Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zabawa trwa dalej. Pojawiły się nowe koralowce. Wszystko wydaje się być na dobrej drodze do stabilizacji. 
Glonów wszelakich z każdym tygodniem coraz mniej na skale. Trochę to przykre nawet bo pytanie co będą jadły ślimaki?:(

spacer.png


No i jeszcze boczna perspektywa.

spacer.png

@wallyJa po wielu kombinacjach i braku satysfakcji po prostu zacząłem stosować najłatwiejsze możliwe ustawienie.
Czyli zasadniczo odpaliłem niebieskie na maxa. Żadnych chmurek i innych cudów. W załączniku możesz podejrzeć jak to wygląda teraz.
Powoli dochodzę też do wniosku ze Prime 16hd to za mało na 64litry. I prawdopodobnie dołożę jeszcze jedną. Jak podniosłem niebieskie na full to momentalnie, wszystko w zbiorniku zaczęło się poprawiać.

signal-2020-11-29-134701.thumb.png.8e02a1748c26b66b68405b039a3f24d4.png

AI Preset.aip

Edytowane przez minor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się :) U mnie na start 1 prime docelowo jakaś hydra lub 2x Prime, z tym że ja się w patyki bawię.

Ładna kosteczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ShrimpTime Wnosząc po nicku to chyba widziałem co uruchamiasz na YouTube;) Na Zeovitcie? 
Mi też zaczyna się coraz bardziej podobać.

Co ciekawe jeśli chodzi o lampę to jednak zjechałem trochę z ustawieniami. I obniżyłem niebieskie tak w okolicach 105%
Za to podniosłem białe do 40%. 

W akwarium pojawiło się trochę zmian. Praktycznie całkiem pozbyłem się glonów. 
Doszły 4 nowe koralowce.
- montipora talerzowa
- caulastrea candy cane
- euphyllia
- discosoma 

I pojawiła się krewetka czyszcząca, która bardzo szybko zaczęła się dogadywać z błaznami:) Śmiesznie tylko bywa gdy one nie maja ochoty na "pieszczoty".

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idziemy do przodu. Nastąpiło kilka zmian i wystąpiło też trochę problemów. 

Zmiany:

1. W akwarium pojawił się nowy mieszkanieć - Krewetka Kuekenthali

spacer.png

2. Zmiana grzałki z Aquael Ultra Heater 50W na Eheim Thermocontrol e 50W -> dlatego że Aquael to syf który się po prostu zawiesza. Niby działa, diody się świecą ale nie reaguje na zmiany temp. Z tego co wyczytałem nie jestem jedyną osobom która miała takie problemy. Zbiornik miałem zabezpieczony przed przegrzaniem, ale nie przed wychłodzeniem. O czym później. W każdym razie miałem tak kilka razy i dość szybko to notowałem i też wcześniej było to w cieplejszym okresie lato i wczesna jesień gdzie było ciepło, ostatni raz niestety akwarium zostało na noc bez grzałki w temp ok 19 stopni.

3. Zmiana cyrkulatora z Koralia Nano 1600 na Jebao SLW 10. Trochę za mocny, musiałem mocno pokombinować z montażem, ale bujanie jest super, nawet w tak małym akwarium. Tutaj trochę dałem ciała bo myślałem że SLW 10 jest najmniejszy, a okazało sie już po zakupie że jest też SLW 5. No ale nic, może jak bardziej zarośnie to dodatkowa moc się przyda.

4. Zmiana soli z Aquaforest na Tropical bo z Aquaforestem miałem problem z parametrami, glonami itp. Ta zmiana co prawda była już jakiś czas temu ale po kilku miesiącach i kilku próbach powrotu do pozostałego mi pudełka Aquaforest, wygląda na to że definitywnie coś mojemu akwarium z solą Aqwuaforesta nie pasuje.

Problemy:

1. Awarie grzałki i wychłodzenie akwarium przypłaciłem stratami w obsadzie koralowców. Spadku temperatury do ok 19 stopni nie wytrzymały:
- euphylia paradivisa 
- calaustrea niebieska
- euphylia paraancora - częściowo, zostały 3 małe główki które nie padły jeszcze odrastające od głównego szkieletu
-caulastrea zielona - częściowo, była większa niż jest aktualnie padło kilka główek ale udało się odratować
-seriatopora hystrix - częściowo, zgubiła sporo tkanki od spodu, po odcięciu i przyklejeniu udało się jakoś uratować z tego co widzę

2. Valonia. Była wcześniej ale ostatnio jej się bardziej spodobało i zaczyna być upierdliwa.

I ogólne fotki:)

spacer.png

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, minor napisał:

2. Zmiana grzałki z Aquael Ultra Heater 50W na Eheim Thermocontrol e 50W -> dlatego że Aquael to syf który się po prostu zawiesza. Niby działa, diody się świecą ale nie reaguje 

U mnie Nowy Eheim działał 3 tygodnie i kaput, na szczęście zorientowałem się jeszcze tego samego dnia i miałem awaryjną grzałke (też Eheima  ale 15 letniego)

Obyło się bez strat ale zaufanie do "współczesnego" Eheima zmalało u mnie bardzo.

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Felix napisał:

U mnie Nowy Eheim działał 3 tygodnie i kaput, na szczęście zorientowałem się jeszcze tego samego dnia i miałem awaryjną grzałke (też Eheima  ale 15 letniego)

Obyło się bez strat ale zaufanie do "współczesnego" Eheima zmalało u mnie bardzo.

