Skocz do zawartości
s1ngle

[720L] Ojjj, tak to sie zaczelo moje szeryfowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Przemo999 napisał:

Oddawaj jak się da. Zawsze to lżej dla systemu będzie.

Po zaciemnieniu pamiętaj, żeby zrobić podmianę tak ze 20%, bo to co było w glonach teraz jest w wodzie. I duużo bakterii, do tego odpieniacz na mokro i watę albo skarpetę  jak masz gdzie i będzie dobrze.

Wata to koledze idzie na tony z tego co widzę :D A resztę rad przeczyta sam i wprowadzi działania :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, Przemo999 said:

Nie slyszalem, żeby zaciemnienie miało jakiś negatywny skutek dla ryb,  także nie powinno się raczej nic wydarzyć. 

No chyba,  że stres z tym związany plus zła kondycja wczesniej,  może sie równać wysypaniem lekkim. Ale to tylko przypuszczenia.

Co do zaciemnienia, wytrzymaj przynajmniej trzy doby. Nic sie nikomu nie stanie w tym czasie.

Okey, dzieki!

3 hours ago, sith114 said:

W sensie poza walka z glonami pojawiła się opcja na oddanie srebrzyc także warto też podjąć korki w tym kierunku ;)

Teraz dopiero bedzie... Bede niczym kojot vs 11 strusi pedziwiatrow. Chyba poszukam cos ACME ;)

2 hours ago, Przemo999 said:

Oddawaj jak się da. Zawsze to lżej dla systemu będzie.

Taki plan, to chyba 70% mojej obsady (w cm), a podobno kazda sra produkuje bioload jak za trzy ryby o podobnym rozmiarze.

Quote

Po zaciemnieniu pamiętaj, żeby zrobić podmianę tak ze 20%, bo to co było w glonach teraz jest w wodzie. I duużo bakterii, do tego odpieniacz na mokro i watę albo skarpetę  jak masz gdzie i będzie dobrze.

Co to znaczy odpieniacz na mokro?
Spotkalem sie z tym okresleniem wielokrotnie, na zagranicznych forach tez, ale nie jestem pewien co ono oznacza.

https://vimeo.com/304500844

2 hours ago, sith114 said:

Wata to koledze idzie na tony z tego co widzę :D A resztę rad przeczyta sam i wprowadzi działania :P

Wata mi schodzi 3 x dziennie ;D wiec postanowilem o recyklingu, wpierw wyczyszczenie w zwyklej wodzie, potem kapiel w RO do wyschniecia (1 dzien).
Zly pomysl? Ale inaczej to wychodzi mi 50zl, co 3 dni, na sama wate :x a musze oszczedzac na nowe swiatlo, dodatkowe falowniki i nowy sump...

 

Aha, z tym 70% to przesadzilem, jednak blizej 50%, poniewaz odkrylem, ze jedna z lamp "oszalala" i po wylaczeniu symuluje blyskawice/burze. Tzn. swieci na ledwo zauwazalnym poziomie (bez koca bym sie nie zorientiowal) i rozblyska co parenascie sekund na 0.5 sec, ale juz odlaczylem ja od pradu.

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, s1ngle napisał:

Wata mi schodzi 3 x dziennie ;D wiec postanowilem o recyklingu, wpierw wyczyszczenie w zwyklej wodzie, potem kapiel w RO do wyschniecia (1 dzien).
Zly pomysl? Ale inaczej to wychodzi mi 50zl, co 3 dni, na sama wate :x a musze oszczedzac na nowe swiatlo, dodatkowe falowniki i nowy sump...

 

zakładaj na rurze spływu pończochę ,taka zwykła damska,nie kosztuje majątek i łatwo ja wyczyścić .Jest wielokrotnego użytku. Jeśli jest za "rzadka" daj podwójnie .


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, niwre37 napisał:

zakładaj na rurze spływu pończochę ,taka zwykła damska,nie kosztuje majątek i łatwo ja wyczyścić .Jest wielokrotnego użytku. Jeśli jest za "rzadka" daj podwójnie .

Ja mam lepszą radę. Kupujesz https://allegro.pl/owata-wloknina-tapicerska-ovata-watolina-200g-20mm-i6807831070.html lub podobna(ja używam dokładnie tej) za ułamek ceny "akwariowej" waty. Kupujesz parę metrów i starcza Ci na kilka razy dłużej za tą samą cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może kolega moglby tez używać gąbki do „grubszych” zanieczyszczeń. I tak poświęca akwarium na ten moment dużo czasu a płukanie gąbki to chwila. Przypomnę ze Laszek? nie pamietam nicku kolegi, używał albo nadal używa a spski pięknie mu rosną ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na allegro owaty,  kosztuje kilkanaście zł. Za 1m2 starczy Ci na kilka miesięcy spokojnie. Najlepiej grubość 150 lub 300 mm.

