Skocz do zawartości
Xcome

euphyllia glabrescens obumiera...?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , od kilku dni mam problem ze swoją euphyllią glabrescens. Do niedawna jeszcze fajnie się bujała i pompowała, jednak teraz ewidentnie coś jej dolega jest przykurczona czasami ma wyjęte polipy ale są sflaczałe ,w obrębie główek porasta ciemna tkanka. Czy koral definitywnie obumiera ? Dodam ,że pozostałe dwie euphyllie są w znakomitej kondycji zresztą reszta jak reszta korali...

hh.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Raffy14 napisał:

Parametry, zbiornik, filtracja, obsada.

 

250L litrów w obiegu, zbiornik 5msc, zasolenie 34ppm, no2-0, no3-0,2, po4-0, sól RSS, ca 400, mg 1500, kh 7 .Podmiany raz w tyg po 16L .Start na suchej skale Marco i żywym piasku.

bbbb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja tez padla. Wydaje mi sie czy widac juz szkielet?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


żywa skała 10kg, żywy piasek, Sinularia sp., Sarcophyton, Discosoma sp.mix-green, Cladiella, Clavularia, Perconon gibbesi, Pseudanthias squamipinnis,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj wykąpać w dipie seachem. Dlaczego w tym - tego używałem i powoduje to co powinien - tj w kąpieli wypadają m.in wirki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Poczatkujaca napisał:

Moja tez padla. Wydaje mi sie czy widac juz szkielet?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Delikatnie widać szkielet.

 

4 minuty temu, chwialek napisał:

spróbuj wykąpać w dipie seachem. Dlaczego w tym - tego używałem i powoduje to co powinien - tj w kąpieli wypadają m.in wirki.

Jutro zakupię ten specyfik i skorzystam z twojej rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zycze powodzenia. Wiele korali w tym euphilli mi padlo i niestety z mojego doswiadczenia wiem ze jak widac szkielet to juz nic nie pomoze. Nawet kapiele bo tez probowalam (u mnie w AF Protect Dip). Daj znac za kilka dni jak sytuacja...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


żywa skała 10kg, żywy piasek, Sinularia sp., Sarcophyton, Discosoma sp.mix-green, Cladiella, Clavularia, Perconon gibbesi, Pseudanthias squamipinnis,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Poczatkujaca napisał:

Zycze powodzenia. Wiele korali w tym euphilli mi padlo i niestety z mojego doswiadczenia wiem ze jak widac szkielet to juz nic nie pomoze. Nawet kapiele bo tez probowalam (u mnie w AF Protect Dip). Daj znac za kilka dni jak sytuacja...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Spróbuję i dam znać za jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Xcome napisał:

Spróbuję i dam znać za jakiś czas.

Jak robisz tak małe podmianki i nie dozujesz pełnego ballinga to wszystko wskazuje na utratę dużej ilości jodu. Euphyllie uwielbiają wysoki poziom jodu i strontu. Podejrzewam że tu jest problem. Widziałem wiele takich przypadków, że tylko jedna z wielu euphylli w zbiorniku tak wyglądała, po czym padła. A pozostałe, które były zdrowe w krótkim czasie wygladały podobnie i też padły. To nie jest tak że euphyllia pada od niskiej zawartości jodu, ale jod działa jakby antybakteryjnie/antygrzybicznie. One mają bardzo delikatną tkankę, które przy niskiej zawartości jodu są bardzo podatne na uszkodzenia i infekcje chodzby spowodowane uszkodzeniem przez innych mieszkańców zbiornika (ryby krewetki a czasem nawet ślimaki). Podanie jodu zahamuje postępujące schorzenia i napewno wzmocni korala. To prawda co napisali powyżej, że zbyt mocna cyrkulacja mogła uszkodzić tkankę, a niski poziom jodu spowodował infekcję w uszkodzonej tkance. Gdyby to był mój zbiornik to nie przesadzał bym jej z tego miejsca i dozował bym jod czekając na efekty. To co opisałeś zakladam że ballinga brak i jak najszybciej jod trzeba podać. Mam taką buteleczke 250ml i na ten litraż wlałbym 10ml tego preparatu w pierwszy dzień rozkładając na 4 dawki w ciągu pierwszej doby. Po 5ciu dniach podał bym 2ml jednorazowo, a co tydzień kolejne dawki tak samo po 2ml przez miesiąc. Po zauważeniu poprawy (bo to trochę trwa) przeszedł bym do dozowania co tydzień po 0,5ml aż do zastosowania ballinga. Mówię o preparacie: https://www.coralhouse.pl/brightwell-aquatics-iodion-250ml~p33721  

