Skocz do zawartości
mib86

Problem z żywicą

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam pytanie. Mieliście może taki przypadek że żywica nie zeruje wody? Chodzi o świeży zasyp a nie już używany. Mam wpiety przepływowy miernik TDS i na wyjściu z membrany woda ma 3 albo 4 a po wyjściu z żywicy ma 1 czasami 2.

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, u mnie w filtrze di 10" był problem z uszczelkami (tymi płaskimi, dużymi). Po obróceniu ich i przypilnowaniu żeby nie "podwinęły" się podczas skręcania, żywica zadziała prawidłowo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak, u mnie w filtrze di 10" był problem z uszczelkami (tymi płaskimi, dużymi). Po obróceniu ich i przypilnowaniu żeby nie "podwinęły" się podczas skręcania, żywica zadziała prawidłowo. 
U mnie problemu z uszczelkami nie ma. Ale wewnątrz jest taki jakby plastikowy pierścień i jak dokrecalem to mi nadpeknal (nie pękło tylko jest taka jakby "rysa"). Sądzisz że to może mieć jakiś wpływ? Czy jest też możliwe że żywica sama w sobie jest do bani?

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj miałem ten sam problem. Nadpęknęło mi to wieczko przykrywkowe w wewnętrznym wykładzie z żywica. Dodatkowo uszczelka też już jest mocno zużyta (ślady po docisku), po 2latach.
I też mi TDS po Di pokazuje 2ppm (przed 8-12).
Chyba pod wpływem ciśnienia woda się lekko rozciencza I to jest przyczyną. [emoji848]
Zastanawiam się czy nie lepiej zamiast Di w korpusie 10" dać Di w jakimś mniejszym wykładzie i powiesić nad membrana, a w miejsce Di dać jakiś wkład sedymentacyjny i wszczepic go przed membrana.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie, czy przypadkiem do Polski nie trafiła do sprzedaży jakas trefna partia żywicy.

Ja żywicę kupuję zawsze tam samo, zawsze tą samą a tym razem po wymianie tylko dwa tygodnie pokazywał TDS po żywicy 000 a już po dwóch tygodniach 002. Wcześniej nie było to tak szybko.

A dodam, że teraz mieszkam w bloku gdzie woda ma filtry na głównym zaworze. Teraz woda sieciowa pokazuje na TDS 140.
W poprzednim mieszkaniu TDS pokazywał na zasilaniu 275 i mimo to po żywicy dłużej było 000


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

misku no i jak rozeiazales swój problem?.
Co do tych partii żywicy to właśnie też się tak zastanawiam, ale jeżeli to jest felerna partia to wymiana żywicy nic nie da.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałem troszkę dolać jej do dolewki ro, mam nadzieję że niczego nie wywali... Zamawiam dziś korpus nowy na żywice, no i żywice, pewnie wezmę teraz mb20.
Problem na bank jest z korpusem, gdyż to poprzedni zasyp był również z tej samej partii i 5miesiecy było na TDS 000


Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to nie aż tak duże ma znaczenie, ile TDS pokaże na wodzie z kranu, ale ile pokazuje na wodzie po membranie. Im wyższy wynik na wejściu na DI, tym szybciej (proporcjonalnie) zużyje się żywica. Czyli np, jak miałeś przed DI kiedyś 4ppm i żywica starczyła Ci na pół roku, a teraz masz 12ppm, to żywica zużyje się 4x szybciej, czyli po jakichś 6 tygodniach. Membranę warto wymieniać w porę, bo zwiększone zużycie żywicy kosztuje drożej niż nowa membrana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie jest tak że membranę wymienia się dopiero wtedy jak przestaje normalnie lecieć? Czyli np nie leci prawie wcale.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, mib86 napisał:

A czy to nie jest tak że membranę wymienia się dopiero wtedy jak przestaje normalnie lecieć? Czyli np nie leci prawie wcale.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Jak leci prawie wcale to masz za słabe ciśnienie. Dobrze jest mieć pompę podnoszącą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak leci prawie wcale to masz za słabe ciśnienie. Dobrze jest mieć pompę podnoszącą.
No chodziło mi o to że ciśnienie jest ok tylko membrana już jest na tyle zatkana że słabo przepuszcza. Jak za słabe ciśnienie to wiadomo że nic poza pompą by nie pomogło.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, mib86 napisał:

A czy to nie jest tak że membranę wymienia się dopiero wtedy jak przestaje normalnie lecieć? Czyli np nie leci prawie wcale.

