Skocz do zawartości
s1ngle

[720L] Ojjj, tak to sie zaczelo moje szeryfowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym był ostrożny co do odkurzacza. Skoro są odkrywane nowe korale w śród glonów to łatwo można sobie zrobić kuku. Też bym spróbował zająca morskiego, a nawet dwa. Zrobią lepszą robotę niż kombinacje z odkurzaczem. Potem sump podłączyć do obiegu i zobaczyć czy filtracja daje radę. Co do pianki to nie mam pomysłu. Może ona nadaje się do zbiornika morskiego, a jeśli nie to do sądu bym serwis wygnał na niech ją usuwają na własny koszt z gwarancją przeżycia zwierzaków. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po kawałku wycinać? Jak zostanie trochę kleju, to pal sześć, da się cienką warstwę piachu czy żwirku, żeby to zakryć.  Dla mnie to jakiś fenomen, pierwszy raz widzę akwarium z czymś takim. W słodkich,  które ostatnio oglądam też nie widziałam żadnej pianki.  To chyba jakiś ewenement na skalę światową.  

A o co chodzi z akrylem? To nie jest zbiornik że szkła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Nik@ napisał:

Może po kawałku wycinać? Jak zostanie trochę kleju, to pal sześć, da się cienką warstwę piachu czy żwirku, żeby to zakryć.  Dla mnie to jakiś fenomen, pierwszy raz widzę akwarium z czymś takim. W słodkich,  które ostatnio oglądam też nie widziałam żadnej pianki.  To chyba jakiś ewenement na skalę światową.  

A o co chodzi z akrylem? To nie jest zbiornik że szkła?

Akwarium jest akrylowe sump z reszta też...
Tło byłbym w stanie jakoś zrozumieć ale dno tym pokryte to już dla mnie odlot.

 

 

8 minut temu, dla syna napisał:

Ja bym był ostrożny co do odkurzacza. Skoro są odkrywane nowe korale w śród glonów to łatwo można sobie zrobić kuku. Też bym spróbował zająca morskiego, a nawet dwa. Zrobią lepszą robotę niż kombinacje z odkurzaczem. Potem sump podłączyć do obiegu i zobaczyć czy filtracja daje radę. Co do pianki to nie mam pomysłu. Może ona nadaje się do zbiornika morskiego, a jeśli nie to do sądu bym serwis wygnał na niech ją usuwają na własny koszt z gwarancją przeżycia zwierzaków. 

Ok ślimak jest rozwiązaniem tylko czy go rogatnica nie potraktuje go jak swoje śniadanie? Wydać 100 zł to jedno, ale patrzeć jak Edek je rozszarpuje drugie.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

A nie lepiej zrobić restart i zrobić to od nowa dobrze, załatwcie drugi zbiornik na pewno ktoś użyczy do przetrzymana życia, wywalcie wszystko z akwarium mycie czyszczenie wywalcie ta piankę z dna ni bedzie lepiej????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Paragon napisał:

A nie lepiej zrobić restart i zrobić to od nowa dobrze, załatwcie drugi zbiornik na pewno ktoś użyczy do przetrzymana życia, wywalcie wszystko z akwarium mycie czyszczenie wywalcie ta piankę z dna ni bedzie lepiej????

Co do restartu suwerena decyzja kolegi. Ale jak na moje przed takimi akcjami przydałoby się mieć zdrowe ryby + ograniczyć ich ilość. Z tego co widzimy jak bagienko robi się przejrzyste ryby są coraz mniej wysypane. Ale problematyczne mogą być srebrzyce kto to przyjmie. Na patelnie tez się nie nadają ;/ Restart miałby dużo plusów tylko jak już go robić to tak, żeby nie powielać błędów już popełnionych.  Trzeba dążyć do lepszej lub gorszej równowagi i zażywać wegiel ;), jakby ktoś miał za nerwowe ruchy.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
20 godzin temu, s1ngle napisał:

W drodze jest filtr glonowy wraz z wkladami, licze, ze on zatrzyma ten zalew glonow.



