Jump to content
big daddy

Seriatopora umiera

Recommended Posts

Cześć

Od wczoraj mam problem z jednym koralem, seriatopora nagle zaczyna tracić tkankę, tak ni stąd ni zowąd, bieleje, pokrywa się czyms brązowym i traci polipy.

Nie mam pomysłu co jest nie tak, wczoraj zanim zauważyłem problem robiłem wszystkie testy bo poszły próbki na badanie icp.

Parametry:

Temp 24 stać

Zasolenie 1.025

No3  0.1

Po4 0 (fotometr)

Kh 8.5

Ca 440

Mg 1280

Nie było podmiany żadnych zmian oprócz tego, że dzień wcześniej podałem pierwszy raz krople AF jod, stront, i energy.

Wczoraj usunąłem chorą gałązkę się dziś widzę, że znów jest to samo. Nie mam pomysłu co może być nie tak...

Szukam odpowiedzi. Nie ogarnąłem jeszcze jak wstawić zdjęcie :(

Macie jakieś pomysły?

Edited by big daddy (see edit history)

U mnie traciła tkankę od dołu przy jednoczesnym średnim wysunięciu polipów gdy fosforany były b niskie - 0-2ppb na Hance. Chwilowo pomogło dodanie aminokwasów. Docelowo przeszedłem na ati cnp i sytuacja wyszła na prostą.

Oczywiście przyczyn może być wiele.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Tak to wygląda, kurczę to prosty koral, od początku rósł mi najszybciej. Wszystkie inne koralowce wyglądają ok.

Zmniejszyłem wódkę, pokopię trochę w piasku zobaczymy czy to coś da.

Edited by big daddy (see edit history)

Pokaz zdjęcia jak to wyglada
U mnie w sumie przy niskim P większość korali wyglądała trochę gorzej (krótszy polip), ale pierwsze zaczęły lecieć seriatopory - zanim doszedł mi fotometr i wiedziałem wstępnie przyczynę.
Potem lekko zaczęła podwijać sukienkę Milka.
Nic nie łamałem i po podniesieniu fosforu b szybko pojawiły się nowe przyrosty.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Od kilku dni bawie sie współćzynnikiem Redfielda.  Jeśli potrzeba to mam troche zbędnych:

NaNO3 i Na3PO4

Edited by bali88 (see edit history)

No3 dodaje już ponad miesiąc, zawsze jest wykrywalne. Natomiast Po4 od jakiś dwóch tygodni zero.

Wstawiam pomniejszone zdjęcie, ładuje się A później nie wyświetla. Nie wiem o co chodzi...

Raz do roku mam tak samo koral nie wiadomo od czego zaczyna bieleć  szybkie odłamanie  bielejącej  tkanki  zatrzymuje  proces  ( montipora seriatopora  tależówka )

4 godziny temu, big daddy napisał:

No3 dodaje już ponad miesiąc, zawsze jest wykrywalne. Natomiast Po4 od jakiś dwóch tygodni zero.

Wstawiam pomniejszone zdjęcie, ładuje się A później nie wyświetla. Nie wiem o co chodzi...

jezeli podbijasz sztucznie no3, myślę ze po4 moze byc na prawde nisko. albo przestań podbijac te azotany albo podbij tez fosforany. 

Ok, tylko że ja pytam o seriatopore, nie o regulowanie nutrientów, z tym sobie radzę.

Godzinę temu, big daddy napisał:

Ok, tylko że ja pytam o seriatopore, nie o regulowanie nutrientów, z tym sobie radzę.

wg mnie podbijaniem azotanow doprowadziłes do naprawde bliskich 0 fosforanow. skutek jest taki ze seriatopora gloduje i gubi tkankę.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/wOAr45zhzPFOCr0xkn0~ZDcamRCHKs

na zdjęciu powyżej,  zobacz jak wyglada różowa goniopora po wyzerowaniu nutrientow na kilka dni. doprowadzilem ja do takiego stanu już kilka razy i zawsze ją wyciągam do normy zakraplając roztwór KNO3 i PO4 który robie jako nawóz do fito.

Tak wygląda normalnie i po podbiciu nutrientów po kilku dniach:

https://m.fotosik.pl/zdjecie/351d215cb422be01

Edited by niknik (see edit history)