Skocz do zawartości
tedeus63

Zmiana Soli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam   mam dylemat  zastanawiam się nad zmianą soli i czy w ogóle  zmianiać.    od 4 lat  używam    sól  instant ocean .  ogólnie akwa mieszane ale  sporo lpsów  i  sporo korali twardych ,

Balinga leje już 660ml na dobę czyli po 220 ml kazdego roztworu. i prawde powiedziawszy mam juz dość rozrabiania tak duzej ilości balinga  , 20litrów na miesiąc :)  .

Chcę  przejść na  bogatą sól sól red sea coral pro . co sądzicie o tej soli ,czy ktoś używa?   jak zmienić czy powoli czy od razu na 100% podmiana na nowej soli ?. a może jakąś inna sól ?.

korale już  zaczynają wychodzić ze zbiornika  :)  .

img_20190825032503_20190823_170250_zmniejszamy_pl.jpg.f83d9e0cfffbf335d6eee39a91f42e49.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bogata sola nie zmniejszysz Ballinga. Jak masz dość Ballinga to przejdź na reaktor. Inwestycja na początek spora ale szybko docenisz te decyzje


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor przyniesie ci większą ulgę niż zmiana soli. Ładne masz akwarium, po co kombinować.

EDIT: tester był pierwszy ;)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Dlaczego ?  jesli  sól rscp   ma np. kh 12  SOL  IO 7  magnez i wapn tez wiekszy  , wiec nie rozumiem dlaczego nie pomoże  , nie mama zielonego pojęcia  o reaktorze choć  czytałem wiele razy . musiałbym osobiście zobaczyć jak to działa  :)

     dzięki Katani   i Tester  :)  akwa jak kazde inne  .  Chcę w niedługim czasie zmienić akwa na większe   Moze w przyszłym roku  więc wtedy pewnie zastanowię się nad reaktorem . 

A czy przy reaktorze trzeba jeszcze dozować MG ? .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnego zbiornika stricte SPSowego nie pociagniesz na samych podmianach. Pamiętaj że parametry musisz mieć stale więc tak czy siak musisz dozować.

Jak masz dobry zasyp to reaktor dozuje wszystko co potrzeba do kalcyfikacji w niemalże idealnych proporcjach. Zwłaszcza jak zasyp jest koralowy. Wtedy wszystko to co korale zgromadziły w szkieletach jest dodawane do wody. 

Nawet się nie zastanawiaj jeśli męczy cię robienie i konsumpcja ballinga


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem   ze  przy zmianie soli nie obyło by się bez  balinga  a le myślałem  że przy zmianie soli  zmniejszy się dozowanie o np 30-40 % .  balinga rozrabiam  sobie 45l po 15 l każdy  roztwór  tak mniej więcej   co 2 miesiące ,  lezy w bankach i dolewam potem do pojemników z których jest dozowany.

poczytam jeszcze o reaktorze, ale tak jak pisałem zastanowię się nad nim  dopiero  jak będę zmieniał akwa na większe.   dz Tester Katani za zainteresowanie   :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bogata sól nie służy do zmniejszenia dozowania w akwarium o dużej konsumpcji składników ballingowych.

Spójrz na to inaczej bez względu na to jakie sól ma parametry to one będą w akwarium musiały być stałe. A korale które będą budowały szkielety będą wyciągały z wody wapń i magnez i tak dalej. A ty będziesz je musiał uzupełniać z dokładnie tym samym tempem co poprzednio. A sól jedynie wyznaczy ci wartości stałe.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O chlopie beczki mieszasz, a myślisz ze sól Ci pomoże :) 

Nie tedy droga, jedyne sensowne wyjścia dla Ciebie to reaktor przy okazji będziesz mogł ograniczyć podmianki jeśli także Cię denerwują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh  podmianki mnie nie denerwują   :)   tylko mieszanie 45litrow balinga co 2 miesiące n  :)

a czy taki reaktor by sie nadał ? i czy jest jescze coś potrzebne oprucz zasypu. ?

https://allegro.pl/oferta/reaktor-wapnia-ca-weipro-ka400-sqcmini-butla-8464501455

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz zbiornik albo jaki planujesz w przyszłości?

Ten reaktor to jakaś chińska zabawka szkoda pieniędzy.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, odkąd mam reaktory to zapomniałem co to mieszanie i proszki i pompki dozujące. Sprawdzam tylko kh, jeśli on jest w porządku to reszta parametrów również.

Caluj w porządne reaktory typu deltec, do tego zaspy arm lub knopa, pompa zasilająca i reduktor z butlą (dokładny zaworek musi być do regulacji gazu), można też sondę ph I ustawiasz i zapominasz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Raffy14 napisał:

Chłopie, odkąd mam reaktory to zapomniałem co to mieszanie i proszki i pompki dozujące. Sprawdzam tylko kh, jeśli on jest w porządku to reszta parametrów również.

Caluj w porządne reaktory typu deltec, do tego zaspy arm lub knopa, pompa zasilająca i reduktor z butlą (dokładny zaworek musi być do regulacji gazu), można też sondę ph I ustawiasz i zapominasz ;)

Ehhh kolega Raffy się sprzedał i promuje niemiecka akwarystyke morska u nas tez można kupić dobry reaktor czy to Pacific Sun czy Twistman ;) 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak odchodząc od smieszkow rektor to nie odpieniacz ze nie można dać większego. Jak chcesz powiększyć akwarium. Kup teraz docelowy reaktor, po prostu wykorzystasz tylko cześć jego mocy przerobowej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co  polecacie ?  jesli mozna to prosiłbym  o   linka? 

akwarium nastepne planuje 150x60x60   540l  plus sump wiec okolo 700l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kij z tym skąd pochodzi produkt, reaktor ma działać i być bezproblemowy i przede wszystkim łatwy. No i pompa też musi być dostępna :)Kupiłem chyba z rok temu delteca, jestem zachwycony - czołg jednym słowem, otwierany na twist - dosypanie złoża trwa w kilka chwil. Pompa obiegowa to popularna aquabee. Samo składanie go i podłączenie trwało w moment.