Caly dzien ze szczoteczka do zebow i wiekszosc skal oczyszczona (filmik jest z przed czyszczenia, tylko po czyszczeniu szyby).

Ale teraz rogatnica tak glosno nawala/atakuje cos na tych skalach, ze mnie, az zeby bola.
 

Hej przebrnąłem przez twój watek i współczuję Ci, sytuacja widzę dalej się rozwija jak rozumiem od strony prawnej, co do akwarium masz tam taki chaos że walka z tym w takim stanie to będzie dla Ciebie męka, rozważ czy nie warto przenieść życie do zbiornika ala kwarantanna na pewno dasz rade coś zorganizować na miesiąc dwa, a w głównym zrobić porządek od podstaw tak jak trzeba, w szczególności wywalenie tej pianki, skałę doprowadzić do porządku poukładać posklejać, zalać od nowa

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że restart bedzie rozwiązaniem tańszym, szybszym i duuużo mniej stresującym. Zrób porządek z sumpem, pożycz jakieś mniejsze akwarium, podlącz je do tego sumpa, oddaj/sprzedaj tyle ryb ile się da, reszta, z tymi resztkami korali co ci zostały do nowego akwa. Wywal ze starego wszystko co tam masz. Raczej do niczego to się już nie  nadaje. Kup nową skałę, zalej wodą i ciesz się czystym akwarium.....

A za miesiąc podziękujesz tym którzy ci tak radzili....

 

 

Edytowane przez Przemo999 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paragon @Przemo999

Dajcie koledze, a przede wszystkim zbiornikowi na chwile oddechu.
Możemy zrobić test, tylko raczej żaden z was dobrowolnie się nie zgodzi. Przyjdę skręcę wam obiegówkę na 30%, wyjmę połowę cyrkulatorów. Zamontujemy za mały odpieniacz. Wyjmiemy całą filtracje typu siporax itp. Zobaczymy jak wasze akwaria się obronią. Bo wywalić wszystko ze zbiornika to można zrobić w 2-3 h pytanie co potem...
Techniczna stronie zostanie dopieszczona zobaczymy jak akwarium zareaguje i wtedy kolega @s1ngle będzie mógł podejmować następne decyzje.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 minut temu, sith114 napisał:

@Paragon @Przemo999

Dajcie koledze, a przede wszystkim zbiornikowi na chwile oddechu.
Możemy zrobić test, tylko raczej żaden z was dobrowolnie się nie zgodzi. Przyjdę skręcę wam obiegówkę na 30%, wyjmę połowę cyrkulatorów. Zamontujemy za mały odpieniacz. Wyjmiemy całą filtracje typu siporax itp. Zobaczymy jak wasze akwaria się obronią. Bo wywalić wszystko ze zbiornika to można zrobić w 2-3 h pytanie co potem...
Techniczna stronie zostanie dopieszczona zobaczymy jak akwarium zareaguje i wtedy kolega @s1ngle będzie mógł podejmować następne decyzje.

każdy robi jak uważa dla mnie jest to postawione od początku źle ta cała akcja ratunkowa to jak próba zmiany kół w samochodzie bez wrzucenia auta na podnośnik, strasznie robicie to pod górkę, doceniam wasz zapal i chęci dlatego będę kibicował, każdy robi jak uważa mam nadzieje że droga którą obraliście wam się sprawdzi, trzymam kciuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paragon

