Skocz do zawartości
Nik@

Słodki projekt 225l

Rekomendowane odpowiedzi

To inaczej podejdźmy do tematu.

Starałam sie znaleźć odpowiedź na pytanie, do jakiego biotopu mojemu akwarium najbliżej, biorac pod uwage to, co już zrobiłam i jakie rybki sobie wymyslilam i z dochodzenia wynika, że są to mniej wiecej obszary zalewowe Ameryki Południowej:

https://domowe-akwarium.pl/akwarium/biotop-ameryka-poludniowa#clearwater

Wygląda na to, że moi obecni i planowani mieszkańcy nie wymagają ani mocnego napowietrzania wody, ani silnego nurtu.

Są to wody dość spokojne, gdzie znajdziemy i korzenie i piach i rośliny i wiele gatunkow ryb. Popełnie więc prawie to, co daje natura, napowietrzanie będzie, ale delikatne. Nie jest to biotop "stawu", gdzie woda praktycznie totalnie stoi i kwitnie, tylko z tego co mi się wydaje, z miejsc, gdzie rzeka tworzy rozlewiska. Cos tam pewnie w te obszary wplywa wody natlenionej wcześniej w innych partiach przebiegu rzeki, dlatego myślę, aby dostarczać jednak niewielkie ilości powietrza do wody .

Z tego, co czytam, to wody o silnym napowietrzaniu i mocnym nurcie wody są słabo lub wcale porośnięte roślinami. Raczej są tam tylko jakieś głazy, bez piachu, mułu, bo wszystko, co jest lekkie wyplukuje nurt wody, jest tam wiec pewnie niewiele rybek roslinozernych, bo rośliny nie mają za bardzo się do czego zaczepiać korzeniami, a glony i mchy pewnie też wolą spokojniejszy nurt. 

Biorę pod uwagę, że w tym moim zbiorniku mam tylko kawaleczek z całego wielkiego ekosystemu, z zamkniętym obiegiem. Do obszarów zalewowych pewnie dociera jakaś niewielka ilość wody napowietrzonej w innych partiach przebiegu rzeki. Czy dobrze myślę, że w takim przypadku silne napowietrzanie to nie jest to, co występuje w tych obszarach naturalnie? Jeśli tak jest, to po co mam być madrzejsza od matki natury? Czy źle zrozumialam to, co przeczytałam, lub artykuł zawiera nieprawdziwe dane?

Nie mam w tym akwarium konkretnie brzeczyka, jedynie filterek aquaela, ktory ma możliwość dozowania ilosci powietrza regulowanym zaworkiem i skręciłam go tak, aby puszczał symboliczne ilości babelkow.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naturze w zbiorniku wodnym typu staw czy rozlewisko na dnie odkłada się masa roślina która w procesie rozkładu uwalnia między innymi co2. W akwarium jest to zwykle efekt działalności bakterii w podłożu i ryb(mniejsza ilość ale zawsze). Napowietrzanie powoduje "wypłukiwanie" tego wytworzonego gazu przez co rośliny rosną w mniej sprzyjających sobie warunkach. Niestety wzrasta przez to również pH. Dodatkowo bąbelki powietrza mogą stresować część ryb. 
Prawidłowa cyrkulacja (taka która uniemożliwia powstanie  kożucha na powierzchni) zapewnia dostateczną ilość tlenu dla stworzeń. Dominika ogarnij dobry filtr, taki aby pomieścił trochę ceramiki/keramzytu/ czy nawet gąbek. Moim zdaniem nie ma się co wkręcać w zewnętrzny kubeł. Na Twoje wymagania co do życia nie potrzebna komplikacja. Mam pewien pomysł ale powiedz proszę najpierw jak zbudowaną masz tą przegrodę i co jest w mniejszej części. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dadario napisał:

W naturze w zbiorniku wodnym typu staw czy rozlewisko na dnie odkłada się masa roślina która w procesie rozkładu uwalnia między innymi co2. W akwarium jest to zwykle efekt działalności bakterii w podłożu i ryb(mniejsza ilość ale zawsze). Napowietrzanie powoduje "wypłukiwanie" tego wytworzonego gazu przez co rośliny rosną w mniej sprzyjających sobie warunkach. Niestety wzrasta przez to również pH. 

Masa roślinna przynajmniej u mnie bez wymiany gazowej   lub dozowania CO2 by nie istniała  .Co prawda mam deszczownie  i trochę metrów rur a nie typowy napowietrzacz .I nie realne mieć tyle producentów co2 w akwarium żeby utrzymać porządną masę roślinną . Druga sprawa że gdyby nie wymiana gazowa w nocy przy braku producentów tlenu pożegnał bym swoją obsadę  .

Jako filtracje tam prosi się typowy hamburg .Najstarszy ma u mnie już ponad 5 lat bez dotykania . :D .  

Z  wybieraniem biotopu , to na spokojnie  , rzadkością jest żeby ktoś miał akwarium ozdobne -biotopowe . Jednym słowem  wtyka sie co ładne i co się podoba , najwyżej nie urośnie .
To nie morskie z wąskimi granicami parametrów do życia ,  słodkie to susze /deszcze /kwaśne i zasadowe wody które mocno zmieniają parametry zależnie od pogody pory roku .