Odpieniacz ma regulację poziomu wody, im będzie on wyższy tym więcej wody i syfu w kubku się zbiera, czyli jest " na mokro". Obniżając jej poziom do kubka trafia piana bardziej "sucha", jest jej dużo mniej, za to powinna być ciemniejsza. Najlepiej niech ci pokaże o co chodzi, kolega Sith jak będzie u ciebie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minutes ago, sith114 said:

@Przemo999 Ten Tunze niestety nie ma takich bajerow. 

Chyba nie, ale tu na filmiku umiescilem jak pracuje:
 

 

Wyczyscilem wlasnie pojemnik odpieniacza, ugh, z 5cm szesciennych gnijacego smierdzacego syfu.

Odnosnie tego modelu znalazlem informacje:

"getting a good head of dry foam skimmate is simply a matter of dialing the skimmer pump higher or lower"

I teraz to juz nie wiem czy dobrze ze ta pompe tak obrocilem na 45 stopni (nie wiem na ile to widac na filmiku)

 

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam obsługi tego odpieniacza,  ale wygląda, że pieni na mokro także ok. 

Jak nie ma regulacji mechanicznej, to możesz ustawiać  go wyżej/niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy odczyt:
Zasolenie: 30.0
Temperatura: 26.1

Brazowych glonow juz chyba nie ma.
Zielone sa, niestety, jak byly.

Filtr glonowy chyba zarasta zlym rodzajem glonow ;/

Aktualne wyniki NO3 i PO4: 

https://imgur.com/a/Gu4jrV6

Na moje:
NO3: 5 mg/l
PO4: 0.3 mg/l (ppm)

Tylko dlaczego ten test na PO4 zabarwia sie na seledyn (zielonkawo) a nie na czysty niebieski... Za kazdym razem, czy ktos mial taki problem?

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te testy jbl są mało dokładne,  musisz zainwestować w dedykowane do "morskiego", jednak na tym etapie nie ma dla ciebie dużego znaczenia czy masz 5-7czy 10. Ważne, że oba są w granicach przyzwoitości. Nie rób gwałtownych ruchów, same zejdą jak się wszystko ustaabilizuje. Samo usunięcie części ryb wpłynie pozytywnie na ich poziom. 

Jak napisał dziś w innym temacie kolega Arturro - brak czynności też jest czynnością. 

A bardzo cenię jego posty ponieważ zawsze są wyważone i celują dokładnie w punkt problemu. Chłopak ma łeb na karku.

Ale wracając do tematu, glony które się rozpuscily też uwolnily do wody to z czego są zbudowane.

Idzie Ci dobrze na razie. Nie spieprz tego, nie ruszaj tych parametrów.

Skonczyles zaciemniac? Ile to trwało, jakie efekty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 11/20/2018 at 4:08 PM, @Beti said:

 

 

1 hour ago, Przemo999 said:

Te testy jbl są mało dokładne,  musisz zainwestować w dedykowane do "morskiego", jednak na tym etapie nie ma dla ciebie dużego znaczenia czy masz 5-7czy 10. Ważne, że oba są w granicach przyzwoitości.

https://imgur.com/a/DF00v3H

1 hour ago, Przemo999 said:

Nie rób gwałtownych ruchów, same zejdą jak się wszystko ustaabilizuje. Samo usunięcie części ryb wpłynie pozytywnie na ich poziom. 

Jesteśmy, razem z kolegą Sith114 w trakcie budowania autorskiej pułapki (c). Wyślę zdjęcia jak skończymy :D

 

1 hour ago, Przemo999 said:

Jak napisał dziś w innym temacie kolega Arturro - brak czynności też jest czynnością. 

A bardzo cenię jego posty ponieważ zawsze są wyważone i celują dokładnie w punkt problemu. Chłopak ma łeb na karku.

Ale wracając do tematu, glony które się rozpuscily też uwolnily do wody to z czego są zbudowane.

Idzie Ci dobrze na razie. Nie spieprz tego, nie ruszaj tych parametrów.

Skonczyles zaciemniac? Ile to trwało, jakie efekty?

Skończymy zaciemniać jutro i postaramy się to połączyć z podmianą wody i wyławianiem srebrzyc.

 

Dodatkowo, dołożyliśmy do sumpa 2L siporaxu.

 

Aktualny efekt, podglądając, wygląda fajnie. Brązowych prawie nie ma, większość skał czysta. Tylna ścianka czysta jak ze sklepu, ale na niektórych skałach i podłożu (pianka), są jeszcze zielone glony.


