Jump to content
borek11234

Wymiana podłoża/ wysokie N03

Recommended Posts

Witam

Proszę o pomoc w sprawie wymiany podłoża z powodu b. wysokiego stężenia NO3- 100 mg/l, PO4- 1mg/l. Parametry mierzone testami Saliferta, NO3 dwoma różnymi testami. 

kH

Alkaliczność

PO4

NO3

Ca

Mg

 zasolenie

7,3

2,61

1

100

500

1100

1,025

Powodem wysokich parametrów jest piasek z warstwą ok. 3 cm. Zrobiłem doświadczenie, ok. 100ml piasku zalałem 100 ml wody RO, wynik testu wynosił 50 mg/l. Od 10 dni stosuję metodę vodka, podając bakterie Seachem Stability. Akwarium 101 l (kostka 45x45x50) kupiłem używane, lekko zaniedbane 1,5 miesiąca temu, funkcjonowało ok. 3 lat u poprzedniego właściciela.  Podczas przeprowadzki pozostała skała oraz piasek wypłukany w solance. Ryby - 2 błazenki i Pseudochromis diadema. Korale – ukwiał quadricolor, Briareum oraz kilka grzybków. Ryby karmione 2 x dziennie suchym oraz 1 x mrożonkami. Akwarium przechodzi ponownie dojrzewanie z wysypem okrzemków. Stosuję sól Instan Ocean Sea, odpieniacz Tunze 9001, 2 cylkulatory, filtr Aquela FZN-3 z wkładami: 

GĄBKA

GĄBKA

CHEMIPUER

PURIGEN

PHOSGUARD

GĄBKA

GĄBKA

MATRIX

MATRIX

Jeżeli nie będzie efektów moją koncepcją jest:

  1.     -     kontynuacja metody vodki przez kolejne 2 tygodnie

  2.     -     następnie stopniowe odessanie piasku o połowę

  3.     -     przejście na VSV

Czytając forum, nie znalazłem przypadku aby ktoś usunął piasek ze względu na parametry, każdy karmi raczej bakterie zmniejszając NO3/PO4.

Proszę o porady osób doświadczonych. Dziękuję i pozdrawiam

Akwarium.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coś musi przekopywać ten piasek. Najlepiej jakaś babka kopiąca i Nassariusy. Na Sanddolara trochę za mały baniak i nie miałby miejsca by wykręcić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na moje, na pierwszy rzut oka karmisz za dużo w piasku jako głównego winowajcy bym nie brał... Poza tym co w kaskadzie robi gąbka? Kombinujesz za dużo i to się odbija na akwarium. Ja przy większej obsadzie nie mam nawet jednego absorbera i nie leje wódki.

Twoje doświadczenie z piaskiem kompletnie nic nie udowadnia.

Kolejne pytania które mi się nasuwają jaką lampkę masz? Wiesz o tym że quadri może zostać przemielony przez cyrkulator? Ile masz tego matrixa? Czym mierzysz zasolenie? Podmieniasz wodę? Co to znaczy że podczas przeprowadzki skała i piach zostały wypłukane?

Pierwszy ruch to zmniejsz karmienie do połowy kostki mrożonki na dzień albo nawet trochę mniej, suche sobie daruj w ogóle, albo dawaj albo suche albo mrożone, wszystko z umiarem.

Jeżeli istotnie masz gąbkę w kaskadzie wywal ją i daj na wierzch koszyków watę i ją zmieniaj regularnie.

Co do wódki i vsv niech się wypowie ktoś kto stosuje tą metodę ale moim zdaniem powinieneś podmieniać wodę i dać temu akwarium w spokoju dojrzeć.

Edited by fannadil (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, ja mam piasku około 3 cm. tylko rozgwiazda piaskowa przekopuje piach, a NO3 mam niewykrywalne test salifert . A jeszcze czasami garbik przerzuca piach ogonem. dodaję tylko NO3-PO4x . Podmiany robię raz w tyg. i NO3 cały czas takie samo.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak to ja nie karmię obsady 2x amphirion ,duży salarias, zebrasoma flavescens , labroides , gobiodon,  mitrax , 3 krewetki i armia ślimaków. A biomasy koralowej jest 10x więcej niż u Ciebie.
Z pewnością nadmiar importu jest u Ciebie przyczyną problemów.

Piach możnaby winić gdyby nie powyższe, nie dziwne, że kumuluje cały syf, Twoje doświadczenie jednak dowodzi, że tragedii nie ma - gdyby to był piach, to znacznie poza wyniki akwarium byś wykroczył.

Tej obsadzie wystarczy 1/4 kostki mrożonki raz dziennie.
Powoli zwiększ ilość podmian żeby wyeksportować ten syf.
Wata/włóknina zamiast gąbki i out jak się zasyfi.
Piach mieszaj przy podmianie (gravel vaccum )
Wódkę to można stosować, jak nie popełniasz takich błędów, wyjdziesz na prostą to zaczniesz o tym myśleć. Stosując ją teraz rozpędzisz bakterie tak, że później to one będą przyczyną problemów. Jeśli bardzo chcesz, możesz sobie podawać dawkę przeznaczoną dla akwarium. Zdrowiej na tym wyjdziecie :)

Edited by Sagerrak1 (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, dziękuję za informację. Propozycja z wyjęciem gąbki i zastąpienia watą zastosuję, chociaż podejrzałem pomysł ze zbiorników z filtracją na kaskadzie.

