwczoraj.

 

20180705_183226.jpgUkwiał quadri Rainbow.

20180705_183137.jpg

20180705_183200.jpg

Na zdjęciu całości zbiornika z lewej macie acane taką buraczkową. To ona na początku:

acana.jpg.79cd1964dfb7d4d288916674af3ef674.jpg

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wygląda na niski stan jodu. Ale poczekajmy na icp bo mozna się mylić. Wytrzymały tyle to wytrzymaja jeszcze kilka dni. Podawales w czymś co ma w skladzie jod, czy tylko w solance? 

Ja nie mialem jodu i lalem z reki przez pół roku. Icp wyszlo ze jodu mam 0,127 czyli duuuzo za duzo a korale żyją. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dla synaleje Kh z Red Sea tak samo Ca Red Sea + te podmiany na Pro Salt. Nic więcej nie dawałem. ICP powinny rozwiać wątpliwości bo one są coraz większe a nie mniejsze. Zaraz się okażę, że jednak za biednie z tym makro i mikro a nie za bogato. Głowa mała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj według mnie problem może być raczej w braku suplementacji niż jej przedawkowaniu. Korale na początku fajnie się rozwijały bo miały co potrzebne w wodzie. Z czasem woda została wyjałowiona  przez korale więc powstał problem. Silne odpienianie też wyjalawia wodę. Do tego znikome karmienie i jest jak jest. Wejdź na stronę chocby aquaforest i rozejrzyj się jaka jest gama suplementów i porównaj z tym co Ty dajesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, pawel* napisał:

Witaj według mnie problem może być raczej w braku suplementacji niż jej przedawkowaniu. Korale na początku fajnie się rozwijały bo miały co potrzebne w wodzie. Z czasem woda została wyjałowiona  przez korale więc powstał problem. Silne odpienianie też wyjalawia wodę. Do tego znikome karmienie i jest jak jest. Wejdź na stronę chocby aquaforest i rozejrzyj się jaka jest gama suplementów i porównaj z tym co Ty dajesz. 

Tez tak uważam. Wyprało jod, stront być może żelazo a nawet potas. Poczekajmy na icp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pawel* Całkiem możliwe choć dodaje codziennie do wody plankton zielony + czerwony jakąś godzinę po zgaszeniu światła. Dodatkowo karmię 6 do 8 kostek dziennie bo ryb jest sporo. W poprzednim zbiorniku jechałem na soli mało bogatej coś na wzór red sea salt i w pewnym momencie zacząłem dodawać właśnie suplementację z aquaforestu i miałem podobne efekty jak teraz z tymi kolorami przede wszystkim. Jak zaprzestałem suplementacji i ballinga ( zostawiłem tylko dawkowanie No3Po4 na pomnie, która po resztą zabiła mi ten zbiornik później ) a zacząłem stosować z ręki jeden ze środków po słowie z chłopakami z korale.pl  to wszystko wyglądało tak:

 

20170708_132840(1).jpg

 

Edit:

Poczekamy spokojnie na te testy ICP bo kurcze nic się nie zdziała innego. Burze myśli mam czy za mało czy za dużo. Dzięki za sugestię i podpowiedzi. Na pewno wszystko trzeba przeanalizować na spokojnie. Szczęśliwy człowiek, że chociaż te ICP można zrobić bo inaczej koniec z hobby po poprzedniej klęsce...

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20180705_183226.jpg

Można przy biały świetle tą fotkę - bardziej naturalną 

Bo przy niebieskich ledach słabo widać 

 

To jest gąbka czarna na skale , i chyba jakieś początki sinic ? 

Masz ślimaki takie szpilki na skale zwłaszcza w cieniu pewnie rosną w dużej ilości  - masakra  :( 

Jak były skoki kh to raczej pewne że lps dadzą znać ale później - taki opóźniony zapłon 

Przy sps to raczej od razu widać 

20180705_183200.jpg

Na tym zdjęciu delikatnie widać  ze sinice idą 

 

20180705_183137.jpg

Oprócz tego masz mega wypas w sumpie pienidło plus oczyszczanie na kołach ;) i jeszcze no3po4 

Raczej wyczerpałeś wodę z odżywczych materii 

Zostały raczej tylko metale 

Ja by zaczął podawać amino , jod i ikra homara,ikra morska , wrotka do akwa na wieczór 

 

Do tego jak korale na noc się otwierają w celu łapania jedzienia 

Dostają klina w stylu  lampy UV 

Możesz dodać dodatkowo do wody np.  FM reef vitality 

 

Nie było jeszcze przypadkiem przeskoków zasolenia ? 

To tak w skrócie 

Pozdrawiam 

p.s 

Można zdjęcie sumpa 

 

 

 

 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mat_Mat napisał:

 jechałem na soli mało bogatej coś na wzór red sea salt

A kto powiedział że jest to mało bogata sól? Kto powiedział że pro jest lepsza? Czy więcej znaczy lepiej?

Jest tu na forum kilka dużych i konkretnych baniaków na niebieskiej i wszystko idzie jak ta lala.

Pro ma naprawdę bardzo dużo tego wszystkiego i może tu jest problem.

