Skocz do zawartości
s1ngle

[720L] Ojjj, tak to sie zaczelo moje szeryfowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki wielkie Nik@. Tego potrzebowalem, bo po niektorych wpisach, czulem sie tak, jak ta woda w akwarium :(
Sith114 jest bardzo pomocny, pewnie skonsultuje sie z weterynarzami lub ichtiologami, aby miec cos udokumentowane, zanim zmienie cos 'wbrew' serwisowi.


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Emocje widać puściły, bo nikomu się w głowie nie mieści to, co czyta :D

Uszy do góry. Mimo nielicznych słów krytyki jest też dużo chęci szczerej pomocy, więc nie zostaniesz z tym sam. Chłopaki pomogą Ci ogarnąć akwarium, a ja trochę postraszę miotłą tych, którym coś się za dużo wymsknie ;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze tak nikt tutaj mimo ciętych slow nie ma zlych zamiarow.. Konstruktywna krytyka często pomaga ..spokojnie sie ulozy ;)

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Nik@ napisał:

Emocje widać puściły, bo nikomu się w głowie nie mieści to, co czyta :D

Uszy do góry. Mimo nielicznych słów krytyki jest też dużo chęci szczerej pomocy, więc nie zostaniesz z tym sam. Chłopaki pomogą Ci ogarnąć akwarium, a ja trochę postraszę miotłą tych, którym coś się za dużo wymsknie ;)

 

 

Mnie przykładowo zastanawia fakt taki. Akwarium było prowadzone autorską szkoła lub nie szkoła firmy zakładającej. Wg tego co wyznajemy tu na forum wszystko źle. Mimo tego nie ma pomoru ryb jakieś padły, ale nie 90% tak naprawdę większość obsady nadal pływa i nie wygląda źle. Czy gdy zostaną wprowadzone zmiany i sposób prowadzenia trafi na właściwe tory czy akwarium nie odżyje. A przynajmniej nie da czasu na spokojne zastanowienie i przygotowanie do restartu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sith bo jest sporo przykładów akwariów prowadzonych przy bardzo wysokich parametrach.

Rafa przy 1.8 ppm PO4:

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, sith114 napisał:

Mnie przykładowo zastanawia fakt taki. Akwarium było prowadzone autorską szkoła lub nie szkoła firmy zakładającej. Wg tego co wyznajemy tu na forum wszystko źle. Mimo tego nie ma pomoru ryb jakieś padły, ale nie 90% tak naprawdę większość obsady nadal pływa i nie wygląda źle. Czy gdy zostaną wprowadzone zmiany i sposób prowadzenia trafi na właściwe tory czy akwarium nie odżyje. A przynajmniej nie da czasu na spokojne zastanowienie i przygotowanie do restartu.

Ale tam na 100% do tego potrzebna jest wymiana sumpa na jakieś 400l. Czy to będzie restart czy też reanimacja tego zbiornika. W całym wątku obawiam się jednej rzeczy, ktoś napisał że w środku jest jakaś pianka czy coś takiego. Nie wiadomo czy ona nie reaguje z wodą a jeśli nie reaguje to czy nie zacznie po jakimś czasie reagować. Wymiana sumpa to koszt max 1000pln. Czyli nie było by tragedii. Z glonami sobie mozna poradzić bo widziałem już gorszą sałatę. Fosforany też spadną jak będzie właściwy sump i odpowiednia filtracja w nim. Pozostaje cyrkulacja i oświetlenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, dla syna napisał:

Ale tam na 100% do tego potrzebna jest wymiana sumpa na jakieś 400l. Czy to będzie restart czy też reanimacja tego zbiornika. W całym wątku obawiam się jednej rzeczy, ktoś napisał że w środku jest jakaś pianka czy coś takiego. Nie wiadomo czy ona nie reaguje z wodą a jeśli nie reaguje to czy nie zacznie po jakimś czasie reagować. Wymiana sumpa to koszt max 1000pln. Czyli nie było by tragedii. Z glonami sobie mozna poradzić bo widziałem już gorszą sałatę. Fosforany też spadną jak będzie właściwy sump i odpowiednia filtracja w nim. Pozostaje cyrkulacja i oświetlenie. 

Pianka jest niestety w akwarium....
Sump na spokojnie pewnie przydałby się mniej wymyślny.
Cyrkulacja wiadomo.
Oświetlenie w tym momencie jest mnie istotne, korali jako takich nie ma zbyt wiele.

 

@dla syna
Z tego co @s1ngle powiedział ona jest wklejona. :(
Jest za i pod skałami... tyle dobrego ze z tego co slyszalem konstrukcja skalna nie jest klejona.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, sith114 napisał:

Pianka jest niestety w akwarium...

