Skocz do zawartości
Mini

Założenie akwarium 160L

Rekomendowane odpowiedzi

No to teraz na mnie przyszedł czas.Zakładam pierwszego morszczaka 160l 120x35x40 .Akwarium planuję na stelażu stalowym  120x50 z zapasem pod zmianę na 300l bo taki pierwotnie był plan, jednak dostałem za darmo akwa 160l więc zrobię takie.Akwarium mogę zrobić w dwóch wariantach i właśnie tu jest problem bo nie wiem jaki sprzęt dobrać.

Wariant 1.

-Stelaż stalowy

-Sump 3 komorowy

-odpieniacz , deltec 1351

-Akwarium jak wyżej z kominem lub pudełkiem przelewowym

-Lampa Led zrobiona z power ledów z imitowaniem zachodów słońca

-pompa Aqua Nova  N-RMC 3000

-Cyrkulator JVP-101B FALOWNIK  plus jakaś grzałka eheim 

-plus jeszcze automatyczna dolewka

 

Wariant 2.

-szafka drewniana

-bez sumpa

-odpieniacz wewnętrzny Hydor 250 plus jakaś kaskadka do ceramiki

-cyrkulator i grzałka  te same

Problem polega na tym że za 2 lata wyprowadzam się na studia i nie wiem czy jest sens wydawania pieniędzy na super akwarium ,kiedy będę je przenosił lub ,że po prostu sprzęt mi się szybko zestarzeje.Mimo tego który wariant lepszy? Bo w 1 cena postawienia jest o 1300zł niższa a jednak chyba trochę lepiej wydać i potem mieć szersze możliwości i trochę więcej za utrzymanie płacić  ?

I apropo stelaża to czy na większym stelażu może stać mniejsze akwa? Oczywiście na macie i płycie wiórowej zaimpregnowanej .Nie zawali mi się to i czy płyta mi się nie złamie ?

Sump można  sam skleić czy raczej do sklepu podbijać?

Nie wiem czego mogę się spodziewać przy stawianiu zbiornika, każda rada będzie na wagę złota :D

 

 

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaw na sumpa. Bardzo duża wygoda. Koszt samego szkła w porównaniu do reszty jest znikomy. Stawiaj te 300 a ten zbiornik wykorzystaj na sumpa. Sam się na początku roku przesiadlem się ze 160 na 320 i jedyne co wykorzystałem to grzałka. Przy przesiadce ma większe poniesiesz niepotrzebne koszta a im więcej wody tym łatwiej o stabilne parametry 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to cały sprzęt robię pod 300l (stelaż, odpieniacz, cyrkulacja,grzałka, tylko że akwarium akurat się  trafiło za darmo i dlatego jest 160l),potem jak mi zabraknie miejsca to poprostu zmienię samo szkło na 300l.Jak mam akwarium na sumpa wykorzystać ?? Za duże ono jest ! Pozatym na utrzymanie 300l akwarium już mnie niestety nie stać :(

na suplementy mi zabraknie :(

No i generalnie to akwarium 160l jest opti

 

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mini 160 czy 300 nie robi wiekszych kosztów to nie przedział 160 a 600,a dawa przekładki to też ryzyko raz przebiega łagodnie a raz trudniej z możliwością stracenia części życia,przemyśl, a sump jak zrobic?prosto wkleić tylko przegrody bedziesz miał 300+160 to już fajny przedzial netto będzie około 400 po zalaniu:smile_wink:Jeśli  już mowisz ze Cię nie stać to przemyśl czy ogółem zakładać bo zawsze coś wyskoczy i trzeba byc finansowo na to gotowym.czy to zbiornik 160 czy 600 litrów nie ma reguły.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Genralnie to mnie stać.Mam 100zł do dyspozycji  miesięcznie a jak trzeba to się znajdzie.

36 zł zł za prąd

12 zł odkładam na sól na 1,5 roku.Na początkowe zasolenie mam. Reef salt 25 kg kosztuje 208 zł to na ponad rok i 8 miesięcy starcza przy 160

Jedzenie to też pewnie 15 zł

no i na wszystkie rodzaje testów 25 zł odkładać to na rok jest

plus jeszcze drobne  zostaje na ballinga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj doświadczonych bo dobrze radzą. A do kosztów utrzymania dodaj nie przewidywalne lekarstwa. Zresztą budżet 100 zł na miesiąc to chyba ciut za mało.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś pewien to opcja pierwsza będzie najlepsza. Postaw możliwie jak największego sumpa którego wykorzystasz przy zmianie zbiornika na wiekszy

Koszty to lekko 1 zł na litr. Ja przy 160 l płaciłem 50zl miesięcznie za prąd. To oczywiście sprawa indywidualna ale przekonasz się że zawsze coś jeszcze trzeba dołożyć i pobór jest zawsze większy niż na początku kalkulujesz.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to ten odpieniacz zużywa 13w, plus pompa 25w , grzałka 150 w, lampa led 60w czyli za prąd koło 40 zł zapłacę . Na testy pewnie mniej wyjdzie więc chyba styknie ;) A na lekarstwa to racja trochę będę musiał jeszcze odłożyć :D

Dzięki za cenne rady :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A cyrkulacja, a podgrzewanie wody do podmianki, a oświetlenie szafki w sumpie, a oświetlenie refugium, a pompa dolewki? :)

Czy ten twój zbiornik ma otwory pod komin?


