Skocz do zawartości
majestic

Korale zrzucają tkankę od dołu!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiś 3 tyg obserwuje jak moje zwierzaki umierają;( Zaczęło się od calustrei która cała pięknie była obrośnięta tkanką- teraz tylko wokól pysków. Teraz zauważam to na innych koralach m in euphyliach., seratoporze, bardzo źle wygląda fungia. Natomiast inne korale jak trachyophylie mają sie dobrze a zoa wystrzeliły jak nigdy. 

Powodu doszukuje się w ostatnich wahaniach parametrów, niezbyt drastycznych, ale jednak. Podłączając pompę dozującą do triton method zle ją skalibrowałem skutkiem czego kh w ciągu 3 tyg podniosło się z 8 do ponad 11- zbiłem to podmianami i obecnie celuje spowrotem w równe 8. Miałem również od dłuższego czasu problemy z wyjałowioną wodą (no3 po4 0 ) więc postanowiłem wyłączyć odpieniacz co poskutkowało spadkiem ph. Po radach paru dobrych dusz z tego forum naprawiłem swój błąd, włączyłęm odpieniacz i dorzuciłem do niego co2 scrubber a w celu podniesienia levelu brudu skróciłęm oświetlenie refugiom do 6 h na dobe (z 12)

Dodatkowo zauważyłem ostatnio piękny wykwit cyjano w sumpie w rejonie refugium i algae scrubbera.

Obecnie parametry wody to

PH 8

KH 7.8

No2 0

No3 20

Po4 niewykrywalne salifert

zasolenie 1.024 (obecnie w trakcie lekkiego podnoszenia spadło przez weekend z 1.025 z powodu lekkiego wycieku z instalacji w trakcie weekendu poza domem)

HELP!!!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie masz przypadkiem "brązowawych glutów" na, w , lub wokół główek ?
Zdjęcie może nieco rozjaśnić obraz sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się dziwić 

Wahniecie było teraz "czkawka"

Zwiększasz karmienie trochę amino ,witamin 

Sprawdz PO4

Fotka by się przydała 

 

 

==================================

Po za tematem - dla pamięci 

Co wy ma cie z tym wyłączaniem odpienka 

A nie żeby wyłączać serce akwa - jak sie wam serducho zawiesza to odlatujecie - jak prościej wytłumaczyć 

System nie dostosowany do tej metody - ale co tam moje akwa też da rade - litości :banghead 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc  

Było tak ? 

Nie lepiej pisać w wątku o akwa ? 

 

Widać że nie które korale lecą 

Sprawdź po4 

Valonia też rośnie 

Oj miałeś skoki kh  góra/dół     , oprócz tego przenawoziłeś tym tritonem - brak biomasy do konsumpcji tego wszystkiego  takie moje skromne zdanie 

Za dużo chyba tritona polałeś

Ruszałeś piach ? 

 

Kiedy były ostatni raz testy robione w Triton ? 

 

 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm akwarium w mare swieze (ok 8 mc) a Triton dopiero od jakiegos czasu ( 4 mc??) chcialem wyslac testy ale zwlekalem z tym.

Ale w kwestii piachu- po skoku kh robilem podmiany (wczesniej ich nie robilem) i faktycznie odmulalem dno a i dodalem babke do akwarium...

 

Co teraz???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Siarkowodur 

Czyli akwa miało podmiany ? 

 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;/ tez o tym pomyslalem. Nawet wydawalo mi sie ze czuje to przez chwle ale jaks mnei zbytnio nie zmartwilo. Mialo 2 czy 3 podmiany tak mi poradzono w celu zbicia kh.

Co powinienem teraz zrobic?? Podmiany?

14 minut temu, AnT napisał:

 Siarkowodur 

Czyli akwa miało podmiany ? 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj w ICP bo bez tego to wróżenie z fusów. Myślę że trop z siarkowodorem jest bardzo prawdopodobny. Większa podmiana rozcięczy problem, tak conajmniej 30%. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prowadze  akwarium tą metodą. 