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pułapka zda egzamin to ją pokażemy jak nie zda to może pokażemy :D
Glonów mniej "tło" wygląda obiecująco. Jutro do filtra glonowego trafi nowa porcja spagetti. Bo ostatnia trochę innych glonów z wody nałapała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zielone też schodzą to zostawcie na jeszcze jeden dzień. One potrzebują światła jak my tlenu. Reszcie obsady nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup małą hankę na PO4. testy kropelkowe na PO4 ssą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, katani napisał:

Kup małą hankę na PO4. testy kropelkowe na PO4 ssą.

Pewnie niedługo trzeba będzie zmienic testy na Hanke Po4 i test no3 salifert, bo parametry coraz bliżej dobrych ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 hours ago, sith114 said:

Pewnie niedługo trzeba będzie zmienic testy na Hanke Po4 i test no3 salifert, bo parametry coraz bliżej dobrych ;)

Nie jestem tego pewien, wyczytalem, ze zielone glony (GHA) ukrywaja prawdziwa ilosc fosforanow w wodzie, poniewaz je absorbuja i maja w sobie.

On 12/5/2018 at 11:12 PM, sith114 said:

Jak pułapka zda egzamin to ją pokażemy jak nie zda to może pokażemy :D

Pulapka TODO jutro :)

Quote

Glonów mniej "tło" wygląda obiecująco. Jutro do filtra glonowego trafi nowa porcja spagetti. Bo ostatnia trochę innych glonów z wody nałapała.

Udalo sie te glony z filtra oczyscic w podebranej wodzie z akwa. Ich wzrost szacuje na 250% (w niecaly tydzien) i doszly teraz nowe.


Z technicznych informacji:
- wyczyszczony filtr glonowy
- przerobiona instalacja elektryczna filtra glonowego (oryginalne wtyczki powodowaly spiecia i wylaczenia, z koleji tymczasowe rozwiazanie, mimo, ze dzialalo, to przepalilo tasmy izolacyjne)
- dolozone 2L SERA SIPORAX PROFESSIONAL
- podmiana 10% wody
- wzrost zasolenia do 30.9
- temperatura 25.8
- zalozona rajstopa na splyw wody z akwa do sumpa
- dolozone 6ml Prodibio Bio Digest
- dokupione falowniki Jebao OW-40 oraz OW-50 (montaz w srode)


Jeszcze pozostaje problem, z ostatnio zidentyfikowana korozja na stelazu (pojedyncze kropki) oraz na mocowaniach korony:
HuJQ1Hw.jpg

y5TBTnW.jpg

Zastosowano srodek: Troton, Primer 1K (acryl), w celu konserwacji.


No, ale teraz nieco powiazany fakt.

Korona sie podnosi na okolo 30 stopni.

Moim aktualnym priorytetem jest dokupienie lampy T5 6x80W.

Da to w sumie: 480W + 3x65W (LED) = 675W (do akwarium 720L brutto/540 netto)

Czyli, jak na to, co sie 'naumialem' wydaje sie to juz oswietleniem calkowicie wystarczajacym.

Wiecie moze dlaczego ludzie odchodza od tzw MH/HQI?
https://en.wikipedia.org/wiki/Metal-halide_lamp
https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrargyrum_quartz_iodide
Poniewaz na wielu forach slonowodnych, wydaje sie, ze dla SPS, jest to najlepsze dostepne rozwiazanie.

W kazdym razie, problemem jest to, ze po montazu, nie bede mial nawet mozliwosci wyjecia skaly z akwarium, a wylowienie resztek pokarmu, czyszczenie glonow, czy tez (Boze zachowaj) wylowienie rybich zwlok, bedzie wymagalo umiejetnosci ninja/jedi.

Biorac pod uwage poziom korozji i brak wygody aktualnej instalacji, rozwazam przerobienie stelazu korony i przytwierdzenie jej do sciany nosnej (za plecami akwarium), jednak odrobine klopotliwe (ale i dobre) jest to, ze korona pasuje na styk.
To znaczy, ze trzeba ja wciskac na sile i woda, ktora sie tam moze dostac, praktycznie nie przelatuje, wiec calosc wymaga idealnej precyzji.

Ale chyba nie moze to wplynac na moj zakup oswietlenia? 
Poniewaz 6x80W (150cm) dla 200cm akwarium, wydaje sie byc jedynym rozwiazaniem, ktory, poki co, lezalby luzno na pokrywie, do czasu przebudowy korony...
Moze macie inne pomysly? Czy tez odnosnie korony/rodzaju oswietlenia/montazu oswietlenia?
Kazde doswiadczenie jest mile widziane.


