Skocz do zawartości
Bzyk002

Płukanie osmozy? Jaki TDS?

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam dwa zawory, jeden na ścieku drugi po membranie. Otwieram wode, przepłukuje membranę po brudnej stronie i to u mnie wystarcza. Tak mam, że praktycznie codziennie potrzebuje małe ilości wody RODI i jeśli właśnie tak codziennie odpalam to tds zawsze na 0 od samego poczatku. Kiedy system stoi kilka dni to muszę odpuścić ze dwa litry RODI aby zeszło do 0. Nie bardzo widzę sens przepłukiwania membrany zarówno po stronie brudnej jak czystej bo niby skąd miałoby się coś pojawić po stronie czystej, a przed wejściem na żywice?


Słodkowodne 560l + 80l

Piko rafka 50x35x45 + komin zew. + sump 25x25x30, Koralia nano, Turboflotor Blue 500

5,0 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed każdym użyciem odpuszczam najpierw ściek. Zakładam że wylanie objętości tego co siedzi w korpusie przed membrana praktycznie zapewnia że nie przepycham ścieku przez membranę tylko to co leci z kranu.


Słodkowodne 560l + 80l

Piko rafka 50x35x45 + komin zew. + sump 25x25x30, Koralia nano, Turboflotor Blue 500

5,0 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic w baniaku nie widzę, a ta biała membrana siedzi dobrze na swoim miejscu. Co może taka żywica ewentualnie złego w Akwa wyrządzi?

Edit* 

Ja nigdy nie płukałem i zero miałem tylko przez 2-3 tygodnie (wode przygotowuje raz w tygodniu w wiekszej ilości)

Odkąd zaczołem płukanie jest cały czas zero już kilka tygodni. 

Prędzej wyciągałem wężyk z DI i płukałem tak dług aż TDS pokazuje 10-13ppm i dopiero przepuszczam to przez DI teraz dodałem kilka zaworów i jest wygodniej. Ale brakuje mi jeszcze TDS'a na stałe po membranie przed DI i za DI. 

Ile pokazuje wam TDS po samej membranie? 

Edytowane przez Bzyk002 (wyświetl historię edycji)

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś sposób by podłączyć elektrozawór który samoczynnie uruchomi płukanie membrany . Chce zrobić autodolewke sterowaną tunze  ro water controller  8555 który będzie podłączony do włącznika czasowego by dolewala sie woda tylko dwa razy na dobę i przed każdym uruchomieniem fajnie by było jak by sie samo płukało 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, temat trochę stary ale nie będę zakładać nowego bo wszystko co potrzebuję jest tutaj za wyjątkiem jednej rzeczy. Czy puszczając wodę po membranie do ścieku by nie robić drugiego odcieku po membranie (wężyka odpływu do kanalizacji), można tą wodę puścić na zrzut brudnej wody z pomocą trujnika i zaworków? Pytam bo niewiem czy nie wpłynie to na pracę całej osmozy, skoro na zrzucie pojawi się dodatkowe ciśnienie i dofatkowa woda? Czy raczej ta woda na trójniku i zaworkach powinna być podpięta pod czysty odciek by później zaworkami na końcu czystą wodą po DI przepłukać czysty odciek z resztek wody ze zwiekszoną ilością ppm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem i co pytasz. Filtr ma 3 wężyki, zasilanie, czysta woda i odpływ. Odpływem leci również woda przy płukaniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, elespero napisał:

Nie rozumiem i co pytasz. Filtr ma 3 wężyki, zasilanie, czysta woda i odpływ. Odpływem leci również woda przy płukaniu. 

No właśnie tego nie byłem pewny, gdzie leci woda z płukania i czy cos przy płukaniu idzie wężykiem wody czystej? Przy płukaniu membrany jest tylko sam odciek wężyka brudnego? Dodatkowo zastanawiam się bo chce zrobić obejście do żywicy, by początkowa woda z dużym tdsem nie leciała do żywicy. Tylko nie wiem gdzie tą wodę puścić by nie robić drugiego wężyka z wodą po membranie a przed żywicą. Może ona być trójnikiem spięta z odpływem czy to może zaburzyć pracę osmozy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy płukaniu membrany robisz obwód aby ominąć reduktor na odpływie, tylko tyle. 
Z tym omijaniem żywicy to gra nie warta świeczki, jest to znikoma ilość wody i nie wpływa to jakoś na żywicę. U mnie są to z 4 sekundy zanim TSA spadnie do 2 po membranie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie docelowo po membranie jest 6 niżej nigdy nie było. Po uruchomieniu filtra trochę tego idzie z większym TDSem, stąd myślałem, że może znacząco wplywa to jednak na żywotność żywicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przy takiej ilości bym podłączył drugą membranę szeregowo aby zmniejszyć odpad i założył zbiornik na żywice minimum 5l. No i pompa podnosząca ciśnienie. W taki sposób zwiększysz wydajność filtra. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, elespero napisał:

To przy takiej ilości bym podłączył drugą membranę szeregowo aby zmniejszyć odpad i założył zbiornik na żywice minimum 5l. No i pompa podnosząca ciśnienie. W taki sposób zwiększysz wydajność filtra. 