A da się ją wyciąć w całości bez rozbierania środka? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 hours ago, Nik@ said:

Emocje widać puściły, bo nikomu się w głowie nie mieści to, co czyta :D

Uszy do góry. Mimo nielicznych słów krytyki jest też dużo chęci szczerej pomocy, więc nie zostaniesz z tym sam. Chłopaki pomogą Ci ogarnąć akwarium, a ja trochę postraszę miotłą tych, którym coś się za dużo wymsknie ;)

Tak, jestem bardzo wdzieczny wszystkim udzielajacym sie w tym temacie, a szczegolnie Sith114 i Raffy za ich pomoc w diagnostyce w rzeczywistosci.

19 hours ago, lukaszra said:

Oczywiście ze tak nikt tutaj mimo ciętych slow nie ma zlych zamiarow.. Konstruktywna krytyka często pomaga ..spokojnie sie ulozy ;)

Bede wdzieczny, jezeli wszyscy beda pamietac, ze wspolnym celem jest, aby to zycie w akwarium, mialo jak najlepsze mozliwe warunki.

19 hours ago, sith114 said:

Mnie przykładowo zastanawia fakt taki. Akwarium było prowadzone autorską szkoła lub nie szkoła firmy zakładającej. Wg tego co wyznajemy tu na forum wszystko źle. Mimo tego nie ma pomoru ryb jakieś padły, ale nie 90% tak naprawdę większość obsady nadal pływa i nie wygląda źle. Czy gdy zostaną wprowadzone zmiany i sposób prowadzenia trafi na właściwe tory czy akwarium nie odżyje. A przynajmniej nie da czasu na spokojne zastanowienie i przygotowanie do restartu.

Taka mam nadzieje, mimo wszystko wiekszosc ryb ma dobry apetyt i wesolo plywa, a korale zasypiaja i sie budza.

19 hours ago, dla syna said:

A da się ją wyciąć w całości bez rozbierania środka? 

Nie, wtedy calkowity restart. Jest wklejona na spod i na tyl.

 

 

 

Wydaje mi sie, ze sporo problemow moze wynikac z tego ze odplyw z akwarium (komin) ma bardzo waskie szczeliny i ten syf w wodzie sie tamtedy nie przedostaje i w koncu gdzies osiada.
Waskie szczeliny wynikaja z checi posiadania ribbon eel.

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, s1ngle napisał:

Wydaje mi sie, ze sporo problemow moze wynikac z tego ze odplyw z akwarium (komin) ma bardzo waskie szczeliny i ten syf w wodzie sie tamtedy nie przedostaje i w koncu gdzies osiada.

Waskie szczeliny wynikaja z checi posiadania ribbon eel.

Zmierz szczeliny pomiędzy zębami i długość grzebienia i podaj na forum. Porównasz wtedy z innymi kolegami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, sith114 said:

Zmierz szczeliny pomiędzy zębami i długość grzebienia i podaj na forum. Porównasz wtedy z innymi kolegami.

Komin ma: 36cm x 20cm 
przerwy sa wielkosci 2mm
na przedniej scianie (36cm) sa 72 zabki


btw. chyba znalazlem przyczyne smierci/tragicznych parametrow:
https://imgur.com/a/XQ1jVKq

Musiala byc zaatakowana i gnic przez 10 dni :/


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, s1ngle napisał:

Komin ma: 36cm x 20cm 
przerwy sa wielkosci 2mm
na przedniej scianie (36cm) sa 72 zabki

Ja mam taki grzebień. Nie wpływa on na jakość wody. Minimalnie podnosi poziom wody w zbiorniku głównym, ale to mało istotne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dla syna napisał:

Ja mam taki grzebień. Nie wpływa on na jakość wody. Minimalnie podnosi poziom wody w zbiorniku głównym, ale to mało istotne. 

No akurat to ze grzebień spiętrza wodę to normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, s1ngle napisał:

na przedniej scianie (36cm) sa 72 zabki

U mnie na grzebienu jest 44 ząbki na 30cm ( grzebień od Twistmana).

2 godziny temu, s1ngle napisał:

btw. chyba znalazlem przyczyne smierci/tragicznych parametrow:
https://imgur.com/a/XQ1jVKq

Musiala byc zaatakowana i gnic przez 10 dni :/

Co to jest? jakaś ryba zdechła? U mnie jak zdechł pokolec wrzuciłem go do sumpa, na drugi dzień śladu nie było po nim. A parametry nie drgnęły. W dobrze działającym zbiorniku ryba wielkości średniego okonia zostanie zjedzona bez śladu przez noc i parametry się nie zmienią.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 hours ago, katani said:

U mnie na grzebienu jest 44 ząbki na 30cm ( grzebień od Twistmana).