Może który prowdzi akwarium bezpodmian podpowie 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie zna twojego zbiornika lepiej niż Ty sam , więc podpowiedzi będą grą w totka. 
Masz B . mało masy koralowej , a rybek coś tam pływa ,+ dodatki mogło się uzbierać .
Jak nie wiesz co się dzieję to rób podmiany , nie dużą raz , a małe - często . 10% co dzień co 3 dni , to już ocenisz sam  patrząc na zbiornik . 
I pamiętaj że drastyczne ruchy czasem  są gorsze od braku reakcji . 

Jakiej soli używasz ? .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez testów icp nie da się prowadzić zbiornika bez podmian. Musisz znać zużycie micro i macro. A szczególnie jest to ważne kiedy zbiornik jest młody i ma duże zachwianie. W tej sytuacji ciężko cokolwiek stwierdzić. W wodzie może być wszystko przekroczone lub braki pierwiastków. Dodatkowo miałeś skok kh a wtedy to już dopiero cuda się dzieją jeśli chodzi o konsumpcję. Używałeś kalkulatora do dozowania micro? Czy tak na "oko" dodawałeś micro utrzymując jednocześnie macro? 

Zresztą i tak jedyna metoda na wyprowadzwnie tego to odstawienie wszystkich dodatków, wykonanie częstych podmian wraz z uzupełnieniem bakterii, a dopiero jak zbiornik wyjdzie na prostą i bedzie znane zużycie potwierdzone testami icp można zacząć się bawić w prowadzenie bez podmian. I oczywiście kontrolnie wysyłać testy wody do analizy co jakiś czas (np ja sobie przyjąłem znając zuzycie, wysyłka na icp raz w miesiącu). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, SU1 napisał:

Nikt nie zna twojego zbiornika lepiej niż Ty sam , więc podpowiedzi będą grą w totka. 
Masz B . mało masy koralowej , a rybek coś tam pływa ,+ dodatki mogło się uzbierać .
Jak nie wiesz co się dzieję to rób podmiany , nie dużą raz , a małe - często . 10% co dzień co 3 dni , to już ocenisz sam  patrząc na zbiornik . 
I pamiętaj że drastyczne ruchy czasem  są gorsze od braku reakcji . 

Jakiej soli używasz ? .

Właśnie zabieram się a małą podmianę wody i będę to kontynuował przez czas jakiś... zobaczymy jak bedzie... Wyłączyłem również pompę od tritona. Muszę jeszcze zamówić bakterie.

 

9 godzin temu, dla syna napisał:

Bez testów icp nie da się prowadzić zbiornika bez podmian. Musisz znać zużycie micro i macro. A szczególnie jest to ważne kiedy zbiornik jest młody i ma duże zachwianie. W tej sytuacji ciężko cokolwiek stwierdzić. W wodzie może być wszystko przekroczone lub braki pierwiastków. Dodatkowo miałeś skok kh a wtedy to już dopiero cuda się dzieją jeśli chodzi o konsumpcję. Używałeś kalkulatora do dozowania micro? Czy tak na "oko" dodawałeś micro utrzymując jednocześnie macro? 

Zresztą i tak jedyna metoda na wyprowadzwnie tego to odstawienie wszystkich dodatków, wykonanie częstych podmian wraz z uzupełnieniem bakterii, a dopiero jak zbiornik wyjdzie na prostą i bedzie znane zużycie potwierdzone testami icp można zacząć się bawić w prowadzenie bez podmian. I oczywiście kontrolnie wysyłać testy wody do analizy co jakiś czas (np ja sobie przyjąłem znając zuzycie, wysyłka na icp raz w miesiącu). 

Z tritonem zacząłem kiedy zauważyłęm powolny spadek kh. I przez jakiś czas kiedy lałem go ręcznie (czasami nie codzienie) było na prawdę extra. Kiedy jednak odpaliłem źle skalibrowaną pompę zaczęły sie dziać cyrki. No nic trzeba spróbować wyjść z tym na prostą teraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że dużo czynności jest wykonywanych wokół tych koralowców, które to potrzebują .. spokoju, braku kolejnych zmian.  Brak czynności jest też czynnością :) 

Moim zdaniem   dwie duże podmiany co np 3 dni (jesli nie były robione) o Kh zbliżonym z aktualną wartością, zawieszenie dozowania wszelkich ulepszaczy i poczekać tydzień, dwa.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.