Ja to bym w ogóle w miare możliwość zrezygnował z grzałki z termostatem jak już grzałka preset coś jak EHEIM Thermopreset + ewentualnie kontrolnie zewnetrzny pomiar i sterowanie temperatury.

@minor


Fajne te Favie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Felix napisał:

mnie Nowy Eheim działał 3 tygodnie i kaput

Zdarza się , ja oddałem 6 grzałek eheima do sklepu . Wszystkie na tym samym numerze partii . Nowa lampa Aqua medic też padła po kilku dniach .

 

2 minuty temu, sith114 napisał:

EHEIM Thermopreset

Zamiast 25 miałem 28 stopni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ariel napisał:

Zdarza się , ja oddałem 6 grzałek eheima do sklepu . Wszystkie na tym samym numerze partii . Nowa lampa Aqua medic też padła po kilku dniach .

 

Zamiast 25 miałem 28 stopni. 

To widocznie mam szczęście.  Moja zaleznie od termometru 24.5-25 pokazywała ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, sith114 napisał:

To widocznie mam szczęście.  Moja zaleznie od termometru 24.5-25 pokazywała ;)

Albo my mieliśmy pecha :blink: . Od tamtej pory zawsze mam dodatkowo sterowanie do grzałki i wentylatorów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Felix @sith114@Ariel Problem z grzałkami jest taki, że o każdej idzie znaleźć negatywne opinie:)
Ja też myślałem o czymś z temp na sztywno, ale sam robiłem sterownik do akwarium i mam na sztywno ustawione wyłączanie grzałki przy 25.3 stopnia i odpalanie wentylatorów. No i niby nie problem to zmienić tylko, straciłem mój kod źródłowy i musiałbym to napisać wszystko raz jeszcze, a że nie tylko sterowanie temperaturą tam jest to mi sie to aktualnie nie widzi. Dlatego wybrałem Eheima z tej nowej serii z elektroniką. Działa już ok 2 miesięcy i na ten moment nic niepokojącego nie zaobserwowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.05.2021 o 16:42, minor napisał:

Problem z grzałkami jest taki, że o każdej idzie znaleźć negatywne opinie:)

Wiem , napisałem tylko jak było u mnie . Znajomi mają i chwalą . 

 

W dniu 10.05.2021 o 16:42, minor napisał:

Ja też myślałem o czymś z temp na sztywno, ale sam robiłem sterownik do akwarium

I to się chwali , ja niestety praktycznie wszystko kupuje . Lenistwo to raz a dwa jak mam wolne , to zawsze jest coś innego do zrobienia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przerabiałem eheima, aquaela, serę... I wnioski mam takie, że wszystkie są dobre, jak są umieszczone w silnym przepływie oraz są regularnie czyszczone z filmu bakteryjnego/osadów. Po prostu grzałka brudna nie oddaje wystarczająco dobrze ciepła do wody, zaczyna się przegrzewć i zabezpieczenia przed pracą na sucho wyłączają grzanie. Archaiczne, wielkie grzałki z termostatem bimetalicznym są podatne mniej, te nowocześniejsze, mniejsze, z termostatem elektronicznym niestety podatne są bardziej. Nauczony doświadczeniami widząc, że grzałka przestaje utrzymywać temperaturę, po prostu ją wyciągam, przecieram ręcznikiem papierowym i znów jest cacy. Tak samo przed wyjazdem robię.

Natomiast co do dokładności trzymania temperatury bezkonkurencyjne są aguael ultra heater. W niemieckich niestety dokładność i kalibracja jest marna.

PS. Nie wyobrażam też sobie obecnie, że miałbym polegać tylko na termostacie grzałki, nie mieć zewnętrznego kontrolera. Ja akurat używam stc1000, który pilnuje temperatury, a termostat grzałki jest ustawiony ciut wyżej i robi za dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem akwarium, gdyby stc zawiódł.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.05.2021 o 10:44, Słony leszcz napisał:

akurat używam stc1000, który pilnuje temperatury, a termostat grzałki jest ustawiony ciut wyżej i robi za dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem akwarium, gdyby stc zawiódł.

Mam dokładnie tak samo, tylko z tą różnicą, że zamiast STC1000 mam swoją konstrukcję która prócz temp dostarcza inne funkcję. Natomiast problemem jest to, że takie rozwiązanie zabezpiecza tylko przed przegrzaniem. A ja miałem problem z Aquaelem taki, że jak sie zaciął to po prostu nie zaczynał grzać mimo że temp spadała. W tą stronę żadnego zabezpieczenia nie ma. Jak znajdę chwilę to pewnie spróbuje dorobić sobie jakieś "pikadełko".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, minor napisał:

A ja miałem problem z Aquaelem taki, że jak sie zaciął to po prostu nie zaczynał grzać mimo że temp spadała. W tą stronę żadnego zabezpieczenia nie ma. Jak znajdę chwilę to pewnie spróbuje dorobić sobie jakieś "pikadełko".

Też tak miałem, rozwiązaniem jest po prostu regularne czyszczenie grzałki. Każda jedna grzałka jaką miałem przy dłuższym nieczyszczeniu przestawała grzać w ogóle (elektroniczne aquaele) lub grzała bardzo słabo i nie dawała rady utrzymać temperatury (eheim i sera z bimetalem). Po czyszczeniu wszystko wraca do normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.