Ja nie neguje pomysłu restartu po prostu jest on w tej chwili ciężki do wykonania. Akwarium około 300 litrów nawet będzie niedługo z sumpem itp bo takie kupuje, ale nie odpalam go od razu wiec jak padnie opcja restartu można je wykorzystać. Skoro rybom się poprawiło po podjętych przez nas krokach to już jest dobry znak. Żeby zrobić restart trzeba wypicować akwarium pod wzgledem technicznym nowy sump ( w drodze), wiekszy odpieniacz, przemyślana filtracja itp. Glony są efektem wizualnym nie wygląda to ładnie, ale zgodnie z panującym na forum poszanowaniem życia naszych podopiecznych można ten efekt wizualny na ten moment pominąć. Z reszta restart z obecna obsadą jest bezcelowy, trzeba ją zmienić! A sprzedaż czy nawet oddania ryb wymaga ich dobrej kondycji + czasu na znalezienie chętnego. A pływających przewodów pokarmowych w postaci srebrzyc łatwo nie będzie komuś wcisnąć...

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również mocno wam kibicuję, wszystkie parametry można wyprowadzić na prostą, dodać cyrkulacji, przebudować sump, zwiększyć obieg itp. Wierzę, że wam się to uda po jakimś czasie (tygodnie/miesiące?). Dyskusyjna zostaje kwestia No3, po4. NIe wiemy co w tej skale siedzi. Może oddawać syf kilka ładnych miesięcy. Ale i to pewnie z czasem opanujecie. 

Potem zaczniecie zasiedlać akwa koralami, włożycie ich tam za kilka tysięcy, bo zbiornik jest duży i co zrobicie jeśli okaże się, że wszystko pada nie wiadomo dlaczego...

Ano dlatego, że produkt ułańskiej fantazji projektanta, puszcza coś do wody. (Pianka czy co to jest)

Dodatkowo wszyscy widzimy jakiej jakości sprzęt został użyty do budowy zbiornika, jeśli skała jest tej samej klasy, nie wyprowadzicie nutrientów do wiosny. 

 

Zawsze trzeba eleminować wszystkie potencjalnie niebezpieczne i problemowe czynniki jak najszybciej, bo im dalej w las tym więcej korali i tym większa strata jak się coś wykrzaczy. 

 

NIe ma tu o co walczyć, bo praktycznie nie ma życia w zbiorniku (pomijając ryby).

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Przemo999 napisał:

Również mocno wam kibicuję, wszystkie parametry można wyprowadzić na prostą, dodać cyrkulacji, przebudować sump, zwiększyć obieg itp. Wierzę, że wam się to uda po jakimś czasie (tygodnie/miesiące?). Dyskusyjna zostaje kwestia No3, po4. NIe wiemy co w tej skale siedzi. Może oddawać syf kilka ładnych miesięcy. Ale i to pewnie z czasem opanujecie. 

Potem zaczniecie zasiedlać akwa koralami, włożycie ich tam za kilka tysięcy, bo zbiornik jest duży i co zrobicie jeśli okaże się, że wszystko pada nie wiadomo dlaczego...

Ano dlatego, że produkt ułańskiej fantazji projektanta, puszcza coś do wody. (Pianka czy co to jest)

Dodatkowo wszyscy widzimy jakiej jakości sprzęt został użyty do budowy zbiornika, jeśli skała jest tej samej klasy, nie wyprowadzicie nutrientów do wiosny. 

 

Zawsze trzeba eleminować wszystkie potencjalnie niebezpieczne i problemowe czynniki jak najszybciej, bo im dalej w las tym więcej korali i tym większa strata jak się coś wykrzaczy. 

 

NIe ma tu o co walczyć, bo praktycznie nie ma życia w zbiorniku (pomijając ryby).

 

 

Co do tej nieszczęsnej pianki, jest to produkt akwarystyczny nie powiem jaki bo jeszcze ktoś mądry sam ją u siebie zastosuje...  Wiec o samo puszczanie do wody bym się nie obawiał prędzej o to że za nią się coś będzie kisić. O koralach to na ten moment zapomnijmy bo to jest odległa przyszłość. Po prostu po raz enty powtarzam restart będzie można przeprowadzić sensownie jak będzie do tego kompletne zaplecze techniczne, a pomyślcie sobie ze lekko ponad tydzień temu kolega miał tylko akwarium i pokarm dla rybek. A wszystko kosztuje i to nie małe pieniądze!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Padlo slowo "restart" a slowo te kojarzy mi sie przede wszystkim z piaskiem, bo to on poruszony, spowoduje wariowanie parametrow i ponowne dojrzewanie a jego tu nie ma...