 


 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika@ super, a może w tej komorze z boku da się zrobić hamburga? Jeżeli tak idź tą drogą. Mz napowietrzanie to głownie dla ryb i to jak ich jest sporo i to w dodatku latem a przy twoim akwarium to nie ma takiej konieczności.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest tylko zwykła odgrodzona szybą część akwarium, szerokości około 10 cm, nie ma tam żadnych przegród. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko, czy taka pasiasta rdestnica znaleziona w Bałtyku ma szansę zyc w zupełnie slodkiej i cieplej wodzie? Nie wiem dlaczego zamiast linka wkleiła się biała belka, ale działa:)

https://goo.gl/images/nUi5EA

Myślę, że HD które teraz jest to już max i nie uda się osiągnąć 3d, jak w morskim ;) ale taka przejrzystość wody wydaje mi się już ok. 

ATLM9xm.jpg

Rośliny jakoś żyją, choc liscie niektorych pokryte sa albo jakims zakurzonym glutem, albo zielonym glonem. Widać jednak świeże przyrosty u większości roslin. Moczarka na przyklad przyszła jako jeden pęd, a ma już kilka rozgałęzień, ten "koperek" na literkę L (zapomniałam nazwy) tez rośnie, lotos stracił wszystkie liście, ale wyrosły 2 nowe. Nowy anubias się ładnie trzyma, nie widac na nim zadnych nalotow, choć ten pierwszy się rozpuścil całkowicie w ciągu 2 tygodni i praktycznie po 2 dniach już było widać, że coś go zaatakowało. Szkoda mi go bardzo, miał piekne, blyszczace, ciemnozielone liście :(  

Myślę, że wymiana wody i wyjęcie części kulek bardzo pomogło, przez nie bylo istne bagno, a teraz woda już jest w miare klarowna. Szyby są czyste, nie zarastają.

Teraz martwią mnie tylko te glony i naloty na roslinach:

 

PN6FN8d.jpg

oRCYHs8.jpg

0DUwz0g.jpg

1H5AmI0.jpg

 

T7xCo3o.jpg

yLc0G6t.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mały offtopic.To jedno z moich nowych akwa,musiało zostać przerobione pod słodkie.Szkło 220x80x70.W trakcie uzupełniania.Mały kosztorys,szkło 1500(firma robi wszystko dosłownie wszystko pod zamówienie w pełni profesjonalnie),stelaż 380(tu gonił termin więc stąd taka cena bo mam dojście do znajomego który zrobiłby taki sam za 250)pokrywa alu+led-1500,wnętrze jak widać,ryby(zwykłe pospolite żyworódki itp) to zamówienie na 1600zł

IMG_20181218_162519.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu dwadzieścia młodych,  świeży pokarm dla skrzydlicy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Gupiki mnożą się jak głupie :P nawet w kałuży by się rozpleniły heh kiedyś je widziałem w parku w stawie i to w dużych ilościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego gapowicza znalazłam. Prawdopodobnie to rozdętka. Pożyteczny czy szkodnik?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, fresz33 napisał:

Pożyteczny do czasu jak nie będzie plagi :P

Nie ma czegoś takiego jak plaga... Będzie ich tyle na ile wystarczy im pokarmu... A jeśli nie będzie ich to z dużą pewnością będą glony... 

Ps. Poszukaj świderków... Bardzo dobrze czyszczą podłoże... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Nie ma czegoś takiego jak plaga... Będzie ich tyle na ile wystarczy im pokarmu... A jeśli nie będzie ich to z dużą pewnością będą glony... 
Ps. Poszukaj świderków... Bardzo dobrze czyszczą podłoże... 
Aha ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli by się zrobiła plaga to wystarczy kupić kilka helenek i same znikną:)


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mam plagi, odkryłam jedynie jednego małego slimaczka:)

Cieszy mnie, że żyje, bo jeśli on żyje, to akwarium być może już  (w gorszej opcji jeszcze" ) nie jest toksyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jajek na roślinach może być sporo ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, i wszystko już całkiem fajnie wygląda :) trzymam kciuki.

Jako napowietrzanie wystarczyłaby deszczownia, skierowana na taflę wody od spodu. Mam u siebie ten patent i jest ok. Do tej konfiguracji rybnej bąbelki to tak średnio.

Zbrojnik spoko, tylko nie kupuj plecostomusa :P bo urośnie olbrzymie bydlę.

Ślimak akwariowy przetrwa wszystko, nawet atomówkę :D jak już kiedyś zauważył Mokre Łapska. No, poza apetytem ramirezki - moja wycięła większość mięczaków w zbiorniku, a z jaką pasją wyrywa je ze skorupek ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny problem, jeden korzen pleśnieje. Pokrył się grubą warstwą pleśni, co z nim zrobić?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejdzie. Pleśń to norma na nowym korzeniu. Ewentualnie zbrojniki będą się miały czym pożywić, jak już akwarium dojrzeje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wywalić [emoji14] a tak na poważnie to jak akwarium dojrzeje to ta pleśń zniknie.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jej dość sporo. Na niektorych roslinach coraz więcej glona, zaczynam się martwić.  Ale większość z nich puszcza nowe liście, więc jeszcze walczą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłam filmik, jest trochę glona na liściach, czesc liści zgniło, ale są nowe przynajmniej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nik@ Lejesz jakieś bakterie na start?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej lalam seachem stability a teraz azoo psb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ,wypytuje się ponieważ chcę wystartować z 700l zbiornikiem na słodko. Chociaż akwa słodkowodne miałem przez kilkanaście lat , to długa przerwa zrobiła  swoje. W zbiorniku była słona  woda , ale żona  nie opanowała wszystkiego i musiałem zlikwidować.Na co dzień pracuje w Niemczech czyli delegacja i na ten czas chcę by w akwarium była woda .  Słodkie jest prostsze w utrzymaniu i żona podoła.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.