Co do innych preparatów nie znam stężenia i dawki, które są podane przezemnie są przetestowane na moim zbiorniku z uwzględnieniem już Twojego litrażu przy identycznej sytuacji którą przeszedłem stosując właśnie ten środek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dla syna napisał:

Jak robisz tak małe podmianki i nie dozujesz pełnego ballinga to wszystko wskazuje na utratę dużej ilości jodu. Euphyllie uwielbiają wysoki poziom jodu i strontu. Podejrzewam że tu jest problem. Widziałem wiele takich przypadków, że tylko jedna z wielu euphylli w zbiorniku tak wyglądała, po czym padła. A pozostałe, które były zdrowe w krótkim czasie wygladały podobnie i też padły. To nie jest tak że euphyllia pada od niskiej zawartości jodu, ale jod działa jakby antybakteryjnie/antygrzybicznie. One mają bardzo delikatną tkankę, które przy niskiej zawartości jodu są bardzo podatne na uszkodzenia i infekcje chodzby spowodowane uszkodzeniem przez innych mieszkańców zbiornika (ryby krewetki a czasem nawet ślimaki). Podanie jodu zahamuje postępujące schorzenia i napewno wzmocni korala. To prawda co napisali powyżej, że zbyt mocna cyrkulacja mogła uszkodzić tkankę, a niski poziom jodu spowodował infekcję w uszkodzonej tkance. Gdyby to był mój zbiornik to nie przesadzał bym jej z tego miejsca i dozował bym jod czekając na efekty. To co opisałeś zakladam że ballinga brak i jak najszybciej jod trzeba podać. Mam taką buteleczke 250ml i na ten litraż wlałbym 10ml tego preparatu w pierwszy dzień rozkładając na 4 dawki w ciągu pierwszej doby. Po 5ciu dniach podał bym 2ml jednorazowo, a co tydzień kolejne dawki tak samo po 2ml przez miesiąc. Po zauważeniu poprawy (bo to trochę trwa) przeszedł bym do dozowania co tydzień po 0,5ml aż do zastosowania ballinga. Mówię o preparacie: https://www.coralhouse.pl/brightwell-aquatics-iodion-250ml~p33721  

Co do innych preparatów nie znam stężenia i dawki, które są podane przezemnie są przetestowane na moim zbiorniku z uwzględnieniem już Twojego litrażu przy identycznej sytuacji którą przeszedłem stosując właśnie ten środek. 

Podmianki robię na razie tylko w takiej ilości ,ponieważ mam mało korali i wg testów parametry przynajmniej te podstawowe od podmiany do podmiany raczej są na stały poziomie minimalnie kh mi ucieka.Zdaję sobie sprawę ,że jest jeszcze mikro i makro ,ale wydaję mi się ,że w 5msc zbiorniku i przy tak mało zagęszczonym baniaku nie ma aż takiej konsumpcji tych związków. Czy mimo wszystko zwiększać ilość podmienianej wody ? Gdzieś wyczytałem, że duże dawki jodu mogą przy okazji niszczyć populacje bakterii i przyczyniać się do większej ekspansji glonów które i tak jak widać u mnie na zdjęciu nie odpuszczają. Czy dawka którą podałeś jest na tyle bezpieczna ,że nie wpłynie negatywnie na pozostałe korale,ryby itp ? Czy prawdą jest ,że na ewentualne przedawkowanie szybo reaguje xenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy parametrach nie podałeś tego chyba najważniejszego w całej PL w ostatnich dniach/tygodniach....temperatura :) przy 27-28 niektóre mogą zacząć grymasić...



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Xcome napisał:

Podmianki robię na razie tylko w takiej ilości ,ponieważ mam mało korali i wg testów parametry przynajmniej te podstawowe od podmiany do podmiany raczej są na stały poziomie minimalnie kh mi ucieka.Zdaję sobie sprawę ,że jest jeszcze mikro i makro ,ale wydaję mi się ,że w 5msc zbiorniku i przy tak mało zagęszczonym baniaku nie ma aż takiej konsumpcji tych związków. Czy mimo wszystko zwiększać ilość podmienianej wody ? Gdzieś wyczytałem, że duże dawki jodu mogą przy okazji niszczyć populacje bakterii i przyczyniać się do większej ekspansji glonów które i tak jak widać u mnie na zdjęciu nie odpuszczają. Czy dawka którą podałeś jest na tyle bezpieczna ,że nie wpłynie negatywnie na pozostałe korale,ryby itp ? Czy prawdą jest ,że na ewentualne przedawkowanie szybo reaguje xenia ?