Co to jest? jakaś ryba zdechła? U mnie jak zdechł pokolec wrzuciłem go do sumpa, na drugi dzień śladu nie było po nim. A parametry nie drgnęły. W dobrze działającym zbiorniku ryba wielkości średniego okonia zostanie zjedzona bez śladu przez noc i parametry się nie zmienią.

No coz, wszyscy sie zgodzimy na to, ze to nie jest dobrze dzialajace akwarium. To nawet jako laik moge stwierdzic.

Ryba, ktora zdechla, prawdopodobnie byla chora, dlatego te 3 pozostale zdechly. To co wylowilem mialo 1.5cm, wygladalo jak glowa, z wielkosci wnioskuje, ze nie mialo wiecej niz 6cm.


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego trzeba podjąć kroki ku poprawie wszystkie resztki i wszystko co obumiera w akwarium jest pożywka dla glonów. A dobre bakterie nie maja ani środowiska do różowoju, ani pożywki. Nie mówiąc choćby o poprawnie przygotowanej wodzie... 

Wiem, ze sytuacja nie jest kolorowa, a decyzja ciężka. Ale trzeba podjac jakieś działanie w celu poprawy tego bagienka. Samemu... bo tego serwisu bym już więcej do domu nie wpuścił.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źródłem po4 będzie ta pianka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwis był. Zrobił test kropelkowy. Stwierdził, że no3 jest w normie, po4 wysokie i dał środek: nitraphos minus firmy aquaforest.

Soli nie sprawdzili, ponieważ "sól nie odparowuje, więc jest na stałym poziomie". Ale mają być w piątek z dalszymi testami.

Zdiagnozowali 1 ospę i 1 oodinoze.

I nic z tym nie robią.

Przyjrzałem się uważnie i dostrzegłem 7 ryb pokrytych mąką.

Skłaniam się do tego, aby zabrali wszystkie życie i zrobić pełen restart wraz z wywaleniem pianki. Sam piasek i skala przez 9 msc.

I potem jak wyczytałem ekipa czyszczaca, kraby, ślimaki itd jak w spreadsheet załączonym.

Co myślicie?

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A co powiedzieli na aktualny stan zbiornika? :P jest ..ujowo ale stabilnie? hehe sorki nie mogłem wytrzymać po tym co napisałeś hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, s1ngle napisał:

Co myślicie?

ja myślę abyś zrezygnował z serwisu i Cie to taniej wyjdzie i bez nerwów:smile_wink:

Bo to co robią z twoim akwarium i z Tobą to się nadaje do komiksu:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

17 minut temu, s1ngle napisał:

Zdiagnozowali 1 ospę i 1 oodinoze.

Jak masz oodinoze to za kilka dni możesz już nie mieć życia w akwarium.

17 minut temu, s1ngle napisał:

Skłaniam się do tego, aby zabrali wszystkie życie i zrobić pełen restart wraz z wywaleniem pianki. Sam piasek i skala przez 9 msc.

9 miesięcy? 14 dni jak startujesz na suchej skale i powoli zwierzaki do akwarium. Co innego jak dasz żywą skałę i cykl azotowy się ciągnie tygodniami (azotyny są trujące).

17 minut temu, s1ngle napisał:

Soli nie sprawdzili, ponieważ "sól nie odparowuje, więc jest na stałym poziomie". Ale mają być w piątek z dalszymi testami.

Ale np. odpieniacz wywala tez sól.

17 minut temu, s1ngle napisał:

Skłaniam się do tego, aby zabrali wszystkie życie i zrobić pełen restart wraz z wywaleniem pianki. 

Pytałeś skąd ten pomysł na piankę?

Edytowane przez @Pawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem ten serwis nie wykonał pomiaru zasolenia i kh? Przecież to podstawowe parametry i błędem jest stwierdzenie że zasolenie jest stałe. To się kupy nie trzyma. Kurcze chyba sprzedam refraktometr i inne testy skoro są niepotrzebne. Zasolenie sprawdza się zawsze żeby wykluczyć ewentualne usterki chodźby sprzętu nie mówiąc już o naturalnych wachnięciach środowiskowych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minutes ago, @Beti said:

ja myślę abyś zrezygnował z serwisu i Cie to taniej wyjdzie i bez nerwów:smile_wink:

Bo to co robią z twoim akwarium i z Tobą to się nadaje do komiksu:smile_wink:

Kłopot w tym, że to jest kompleksowa obsługa, już opłacona


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to full serwis...

Czyli przyszli zaznaczyli swoją obecność i poszli. Mądrości o parametrach to szkoda gadać. Mnie to zastanawia jakim trzeba być człowiekiem, żeby tak postępować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.