Zużyta membrana raczej będzie przepuszczała coraz więcej, tak mnie się przynajmniej wydaje. W każdym razie, nie jest "tak". Teoretycznie jak sprawność membrany spadnie poniżej 90% to się powinno ja wymienić. W praktyce musisz po prostu ocenić, czy zużycie żywicy nie będzie na tyle duże, że lepiej opłaca się wymienić membranę niż co chwilę wymieniać żywicę. Zupełnie teoretycznie, mógłbyś nie mieć żadnej membrany, tylko filtry mechaniczne i dużo żywicy, i uzyskiwać 000 na wyjściu. Tylko że z jednego litra żywicy uzyskiwałbyś pewnie kilkanaście litrów wody zaledwie, a potem wymiana złoża.

No ale u Ciebie membrana jest raczej ok, z tego co piszesz masz po membranie 3-4 ppm, czyli bardzo dobry wynik. Jak masz uszkodzona puszkę czy jakieś tam jej elementy, to pewnie ta nieszczelność powoduje niezerowy wynik za żywicą.

Jeszcze do głowy mi przychodzi taka kwestia jedna. Czy płuczesz membranę po uruchomieniu filtra, a przed puszczeniem wody na żywicę? Po na początku za membraną może być przez jakiś czas i ze 100ppm, co w dłuższej perspektywie przyczynia się do szybszego zużycia żywicy i/lub przepuszczania przez żywicę (po prostu może nie zdążyć wyłapać wszystkich jonów z wody) bezpośrednio po uruchomieniu filtra. Inna sprawa, że takie płukanie przez kilka minut po uruchomieniu z obejściem na ograniczniku przepływu (swobodny wypływ wody do ścieku) wydłuża też życie membrany. Ja osobiście robię tak (filtr nie pracuje ciągle, tylko tankuję z niego baniaki od czasu do czasu, to mogę sobie pozwolić na kilkanaście minut zabawy na początku):

1. Na początku otwieram obejście na ograniczniku przepływu (ściek), wodę z membrany puszczam do ścieku, tak samo wodę po żywicy (początkowo oczywiście jej nie ma, bo żadna woda na żywice nie płynie).

2. Jak TDS za membraną spadnie poniżej 10, to zamykam bypas na ścieku (woda za membraną nadal do ścieku)

3. Jak TDS za membraną spadnie do 3-4 (taki na razie mam normalny poziom za membraną), to puszczam wodę na DI, woda za DI do ścieku leci.

4. Jak za DI jest 000 (to akurat to szybciutko, raczej kwestia przepłukania przewodów tylko), to zaczynam lać do baniaka.

5. I potem od czasu do czasu zerkam, czy baniak nie jest już pełny, i jaki wynik TDS przed i po żywicy.

Wodę za membraną oraz za DI, zamiast do ścieku lać, można zebrać i zużyć np do podlewania kwiatków. Niestety na razie te operacje powyżej to w dużej mierze robię rozłączając szybkozłączki, ale będą zaworki docelowo, to proces będzie banalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No powiem szczerze nie robię takich operacji. U mnie wygląda to tak że puszczam wodę z kranu leci przez wszystko i na żywice. Zawsze tak robiłem i miałem 0. To dlaczego teraz tego nie mam to albo przez to że jest nieszczelność i woda za szybko przelatuje przez złoże i jony nie zdążą się wyzerowac albo cos jest nie tak z żywicą. Zawsze brałem z erybki mb20 a teraz z innego źródła mb400 (lepsza i niby trwalsza). Jedyne mechaniczne uszkodzenie jakie mam to przy puszce na żywice u góry jest taki plastikowy krążek (on chyba ogranicza przepływ) i on mi nadpeknal ale nie jest pekniety trzyma się sam w całości. Więc wydaje mi się tylko sensownym wymienić żywice.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywice jonowymienne mają określoną trwałość. Trwałość ta zależy od czystości wody przed żywicą. Przyjmuje się, że zwiększenie wydajności membrany o 2% wydłuża wydajność żywicy dwukrotnie. Daje nam to potencjalnie ogromne możliwości oszczędności żywicy. Działa to również w odwrotnym kierunku. Wyobraźmy sobie, że nie zmieniając regularnie filtra węglowego, narażamy membranę na niszczącą działalność chloru.  Wydajność membrany spada powiedzmy z 96% na 92%. Oznacza to, że musimy wymieniać żywicę 4 razy częściej. (reefhub.pl)

