Skocz do zawartości
Nik@

Słodki projekt 225l

Rekomendowane odpowiedzi

Na roslinki o zapotrzebowaniu jak acropory nie chce się porywac :)

Raczej coś skromnego, miłego dla oka i żeby było dobrym domem dla mało wymagających roślin i rybek.

Zaczynam się dopiero uczyć słodkiego, szukam wiec czegoś łatwego, ale też z małym wyzwaniem, żebym się nie rozleniwila i też trochę czasu musiała poświęcić ;) z buteleczek mogę dozować co trzeba, ale prócz filtra i pompy nie chce tam wkładać żadnego ustrojstwa.  W morskim nie używam grzałki, nie ma potrzeby, bo pokój jest ogrzewany, więc chciałabym aby i słodkie dobrze się czuło w temperaturze około 24 stopni. W lecie bywa więcej, do 28, więc musi to słodkie takie kilkudniowe wzrosty też jakoś znieść.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, woldi napisał:

2-po co osmoza skoro wystarczy uzupełnić kranówkę???..i nie polecaj z urzędu co kto ma kupić, bo to zależy od gatunków i ilości roślin, a do tego światło musi być być odpowiednie!

15lat w roślinkach mi to pokazało, a mając morskie to się ma i osmozę, logika :) Kranówa dla wielu gatunków jest za twarda, jest problem z Co2.

Ostatnie zdjęcia to pod wieczór, większość jest w bąbelkach :) Co2 daję bardzo symbolicznie (miękka woda dosyć dobrze rozpuszcza Co2)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na roslinki o zapotrzebowaniu jak acropory nie chce się porywac :)

Raczej coś skromnego, miłego dla oka i żeby było dobrym domem dla mało wymagających roślin i rybek.

Zaczynam się dopiero uczyć słodkiego, szukam wiec czegoś łatwego, ale też z małym wyzwaniem, żebym się nie rozleniwila i też trochę czasu musiała poświęcić ;) z buteleczek mogę dozować co trzeba, ale prócz filtra i pompy nie chce tam wkładać żadnego ustrojstwa.  W morskim nie używam grzałki, nie ma potrzeby, bo pokój jest ogrzewany, więc chciałabym aby i słodkie dobrze się czuło w temperaturze około 24 stopni. W lecie bywa więcej, do 28, więc musi to słodkie takie kilkudniowe wzrosty też jakoś znieść.

Edit: wygotowalam te kamienie w wodzie z solą, wyplukalam i włożyłam do akwarium. Anubiasa "zakleszczylam" między kamieniami. 

@Raffy14 no niby ma się osmozę, ale do 750 idzie sporo kubków jako nieczystości. U mnie woda w kranie ma około 115 ppm, wiec chyba nie należy do bardzo twardych. Jeśli nie będzie musika, to bym wolała do słodkiego osmozy nie używać, bo juz do morszczaka idzie sporo wody w kanał. 

Słodkie ma być bezstresowe, przynajmniej teraz, póki się go uczę 

Tak to wygląda teraz. Woda obrzydliwie mętna, światła mało, bo nigdzie w okolicy nie ma t5 39w

TDNwHYW.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika- woda po 24h powinna być kryształ . Jeżeli nie to coś jest nie tak.
A filtr zapuściłaś?


Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, taki mały filtr z watą w środku.  A może to ten liść migdalecznika tak barwi wodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

O gustach się nie dyskutuje ale na tą chwilę się nie postarałaś z aranżacją [emoji14] to białe to zakwit bakteryjny, musisz o nim poczytać na necie - ja się nie będę wymądrzać [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź wlej bakterie mówili... będzie dobrze mówili... :D

Dałam tylko ciut seachem stability, nic więcej. Aranżacji jeszcze nie ma, tylko kilka kamyków dla anubiasa, żeby w piachu nie siedział.  Mnie nawet się podoba tak minimalistycznie, ale jakiś korzen musi być i jeszcze druga kupka kamieni, żeby nie było płasko.