Osobiście znam jeden baniak który leci na pro, lecz jest to pełny zbiornik, koralowce wychodzą z wody (dosłownie) nie ma gdzie palca wcisnąć. Tam ma co konsumować to całe makro i mikro, a u ciebie LPS nie wciągną tego co pełne SPS i większość "supli" się kumuluje, szkodząc obsadzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na ICP będzie wtedy wszystko jasne.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mierzysz regularnie PH ? Rano i wieczorem lub w spsób ciągły ? Czy masz możliwość zmierzenia potencjału redox ?


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Mat_Mat napisał:

@dla synaleje Kh z Red Sea tak samo Ca Red Sea + te podmiany na Pro Salt. Nic więcej nie dawałem. ICP powinny rozwiać wątpliwości bo one są coraz większe a nie mniejsze. Zaraz się okażę, że jednak za biednie z tym makro i mikro a nie za bogato. Głowa mała

Jak tam wyniki icp są już? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy te ICP. Przyszły dziś pod wieczór. Jak dla mnie nie wygląda to źle. Aczkolwiek prośba. Niech ktoś ogarnięty to zinterpretuje.

Póki co postanowiłem zmienić coś w akwa. Ustawiłem inaczej światło ( dużo krócej świecę i dłuższe wschody/zachody zastosowałem ). Robię podmianę na 80l raz w tyg. zawszę w ten sam dzień a sól mieszam dobę przed dodaniem. Wywaliłem suple z red sea prócz soli oczywiście i NO3PO4. Dodatkowo przy podmianie wale bakterię i wyłączam odpieniacz na 12 godzin. UV została wyłączona całkowicie. Co do odpieniacza to ze względu na jego moc biorę pod uwagę wyłączanie go codziennie po godzinie 21 ( jak całkowicie zgaśnie światło ) i tak do godziny 8 kiedy zaczyna się wschód. W tym czasie na pompach zastosuje dozowanie żarcia dla korali, bakterii i ballinga tylko z za nic nie wiem jaką, czyją i w jakiej ilości...

Zbiornik:

Zbiornik.png

Woda RO:

RO.png

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Przede wszystkim zacznij dozować jod. Spory brak. A na koralach to się odbija.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, laszek napisał:

Przede wszystkim zacznij dozować jod. Spory brak. A na koralach to się odbija.

Jod faktycznie wyszedł fatalnie. Ponadto jakieś przedawkowania Al, Mo i P. Bor jakby znów na granicy. Ale ja nie kumam co to w ogóle jest póki co i za co odpowiada.

Jak tak patrze na te testy i porównuje je z tym co się w domu robi i mierzy to jakieś jajca w tych podstawowych prócz zasolenia bo tu mam zgodę 1do1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Mat_Mat napisał:

Jod faktycznie wyszedł fatalnie. Ponadto jakieś przedawkowania Al, Mo i P. Bor jakby znów na granicy. Ale ja nie kumam co to w ogóle jest póki co i za co odpowiada.

Jak tak patrze na te testy i porównuje je z tym co się w domu robi i mierzy to jakieś jajca w tych podstawowych prócz zasolenia bo tu mam zgodę 1do1

Mowilem że wyglada to na niski jod. Podejrzewałem też stront, żelazo i potas. Żelazo niskie, ale może takie byc. Co do reszty jest gut. Korale bardzo łatwo moga dostać infekcji przy niedobrze jodu. Ale puki co nie jest najgorzej. Ja miałem podobnie i przez pół roku na 100l tygodniowo dodawałem 1ml jodu iodine. Po pół roku wykonałem icp i obecnie mam 126micro czyli o 100% za dużo. Proponuje Tobie dać przez pierwszy tydzien 1ml na dobę, a potem dozować jod 1ml na tydzień przez pierwszy miesiac. Potem pozostać na dozowaniu jodu 1/2ml na dwa tygodnie. Oczywiscie dawki obliczone na 100l wody. Problem powinien ustąpić. Jesli po dwóch tygodniach będzie źle to zrob jeszcze raz icp. Jesli bedzie dobrze icp zrób za pół roku. Co do RO to zaczyna puszczać albo membrama albo żywica. Weź to też pod uwagę ale paniki puki co nie ma. 

Magnez i wapń tez bym dźwigną ale to zapewne wiesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do magnezu i wapnia to teraz już wiem, że trzeba podnieść bo patrząc na testy domowe to wszystko igiełka: na dziś wyszło mi np. Ca 440 a Mg 1350... Co do RO to też coś popierniczone bo membrana nowa na TDS pokazuje 0,06 i to 0,06 przechodzi jeszcze przez 4 kubki żywicy która też jest wymieniana wraz z membraną i filtrami a za żywicą jeszcze proch na krzemiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.  Jak idzie suplementacja w akwarium ? poprawiło się? widać jakieś efekty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś poszła kolejna podmiana 10% na red sea salt. Do tego redukcja węgla na 350g który będzie wymieniany w 100% co tydzień podczas podmian. Dozuje do tego jod 7 kropli + stront 3 krople. Teraz dodałem fito + jedzenie w proszku dla lps'ów i nakarmiłem wszystkie korale pipetką. Wlałem też nowe bakterię Microbe-Lift Special Blend. Poprawy póki co nie ma. Do końca tego tyg zeszły mi 3 z 4 główek euphyllia glabrescens gold ( dostały zakażenia Brown Jelly na skutek osłabienia pewnie ). Ogólnie słabo ale widzę po akwarium, że wyjałowiłem wodę strasznie rolką do czyszczenia, UV'ką i odpieniaczem. Za dużo tego i za duże trochę pod niezbyt dużą obsadę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.