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester u mnie w Częstochowie wody się nie chloruje tylko ozonuje. A jak sprawdzić wydajność membrany? Jaka wartość musiała by być na TDS po wyjściu z membrany żeby uznać ją za zuzyta? Fakt że woda z sieci nie jest jakaś super bo po zlaniu około 1500 litrów z kranu na wkladzie 5mikron już jest widoczny wyraźnie brązowy osad.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przechwy11tywanie.jpg
Dzięki. Jak wrócę do domu to sobie to sprawdzę.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, mib86 napisał:

Dzięki. Jak wrócę do domu to sobie to sprawdzę.

Ale jak masz 3-4 ppm za membraną, to raczej nie tędy droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

Ale jak masz 3-4 ppm za membraną, to raczej nie tędy droga.

Czyli zostaje tylko wymiana żywicy. Nic innego nie ma (nie powinno) mieć wpływu na wodę wyjściową


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej jakąś nieszczelność w puszce żywicy obstawiał. A jeszcze jedno pytanie. Puszkę z żywica masz poziomo, czy pionowo? Jak poziomo, to może woda nad żywicą przepływa częściowo, zamiast przesączać się przez złoże... A wreszcie, skąd ta żywica? Jak jakoś z allegro, to może faktycznie felerna. Ostatni pomysł, to może po prostu trzeba trochę wody przelać przez nową żywicę, wypłukać z niej jakieś pyły czy zanieczyszczenia, zanim uzyskasz zero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja bym raczej jakąś nieszczelność w puszce żywicy obstawiał. A jeszcze jedno pytanie. Puszkę z żywica masz poziomo, czy pionowo? Jak poziomo, to może woda nad żywicą przepływa częściowo, zamiast przesączać się przez złoże... A wreszcie, skąd ta żywica? Jak jakoś z allegro, to może faktycznie felerna. Ostatni pomysł, to może po prostu trzeba trochę wody przelać przez nową żywicę, wypłukać z niej jakieś pyły czy zanieczyszczenia, zanim uzyskasz zero.
Żywice mam pionowo :). Żywica z akwarystycznego ale skąd pochodzi to nie wiem. Przelałem już 400 litrów ro (zalewa nowe akwarium) a tej wody potrzebuje tylko do zasilenia. Po takiej ilości napewno się przeplukala :)

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nowy zestaw RoDi i z kranu leci ok. 200 , po membranie mam 1 lub 2 , rzadko 3, za membraną jak puszczę to  mam 1, za chwilę 0 i wraca na 1, odczekam minute-dwie, wraca na 0..

Prefiltry i żywica pionowo, membrana poziomo.

Ciśnienie wody 4-4.5, więc obecnie pompa zbędna ale latem jak się zacznie podlewanie ogródków to będzie problem.

osmoza01.jpg


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak miałem, teraz mam 2 albo 3 na wyjściu di. Rozmawiałem z innymi i są plotki że jakaś trefna partia żywicy trafiła do sprzedaży. Czy to prawda to nie mam pojęcia. Jeżeli to nie to to może masz podobny problem do mojego (szczelność)

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały zestaw RoDi kupiłem w sklep.osmoza.pl + dodatkowe wkłady i żywicę , na razie jest ok ale wyprodukowałem dopiero ok. 80-90 litrów wody.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, pdz napisał:

Mam nowy zestaw RoDi

No, no! Ładnie to zmontowałeś:-) U mnie to jedna wielka plątanina rurek wciśnięta między pralkę a ścianę.

Co do tematu, to już pomysły mi się kończą. Może faktycznie tę żywicę wymień, w sumie pół litra żywicy to nie majątek. Właśnie dlatego długo się wahałem i wstrzymywałem z instalacją własnego filtra. Masa jest tematów o jakichś dziwnych akcjach z membranami, żywica itp itd... W końcu życie mnie zmusiło (brak czasu na regularne wizyty w sklepie z morszczyzną) do montażu filtra i na szczęście wszystko (odpukać) pozytywnie. Złożyłem, uruchomiłem (wszystko oczywiście zgodnie z instrukcją i "know how" z forum) i od tamtej pory wszystko działa idealnie.

8 minut temu, pdz napisał:

sklep.osmoza.pl

Polecam, też stamtąd kupiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.