Wymieniłam watę, była brudna więc to chyba te kulki mi poszły w wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Raffy14 napisał:

Co2 daję bardzo symbolicznie


Bardzo śmieszne:)

56 minut temu, fresz33 napisał:

 to białe to zakwit bakteryjny
 

prawdopodonie masz racje. Bez sensu to lanie bakterii

44 minuty temu, Nik@ napisał:

Aranżacji jeszcze nie ma, tylko kilka kamyków dla anubiasa, żeby w piachu nie siedział.  Mnie nawet się podoba tak minimalistycznie, ale jakiś korzen musi być i jeszcze druga kupka kamieni, żeby nie było płasko.

Wymieniłam watę, była brudna więc to chyba te kulki mi poszły w wodę.

Anubiasa najlepiej, gdybyś od razu przyczepiła do korzenia, one uwielbiają je obrastać no i nie potrzebują dużo światła, a wręcz w półmroku gustują. Limnophilie znowu najlepiej dać na sam tył lub po bokach akwa, bo rosną bardzo szybko. Mgła, to nie wina kulek o ile są całkowicie zakopane. Jaki filtr masz? Pewnie gdzieś pisałaś, ale mam tu słabego neta, strony długo się ładują więc nie będę szukał;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, woldi napisał:
14 godzin temu, Raffy14 napisał:

Co2 daję bardzo symbolicznie


Bardzo śmieszne:)

O co ci chodzi człowieku? Nie wiesz, że w miękkiej wodzie Co2 jest bardzo łatwo rozpuszczalne?

Może byś swój baniak pokazał jak się wymądrzasz:)

Daję co2 do 250L tyle ile dawałem do 60L na kranówie, więcej nie ma sensu - butla na dłużej mi starcza, poczytaj coś o wpływie Co2 na pH :)

ja kończę bo mamy anonima specjalistę, pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten kolega zjadł wszystkie rozumy, ale to na marginesie.

Zakwit jest normalny trzeba poczekać może przejść po 2-3 dniach a może i po tygodniu.

Bakterie na pewno nie zaszkodzą a powinny pomóc przy zakwicie. Teraz musisz poczekać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze korzeni, więc anubias dostał tymczasowy dom.

Panowie, proszę na siebie nie krzyczeć. Dla przypomnienia, co mam:

Zwykły mały filterek z watą w srodku, który miesza wodę i lapie brud.

Za chwilę odpalę pompę obiegowa, tylko jeszcze grzeje mi się woda potrzebna do osiągnięcia docelowego poziomu

Podłoże to piach kwarcowy, bardzo delikatny, odpowiedni dla rybek przydennych. Pod piachem są kulki gliniano-torfowe

Do końca dnia zamiast filterka chciałabym odpalić kaskadę nawaloną wata, zeby szybciej wylapala zanieczysxczenia. Muszę ją najpierw porządnie wyczyścić, bo była używana w morskim akwarium. 

Nie mam żadnych dekoracji prócz kilku kamieni, będą korzenie od @dadario ale jeszcze się moczą u Niego.

 

Ja uważam, że woda jest mętna, bo przy sadzeniu roślin wykopalam przypadkiem dwie kulki i od razu zrobiła się taka mleczna.  Przecież zakwit by się nie pojawił zaraz po zalaniu. Chyba, ze teraz juz faktycznie bakterie wpieprzaja to bagienko z kulek :D W każdym razie wata w filterku się brudzi na szarobrązowo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam już od roku "słodkich" więc nie pokażę, a to, że od CO2 na wskazanej fotce aż kipi, to każdy znający temat potwierdzi:) i dla mnie koniec tematu tym bardziej, że Nik@ chce uprawiać proste roślinki bez dozowania czegokolwiek.

