Skocz do zawartości
zeus1314

Zmiana oswietlenia, jaką lapę wybrać.

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Pawel_Q napisał:

Dwie lampy nad dość małym akwarium, no nie wiem :mellow:. Światła będziesz miał sporo :)  Ale kombinujesz, kup już hybryde skoro chcesz tyle kasy na lampy wydać :)

Zgadzam się w 100% , dwie lampy będą kiepsko wyglądać . I będą kosztować kupę kasy , lepiej jedną . Jeśli już dwie , to takie same , jeśli jedna nie oświetli akwaria ( gdy jedna jest zbyt krótka , itp. ). Ja chyba zdecyduje się na Ati 8x54W , lub RSX . Przemawia za tym jakość i cena . T5 ma przewagę nad led , pierwsza to cena , a druga to możliwość zmiany oświetlenia bez wymiany lampy . Wymiana świetlówek trochę kosztuje , ale lampa led jest droższa od t5 . Patrząc też na to ile ludzi rezygnuje z morskiego i ma potem słodkowodne , to t5 też wygrywa , bo wystarczy zmienić świetlówki i przerobić sumpa . Ciężko się zdecydować   .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ariel napisał:

Zgadzam się w 100% , dwie lampy będą kiepsko wyglądać . I będą kosztować kupę kasy , lepiej jedną . Jeśli już dwie , to takie same , jeśli jedna nie oświetli akwaria ( gdy jedna jest zbyt krótka , itp. ). Ja chyba zdecyduje się na Ati 8x54W , lub RSX . Przemawia za tym jakość i cena . T5 ma przewagę nad led , pierwsza to cena , a druga to możliwość zmiany oświetlenia bez wymiany lampy . Wymiana świetlówek trochę kosztuje , ale lampa led jest droższa od t5 . Patrząc też na to ile ludzi rezygnuje z morskiego i ma potem słodkowodne , to t5 też wygrywa , bo wystarczy zmienić świetlówki i przerobić sumpa . Ciężko się zdecydować   .

Lampy na swietlówki nie chcę bo jednak wole led wygodniejsza, ale same ledy tez mi nie do końca odpowiadają i koło się zamyka. Led masz drozsza w zakupie ale t5 musisz swietlówli wymienić więc na to samo wychodzi chyba, że przy dłuższym użytkowaniu ledy chyba taniej. Co do iany na słodkowodne to u mnie tak było zmiana na słodkie ale równie szybko była iana z powrotem morskie.:(((

11 godzin temu, Pawel_Q napisał:

Dwie lampy nad dość małym akwarium, no nie wiem :mellow:. Światła będziesz miał sporo :)  Ale kombinujesz, kup już hybryde skoro chcesz tyle kasy na lampy wydać :)

Jakie masz przyrosty tych sps'ow na tej rsx300?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, zeus1314 napisał:

przy dłuższym użytkowaniu ledy chyba taniej

Jeżeli założysz iż Led od początku do końca tak samo świeci. Nie ulegając przegrzaniom... Jednak barwa i rozkład światła spowodował iż pozostałem przy T5 z opcją wymiany emitera światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, zeus1314 napisał:

Lampy na swietlówki nie chcę bo jednak wole led wygodniejsza, ale same ledy tez mi nie do końca odpowiadają i koło się zamyka. Led masz drozsza w zakupie ale t5 musisz swietlówli wymienić więc na to samo wychodzi chyba, że przy dłuższym użytkowaniu ledy chyba taniej. Co do iany na słodkowodne to u mnie tak było zmiana na słodkie ale równie szybko była iana z powrotem morskie.:(((

Jakie masz przyrosty tych sps'ow na tej rsx300?

Mam LPS i miękkie, przy 150x55x65 lampa skręcona na jakieś 60%. Wszystko rośnie chociaż dużo tego nie ma. Do SPS się nie odniosę bo nie mam. Planuje dołożyć dwie świetlówki i wtedy posadzić SPS-y. Ale to jak zakończę remonty w mieszkaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Pawel_Q napisał:

Mam LPS i miękkie, przy 150x55x65 lampa skręcona na jakieś 60%. Wszystko rośnie chociaż dużo tego nie ma. Do SPS się nie odniosę bo nie mam. Planuje dołożyć dwie świetlówki i wtedy posadzić SPS-y. Ale to jak zakończę remonty w mieszkaniu.