Z Polskich produktów dużo dobrego słyszałem o twistmanie, ale sorry... "milion" śrubek i złącza i wężyki do ro w reaktorze mnie nie przekonują ;)

 

Oprócz delteca mam aquamedic i 2x skimz. Też proste i fajne reaktory, tylko z pompą gorzej w razie czego.

 

Ps. Reaktory też muszą być samoodpowietrzane grawitacyjne z odciekiem, co2 którego kupujemy nie jest czystym gazem tylko mieszaniną, zawsze jakiś martwy gaz ucieka w górę i z odciekiem ma to wywalić na zewnątrz - gwarantuję słodkie lenistwo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, tedeus63 napisał:

A co  polecacie ?  jesli mozna to prosiłbym  o   linka? 

akwarium nastepne planuje 150x60x60   540l  plus sump wiec okolo 700l w obiegu

Celuj w reaktor, który ma 8-12 l zasypu. PS/Twistman. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dz wszystkim za podpowiedzi  muszę teraz wyjść  . wrócę wieczorkiem do tematu .  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

      czy taki reaktor by sie nadawał ? i co jest jeszcze do niego potrzebne sonda ph , zasyp   i ?   butla z co2 z zaworem jesli dobrze rozumiem

https://allegro.pl/oferta/pacific-sun-reaktor-wapnia-ibr-150-7014107915

lub taki

https://allegro.pl/oferta/pacific-sun-reaktor-wapnia-ibr-200-8427592673

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większa ilość zasypu pozwala na rzadszą konserwację, szczególnie przy zasypie Knopa. Jak będziesz miał sondę to jakiś komputer i elektrozawór, choć sonda, komp i elektrozawór nie są niezbędne. Do butli potrzebujesz jeszcze reduktor.

Ponadto pompę do podawania wody do reaktora. Można bez, na przykład na bajpasie, jednak pompa daje święty spokój - ustawiasz odciek i masz na kilka miesięcy spokój.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta pompa  ktora jest w reaktorze z pacific sun  co podałem w linku nie podaje wody do  reaktora?  potrzebna jeszcze jedna ?

kurde wrr jak nie zobacze jak to działa u kogos na własne oczy to nie pokapuje. :(

kiedys zapraszał mnie kolega z forum ale zrezygnowałem z reaktora i jechałem balingiem.

niestety nie mam z nim kontaktu  :(

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do reaktora pacific suna maja takie combo chyba calc Feeder to się nazywa ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, tedeus63 napisał:

A ta pompa  ktora jest w reaktorze z pacific sun  co podałem w linku nie podaje wody do  reaktora?  potrzebna jeszcze jedna ?

kurde wrr jak nie zobacze jak to działa u kogos na własne oczy to nie pokapuje. :(

kiedys zapraszał mnie kolega z forum ale zrezygnowałem z reaktora i jechałem balingiem.

niestety nie mam z nim kontaktu  :(

 

 

Te reaktory, które podlinkowałeś nie mają pompy podającej, tylko jest pompa mieszająca.

Tu jest link do pełnego kompletu PS

https://pacific-sun.eu/shop/calcium-reactors/calcfeeder-pro-optical-sensor-calcium-reactor-with-dosing-pump/

Możesz również wziąć ten, który podlinkowałeś i taką pompę.

https://www.coralhouse.pl/dozownik---doser-milestone-6-pompa-do-reaktora-wapnia~p33607

Używam jej od półtora roku i jestem bardzo zadowolony.

W nowym zbiorniku będę używał reaktor PS, ten który podlinkowałem. 

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, tedeus63 napisał:

A ta pompa  ktora jest w reaktorze z pacific sun  co podałem w linku nie podaje wody do  reaktora?  potrzebna jeszcze jedna ?

kurde wrr jak nie zobacze jak to działa u kogos na własne oczy to nie pokapuje. :(

kiedys zapraszał mnie kolega z forum ale zrezygnowałem z reaktora i jechałem balingiem.

niestety nie mam z nim kontaktu  :(

 

 

Daj sobie czasu, zamieszaj jeszcze wiaderka ballinga i na spokojnie poczytaj, odpal parę filmików na Youtube. Na forum reefclub jest spory temat o reaktorach wapnia, można poczytać i zrozumieć na spokojnie jak to działa.

Napiszę ci najprostszymi słowami jak działa reaktor -

Jest to jakby zamknięty filtr przeplywowy/kubełkowy z własnym obiegiem, pompa obiegowa mieli gazowaną wodę i przepycha przez wkłady - co2 zakwasza wodę przez co wkład stopniowo się rozpuszcza.

Pompą podającą zasilasz reaktor wodą z akwarium, wypycha z reaktora już grawitacyjne - tym razem nasyconym odciekiem z wkładów.

I to wszystko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chłopski rozum przykładowo pompa podająca wlewa do reaktora 100ml wody o KH 7, wypychając 100ml wody o KH np 30. I tak w koło macieju ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.