Nik@ sama wata nie załatwi sprawy. Wrzuć ceramiki ile tylko Ci się uda;) Jeśli to zmętnienie faktycznie tylko od kulek, to filtrację masz do bani, bo przy odpowiedniej zmętnienie powinno ustąpić bardzo szybko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, woldi napisał:

CO2 na wskazanej fotce aż kipi, to każdy znający temat potwierdzi:)

Bez urazy ale nic nie wiesz, na bąblowanie roślin składa się wiele czynników. Kh bliskie zera przy Co2 pH leci w łeb, wtedy minimalne Co2 styka.

A tak jak pisałem - zdjęcie rotal jest robione pod wieczór, wtedy większość jest w bąblach... czytamy ze zrozumieniem. Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, ja już z Tobą skończyłem i mam tylko jedną prośbę, zacznij wreszcie pisać na temat, bo koleżanka nie ma zamiaru prowadzić tego typu akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, woldi napisał:

Kolego, ja już z Tobą skończyłem i mam tylko jedną prośbę, zacznij wreszcie pisać na temat, bo koleżanka nie ma zamiaru prowadzić tego typu akwa

Znasz powiedzenie .
Pokaż mi swoje akwarium to powiem ci czy możesz udzielać mi rad . 

A do tego słabo znasz ludzi na forum , i nie wiesz czym się zajmują i jakie osiągnięcia mają  , więc przystopuj z poradami / pouczaniem i cwaniactwem . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Nie mam jeszcze korzeni, więc anubias dostał tymczasowy dom.

Panowie, proszę na siebie nie krzyczeć. Dla przypomnienia, co mam:

Zwykły mały filterek z watą w srodku, który miesza wodę i lapie brud.

Za chwilę odpalę pompę obiegowa, tylko jeszcze grzeje mi się woda potrzebna do osiągnięcia docelowego poziomu

Podłoże to piach kwarcowy, bardzo delikatny, odpowiedni dla rybek przydennych. Pod piachem są kulki gliniano-torfowe

Do końca dnia zamiast filterka chciałabym odpalić kaskadę nawaloną wata, zeby szybciej wylapala zanieczysxczenia. Muszę ją najpierw porządnie wyczyścić, bo była używana w morskim akwarium. 

Nie mam żadnych dekoracji prócz kilku kamieni, będą korzenie od [mention=25004]dadario[/mention] ale jeszcze się moczą u Niego.

 

Ja uważam, że woda jest mętna, bo przy sadzeniu roślin wykopalam przypadkiem dwie kulki i od razu zrobiła się taka mleczna.  Przecież zakwit by się nie pojawił zaraz po zalaniu. Chyba, ze teraz juz faktycznie bakterie wpieprzaja to bagienko z kulek [emoji3] W każdym razie wata w filterku się brudzi na szarobrązowo. 

Sorki za wprowadzeniew błąd sam się z niego wyprowadzam [emoji14] myślałem o jednym, a pisałem o drugim heh chodziło mi o zakwit pierwotniaków który się pojawia w świeżo zakładanych zbiornikach gdzie są słabo rozwinięte bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne. Dobrze że dałaś bakterie ale powinny też dostać pożywkę jaką to już wolna ręka. Teraz żeby pozbyć się pierwotniaka musisz mocno natleniać wodę i dać więcej bakterii ;)

 

"Chłopaki dajta na luz" heh

 

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, woldi napisał:

Kolego, ja już z Tobą skończyłem i mam tylko jedną prośbę, zacznij wreszcie pisać na temat, bo koleżanka nie ma zamiaru prowadzić tego typu akwa

Wyciągnie z tej rozmowy odpowiednie wnioski, zawsze warto wiedzieć więcej.

Podaję Ci podstawową tabelkę

kit-labcon-teste-co2-gas-carbnico-kh-ph-

Na przyszłość zanim wjedziesz z inteligetnym "bardzo śmieszne" doucz się i doczytaj, nie piszę tego złośliwie.