Mysle ze sama skala wyciagana po kawalku na zewnatrz czy tez czyszczona w zbiorniku raczej nie spowoduje kosmicznych zmian...

Trzeba by wyciagnac, czy odciac te dziwne splaszczone rurki na dnie by dostac sie do szkla, skad bedzie latwiej zbierac caly syf tam opadajacy...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Iceberg napisał:

Hej...

Padlo slowo "restart" a slowo te kojarzy mi sie przede wszystkim z piaskiem, bo to on poruszony, spowoduje wariowanie parametrow i ponowne dojrzewanie a jego tu nie ma...

Mysle ze sama skala wyciagana po kawalku na zewnatrz czy tez czyszczona w zbiorniku raczej nie spowoduje kosmicznych zmian...

Trzeba by wyciagnac, czy odciac te dziwne splaszczone rurki na dnie by dostac sie do szkla, skad bedzie latwiej zbierac caly syf tam opadajacy...

 

Na dnie akwarium? To jest ta sama pianka czy tam tło strukturalne co na tylnej szybie.

 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, sith114 napisał:

Na dnie akwarium? To jest ta sama pianka czy tam tło strukturalne co na tylnej szybie.

 

Ciezko jest pisac, widzac zbiornik tylko na zdjeciach, lecz ja mysle ze pod tym plastkiem na dnie i na tylnej szybie, moglo sie nazbierac tony detrytusu i dlatego, miedzy innymi bym to posciagal, czy powycinal ...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Iceberg napisał:

Ciezko jest pisac, widzac zbiornik tylko na zdjeciach, lecz ja mysle ze pod tym plastkiem na dnie i na tylnej szybie, moglo sie nazbierac tony detrytusu i dlatego, miedzy innymi bym to posciagal, czy powycinal ...

Tylko tak trzeba wyjąć całą skałę. Spuścić wodę zabrać się za wycinanie tego tła. Pominąłem  kwestię ryb...
Potem zapewne szlifierka oscylacyjna i 2 dni rzezbienia na kolanach.


Uwaga Sarkazm!
Zaraz chyba zacznę robić listę chętnych do szlifowania i posiadaczy szlifierek bo jedna może nie przeżyć tej roboty :D
Chętnych zapraszam na priv dogadamy się co do terminu ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie do tego dążę, po uzupełnieniu sprzętu, wymianie sumpa, powinniście zająć się usunięciem tej nieszczęsnej pianki. Może się okazać, że cała wasza praca pójdzie na marne jeśli tego nie zrobicie.

Wiąże się to niestety z wyjęciem skały i zlaniem wody, dlatego pisałem o restarcie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, sith114 napisał:

Tylko tak trzeba wyjąć całą skałę. Spuścić wodę zabrać się za wycinanie tego tła. Pominąłem  kwestię ryb...
Potem zapewne szlifierka oscylacyjna i 2 dni rzezbienia na kolanach.


Uwaga Sarkazm!
Zaraz chyba zacznę robić listę chętnych do szlifowania i posiadaczy szlifierek bo jedna może nie przeżyć tej roboty :D
Chętnych zapraszam na priv dogadamy się co do terminu ;)

jak zorganizujesz transport i dobra kawkę możesz mnie pisać chętnie pomogę :P, nawet może jakiś filterek mu ogarnę hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta "pianka" to tlo najwyzszej jakosci na rynku, dosc droga (wiecej niz odpieniacz), dedykowana do stosowania w akwariach slonowodnych.
Przejrzalem wiele forow zagranicznych i nikt nie mial z nim problemow, do czyszczenia "szczelin" najczesciej ludzie uzywaja krewetek czyszczacych.