Dawki te są bezpieczne. Mówię o jodzie. A jod to związek bardzo lotny. Poprostu odparowuje naturalnie. Dlatego zanim ruszy balling, a korale są już w zbuorniku zaleca się jego dozowanie. W 5 miesięcy mogło go na tyle odparować, że zostało go na poziomie 25 mikro. A to wartość dużo za niska w przypadku uszkodzenia miekkiej tkanki koralowca gdyż bardzo łatwo o infekcję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dla syna napisał:

Dawki te są bezpieczne. Mówię o jodzie. A jod to związek bardzo lotny. Poprostu odparowuje naturalnie. Dlatego zanim ruszy balling, a korale są już w zbuorniku zaleca się jego dozowanie. W 5 miesięcy mogło go na tyle odparować, że zostało go na poziomie 25 mikro. A to wartość dużo za niska w przypadku uszkodzenia miekkiej tkanki koralowca gdyż bardzo łatwo o infekcję. 

Rozumiem, w takim razie chętnie skorzystam z twojej rady i jak najszybciej rozpocznę dozowanie. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, dla syna napisał:

Dlatego zanim ruszy balling

Zapytam z ciekawości bo jeszcze nie potrzebuję dawkować ca kh i mg co mają pierwiastki śladowe do ballinga, zachodzi jakaś reakcja która utrzymuję śladowe na odpowiednim poziomie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, boo12 napisał:

Zapytam z ciekawości bo jeszcze nie potrzebuję dawkować ca kh i mg co mają pierwiastki śladowe do ballinga, zachodzi jakaś reakcja która utrzymuję śladowe na odpowiednim poziomie ?

Trochę nie rozumiem pytania. Możesz trochę dokładniej opisać co chcesz osiągnąć albo czego się obawiasz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem co ma dawkowanie bailinga do zawartości jodu w wodzie, bo z twojej wypowiedzi wywnioskowałem może błędnie, że jak nie lejemy ballinga  to trzeba dawkować jod, a przy podawaniu ballinga już nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Blizzard2009 napisał:

przy parametrach nie podałeś tego chyba najważniejszego w całej PL w ostatnich dniach/tygodniach....temperatura :) przy 27-28 niektóre mogą zacząć grymasić...

Dokladnie,tym samym tropem bym poszła:-)

skoro bylo dobrze a nic nie zmieniłeś to pochwal się ile st bylo w akwarium:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @Beti napisał:

Dokladnie,tym samym tropem bym poszła:-)

skoro bylo dobrze a nic nie zmieniłeś to pochwal się ile st bylo w akwarium:)

W szczycie upałów miałem w baniaku 29-30stopni i nie robiło to żadnego wrażenia na życiu ,wszystko ładnie napompowane, od 2 tyg temperatura nie przekracza u mnie 25,5-26 stopni, także wpływ temperatury bym tutaj chyba wykluczył...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Xcome napisał:

W szczycie upałów miałem w baniaku 29-30stopni i nie robiło to żadnego wrażenia na życiu ,wszystko ładnie napompowane, od 2 tyg temperatura nie przekracza u mnie 25,5-26 stopni, także wpływ temperatury bym tutaj chyba wykluczył...

To widocznie za krótko masz akwarium,są korale ktore scierpia skoki temperatur a są które nie,a dwa akwarium pamietaj jest każde inne...jak skoki Kh czy ph ma wplyw na akwarium tak samo temp,jednoczesnie akwarium 5mies inaczej to zniesie jak np 2-3letnie gdzie system jest bardziej stabilny i odp,korale się tez przyzwyczają do danego akwarium.a skoro wykluczasz to,jednoczesnie wyklucz inne zagadki może głodna a może coś ja drażni,można dalej zgadywac skoro wylkuczasz temp.

Ps.pamientaj ze skok temp czy np Po4 korale odczuja nie zawsze od razu,jedne moga od razu a dgugie po 2tyg,co z tego ze teraz masz 25st ale sam sie przyznajesz ze miałeś 30st i brzydko mówiąc dostaly w du...e:)

 

 

Pozd.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.08.2018 o 16:53, Xcome napisał:

Rozumiem, w takim razie chętnie skorzystam z twojej rady i jak najszybciej rozpocznę dozowanie. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.

I jak tam działania? Zmienia się coś? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, dla syna napisał:

I jak tam działania? Zmienia się coś? 

Niestety, ale euphyllia przekręciła się na dobre. W końcowej fazie była już cały czas schowana i szkielet był widoczny coraz mocniej na dodatek po wyjęciu strasznie śmierdziała, więc ją usunąłem. Być może gdybym szybciej zareagował efekt końcowy był by inny.Mimo wszystko dzięki za cenne wskazówki i rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.