Jump to content
kar_sci

Problem z glonami, dino?

Recommended Posts

Witam, 

od ponad tygodnia ma problem. Prosiłbym o zidentyfikowanie i pomoc jak temu zaradzić. Na początku tygodnia robiłem testy i można powiedzieć ze wyniki w normie. Zbiornik założony początkiem kwietnia 2019.

Glon okleja korale, skale, posiada tez kilka bąbli powietrza

48C16312-FF84-43D7-8FDC-ABEF515BB915.jpeg

FCAE4D3E-54CD-4A13-A838-0D2C87A8BC94.jpeg

E63E9AB1-3E1A-41C9-B3DD-F30D8CD0DE4D.jpeg

851B4805-3B47-4BFE-AB69-AFB39B1F1922.jpeg

9BE7DE4A-A79E-426A-B49B-6D9AD594CC6F.jpeg

@kar_sci Dino i parametry wcale to nie jest tak że przy wzorowych parametrach nie może się dino pojawić, ponieważ tutaj głównie chodzi o destabilizacje biologii w zbiorniku. Baniak masz jeszcze względnie młody więc raczej bym stosował spokojne środki połączone z dużą dawką cierpliwości, żadnej chemii 

Ja podczas dino lałem bakerie Microbe lift special Blend w większej dawce niż na ulotce - oczywiście bez przesady. Zmniejszyłem kolor biały w lampie na czas walki z plagą. Potem stopniowo zwiększałem moc. Odsysałem gluty. No i starałem się utrzymywać niski poziom nutrientów w wodzie. Ogólnie pisze to w każdym wątku o dino.

Niestety nie wiem czy to dokładnie dino. Robiłem testy i jest wszystko w normie. Zbiornik całkowicie zaciemnilem na 4 dni. W ciągu dnia znowu zaczęły wychodzić glony czy coś. Ciagle przedmuchuje skale i korale. Pytanie co to może być?  Czy to może okrzemki? Woda zawsze RODI zerowa ale krzemiany nie sprawdzane.

DC3BE61E-F51A-4927-95DD-785297BBFE01.jpeg

D8172627-6BD6-42B4-BADC-F2E305E90BCF.jpeg

Edited by kar_sci (see edit history)

cyjano lub okrzemki

2 godziny temu, kar_sci napisał:

Cyjano miałem przy starcie zbiornika i trochę inaczej wyglądało. Było bardziej czerowne

cyjano nie tylko jest czerwone 

Po zaciemnieniu zbiornika na 4 dni praktycznie wszystko zeszło. Ale już pierwszego dnia po kilku godzinach od okrycia pojawiło się znowu. Okleja skale i korale. Czy okrzemki tak szybko działają? Chyba ze to jednak cyjano.

okrzemki pojawiają się na piasku i skalach ,nie zauważyłem żeby wyłaziły na koralach lub makro glonach

U mnie w dalszym ciągu problem z glonami. Teraz już w 100% wiem ze jest to dino. Proszę o jakieś sugestie jak walczyć z tym dziadostwem? Niestety wszystko strasznie oklejone, przedmuchuje, odsyłam. Korale pochowane kilka już zaczyna padac...

polecacie jakiś środek np dinox, wode utleniona czy może ozonowanie?

EC0096AA-AB87-466C-BDCE-3F53A85E9B6B.jpeg

4EDFB970-9BAD-4687-9DD6-A31985D1B6C4.jpeg

72502CED-360E-4AF7-93B1-C086CC5B7892.jpeg

D2F2FB08-C977-44B2-96C8-BDC4AF453E9F.jpeg

Dino ma pęcherzyki powietrza na takich jakby nitkach/glutach na zdjęciach tego nie widać ,ze zdjęć wynika ze to raczej cyjano .

Cyjano miałem przy starcie zbiornika i inaczej wyglądało dlatego wnioskuje ze to dino. Poniżej zdjęcie w powiekszeniu

61962058-4694-403F-936E-A948D2205E7E.png

No i są w zbliżeniu pęcherzyki, czyli jednak dino.

A na dino to: doładować bakterii i pożywki dla nich, ograniczyć czasowo moc światła (i po ustaniu plagi bardzo powoli zwiększać ponownie), odsysać można, na pewno warto zdmuchiwać z korali (oczywiście wata filtracyjna w obiegu, często zmieniana) poprawić cyrkulację przy podłożu.

Nie zmieniałeś ostatnio oświetlenia, jego mocy, czasu świecenia? U mnie dino zwykle pojawia się, jak mocy lampeczce dołożę, ale z czasem znika kiedy się akwarium przyzwyczai. Generalnie, młody baniak, to prędzej czy później musiało przyjść i dino.

Ilu akwarystów tyle teorii i sposobów.

Mój sposób ;

- Odmulać żwir
- Bakterie bio gro w dużych dawkach lub często w mniejszych jak coś mi się na dnie pojawi to leje codziennie 10 ml rzez ok tydzień. Po podaniu bakterii wyłączam odpieniacz na 2-3 godziny.
- Wymiana żywicy po RO

Niedawno a dokładniej półtora miesiąca temu zmieniałem lampe na al prime. 
Bakterie dozuje co ok miesiąc ale teraz dałem kolejna dawkę po 2 tygodniach. Używam biodigesst i bioptim.