Skocz do zawartości
Daro73

Awarie stojana Jebao RW-8

Rekomendowane odpowiedzi

W kilku sklepach można dokupić stojany do cyrkulatora Jebao RW-8, wymienia się je gdy cyrkulator zaczyna mieć problemy z rozruchem lub się zacina. Czy ktoś może wyjaśnić co uszkadza się w tych stojanach że zaczynają pracować w ten sposób                                                                                                                                                                                                                                                                               W maszynach elektrycznych które znam uszkodzenie stojana powoduje całkowite unieruchomienie maszyny

Edytowane przez Daro73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stojan to po prostu kilka cewek (nawinięty drut) na rdzeniu. Prąd płynący przez cewkę wytwarza pole magnetyczne które przyciąga (obraca ku sobie) magnes wirnika. Załączanie poszczególnych cewek powoduje że magnes "podąża" za poruszającym się polem magnetycznym i tak to się wszystko w skrócie kręci.

A teraz czemu przestaje się kręcić. Sprawa prosta. Jeżeli stojan uległ uszkodzeniu to oznacza że coś wydarzyło się z uzwojeniem którejś z cewek. Zwarcie albo przerwanie obwodu cewki. Pole nie jest wytwarzane albo jest za słabe i wirnik nie ma siły wystartować albo wcale się nie kręci.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to jest stojan, kilka maszyn elektrycznych w życiu naprawiłem. Tym bardziej nie rozumiem sugestii zamieszczanych w sklepach internetowych o konieczności wymiany stojana przy problemach z rozruchem czy zatrzymywaniem się wirnika. Początki awarii uzwojeń stojana w krótkim czasie prowadzą do ich całkowitego spalenia i unieruchomienia maszyny. U mnie falownik Jebao RW-8 sporadycznie potrafi zatrzymać się na chwilę, po czym przez dwa miesiące działa bezproblemowo, sugestia serwisu jest taka aby wymienić stojan.  Według mojej wiedzy awaria stojana już dawno spowodowałaby spalenie silnika, efektem awarii stojana byłoby buczenie, grzanie się falownika i po jakimś czasie jego spalenie, u mnie nic takiego nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma możliwości podejrzenia jakości wykonania tych stojanów. rozbierałem już kilka Chińskich silników DC i AC i można nieźle się zdziwić jak oni potrafią to nawijać i że to w ogóle chodzi.

Jeżeli chodzi o diagnozę serwisu to z jednej strony mają doświadczenie bo przerzucają tego trochę przez warsztat, z drugiej strony wiadomo że chcą zarobić... U mnie padła w ubiegłym roku RW4. Miałem drugą i przełożyłem sterownik a ona dalej stoi co znaczy że stojan padł. Pytanie dlaczego?

Może się okazać że nie sam stojan jest wadliwy tylko kabel zasilający i gdzieś się ułamuje. Oni o tym wiedzą bo na pewno mieli podobne zgłoszenia, ale że jest to szczelnie sklejone to nie bawią się tylko wymieniają całość. Tak tylko gdybam... Może jakieś połączenie w środku raz łączy a raz nie i stąd twoje objawy.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Rozbierają i sprawdzają. W efekcie końcowym taniej wychodzi dać nowy stojan.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie może to być tak do końca, ponieważ właśnie uszkodzenie cewki powinno unieruchomić silnik, a tu po prostu nie rusza, ja kupiłem rw8 niestety tak uszkodzony, ale tylko tryb w1, reszta dziala, w1 też działa chwilę dłuższą krótszą jak go trąci

 

A propo gdzie może być jeszcze dostępny stojak do rw8

Stojan

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz kiedys o tym pisalem. Ale przy tym temacie wroce do sprawy. Zaczal mi sie zawieszac rw4. Raz krecil raz calkiem na dluzszy czas zastygal. Zadzwonilem do serwisu we Wroclawiu. Pytam czy cos da sie z tym zrobic. Padla krotka odpowiedz. Uszkodzony magnez, tzn . rozmagnesowal sie I nic sie nie da zrobic. Ogolnie to , ze te rw badziewie I szajs. Nic nie mowil o stojanie o jego wymianie. Przepraszam, ze pisze bez polskich znakow. Ale :)redaguje na tablecie.

Edytowane przez pawellb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tak z innej beczki. Czy ktoś próbował oddać to do naprawy w ramach gwarancji? A jak z gwarancją jest problem, to nadal obowiązuje ustawowa dwuletnia rękojmia zobowiązująca sprzedawcę do usunięcia wady produktu (tak w skrócie, bo opcje są różne). Uszkodzenie hermetycznie zamkniętego stojana czy "rozmagnesowanie magnesu" to raczej są wady produktu. Chińskie nie chińskie, jak sprzedawane przez polskiego sprzedawcę (a nie alliexpress), to obowiązują polskie przepisy.

Tak pytam, bo sam mam cyrkulator jebao i ciekaw jestem, jak sklepy nasze (bo kupiłem w sklepie) podchodzą do tego tematu? Na razie pompka działa bez zarzutu, ale jak czytam te wszystkie tematy o awariach, to się nieco niepokoję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie magnetyczne go rozmagnesowuje przy zakładaniu i zdejmowaniu?

 


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, PAdam napisał:

Nie może to być tak do końca, ponieważ właśnie uszkodzenie cewki powinno unieruchomić silnik, a tu po prostu nie rusza, ja kupiłem rw8 niestety tak uszkodzony, ale tylko tryb w1, reszta dziala, w1 też działa chwilę dłuższą krótszą jak go trąci

No może tam jest kilka cewek, i jak jedna padnie, to robi się za mały moment, żeby wystartować. Albo powstaje położenie wirnika takie, że z niego wystartować nie może (jak trafi biegun na taką walniętą cewkę akurat). W1 to jest taka fala 0-1, czyli silnik ciągle próbuje startować i się zatrzymuje. W2 to już sinusoida, więc wirnik nie staje całkowicie. Może dla tego łatwiej mu się kręcić, że jak ruszy to już jakoś tam kręci, ale ruszyć mu ciężko.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojecia co powoduje takie uszkodzenie. Moj rw juz po gwarancji. Czytalem, ze sprzedawcy nie robia problemow z gwarancja i sprzet wymieniaja na dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każde nawet niewielkie uszkodzenie stojana powoduje wyraźny spadek mocy, wirnik nie ma siły aby się obracać, bez problemu można go zatrzymać palcem, takie urządzenie pracuje na zwarciu  i w końcu spali się z powodu przegrzania. Dzisiaj przeprowadziłem kilkaset prób, za każdym razem wirnik startuje bez żadnego problemu i z każdej pozycji, także w trybie generatora fal gdzie wirnik startuje i zatrzymuje się co chwilę, do tego ma taką moc że nie mogłem go zatrzymać palcem. Nie wygląda mi to na awarię stojana, nie wiem jednak dlaczego wirnik miał problemy z rozruchem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.