Skocz do zawartości
petroniusz2

Start na zeovicie .

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Chciałbym szanowne grono prosić o poradę . Od 4 lat mam zbiornik 500 l obsada mieszana prowadzona od 2 lat na zeovicie . Zadowolony jestem i chciałbym nowy zbiornik 2 razy większy poprowadzić tak samo . Zbiornik już zalałem  , posoliłem i wystartowałem na suchej skale troszkę sugerując się Marcin-JM z tematem"Jamnik słonowodny czyli moje 3 metry na Zeovicie" z tym że zastosowałem samą suchą skałę . Oczywiście już po 2 dniach od zalania dopadły mnie wątpliwości co do tak szybkiego zasiedlania .W tej chwili mam równolegle swoją 500 i nowy baniak i w sumie absolutnie nie chcę stracić ani jednego zwierzaka !!!!  Skały mam porośnięte koralami więc dorzucenie raczej odpada . Proszę może wam przyjdzie coś ciekawego do głowy ( wiadomo że goniopor i tak przez 2 miechy nie przerzucę ) ale kiedy co wpuszczać po kolei bo mam lekkie obawy . Proszę o odpowiedź nie TEORETYKÓW , ale osoby które w ten sposób startowały , ewentualnie mają bardzo dobrą wiedzę na ten temat . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Z osób które bywają na forum to chyba właśnie Marcin jest najlepszym ekspertem od ZV.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Tester napisał:

Cześć,

Z osób które bywają na forum to chyba właśnie Marcin jest najlepszym ekspertem od ZV.

 

Tak właśnie myślałem , napiszę mu pw  , Ty też kiedyś próbowałeś na ZV , mi pasuje , ale ja dokładałem i dostosowałem pod swój biosystem , jak nie ogarnę to poczekam ze 2 miechy , ale z tego co pisał Marcin szybki start jest możliwy co było widać po jego jamniku , ale szybkie dojrzewanie to ewidentnie zasługa żywej skały , mam 4 kilo Bio Sphere w starym zbiorniku , zaświtało mi że może to przełożyć do sumpa ewentualnie bezpośrednio do nowego zbiornika . Trzy dni po odpaleniu i świeceniu żadnych oznak dojrzewania a nutreiny prawie zerowe .

Taaa tylko Marcin był ostatnio na forum pół roku temu :wacko:

Edytowane przez petroniusz2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To będzie przekładka do większego zbiornika, czy zamierzasz prowadzić dwa równolegle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Many 1974 napisał:

To będzie przekładka do większego zbiornika, czy zamierzasz prowadzić dwa równolegle?

W tej chwili mam dwa równolegle odpalone . Oczywiście 500 do likwidacji , ze względu na skałę w sumie niewiadomego pochodzenia ze starej 500 zdecydowałem się na całkowicie nowy projekt na suchej skale Real Reef Rock . Korale oraz ryby tylko przerzucę .

11 minut temu, Tester napisał:

Bywa pewnie jako Jadwiga. Jak cos to pisz do niego na FB

Dzięki zaraz poszukam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam tej skały. 

Niby zgrabna, ale cała oświetlona strona pokryta jest burym glonowym meszkiem. 

Nie wygląda to jakoś źle ale trochę mnie drażni. Zwłaszcza teraz gdy skala jest prawie gola bo i Szczepki małe.

Żółtek od czasu do czasu chapnie ale szału ni ma.

Na anglojęzycznych forach często opisywane są podobne przypadki. 

Inne skały mam czysciutkie. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tej mam ze 20 kilo i ze 30 kilo Fiji Branches i Shelfs , słabo bo ta jest płaska i porobiłem z niej ładne półki pod spsy , no nic trudno :) w 3 lata zarośnie i obleje to jak piszesz widać nie będzie , chyba że cyano wskoczy to będą fiolety :) .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosując się do 14dniowego cyklu ZeoVit można śmiało zasiedlać baniak nowym życiem.  Ale to nie jest tak że od razu przerzucisz wszystko, chodzi raczej o stopniowe zasiedlanie rozłożone w czasie. Następna sprawa na którą należy zwrócić uwagę to to, że teraz nie mamy możliwości kupna dobrej jakości żywej skały, co jest uwzględnione w manualu ZeoVit, i musimy się posiłkować tym co jest dostępne. Biorąc pod uwagę że użyta przez Ciebie skała jest skałą syntetyczną,  zalecam dużą ostrożność z przekładką i rozpoczęcie jej od prostych korali i ryb.