Czyli pominąć obejście żywicy po włączeniu filtra, które planowałem? Obecną żywica starczyła mi na 6 miesięcy teraz pokazuje 3 ppm na TDSie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiń to, jaką masz membranę? Czy masz pompę podnoszącą ciśnienie? Ile litrów masz żywicy w zasypie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam membranę AC-OM 150 GPD przed nią filtr sedymentacyjny 20 mikronów, filtr węglowy, filtr sedymentacyjny 5 mikronów. Na końcu po membranie mam puszkę 10 cali z żywicą. Do tego mam trzypunktowy pomiar TDS, 1 pomiar woda kranowa wpadającą do filtra, 2 pomiar wody po membranie, 3 pomiar wody po żywicy. 

Ciśnienie wody w sieci 3.8 do 4.5 bara (zegar mam na wlocie do filtra).

Pompy nie posiadam.

Produkuję 5 litrów rodi w 18 minut. 

Od razu mówię, że wodę do filtra ciągnę z piwnicy na parter wężem ro długości ok 20 metrów. Miało być odwrotnie że filtra miał stać w piwnicy i wąż ro ciągnę do akwarium ale jest na ten czas (tymczasowo) odwrotnie, więc pewnie to obniża również ciśnienie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja "oczyszczam" membranę raz w miesiącu. Puszczam wodę przez membranę z pominięciem ogranicznika.

Uważam ,że skierowanie "pierwszej" wody w kanał przed żywicą jest dobrym wyjściem. U mnie na początku tds pokazuje nawet powyżej 200. Jest to co prawda chwila ale jednak dość sporo "syfu" leci na żywice. Trzymam tak ok kilku minutach aż na tds pokaże się 004- 006.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, pawellb napisał:

Ja "oczyszczam" membranę raz w miesiącu. Puszczam wodę przez membranę z pominięciem ogranicznika.

Uważam ,że skierowanie "pierwszej" wody w kanał przed żywicą jest dobrym wyjściem. U mnie na początku tds pokazuje nawet powyżej 200. Jest to co prawda chwila ale jednak dość sporo "syfu" leci na żywice. Trzymam tak ok kilku minutach aż na tds pokaże się 004- 006.

Jak to się u Ciebie fizycznie odbywa, masz zaworki, trojnik po membranie a przed żywicą czy fizycznie odpinasz wężyk ro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, pawellb napisał:

Ja "oczyszczam" membranę raz w miesiącu. Puszczam wodę przez membranę z pominięciem ogranicznika.

Uważam ,że skierowanie "pierwszej" wody w kanał przed żywicą jest dobrym wyjściem. U mnie na początku tds pokazuje nawet powyżej 200. Jest to co prawda chwila ale jednak dość sporo "syfu" leci na żywice. Trzymam tak ok kilku minutach aż na tds pokaże się 004- 006.

Skoro masz 200 to jest coś nie tak u ciebie, nie powinno tak być. 

7 godzin temu, MarcinH napisał:

Jak to się u Ciebie fizycznie odbywa, masz zaworki, trojnik po membranie a przed żywicą czy fizycznie odpinasz wężyk ro?

Ja mam przerobiony gotowy zestaw, wpinam tylko wtyczkę do gniazdka i wszystko samo się robi. 
Masz mało żywicy jak na taką produkcję wody, polecam minimum 5l. Jest gdzieś opisane że im więcej żywicy na raz tym na dłużej starczą. 
Pompa też by poprawiła wydajność filtra. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, elespero napisał:

Ja mam przerobiony gotowy zestaw, wpinam tylko wtyczkę do gniazdka i wszystko samo się robi. 
Masz mało żywicy jak na taką produkcję wody, polecam minimum 5l. Jest gdzieś opisane że im więcej żywicy na raz tym na dłużej starczą. 
Pompa też by poprawiła wydajność filtra. 
 

Masz jakieś fotki jak to masz wszystko pospinane/rozwiązane bo jestem wzrokowcem i to najbardziej do mnie przemawia. Napewno pompa poprawi wydajność. Co do wody z większym TDSem to faktycznie przez chwilę idzie więcej ppm. U mnie jak dziś sprawdzałem ok 70 ppm i leci w dół. Dziś wymiana żywicy,  pierwszy raz będę sam zasypywać :wacko: dodatkowo zrobiłem to obejście do żywicy by faktycznie szedł już na nią tylko niski TDS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz schemat jak to spięte jest. Tam gdzie jest elektrozawór do płukania możesz wstawić zwykły zaworek i go odkręcać na kilka sekund. 
Ja żywicę łyżką do zupy sypię, najwygodniej mi. 

IMG_5763.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, MarcinH napisał:

Jak to się u Ciebie fizycznie odbywa, masz zaworki, trojnik po membranie a przed żywicą czy fizycznie odpinasz wężyk ro?

Tak. Mam trójnik i zaworek przed żywicą.

Elespero czemu uważasz,że tyle nie może być. Mierzyłeś u siebie ? Dziwne bo u moich kolegów też takie coś jest. Oczywiście jak pisałem wcześniej , to jest tylko przez chwilkę i dość szybko spada w dół. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.