Niestety nie znalazlem, aby ktos uzywal to na dno.

Reasumujac:
Ostatnie 5 miesiecy:
- zle zamontowany filtr RO, brak zywicy, TDS 113

- nigdy nie wymieniana woda

- nigdy nie wymieniana wata

- pompa skrecona na 30%

- niskie zasolenie (23)

- brak grzalki, niska temperatura (21)

Przypominam, mimo tego, ryby i korale zyly i byly zdrowe.
Glony zaatakowaly dopiero po spaleniu sie falownika. 
A choroby zaczely sie po dolozeniu nowych 25 ryb w 5 min (2 z nich padly tego samego dnia).

 

Ostatni tydzien:
- nowe wklady, zmiana kolejnosci filtra, dolozenie zywicy, TDS 0

- pierwsza wymiana wody 5%, codzienna dolewka solanki

- wata wymieniana co 2 dni

- pompa odkrecona na 70%

- zasolenie powolutku zwiekszane

- dokupiona grzalka, temperatura juz jest 24 stopnie

- codziennie dolewany: NitraPhos Minus oraz MicrobeLift Special Blend i 2 ml vodki

 

 

Jutro przyjezdza filtr glonowy i montujemy :)

TODO: nowy, wiekszy sump, oswietlenie (jest 260 Watt, planowane ~ 500), 2 male falowniki by zaadresowac martwe punkty

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, s1ngle napisał:

dedykowana do stosowania w akwariach slonowodnych.

Nie ma czegoś takiego. W akwariach słonowodnych nie stosuje się tła, bo się za nim zbiera syf.

 

26 minut temu, s1ngle napisał:

Przejrzalem wiele forow zagranicznych i nikt nie mial z nim problemow

Ja za to nigdy nie widziałem fajnego akwarium z takim tłem.

Fajnie, że się nie poddałeś. Akwarium wymaga inwestycji, ale zapewne uda się je wyprowadzić na prostą. Trzymam kciuki.

PS. Wywalcie tą piankę z dna.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minutes ago, katani said:

Fajnie, że się nie poddałeś. Akwarium wymaga inwestycji, ale zapewne uda się je wyprowadzić na prostą. Trzymam kciuki.

Dzieki! Za to i za udzielanie sie w temacie.

18 minutes ago, katani said:

PS. Wywalcie tą piankę z dna.

Bez restartu nie da rady :(

 

 

PS I wez tu czysc...

 


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
50 minut temu, s1ngle napisał:

Ta "pianka" to tlo najwyzszej jakosci na rynku, dosc droga (wiecej niz odpieniacz), dedykowana do stosowania w akwariach slonowodnych.
Przejrzalem wiele forow zagranicznych i nikt nie mial z nim problemow, do czyszczenia "szczelin" najczesciej ludzie uzywaja krewetek czyszczacych. 

niestety ta pianka to porażka, nie ma znaczenia ile kosztowala zadne petardowe akwaria z forum nie maja takiej pianki nawet w sumpie

3 minuty temu, s1ngle napisał:

Bez restartu nie da rady :(

noom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, Paragon said:

niestety ta pianka to porażka, nie ma znaczenia ile kosztowala zadne petardowe akwaria z forum nie maja takiej pianki nawet w sumpie

W europie sie jej nie stosuje, trzeba przegladac amerykanskie fora


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, s1ngle napisał:

W europie sie jej nie stosuje, trzeba przegladac amerykanskie fora

pokaz fotę, albo temat forum akwarium z taką gąbką chciałbym poczytać zanim się wypowiem

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minutes ago, Paragon said:

pokaz fotę, albo temat forum akwarium z taką gąbką chciałbym poczytać zanim się wypowiem

 


PvHkC.jpg
 

post-34-1070947616.jpg



 

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.