 

Kh wiadomo w morskim jest bardzo ważne, w słodkim też gra rolę w regulowaniu pH, na start warto wiedzieć takie rzeczy. Wiele ryb i roślin pochodzi z miękkich wód, a jeśli to są ryby z Ameryki Południowej to tym bardziej.

Woda w kranie zazwyczaj ma wysokie kH, można rozcieńczyć z Ro i uzyskać odpowiednie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, SU1 napisał:

Znasz powiedzenie .
Pokaż mi swoje akwarium to powiem ci czy możesz udzielać mi rad . 
 

Czyli, by się wypowiedzieć znowu muszę założyć słodkie i będę oki?:)) Sorki kolego, ale jeśli tak twierdzisz to nie jesteś normalny!

40 lat doświadczenia i nadal nic nie wiem haha

I wy się później dziwicie że tak dużo osób rozpoczynając swoją przygodę na tym "zacnym";) forum jest oburzonych wszechobecną bufonadą tu panującą! 

Dalszej dobrej zabawy życzę:))

Edytowane przez woldi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, woldi napisał:

Czyli, by się wypowiedzieć znowu muszę założyć słodkie i będę oki?:)) Sorki kolego, ale jeśli tak twierdzisz to nie jesteś normalny!

40 lat doświadczenia i nadal nic nie wiem haha

I wy się później dziwicie że tak dużo osób rozpoczynając swoją przygodę na tym "zacnym";) forum jest oburzonych wszechobecną bufonadą tu panującą! 

Dalszej dobrej zabawy życzę:))

Zakładaj , ot dzień roboty . 
Jak chcesz się liczyć to pykło mi 44 lata z zbiornikami , obecnie 28 baniek plus słone  .
 

 Jak widać forum nie dla wszystkich .Zegnaj :czapkizgłów:)
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, prosiłam żebyście sobie nie skakali do oczu. Ja tu mam się uczyć słodkiego, a nie oglądać walki kogutów...

:nono

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woldi, doceniam chęci pomocy merytotycznej, ale takich postów jaj ten, który ukryłam nie życzę sobie czytać.  

Co jest z Wami panowie? Nawet u moda na offtopie musicie się bić? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To oceń sprawiedliwie! Koleś podaje przepis na akwa, choć używa CO2( dużo czy mało to rzecz względna) , mikro i makroelementy czyli odbiega od tematu czyż nie? Kolejny wcina się i jego wspiera, choć nie ma pojęcia o temacie, ale w myśl: siła w stadzie(czytaj.forumowa inteligencja trzyma się razem;), oczywiście ironizuję;) czyż nie tak to wygląda??? Chcesz, jedno słowo i mnie nie ma 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, pH 8.6 a tds pokazuje 156. Robić coś z tym? Jakie powinno być pH?

Każdy ma prawo być na tym forum i dyskutować, ale kulturalnie. Wycielam Twój post z powodu przekleństwa.  Wykropkowane, ale to nadal obelga. Ja nie potrafię ocenić, który z Was ma rację, bo dopiero zalałam ten swój kompot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph  przydało by się mieć w okolicy tego w jakim dobrze będą czuli się twoi podopieczni . 
w ogólnym mam 7  w krewetkariach 5,3  .
Lub inaczej , lejesz wodę kran , w akwarium będzie ph podobne  jak lana woda lub niższe (zależnie od tego co masz w zbiorniku i jak wpłynie na bufor ) to zwierzaki dobierasz pod to co masz . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@ Jeśli chcesz mieć kiryski, neonki, zbrojniki itd. to zerknij, z pierwszej lepszej strony - http://www.akwarium.net.pl/wiki/Amazonia

 

Ph w przedziale 6.5-7 będzie OK.

Zależy ile KH ma lana woda do baniaka, bo to bufor. Im niższy, ph będzie niższe (korzenia, butwiejące liście, żarcie) zbijają pH.

Dlatego wracałem do tematu RO, rozcieńczyć z kranem i będzie ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.