Paweł,a co Ty tak się ukrywasz z nowym baniakiem,brak aparatu,nic nie chcesz pokazać:popo:

przepraszam gospodarza wątku za wejście w słowo nie na temat:ninja:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zeus1314 napisał:

Lampy na swietlówki nie chcę bo jednak wole led wygodniejsza, ale same ledy tez mi nie do końca odpowiadają i koło się zamyka. Led masz drozsza w zakupie ale t5 musisz swietlówli wymienić więc na to samo wychodzi chyba, że przy dłuższym użytkowaniu ledy chyba taniej. Co do iany na słodkowodne to u mnie tak było zmiana na słodkie ale równie szybko była iana z powrotem morskie.:(((

Jakie masz przyrosty tych sps'ow na tej rsx300?

Led , czy t5 moim zdaniem są tak samo wygodne w obsłudze , wymiana świetlówek raz na kilka miesięcy zajmuje kilka minut . Ja właśnie zamówiłem ATI 8x54W Sunpower z komputerem . Myśle , że to jedna z najlepszych lamp jakie są na rynku . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zeus1314 jak chcesz SPS-y to idź w T5. ewentualnie dodaj z dwie belki LED dla blików. Nie będziesz dodatkowo walczył z ustawieniem światła dla SPS-ów. 

Godzinę temu, @Beti napisał:

Paweł,a co Ty tak się ukrywasz z nowym baniakiem,brak aparatu,nic nie chcesz pokazać:popo:

przepraszam gospodarza wątku za wejście w słowo nie na temat:ninja:

Beti mam chwilowy postój z rozwojem akwarium przez remonty w mieszkaniu. Od maja czekam za zabudową i wygląda to tak jak niżej :ph34r:. U góry to samo. Korali za dużo nie ma. Poczekam jak będę miał zabudowę i uporządkuje cały osprzęt. Na razie prowizorycznie podłączone i na samych podmianach bez ballinga oraz odpieniacza, wata + refugium dają radę :rolleyes: 

 

IMG_20180805_232002.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ariel napisał:

Led , czy t5 moim zdaniem są tak samo wygodne w obsłudze , wymiana świetlówek raz na kilka miesięcy zajmuje kilka minut . Ja właśnie zamówiłem ATI 8x54W Sunpower z komputerem . Myśle , że to jedna z najlepszych lamp jakie są na rynku . 

A jesli t5 to wystarczy 6x54watt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, zeus1314 napisał:

A jesli t5 to wystarczy 6x54watt

Wiem , że wystarczy 6x54W . Jednak zamówiłem 8x54W , bo może w przyszłym roku podmienię baniak na 130x70-80x50 wysokość . Taki wymiar mi się marzy ale zobaczymy jak wyjdzie. Muszę jeszcze dobrać świetlówki i myślałem nad :

1) blue plus

2) blue plus

3) purpul plus

4) blue plus

5) coral plus

6) actynic 

7) purpul plus

8) blue plus

ale muszę jeszcze pogrzebać w starych tematach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.08.2018 o 21:19, Pawel_Q napisał:

 

W dniu 10.08.2018 o 21:19, Pawel_Q napisał:

 

A do mojego 135/55/55 lepiej 6x54czy 8x54watt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, zeus1314 napisał:

A do mojego 135/55/55 lepiej 6x54czy 8x54watt

8x54 jak do full SPS. Da też lepsze możliwości ustawienia światła. 

