Skocz do zawartości
shino

Sprzęt podstawowy do 45x45x45 kostka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Uprzejmie proszę i poradę odnośnie sprzętu do kostki 45x45x45. Jaka: pompa obiegowa, grzałka, odpieniacz i falownik.

Dodatkowe informacje:

- kostka będzie miała panel filtracyjny o szerokości 10 cm

- zależy mi na cichej pracy (wymóg mojej "lepszej połowy" :) )

- prośba o zaproponowanie osprzętu ze średniej półki (konkretna marka/model),  który uciągnie taki zbiornik. Budżet jaki mogę przeznaczyć na te 4 elementy to 900-1000zł max.

 

 

 

 

Edytowane przez shino (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakby odrzucić odpieniacz i grzałkę to zamkniesz się w budżecie i będzie cicho a zarazem solidnie.

Obiegowa Tunze 1073.008 lub 1073.020
cyrkulator tunze 6055

Do tego warto dodać dolewkę wg mnie strzałem w 10 jest Aquatrend levelautomatic milestone ale to już wykroczy poza założony przez ciebie budżet
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chwialek dzięki.

Cyrkulator 6055 znalazłem za 650zł

Pompa za 130zł - rozumiem że reszta kwoty to jakieś sterowanie do tej pompy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6055 do tak małego akwarium, chyba lekka przesada. No chyba, że to pomyłka i miało być 6015?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chwialek napisał:

jakby odrzucić odpieniacz i grzałkę to zamkniesz się w budżecie i będzie cicho a zarazem solidnie.

Obiegowa Tunze 1073.008 lub 1073.020
cyrkulator tunze 6055

Do tego warto dodać dolewkę wg mnie strzałem w 10 jest Aquatrend levelautomatic milestone ale to już wykroczy poza założony przez ciebie budżet
 

AT levelautomatic jest kiepskim pomysłem do tak małego panelu. Ja musialem czyścić optykę codziennie i jeszcze się zacinała. Dałem teściowi do sumpa i nie czyścił jej już pół roku. Chodzi bez ścięcia. Dodam że wodę miałem klarowną. Kiedyś z kimś na forum tu pisałem i miał ten sam efekt. Albo jakaś magia się zdarzyła, albo coś jest na rzeczy. Poszedłem w czujniki pływakowe i do przedwczoraj miałem spokój bo zmieniłem szklo z sumpem :D i pływaki nadal działają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz - bardzo dobrze że sprostowałeś... ja również używam czujnika w sumpie. Mając refugium dorobiłem sobie osłonę z białej pleksy osłania ona czujnik przed bezpośrednim światłem lampy. Inaczej czujnik faktycznie dość szybko pokrywał się zielenią. Pleksa biała - ale kolor nie ma tu znaczenia po prostu taki kawałek miałem pod ręką.

Ta uwaga dotyczy raczej większości o ile nie wszystkich dolewek z czujnikiem optycznym... także dzięki za uwagę :) o tym szczególe że to ma być panel nie pomyślałem.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli falownik 6015 bedzie ok? To już spora różnica w cenie.

Pompa Tunze 1073.008  

ma max 800 l/h

cały zbiornik ma 91 litrów,.

jak to się ma do zasady że wydajność powinna być liczona 10x pojemność zbiornika plus poprawka na spadek mocy z uwagi różnice wysokości. Czy 1200l/ h nie byłoby lepsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w kostce 40x40x40 tunze 6040 kupiona na wyrost z myślą o większym akwa. Póki co skręcona na minimum działa bezglosnie

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 95x50x50 os 7x17W + actinica Led APF600 ,2x Koralia 3, sump 80L einheim 1250 start 10.2009

akwar1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

6055 do tak małego akwarium, chyba lekka przesada. No chyba, że to pomyłka i miało być 6015?

Nie jest to wcale pomyłka.

Zerknij dokładnie jaka jest dość istotna różnica pomiędzy tunze 6015 a tunze turbelle nanostream 6055. Ta druga jest sterowalna - co załatwia problem nadwymiarowości pompy. Kolega napisał że ma być cicho i zakładam solidnie. Jeśli z zestawu który zaproponował odrzucimy zbędne/niepotrzebne przy tym litrażu dodatki to kwota wystarcza na zakup małej pompy obiegowej i całkiem fajnego cyrkulatora (przewymiarowanego) ale cichego i z opcją sterowania.

6040 dzięki sterowaniu również wydaje się być sensowną propozycją - ale niestety nie używałem tego maleństwa. 6015 i 6055 używałem i z tej dwójki wybrał bym 6055.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczny zbiornik korale miękkie i LPS, cyrkulacja to było najmniejsze jvp plus hydor pico i było mega cicho, głośniej szumiał odpieniacz z wiatrakami lampy:)
Pytanie do kolegi czy chce mieć sterowanie i zapłacić za tą opcje, jeśli tak to nie ma tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do falownika, to jeżeli opcja bez sterownika 6015 jest bezpieczna a przy okazji tańsza to odpuszczę sobie sterowanie. Problem jeżeli okaże się że na pełnej stałej mocy koralami będzie miotać jak podczas sztormu i piasek będzie frufał po akwa (mam już coral sand z aqua medica 0-1mm). Rozumiem że kierunek falowania można wyregulować ale czy to wystarczy.

A jaką grzałkę i odpieniacz do tej kostki proponujecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, shino napisał:

mam już coral sand z aqua medica 0-1mm

Ten produkt strasznie pyli ze względu na gradacje. Proponuję użyć argonitu 1-2mm lub domieszać coś grubszego. Wtedy na powierzchnię wyjdzie grubszy kaliber tłumiąc troszkę ilość pyłu. 

Nie wiem czy się zmieszczę z ceną, ale przy jednorazowym zakupie w sklepie myślę że za równy 1000zł powinieneś dostać wszystko. Pompa hydor pico evolution 1000l/h, skimer tunze 9004 (tu uważaj bo szerokość jego ma 90mm x 110mm i rozumiem że prześwit panelu ma 100mm w mniejszym wymiarze na odpieniacz), cyrkulacja 6040 tunze, grzałka sera 50w (5lat gwarancji). Sprzęt pół profesjonalny jak na wysokie standardy. W takiej kostce można taki zestaw użyć nawet przy stosunkowo dużym obciążeniu. Wszystko z możliwością regulacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie sterowaniem - zmienny przepływ wody tu bardziej o falowanie chodzi niż o samą moc pompy. 6015 też da radę ale nie da zmiennego przepływu  - miotanie jest kwestią ustawienia wylotu pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.