Akwarium nie jest przekarmione, 2 porcje suchego w granulkach podaję po kilkanaście ziarenek. Mrożonki to 1/8 kostki, ryby pokarmy zjadają w kilka minut.

Oświetlenie jest tymczasowe, na sztywnych taśmach LED 12000K i RB, moc 0,2W/l . Niestety lampa JEBAO AK-60 poszła na złom a jestem w trakcie wykonania belki 45W z regulacją.

Zasolenie mierzę refraktometrem, woda podmieniana jest w ilości 12% co tydzień, na początku co 2 tygodnie -nie przynosi efektów. Piach podczas przeprowadzki płukałem kilkakrotnie w małych porcjach w osobnym wiaderku, przygotowaną wcześniej solanką aż do wypłukania syfu. Skała bez płukania, przewieziona w oryginalnej solance ustawiona w zbiorniku.  Wężowidła, rurówki, małe rozgwiazdy przeżyły i żyją. 

W filtrze jest 500ml Matrixa, mogę dołożyć dodatkową warstwę ale to w późniejszym etapie aby nie przedobrzyć z bakteriami. Bakterie Seachem Stabiliyy dawkuję obecnie 5ml podczas każdej podmianki.

Ukwiał jest chyba zadowolony, obecnie siedzi w skale nie wędrując po akwarium, polipuje a cyrkulatory są wysoko zawieszone.

Mam obawy z dołożeniem nowego życia ze względu na wysokie NO3, wsadzone ślimaki Turbo w dużej ilości niestety padły.

Nic nie kombinuję i nie wykonuję gwałtownych ruchów, mierzę parametry i czekam....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem jest w biologi/filtracji  . Skoro brałeś życie z działającego zbiornika , to po co płukałeś wszystko w solance ? Zaniedbany zbiornik tzn ? znasz parametry jakie były ?  Piach płukałeś w solance niepotrzebnie , piach warto było dać nowy . 


8b6ea421320dd9fcf9d516e867b9abe7u1767a1598

Share this post


Link to post
Share on other sites

ten zbiornik po prostu musi od nowa dojrzeć

przestań lać polepszacze, lej bakterie

przedmuchuj skałę podmieniaj wodę

Share this post


Link to post
Share on other sites

piach odessij ile się da, ale jak będziesz odsysał to czasem nie wlewaj z powrotem wody co zassałeś z piaskiem i zrób sobie najbliższe 2 podmiany po 20-25% a potem kolejne dwie tak po 15% i dalej normalnie

suchego pokarmu nie dawaj na razie i cierpliwości :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Osobiście wymienił bym 50% wody na pierwszy rzut, robiłem tak kilkakrotnie w niejasnych sytuacjach i zbiornik zawsze wychodził na prostą. Nigdy też nie stosowałem żadnych "ulepszaczy" Reszta tak jak radzi kolega azgar.

Odnośnie gąbek, uważam że zapewniają najlepszą filtrację. Używam ich chyba od siedmiu lat ,czy to w sumpie,panelu czy bezpośrednio w akwa.Co tydzień wyplukasz pod kranem i nie ma z nimi zadnego problemu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję Panowie za pomoc. Suchy pokarm odstawiłem, gąbki zamieniłem z watą (oczywiście co 2 dni do wymiany) oraz dołożyłem 500 ml Matrix.

Przygotowuję solankę do podmiany, częściowo piasek odessam w kilku partiach przez kolejne podmiany. Niestety mieszanie ręczne podłoża nie sprawdza się z powodu długo utrzymującej się zawiesiny przy wyłączonych cyrkulatorach.

Wódkę odstawiłem i będę obserwował....

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minut temu, borek11234 napisał:

Niestety mieszanie ręczne podłoża nie sprawdza się z powodu długo utrzymującej się zawiesiny przy wyłączonych cyrkulatorach.

To nie wyłączaj cyrkulatorów. Właśnie o to chodzi, żeby syf trafił do wody, skąd zostanie odfiltrowany na wacie. A po akcji wymiana waty. Ja właśnie zwykle tak działam. Jak mam wymienić watę, to rozkręcam cyrkulację na max, przegrzebuję piach, przedmuchuję skałę. Jak się woda sklaruje ponownie - skręcam cyrkulację i wymieniam watę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba zamiast gabek uzywalbym wate zmieniana co tydzien. Odpieniacz na "mokro" i czesciej czyszczony kubek.

Przy takich wysokich parametrach tam jest pelno bakterii, takze nie wiem po co jeszcze je dodawac ?

Mozesz kilka kamieni z dolu wyjac, zeby pod skala troche sie "wietrzylo" (cyrkulacja). Poza tym, akwarium dojrzewa i potrzebuje czasu tym bardziej, ze zabrales stary piach.

Osobiscie, bardziej by mnie martwilo to PO4...

 


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję Wszystkim za cenne uwagi. Watę wymieniam codziennie koloru brązowego. Skała ma przejścia (może nie widoczne na zdjęciu), przesunąłem trochę cyrkulator aby lepiej dmuchał. W sobotę zrobię podmiankę. Obecnie ukwiał Quadricolor pokazał swoje piękno.

Akwarium.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.