Dobra strona tej sytuacji to taka, że metoda ZeoVit bardzo łatwo i szybko zaskakuje gdy skała, podłoże są suche(sterylne), nie zaszczepione innymi szczepami bakterii itd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Many 1974 napisał:

Stosując się do 14dniowego cyklu ZeoVit można śmiało zasiedlać baniak nowym życiem.  Ale to nie jest tak że od razu przerzucisz wszystko, chodzi raczej o stopniowe zasiedlanie rozłożone w czasie. Następna sprawa na którą należy zwrócić uwagę to to, że teraz nie mamy możliwości kupna dobrej jakości żywej skały, co jest uwzględnione w manualu ZeoVit, i musimy się posiłkować tym co jest dostępne. Biorąc pod uwagę że użyta przez Ciebie skała jest skałą syntetyczną,  zalecam dużą ostrożność z przekładką i rozpoczęcie jej od prostych korali i ryb.

Dobra strona tej sytuacji to taka, że metoda ZeoVit bardzo łatwo i szybko zaskakuje gdy skała, podłoże są suche(sterylne), nie zaszczepione innymi szczepami bakterii itd. 

Właśnie tutaj moje obawy , wrzucę z 10 ryb ze starego zbiornika plus jakieś monti , proste acry  i lpsy zacznę karmić i nutreiny poszybują w kosmos :) , albo spsy będą marnieć .

Edytowane przez petroniusz2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Many 1974 napisał:

Stosując się

Mariusz, witaj na NR. Przepraszam za offtop. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, petroniusz2 napisał:

Właśnie tutaj moje obawy , wrzucę z 10 ryb ze starego zbiornika plus jakieś monti , proste acry  i lpsy zacznę karmić i nutreiny poszybują w kosmos :) , albo spsy będą marnieć .

To ile życia przenieś i w jakim interwale czasowym już musisz sobie sam ustalić, nie jesteś nowicjuszem, kontroluj nutrienty i przekładaj. Jeśli warunki na to pozwalają, to im ten proces będzie dłuższy tym lepiej.

Swoją drogą nie lepiej było całość od razu razem z wodą przerzucić do nowego baniaka, włożyć do sumpa nową skałę, dolać świeżej solanki, a po miesiącu wywalić starą skałę i poukładać wszystko na nowej. Chyba że miałeś w skale jakiś nieproszonych gości?

45 minut temu, norbi2222 napisał:

Mariusz, witaj na NR. Przepraszam za offtop. 

Cześć Norbert:)

Edytowane przez Many 1974 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Many 1974 napisał:

To ile życia przenieś i w jakim interwale czasowym już musisz sobie sam ustalić, nie jesteś nowicjuszem, kontroluj nutrienty i przekładaj. Jeśli warunki na to pozwalają, to im ten proces będzie dłuższy tym lepiej.

Swoją drogą nie lepiej było całość od razu razem z wodą przerzucić do nowego baniaka, włożyć do sumpa nową skałę, dolać świeżej solanki, a po miesiącu wywalić starą skałę i poukładać wszystko na nowej. Chyba że miałeś w skale jakiś nieproszonych gości?

 

Dokładnie , ślimaki osiadłe , asteriny i w sumie to tyle .

Dobrze Marcin mi odpowiedział na fb , jest wszystko ok mam za 3 tygodnie przenieść ryby i za 4 resztę :) nutreiny już cały czas będą niewykrywalne czyli tak jak mam teraz w starym . Super działam , zdam całą relację po przejściu wszystkiego z sukcesem a na razie niech się spokojnie kręci . Na razie pod lampami rezerwowymi , czekam na zabudowę i będą powieszone docelowe pacific sun hybrydy .

20200304_161102.jpg

Edytowane przez petroniusz2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przełożyłem system zeolitowy do większego zbiornika w kilka godzin. Została przeniesiona obsada koralowa, ryb, woda a żywa skała potłuczona w kawałki i ułożoną w kominie i sumpie.

Jednak uprzednio miały miejsce przygotowania: sucha skała była moczona z bakteriami w zbieranej solance z podmian ponad miesiąc. Tydzień przed, ułożoną w nowym akwarium i zalana też starą wodą. Po przełożeniu Zeobak i zeostart podawany wdł manuala KZ jak do funkcjonującego systemu. Podawanie innych specyfików wstrzymane.

Ogólnie nastawiałem się na wahania i problemy ale coś takiego nie nastąpiło. 

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Arturro napisał:

Przełożyłem system zeolitowy do większego zbiornika w kilka godzin. Została przeniesiona obsada koralowa, ryb, woda a skała potłuczona w kawałki i ułożoną w kominie i sumpie.

Jednak uprzednio miały miejsce przygotowania: sucha skała była moczona z bakteriami w zbieranej solance z podmian ponad miesiąc. Tydzień przed, ułożoną w nowym akwarium i zalana też starą wodą. Po przełożeniu Zeobak i zeostart podawany wdł manuala KZ jak do funkcjonującego systemu. Podawanie innych specyfików wstrzymane.

Ogólnie nastawiałem się na wahania i problemy ale coś takiego nie nastąpiło. 

 

Super dzięki Arturro .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.