Skocz do zawartości
PiotrMi

Aiptasia?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji tego małego stworzenia obok discosomy... Jestem nowicjuszem w akwarystyce morskiej i obawiam się, że to może być Aiptasia.

Wczoraj wieczorem przyniosłem do domu nowego korala ze sklepu i w trakcie dokonywania zakupów nie było widać dodatkowych gości....

Jeśli to Aiptasia to co z tym zrobić? Odciąć Discosome i podstawkę wyrzucić? Inne rozwiązanie?

Obiekt jest w moim zbiorniku może kilkanaście godzin....

 

IMAG2188.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na aiptasię to nie wygląda, one mają takie raczej delikatniejsze, ostro zakończone, szkliste ramiona ("szklane róże"). Przy podstawie widać jakąś tkankę, z której wyrastają polipy, więc to by raczej był jakiś koral miękki, a nie ukwiał. Choć oczywiście też może być inwazyjny i okazać się nawet gorszą plaga niż aiptasia. Jeśli chcesz się tego pozbyć, to na początek wyjmij podstawkę poza kawa i zwyczajnie zdrap z podstawki pasażera na gapę. Można by się pokusić, żeby odłupać ten kawałek podstawki i zobaczyć (na osobnej skałce raczej nie rozrośnie się dalej) co z tego wyrośnie, bo równie dobrze może to być jakiś ciekawy koral.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego ujęcia trudno powiedzieć czy to aiptasia, to po pierwsze,a po drugie nie ma co popadać w jakąś panikę gdyby to nawet była ona,wcześniej czy później i tak przywleczesz to do zbiornika.Podstawkę z grzybkiem możesz wyjąć i miejscu gdzie jest aipatasia polać np.z strzykawki wrzątkiem z dodatkiem octu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi...

Załączam dodatkowe zdjęcie. Udało mi się zrobić lepsze ujęcie, bo mi zwierze pozuje do aparatu ;-)

1.jpg

Edytowane przez PiotrMi
literówki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Podobieństwo do Acrossota jest uderzające.

Mam kilka osobników na podstawce. Nie będę tego układał na żadnej skale. Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, PiotrMi napisał:

Dzięki. Podobieństwo do Acrossota jest uderzające.

Mam kilka osobników na podstawce. Nie będę tego układał na żadnej skale. Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie...

Jak będzie to Acrossota to pozbądź się jak najszybciej, strasznie szybko to się rozprzestrzenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Tester napisał:

i trudno to potem usunąć

U mnie pomogło wyjęcie skały, szczoteczka do zębów + zapobiegawczo spsikanie kwaskiem cytrynowym, później kapiel w RO i powrót skały do zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Discosoma odcięta skalpelem od podstawki a zainfekowana  podstawa wylądowała w koszu.

Teraz się męczę z przymocowaniem discosomy do skały. Niestety pomimo zastosowania kropelki w żelu koral odchodzi od skały. Nie jestem w stanie skorzystać z metody na igłę od strzykawki, bo mam zbyt twardą skałę...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, PiotrMi napisał:

Nie jestem w stanie skorzystać z metody na igłę od strzykawki, bo mam zbyt twardą skałę...

Spróbuj ją gumką recepturką przyłapać. Tylko nie napinaj za mocno gumki, ma trzymać ale nie cisnąć:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Słony,

Z gumką siedzi na miejscu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, PiotrMi napisał:

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Discosoma odcięta skalpelem od podstawki a zainfekowana  podstawa wylądowała w koszu.

Teraz się męczę z przymocowaniem discosomy do skały. Niestety pomimo zastosowania kropelki w żelu koral odchodzi od skały. Nie jestem w stanie skorzystać z metody na igłę od strzykawki, bo mam zbyt twardą skałę...

 

 

Słusznie bo to acrossota na 100% przywleczone od "jednego takiego" co to sprzedaje z ładnych zdjęć jako briareum różowe... Udało mi się szczęśliwie eksmitować z całym kawałkiem skały. 

Ekspansywne skubane. Z 20 polipów ze 300 w 2 miesiace.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, PiotrMi napisał:

Dzięki Słony,

Z gumką siedzi na miejscu :-)

Tylko ustaw ją gdzieś, gdzie będzie raczej zacieniona i w słabym prądzie wody, bo inaczej to jakbyś jej nie przytegował, i tak będzie podróżować.

Tak z ciekawości spytam. Kupiona w CH Land przy metro Służew?

Trochę szkoda że tę acrosotę do kosza wywaliłeś. Można było zostawić na osobnej skałce, może kiedyś by jakiegoś amatora znalazła. Nie to żebym kazania prawił, sam regularnie rwę xenię... Ale to jest taki koral, którego w normalnym obiegu nie znajdziesz.

2 minuty temu, Sagerrak1 napisał:

przywleczone od "jednego takiego" co to sprzedaje z ładnych zdjęć jako briareum różowe...

A... Konrad:-) Oj nie przesadzaj, Konrad równy gość jest (choć oryginał:-). Ja np kupiłem capnellę turkusową. Od początku była raczej różowo-beżowo-fioletowa. Ale zamontowałem właśnie odpieniacz i... capnella zrobiła się niebieska:-) Inna sprawa, że Konrad ma specyficzne trochę (trochę zbieżne z moim) podejście do korali i ich wartościowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Słony leszcz napisał:

Tylko ustaw ją gdzieś, gdzie będzie raczej zacieniona i w słabym prądzie wody, bo inaczej to jakbyś jej nie przytegował, i tak będzie podróżować.

Tak z ciekawości spytam. Kupiona w CH Land przy metro Służew?

Trochę szkoda że tę acrosotę do kosza wywaliłeś. Można było zostawić na osobnej skałce, może kiedyś by jakiegoś amatora znalazła. Nie to żebym kazania prawił, sam regularnie rwę xenię... Ale to jest taki koral, którego w normalnym obiegu nie znajdziesz.

A... Konrad:-) Oj nie przesadzaj, Konrad równy gość jest (choć oryginał:-). Ja np kupiłem capnellę turkusową. Od początku była raczej różowo-beżowo-fioletowa. Ale zamontowałem właśnie odpieniacz i... capnella zrobiła się niebieska:-) Inna sprawa, że Konrad ma specyficzne trochę (trochę zbieżne z moim) podejście do korali i ich wartościowanie.

Owszem i chwała mu za wyniki, ale konsekwencje braku ostrzeżeń są srogie dla tych, którzy mają inne a bardziej popularne poczucie estetyki niż on.

O kolorach już kiedyś pisałem a, że to temat o acrossocie, to swoje zdanie przedstawiłem. Ja czekałem 3 miesiące na amatora i plechę odcinałem jak tylko szła do kolejnych skał. Na aiptasię też są amatorzy, a ubija się ją jak muchy na szybach :).

acz racji w tym jest np "xenię cenię" i już mam trochę po dziurki w nosie jej kontrolowania, a nie wywalę

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Tylko ustaw ją gdzieś, gdzie będzie raczej zacieniona i w słabym prądzie wody, bo inaczej to jakbyś jej nie przytegował, i tak będzie podróżować.

Tak z ciekawości spytam. Kupiona w CH Land przy metro Służew?

Tak zrobiłem. Jest w cieniu i tam gdzie cyrkulacja mocno ograniczona.

Nieproszony gość przyjechał z CH Land

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, PiotrMi napisał:

Nieproszony gość przyjechał z CH Land

Taaak, tam też naturalistyczne podejście do życia:-) Bardzo lubię tam wpadać:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.