Skocz do zawartości
Arek77

Węgiel aktywowany w dojrzewającym akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądałem forum pod kątem używania węgla aktywowanego. Informacje jakie znalazłem dotyczyły głównie rodzaju węgla i jego przygotowania.

Akwarium mam zalane ponad 1,5 mies. temu, do wody trafiły nowe sprzęty, skała, ceramika gąbki itp przepłukane tylko w wodzie z filtra RO.

Zastanawiam się czy nie zastosować teraz przez tydzień lub dwa  węgla aktywowanego aby wyłpać ewentualne niepożądane związki, które trafiły ze sprzętem do wody. Z drugiej strony obawiam się że węgiel wyłapie mi niektóre mikroelementy z soli morskiej. Czy zastosowanie węgla w dojrzewającym zbiorniku będzie mialo więcej pozytywów czy nnegatywów?  Macie może jakieś sugestie w tej sprawie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że wkładanie węgla na tym etapie (świeży zbiornik) nie ma sensu. Niepotrzebnie "wytrzepie" ci wodę z mikro i makro elementów.

Węgla aktywowanego używamy po leczeniu różnych chorób ( wyłapywanie resztek preparatów) lub ewentualnie celem uzyskania "krystalicznie czystej wody" szczególnie przy SPS i technice ULN. 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wegiel powinieneś dać od początku zwłaszcza przy starcie to moje zdanie, i tu będzie wiele szkół. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Beti napisał:

Wegiel powinieneś dać od początku zwłaszcza przy starcie to moje zdanie, i tu będzie wiele szkół. 

@Beti, powiedz mi co niby miałby robić węgiel w zbiorniku kolegi AREK77 ?


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1000ml węgla od startu, była klejona hydraulika, jest nowe szkło i jak to na starcie wszystko mogło się  dostać do zbiornika.

Czy węgiel  dajemy tylko przy chorobie? uwazam że nie.

Jak też napisałam będzie  tu wiele szkół ale mamy po to forum  aby wymieniać  się swoimi doświadczeniami :smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo jedni używają węgla stale, inni sporadycznie, ale regularnie, inni tylko jak się coś wydarzy, a kolejna grupa wcale nie stosuje węgla :) 

Pytanie jak Ty będziesz stosował węgiel i jaką techniką prowadził?

AF w metodzie probiotycznej zaleca dodania węgla na start, ATI wręcz zakazuje.

IMHO może węgiel wyłapie coś czego nie chcemy w akwarium, ale może też zmniejszyć populację bakterii, które u Ciebie dopiero zaczynają kolonizować zbiornik i wyłapać pożyteczne związki. Ja bym zostawił na później :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Beti napisał:

Ja mam 1000ml węgla od startu, była klejone hydraulika, jest nowe szkło i jak to na starcie wszystko mogło się  dostać do zbiornika.

Czy węgiel  dajemy tylko przy chorobie? uwazam że nie.

Jak też napisałam będzie  tu wiele szkół ale mamy po to forum  aby wymieniać  się swoimi doświadczeniami :smile_wink:

No to kolega na starcie ma pod górkę :) . 2 pierwsze posty i już 2 różne zdania. Ciekawe jak będzie dalej?? :) 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, montymick napisał:

No to kolega na starcie ma pod górkę :) . 2 pierwsze posty i już 2 różne zdania. Ciekawe jak będzie dalej?? :) 

ale pamiętaj nie zawsze w każdym temacie będzie  tak że wszyscy będą mieć jedno to samo zdanie...to forum :D


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie kluczowe co kolega chce tym węglem wyłapać Ty Beti masz potężna obsadę w porównaniu do tego słoiczka i faktycznie kleilas itp czy tu to jest zasadne? Mi to się wydaje ze to jest troche syndrom nowego chce sie lac duzo preparatow i najlepiej wszystko na raz a czy to dobre? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zrobię tak: Mam nowy sprzęt (to znaczy "brudny" w znaczeniu - .... wszystko może uwalniać przez jakiś czas różne toksyczne substancje - nawet zakupiona skała) więc węgiel będę wkładał na kilka dni przed podmianą. I tak przez następne dwa trzy miesiące. Potem rezygnuję z węgla. Wrócę do jego stosowania w trzech przypadkach 1. Zakup lub wymiana sprzętu, 2. Konieczność zastosowania jakichś środków chemicznych do zwalczania ewentualnych chorób, plag itp - po zakończonej terapii (nam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby), 3. w desperacji jak nie będę miał problemy z utrzymaniem życia. 

Tak robiłem w słodkowodnych.

Uważam, że w stabilnym akwarium węgiel jest niepotrzebny. Wyłapywałby pierwiastki śladowe, ktòre są w soli.  

I dzięki wszystkim za podpowiedzi :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję cały czas. Mam sporo miękasów, a te lubią toczyć wojny między sobą.

AF zaleca stosowanie węgla. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja mam od samego początku dojrzewanie przebiegło spokojnie więc negatywnych skutków nie zauważyłem,wymieniam co 3-4 tygodnie regularnie,,mam trochę miękkich jak wiadomo prowadzą one wojnę chemiczną więc dla świętego spokoju mam w sumpie  węgiel :) korale napompowane woda przejrzysta,pachnąca,wiadomo węgiel wyciągnie też i potrzebne metale ale to akurat dostarczam na bieżąco podmiankami ew ballingiem w przyszłości.

Pamiętać trzeba by przed dodaniem  do akwarium odpowiednio go  przygotować tzn wypłukać w ciepłej/zimnej wodzie ro nawet pomoczyć z 1 dzień.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zamiast węgla podłączyć gerator ozonu . Efekt taki sam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generator ozonu? Po co mi ozon w świeżym akwa? Na razie nie chcę zwalczać żadnych bakterii lub innych patogenów. Przecież (z tego co mi wiadomo) on działa na życie (zabija m, in.   bakterie) a nie na chemię w zbiorniku. Ja chcę usunąć ewentualne toksyczne substancje, które mogłem wprowadzić ze sprzętem lub moimi łapami kiedy je wkładałem do wody.

No chyba, że o czymś nie wiem i morszczyzna rządzi się innymi zasadami o których nie mam pojęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z węglem ?

Jeden producent zaleca przepłukanie w RO , inny w zagotowanym RO , jedni , że można stosować cały czas , inni aby zamieniać z innym preparatem i nie stosować ciągle ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja węgiel przepłukałem ze dwa razy dla pozbycia się pyłu (w RO).

Zdania na temat stosowania węgla na forum są różne: jedni mają na stałe w sumpie inni  nie stosują bo nie widzą potrzeby.

Moje akwa jest nowe, zalane dwa mies. temu. Do wody trafiły nowe sprzęty piach i samo szkło jest nowe. Włożyłem węgiel do swojego na okres ok 3 tyg (ok 150 gram na akwa 40x40x40)  aby pozbyć się tego co mogą oddać nowe urządzenia. Potem mam zamiar zrezygnować z węgla. Wg mnie stosowanie na stałe może wyłapywać niektóre pierwiastki z soli, ale z drugiej strony korale mogą produkować ròżne toksyny, które węgieł wyłapie.

W przyszłości, w razie konieczności zastosowania jakiś preparatów przeciwko tzw. plagom lub chorobom też zastosuję węgieł do pozbycia się pozostałości.

Ostateczna decyzja należy do Ciebie:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.