Co myslicie o tym, aby stworzyc "karcer dla Edka :heart:" 60x40 wewnatrz glownego zbiornika, wraz z jakims miejscem dla niego do schowania sie (PVC) i wpuscic na ten np.miesiac, CUC, w postaci roznych slimakow i krewetek?
Moze by sie przyzwyczail do ich obecnosci i po wypuszczeniu nie zrobil TMPM/TTCM?
I byc moze zostwil je w spokoju.... w to chyba sam nie wierze, ale slyszalem, ze sa takie przypadki... pojedyncze...

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pułapka na ryby zamontowana: 

Fi6KFBx.jpg

 

Jest dosyć duża więc jak nie wypali może służyć za izolatkę w akwarium.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtorze pytanie:

Wiecie moze dlaczego ludzie odchodza od tzw MH/HQI (lamp metalohalogenkowych)?
Poniewaz na wielu forach slonowodnych, wyczytalem, ze to bardzo dobre rozwiazanie.

Bede takze wdzieczny za Wasze doswiadczenia ze stosowaniem:
- Bayoxide GFO
- RowaPhos
- PhosphateRX

Aha, no i filmik tuz pod odslonieciu akwa po 3 dniowym zaciemnieniu:
 


 


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, s1ngle napisał:

Wiecie moze dlaczego ludzie odchodza od tzw MH/HQI (lamp metalohalogenkowych)

ekonomia i kolory - w dzisiejszych czasach to coś jak sinik parowy - działa dobrze ale są lepsze "wynalazki"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, s1ngle napisał:

Powtorze pytanie:

Wiecie moze dlaczego ludzie odchodza od tzw MH/HQI (lamp metalohalogenkowych)?
Poniewaz na wielu forach slonowodnych, wyczytalem, ze to bardzo dobre rozwiazanie.

Bede takze wdzieczny za Wasze doswiadczenia ze stosowaniem:
- Bayoxide GFO
- RowaPhos
- PhosphateRX

Aha, no i filmik tuz pod odslonieciu akwa po 3 dniowym zaciemnieniu:
 


 

Tak jak mówiłem jak lampa to tylko t5 żadnych ozdób choinkowych typu ledy ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 11/20/2018 at 4:08 PM, @Beti said:

 

Dobra, czyli oswietlenie postanowione:

6x80W T5 = 480W

3x65W LED = 195W

Łącznie 675 W.

A niedługo podywzki prądu xd

 

 

Btw. Jebao ow-50 to już jest niezła bestia xd

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mnie cytujesz nie wpisując nic,i nie majac nic wspólnego mój cytat z twoją odp.:P


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 hours ago, @Beti said:

Dlaczego mnie cytujesz nie wpisując nic,i nie majac nic wspólnego mój cytat z twoją odp.:P

Przepraszam, jest jakis problem z tym forum, kiedy uzywam go z komorki (android).
Za kazdym razem gdy chce cos napisac, to mam Twoj post automatycznie jako "quote" i na komorce nie moge tego usunac, tylko tresc.

Dzisiejsze parametry:
- zasolenie: 30.9
- temperatura 25.6

Dzisiejszy wyglad akwa (1 dzien po zakonczeniu ciemnoty B)):

rYGop5x.jpg

 

 

Pulapka jeszcze sie nie sprawdza, ale coz, podoba sie Edkowi bo ma jednoosobowa restauracje (karmie w okolicy klatki):
cTqRViS.jpg

 

Wyglad skal:
Gxo0pOD.jpg

 

Niektore korale choruja po zaciemnieniu (nie budza sie), ale niektore wyraznie odżyły:
F8euvZ4.jpg

 

Zauwazylem, ze pod pianka takie cos mi łazi:
nDcscbl.jpg

 

A i jeszcze nie wiem czego to oznaka (mam nadzieje, ze wesolosci) to foxface jest mniej ospaly i czasami robi takie zrywy, ze oczom nie wierze.
Wystarczy ze mrugne (100ms) i potrafi przeplynac w tym czasie cale akwa.
A Edek z koleji od czasu do czasu sobie plywa pionowo gora/dol, albo im sie ten nowy falownik podoba, albo sie ciesza z powrotu swiatla, albo to od tej wódki :laughing:

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, s1ngle napisał:

Za kazdym razem gdy chce cos napisac, to mam Twoj post automatycznie jako "quote" i na komorce nie moge tego usunac, tylko tresc.

to raczej nie problemy z forum,tylko ustawienia jakie zrobiłeś nieświadomie na telefonie:P

Widzę ze akwarium się podnosi :thumbup:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.