6x54 do mieszanej rafy wystarczy z SPSami u góry. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta jest :

6x54W max 60x150

8x54W max 70x150

oczywiscie starczy 6x54W , ja zamówiłem szerszą , bo może podmienię zbiornik , a wtedy będzie idealna . Zgoda żonki jest 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co wybrać nowa ati ze sciemniaczem czy uzywke giesemana matrix II bez sciemniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od stanu lampy i ceny . Z tego co wiem giesemann bardziej rozprasza światło , lampa jest też ładniejsza , a ati skupia , wiec doświetli głębszy zbiornik . Ja nie znalazłem używki w dobrych pieniądzach , wiec zamówiłem nową . Jak dobrze poszukasz , to znajdziesz sporo informacji o tych lampach na tym forum . Wschody i zachody to tylko bajer , jak szukałem używkę to było mi to obojętne . W nowej będę to miał 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium długiego 155 cm świetlówki T5 80W.  Oświetlając lampą 6/8x54W będą boki niedoświetlone i ograniczamy sobie aranżację rozmieszczenia koralowców.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Arturro napisał:

Do akwarium długiego 155 cm świetlówki T5 80W.  Oświetlając lampą 6/8x54W będą boki niedoświetlone i ograniczamy sobie aranżację rozmieszczenia koralowców.

 

 

Akwarium 135 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, zeus1314 napisał:

Akwarium 135 cm

Zatem pozostaje 54W.

Propozycja 6ciu świetlówek dla głębokości 45-55cm  (nie mylimy z wysokością zbiornika), 8x54 gdy 55-65cm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, zeus1314 napisał:

A co wybrać nowa ati ze sciemniaczem czy uzywke giesemana matrix II bez sciemniacza

Ja na zbiornik 130x65x55 mam 8x54W i akwarium jest wszędzie doświetlone.

U Ciebie zależy jaką chcesz mieć obsadę, jak mieszaną to 6 sztuk wystarczy, ale jak sps to bym dał te 8.

Tu masz używkę w dobrej kasie https://jadwigamorska.pl/lampa-ati-8x54w-dimmable-uzywana.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna lampa w dobrej cenie , ja bym brał. To co jest w okolicach Berlina , to prawie sam szrot , lub cena z kosmosu . Wysyłki mnie nie interesują , bo wole sam zobaczyć i pomacać . Jednak tutaj masz sprawdzonego sprzedawcę , wiec problemów nie będzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Ariel napisał:

Wschody i zachody to tylko bajer , jak szukałem używkę to było mi to obojętne . W nowej będę to miał 

glupoty piszesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zaraz głupoty ? , niezależy mi aż tak bardzo na tym , jeśli jedna para świetlówek może zapalać się szybciej od reszty . Tak miałem w słodkowodnym , dwie zapalały się o 30 minut szybciej od reszty i wszystko grało . Sporo moich znajomych ma jeszcze hqi plus t5 , tam zasada działania jest taka sama , pierw t5 , potem hqi . Jednak poczytaj trochę o lampach t5 firm ATI i Giesemann . Te lampy miały najczęstsze problemy właśnie z komputerem . Sporo jest o tym na niemieckich forach . Fajnie jest jak wszystko powoli się rozjaśnia i gaśnie , również mniej zwierzaki się stresują . Myśle , że wystarczająco wyjaśniłem o co mi chodziło .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
38 minut temu, Ariel napisał:

Myśle , że wystarczająco wyjaśniłem o co mi chodziło .

więc jednak to nie jest bajer ... a bardzo przydatna funkcja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście , że się przydaje , jednak da się bez . A dwa lub 3 włączniki czasowe drogo nie wychodzą , jedynie co wtedy mnie wnerwia to ilość zajmowanych gniazdek .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec stanęło na wyborze pomiędzy,

Gieseman matrix uzywka bez ściemniania 8x54w

Gieseman matrix bez sciemniania 6x54w nowa

Diuna 6x54w nowa

Althea 6x54w nowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, zeus1314 napisał:

Wiec stanęło na wyborze pomiędzy,

Gieseman matrix uzywka bez ściemniania 8x54w

Gieseman matrix bez sciemniania 6x54w nowa

Diuna 6x54w nowa

Althea 6x54w nowa

Ja bym żadnych z tych nie wziął. ATI to ATI i raczej nic do tego się nie równa.

Jak wybierałem lampę to prześledziłem wiele for i tylko ATI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.