Jump to content
Reefbos

Pokrywa do zbiornika

Recommended Posts

Co znaczy bezpieczne dla morskich zbiorników??? Oraz o jaką pokrywę się rozchodzi. Bo ogólnie to nie zaleca się przykrywania zbiornika. Najczęściej powoduje to problemy z wymianą powietrza jak również znacznie szybciej niszczy oświetlenie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bezpieczna to taka, która w kontakcie z solą nie będzie wydzielała niczego niechcianego (nie jestem chemikiem np. związki glinu, czy łuszcząca się z czasem farba). Problem przegrzewania da się rozwiązać lampy będą ponad pokrywą a na jej boku wentylatorki. Chcę uniknąć zbędnych odbić światła poza zbiornikiem. Na przykład coś takiego, jak na poniższym obrazku:

Image1.jpg

Albo taka. Wyższa, ale za to z mniejszymi otworami (kwadratowe lub owalne) jeszcze bardziej ograniczająca refleksy świetlne poza zbiornikiem. Jeśli wiadomo jaki jest kąt świecenia lampy, można wszystko dokładnie dopasować. W razie potrzeby, ciche wentylatory są do kupienia bez problemu.

Image3.jpg

Edited by Reefbos (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To się robi tak zwaną koronę a nie pokrywę w przypadku morskiego zbiornika ;) takie otwory w pokrywie nadal będą utrudniać wymianę gazową a dwa że będą blokować światło. Jeżeli myślisz o lampie led to musi ona być zamontowana wyżej...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blokować światła z pewnością nie będą, bo jak wiadomo biegnie po linii prostej. Lampa led  (konkretnie hydra 26) dla tego zbiornika powinna być  między 8 a 10 cali nad powierzchnią. Na rysunku są to dokładnie 22cm, czli ok 9".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli jesteś pewny swojego pomysłu to rozrysuj każdy element, policz wymiary i zamawiaj gotowe formatki PVC (ja polecam twarde). Chociaż moim zdaniem "pokrywa" to kłopot. Jeśłi przeszkadza Ci światło z lamp poza zbiornikiem, to pomyśl nad zabudową góry po prostu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, dadario napisał:

"pokrywa" to kłopot.

Dokładnie. Zastanawiam się gdzie byłyby zawiasy i jakby to miało sie otwierać przez te lampy? Lampy musiałby mieć możliwość podwieszania wyżej na czas otwierania pokrywy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, dadario napisał:

... to rozrysuj każdy element, policz wymiary i zamawiaj gotowe formatki PVC (ja polecam twarde)... 

Jak nie będzie wyjścia to będę musiał tak zrobić, choć wolałbym całość prac zlecić. Przegrzanie to nie jest problem. W swoim pierwszym zbiorniku miałem własnoręcznie przerobioną pokrywę od słodkowodnego i przez otwory świeciły dwie lampy HQI (gdzie  ledom do ich temperatury). Utrzymanie temperatury - wtedy bez wentylatorów - nie było problemem, oczywiście poza latem kiedy i tak jest z tym kłopot.

Nie mogę zabudować po sufit, bo się nie komponuje z wnętrzem.

Tak więc nadal liczę, że pomożecie mi znaleźć wykonawcę.

Sorry, poprawka - lampa była jedna z dwoma żarnikami HQI (jakaś angielska). Nazywała się Arcadia - może ktoś takie jeszcze pamięta.

Z koroną a bardziej półkoroną byłoby to coś w tym rodzaju. I tak światło odbite od wody lądowałoby na suficie i ścianach.

Image4.jpg

Edited by Reefbos (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.