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyrkulację liczyłem, podgrzewania wody , refugium i dolewki już nie :D

Niestety nie ma ,miałem sam wiercić otwory i robić komin :D

Może i dobrze bo przynajmniej na sumpa się nada ! :D

Tylko wtedy kupić większy stelaż czy jak ? Bo akwarium ma 120 cm długości to jak stelaż będzie miał tyle samo to nie wejdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wyliczałem, szczegółowo ile kosztuje moje akwarium,  ale widzę że masz wszystko skalkulowane:) Kiedyś jak zakładałem akwarium też takie wyliczenia próbowałem zrobić i ktoś doświadczony powiedział, ze wszystko ładnie wyliczyłem i teraz wystarczy to pomnożyć x2 i mogę brać się za to hobby:)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaż robisz tak żeby go oblozyc płyta i zrobić drzwiczki. Ja mam stelaż równy akwarium a płyty zachodzą na szkło. Jak chcesz tradycyjnie to zmniejszasz wymiar stelaża i dajesz wykończony blat wymiarów  zbiornika a płyty pod blat.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jaki stelaż i jakie akwa 300l ,żeby mi ten sump 120x35x40 wszedł do środka, do stelaża :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Mini napisał:

Tylko jaki stelaż i jakie akwa 300l ,żeby mi ten sump 120x35x40 wszedł do środka, do stelaża :D

A jakie mają być wymiary akwarium?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie 300l miało mieć 120x50x50 tylko jak zrobię sump z tego akwa co mam o wymiarach 120x35x40 i stelaż o wymiarach 120x50x75 to sump mi nie wejdzie. Wtedy trzeba akwarium i stelaż wydłużyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 130x50x50 z kominem zewnętrznym czyli 320l. Stelaż tak zrobić żebyś ten zbiornik włożył. 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a znacie jakieś stony gdzie można zamówić akwaria z kominem ? Bo już patrzę na mycioku że koło 400zł wyjdzie bez komina.

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociaż by tutaj.

https://erybka.pl/pol_m_Akwaria-i-stelaze_Zbiornik-na-zamowienie-44.html

Poczytaj to forum. Wiele się dowiesz i znajdziesz odpowiedź na pytania które chcesz zadać.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Mini napisał:

a znacie jakieś stony gdzie można zamówić akwaria z kominem ? Bo już patrzę na mycioku że koło 400zł wyjdzie bez komina.

Jesteś z Bydgoszczy to podjedź do Crazy Coral. Oni też kleją akwaria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim wszystko policzysz i wykalkulujesz bardzo mocno się nad tym zastanów. Założenie akwa nie jest problemem i trudnością. Utrzymanie, prowadzenie,  dbanie by wszystko działało to już wyższy pułap. Nie można dokładnie wyliczyć kosztów utrzymania. W trakcie życia systemu tyle różnych okoliczności może się wydarzyć. Nie chcę cię zniechęcać ale robiąc start 160 lub 300 litrowego oczka i dalsze utrzymanie może szybko zweryfikować twoje możliwości. Tym bardziej, że planujesz za dwa lata przenosiny. A to już jest naprawdę spory i trudny manewr logistyczny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku zanim założyłem akwarium morskie też robiłem jakieś wyliczenia. Jednak po założeniu  akwarium życie to zweryfikowało i szybko przestałem liczyć. Ogólnie wydałem sporo więcej niż początkowo sobie wyliczyłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.11.2018 o 21:46, maciej01 napisał:

Jesteś z Bydgoszczy to podjedź do Crazy Coral. Oni też kleją akwaria.

Kleją, ale też sporo liczą - mi za 120x50x40 zaproponowali ok. 900 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) ja mam w danej chwili akwarium 160 litrów i przymierzam sie do przesiadki na 600 . Niestety nic z mojego starego nie mogę wykorzystać . Wiec od kilku miesięcy kupuje co miesiąc coś,  wydałem do tej pory z 4000£ i jeszcze nie mam szkła . Jak liczysz każdy grosz to zrezygnuj lub załóż słodkowodne . Pamiętaj jedno 95% akwarii morskich likwiduje sie po roku . 

Przemysl czy dasz radę

 „Mierz siły na zamiary”

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam radę,wyznaję zasadę "trzymaj się planu" a moim planem było założenie akwarium morskiego.Więc tak zrobię. Jeżeli będzie konieczność mam do dyspozycji 400zł/msc więc myślę że to spokojnie powinno starczyć na utrzymanie i nawet na ryby.

Mały update, zakupiłem odpieniacz Deltec 1455 używany. Powinien niedługo przyjść.Także zamawiam akwarium z kominem wewnętrznym  o wymiarach 150x40x50 (300l) razem ze stelażem o wymiarach 150x50x80 ze stali, malowany proszkowo.Blat 4 cm wystaje za ramę stelaża, czyli ma dokłanie 46 cm. Sump spokojnie wejdzie.Te 4 cm wystające jest przeznaczone na ewentualny montaż lampy Led.Planuję jakoś 100w myślę że wystarczy. :D

Wyślę fotki jak już coś będzie stało. Baniak zakładam na skale marko-rocks na razie kupuję 15 kg, potem będzie więcej.

 

A pompa obiegowa to Aqua Nowa  n-rmc 3000. 3000l/h chyba powinno wystarczyć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.