Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Zaczynam przygodę z akwarystyka morska.. na początek chciałbym założyć zbiornik ok 100 l tj. 60x40x40. Na razie zbieram informację, edukuje się.. dlatego też mam do Was pytanie. Wyczytałem, że moc oświetlenia powinna wynosić ok 1 W / 1 l. Czy to dotyczy też LED ? Bo w normalnej żarówce 1 W to nie to samo co 1 W w żarowce LED. Dlatego chciałbym zapytać czy to dobry pomysł zastosować dwie lampy fluval sea nano marine na takie akwarium ? Łącznie to niby tylko 40 W.. Dziękuję za opinie

---
Edit: przepraszam zły dział. Proszę o przeniesienie

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Edytowane przez krzysiek_tk1
zły dział (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niestety tak nie działa. W sensie jest to tak miarodajne jak kg skały na litr zbiornika.

Sam się przekonałem, że światło to dość złożony proces i najlepsze co można zrobić to kupić lampę z zapasem mocy dobrej firmy (lub porządnie wykonać własną) oraz zwiększać natężenie światła obserwując korale u siebie w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że to złożony proces również zauważyłem :) i składa się na to bardzo dużo czynników. Jednak co to znaczy zapas mocy ? Chcę mierzyć siły na zamiary.. i jak porównać 1 W do 1 W Led ? Dziękuję za odpowiedź 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, krzysiek_tk1 napisał:

Jednak co to znaczy zapas mocy ?

Ja zapas mocy rozumiem tak:

Mam obecnie zbiornik kostkę 40x40 (netto ok 50 l wody). Posiadam 4-ro kanałową  lampę o łącznej rzeczywistej mocy 90 W (mierzonej miernikiem pobieranej mocy - deklarowana moc lampy przez producenta 120 W). Lampę mam od ok 3 tyg. (W znaczeniu bardzo krótko). Obecnie ustawiona jest średnio na 50% mocy. I mając zapas mocy mogę "bawić się" różnymi kanałami (barwą światła) ustawiając ją na różną intensywność świecenia i obserwować korale oraz efekty wizualne aby dobrać najlepsze ustawienia i kompromis pomiędzy tym co mi się podoba, a zapotrzebowaniem zwierząt na światło.

Przynajmniej to jest moja interpretacja korzyści płynącej z posiadania tzw. "zapasu mocy". Ponadto uważam, że lampa 100 W wysterowana na 50-60% mocy będzie dłużej służyła pełnymi kolorami.

Jeśli jest inaczej to niech wypowiedzią się bardziej doświadczeni forumowicze.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie każdy zbiornik inny , ja mam u siebie hydre 26hd skręcone n ok 70 w A chce dołożyć kompakty x2. Wody ok 100 l już w ledach mam oo 0.7w /l ale ja robię akwa pod sps 80% gdzieś 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa LED powinna być kupowana z dużo za dużą mocą i nie powinna świecić pełną mocą. Przy takim rozwiązaniu ledy będą świecić dużo dłużej. A mając sterownik mocy kanałów my mamy możliwość ustawienia barwy światła odpowiedniej dla koralowców i własnego oka.

Nad moim akwarium wiszą 3 lampy LED o łącznej mocy 1290W

Pełną mocą nie świecą nigdy zgodnie z tym opisem:

https://acrooptics.com/professionals-love-acrooptics-led-reef-lighting-systems/


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.03.2020 o 23:29, krzysiek_tk1 napisał:

Że to złożony proces również zauważyłem :) i składa się na to bardzo dużo czynników. Jednak co to znaczy zapas mocy ? Chcę mierzyć siły na zamiary.. i jak porównać 1 W do 1 W Led ? Dziękuję za odpowiedź 

Moja lampka ma 18W - akwa ma 30 litrów i wygląda tak pod tą lampką
_MG_0109.jpg.825ec51d9f532d99e5cd20fdc9683f94.jpg


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.10.2019 o 15:22, Lector napisał:

Tylko ze Nemo gubi ustawienia przy zaniku prądu.

 

Co do lampki:

 

 

W dniu 18.04.2020 o 20:36, r_33 napisał:

Moja lampka ma 18W - akwa ma 30 litrów i wygląda tak pod tą lampką
_MG_0109.jpg.825ec51d9f532d99e5cd20fdc9683f94.jpg

Mogę poprosić o udzielenie odpowiedzi w jaki sposób naświetlasz kostkę ? Czy dajesz 100% mocy lampy i czy używasz w nastawach białego światła. Dziękuję za odpowiedź 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.