Skocz do zawartości
12dot12

Aqua Medic T-controller twin - pomiar temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłam sprzęt wczoraj, podłączyłam, czujka jest w wodzie i... tu powstał problem - wyświetlacz od kontrolera pokazuje 24 st. C, a zwykły akwariowy termometr (elektroniczny) 25... i komu tu wierzyć? :) Mierzone w tej konkretnej chwili: => termometr akwariowy pokazuje 25,2 st. C, a kontroler z czujką - 24,4. Czyli ok. 1 stopnia któryś z pomiarów zaniża albo zawyża.

W związku z tym mam pytanie do użytkowników kontrolerów chłodzenia/grzania - jak jest z dokładnością pomiaru temperatury przez czujkę? Jak sobie z tym radzicie, jak to ustawiacie? Któremu termometrowi dalibyście większy kredyt zaufania? - jestem świeżyzna w temacie kontrolerów, a chciałabym dobrze to skonfigurować. Z góry dzięki za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 minut temu, 12dot12 napisał:

 jak jest z dokładnością pomiaru temperatury przez czujkę?

tak jak została skalibrowana ...

jak kupiłem STC1000 to sprawdzałem za pomocą 3 zwykłych i jednego elektronicznego .. ustawiłem "na oko"  (uśredniony odczyt) i tego się trzymam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, fannadil napisał:

dokładność pomiaru w instrukcji to 0,1 C ja bym wierzył Aqua Medic T-controller twin

No tak nie do końca jedno to rozdzielczość drugie dokładność ;)
Measurement range: 0 up to 50°C
Resolution: 0.1°C <----rozdzielczość
Adjustment accuracy: +/- 1°C <-----dokładność

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, tylko nie chciałabym "przeziębić" ani przegrzewać baniaka :) Optymalne widełki temp. to tak m/w 22 st. C min i 27 max? - tak  żeby było bezpiecznie dla ryb i miękasów

Termometr analogowy, taki najprostszy, pokazuje w ogóle jakieś kosmosy... chyba więc zaufam kontrolerowi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyświetlacz: 0.1°C Zakres pomiaru: 0 up to 50°C Dokładność pomiaru: 0.1°C Obciążenie: 1,200 Watt/230 V AC Zakres nastaw: 16 – 40°C Histereza: +/- 1° C Zasilanie: 230 V, 50 Hz Wilgotność: < 85%

to jak zjedziesz niżej jest w PL widocznie błąd w tłumaczeniu w instrukcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ludzie się skarżyli (w komentarzach pod produktem na e....), że instrukcja w PL ma braki.

A co jeśli wilgotność przekroczy 85%? :D (nie mieszkamy w Amazonii, ale może się zdarzyć)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera ich wie takie kwiatki wychodzą przy 10 tłumaczeniach Z jezyka wroga Regelgenauigket - dokładność regulacji (czego? temperatury). Czyli jak na moje ustawiając 25 stopni możesz mieć 24-26.

Najlepszym przykładem dokładność a to co na wyświetlaczu jest hanka wynik podany co do 0,01. A dokładność +-0,04 także tego :P

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, 12dot12 napisał:

Któremu termometrowi dalibyście większy kredyt zaufania?

Najlepiej kup sobie termometr laboratoryjny z certyfikatem i wszystko będzie już jasne.

A tak na poważnie, każdy jeden termometr "akwarystyczny" pokazuje inaczej (przynajmniej te, które mi wpadły w ręce). Termostatów w grzałkach czy regulatorach też to dotyczy. Tak więc odrzucaj ten sprzęt, który daje skrajne pomiary (dlatego m.in. z mojego akwarium wyleciała grzałka jeger), a z reszty jakąś tam średnią wyciągnij i tego się trzymaj. Grunt żeby było stabilnie. 24 stopnie to też dobra temperatura, korale wolniej rosną, ale też ryby mniej jedzą i kupkają, a do tego mniej prądu zużywa grząłka:-) A że coś ma metkę AM to też nic nie znaczy, pod spodem pewnie taka sama chińska elektronika jak wszędzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem swego czasu na studiach przedmiot związany z pomiarami.
Badaliśmy miedzy innymi temperaturę. I zachowania różnych mierników. Takie wnioski odnośnie temperatury w akwarium na podstawie tego co miałem. Jeśli kupimy termometr akwarystyczny w miare dobrej marki sprawny etc. Mała szansa na zabicie akwarium przez temeperaturę. Największe jaja zaczynają się, gdy dochodzimy do skraju zakresu pomiaru ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toście mnie trochę uspokoili - dzięki za porady :) trzymam się w takim razie przepisowych 25 st. C na kontrolerze i nie marudzę. Z tymi termometrami są niezłe jaja, każdy pokazuje troszeczkę co innego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, 12dot12 napisał:

Z tymi termometrami są niezłe jaja, każdy pokazuje troszeczkę co innego :D

Dlatego jak kupujesz taki termometr, to prosisz w sklepie (najlepiej w "zwykłym" akwarystycznym, bo w "morskim" będą nosem kręcić, albo i mogą nie mieć termometru szklanego zwykłego:-) o wyłożenie na ladę wszystkiego co mają a potem:

1. porównujesz wskazana pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami tego samego modelu i te modele gdzie są największe odchyłki - odrzucasz. Duże odchyłki  = mała powtarzalność  w procesie produkcji lub brak kontroli jakości jakiejkolwiek -> marna jakość.

2. Z reszty wybierasz ten który jest najbliżej średniej lub mediany (najczęściej pojawiający się wynik).

Dobrze też na koniec kupić jakąś małą paczkę waty czy kawałek wężyka, żeby nie było, że 30 minut zawracałeś głowę i kupiłeś na koniec termometr na 5 zł;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obydwa termometry mogą mierzyć od 0 to skalibruj na zerze, dowiesz się który przekłamuje. Weź szklankę zasyp lodem i dodaj trochę wody, wstaw do lodówki na 2-3 godziny. Przy mniej więcej 80% wypełnienia lodem taka woda ma 0 stopni Celsjusza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Ejdzej88 napisał:

Jak obydwa termometry mogą mierzyć od 0 to skalibruj na zerze

A po co mu zero? To już lepiej w łapce potrzymać (36.6), bliżej do założonych 25 stopni:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK fakt, że powinno się kalibrować termometry na dany punkt i profesjonalne urządzenia tak się kalibruje. W łapkach możesz mieć i 32 stopnie. Punkt krzepnięcia wody to najdokładniejszy odnośnik temperatury jaki możesz uzyskać w domowych warunkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze kalibracja per rectum nie będzie bite 36,6? :D

Jakby nie patrzeć teraz to w modzie #wiosna 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.