Skocz do zawartości
Dareklisc

Przenośny filtr RO DI

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie apropo takiego rozwiązania. Woda ma zostać w filtrze czy zlać ja przed schowaniem filtra ? 

Niestety nie mam możliwości montażu na stałe a mam dość jeżdżenia po sklepach i nękania lokalnych akwarystów

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Filtr powinien być zalany.

Pzdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr musi być zalany . Na wyjściu zamontuj zawory które zamkniesz po skończonej filtracji . Jezeli wyschnie ci membrana lub żywica to możesz go w najgorszym razie wywalić w najlepszym skracasz jego życie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc Panowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś zna jakieś opracowania na temat tego jak wysychanie wpływa na membranę i żywice? Poniżej jakiego poziomu wilgotności membrana się niszczy? 

Coś mi się wydaje że temat wysychania membrany to kolejny mit w naszym hobby.

I nie chodzi mi tutaj o wysychanie na pieprz, ale zwykle spuszczenie wody z filtra. Przecież nową membrana jest de facto sucha.  (Choć podobno zakonserwowana jakas substancja która na start trzeba wypłukać)

W każdym razie spuszczenie wody z filtra nie powoduje natychmiastowego wyschnięcia membrany. Wręcz przeciwnie. W środku miesiącami ( jeśli nie latami) w zamkniętym pojemnikiem z membraną utrzymuje się wilgoć. Wiem o tym bo swój filtr uruchomiłem ponownie prawie dwa lata od likwidacji poprzedniego akwarium. W środku ciągle była woda...

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, Tester napisał:

Coś mi się wydaje że temat wysychania membrany to kolejny mit w naszym hobby.

Potwierdzam że to mit. Od kilku lat używam filtra RODI i zawsze woda z niego schodzi nie mam zaworka. Filtr działa prawidłowo i na końcu mam wodę 000.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nawet producenci filtrów dzbankowych, zalecają by wkłady filtrujące pozostawały wilgotne. A w razie dłuższego nie używania  filtra, umieszczanie go np. w lodówce. 
Więc nie do końca to mit...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Osmodeusz napisał:

Nawet producenci filtrów dzbankowych, zalecają by wkłady filtrujące pozostawały wilgotne. A w razie dłuższego nie używania  filtra, umieszczanie go np. w lodówce. 
Więc nie do końca to mit...

W dzbankowym masz wungiel tylko, a my mówimy o membranie ;) 

Zresztą woda całkowicie nigdy z takiego filtra RO nie zleci i wilgotność w pojemniku zawsze będzie.

W piwnicy mam stary filtr RO i jak znajdę wenę to mogę go odpalić i zobaczyć co pokaże miernik :P wymieniłem go tylko dlatego że sumienie mi podpowiadało że po kilku latach już by się przydało heh

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy jakby trzy poziomy:

A - zalany wodą - czyli na stałe w wodzie

B - wilgotny - czyli spuszczamy wodę z filtra, a ta ilość wody, która utkwi w membranie wystarczy, żeby na dłuższy czas membrana pozostawała wilgotna. Warunek - membrana pozostaje w pojemniku.

C - suchy - membrana wyschnięta na wiór - wilgotność 0%. - prawdopodobnie sytuacja trudna do uzyskania w normalnych warunkach, bez wyjmowania membrany z pojemnika.

Moim zdaniem - A i B są prawidłowe, przy czym B jest niezbędne, a A niekonieczne.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@=Fresz= no nie jedynie węgiel, są wkłady z żywicą, wkłady z jonami srebra, mineralizujace itp. 
Nie chce mi się w tej chwili szukać specyfikacji konkretnych 

Poza tym jeśli wkład, do zwykłego filtra dzbankowego jest szczelnie pakowany, i producent zaleca takie przechowywanie, zapasowego wkładu, to ma w tym jakiś cel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Membrana napewno nigdy do końca nie wyschnie . Niestety przekonałem sie o tym z własnego doświadczenia :( . Trzymałem filtr na ogrodzie i go nie chowałem do garażu z lenistwa . Robiłem z niego dolewkę raz na tydzień nie wnosząc go do domu , mam długi wężyk . W Anglii raczej mrozów nie ma . I jakie było moje zdziwienie jak mi zamarzł i pęknął na pół . Cała została tylko żywica a zaworów nie miałem żadnych wiec teoretycznie woda mogła z niego spłynąć swobodnie . Musiał być full skoro pękła obudowa . 
bardziej mnie zastanawia co innego . Jak kupujesz butelkę wody czystej jest napisane by  nie pić Jeżeli była otwarta więcej niż 48 godzin wcześniej  . A jak ma to sie z żywicą . Jest w przezroczystej obudowie  , nie pojawią tam jakieś bakterie itp . jezeli używam ro raz w tygodniu , a filtr będzie nie zasłonięty ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Hoom napisał:

I jakie było moje zdziwienie jak mi zamarzł i pęknął na pół .

Tu prawdopodobnie doszło do fizycznego uszkodzenia membrany przez mróz a nie jej wyschnięcie. Zamarzająca woda rozsadza asfalt, kamień, beton, żeliwo, duraluminium, a co dopiero membranę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam cały zestaw rodi po użyciu zamknięty zaworkami i pełen wody. 

Przerobiłem lekko ponad 1000l wody, po prefiltrach tds 0001, po żywicy 0000. Przed chwilą sprawdzane. 

Z dawnych czasów kiedy na statku miałem trochę innej skali zestaw do demineralizacji i odsalacz - membrany muszą być wilgotne i nie można dopuszczać do ich całkowitego wyschnięcia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.05.2020 o 09:27, Tester napisał:

Coś mi się wydaje że temat wysychania membrany to kolejny mit w naszym hobby.

 

Tak na logikę... wydaje mi się że w mokrym, wilgotnym środowisku, jakim pozostanie niezalana membrana, będzie pojawiać się pleśń, grzyby i inne bakterie które raczej nie będą służyły naszemu akwarium.

Nie masz takiego przeczucia :-)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię choć teoretycznie mogą, tylko one nie pojawią się znikad a jedynie od strony kranu. A jesli sa w wodzie kranowej i przejdą przez filtr 1um, to czy membrana jest zalana czy tylko wilgotna nie ma znaczenia. To bardziej oznacza tragiczną jakość wody kranowej.

Poza tym skad niby miałyby miec pokarm na namnażanie? Też z wody kranowej? 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie, pojawią się wszędzie tam gdzie dostarczysz powietrze. Od strony kranu i nie kranu, skoro też tam będzie kontakt powietrza.
W powietrzu znajdują się pyły i inne zanieczyszczenia, które w kontakcie z długotrwałą wilgocią zapoczątkują reakcję i będą pokarmem.

Wiadomo że tragedii nie będzie w 10min, ale uważam, wielokrotnie powtarzany proces lub długotrwały wróży "uszkodzeniem" membrany.
Nie mam oczywiście żadnych dowodów, ponieważ nigdy mi na myśl nie przyszło żeby spuścić wodę, ale na chłopski rozum czuję że to nie jest mit.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł, ale my przeciez nie mówimy o użyciu membrany, która była nieużywana przez rok, ale była wilgotna. My mówimy o uzywaniu jej co kilka tygodni jak mniemam, chociaż autor nie precyzuje okresu na jaki chowa filtr.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszytko raz użytej membrany nie powinno się wysuszać. Tyle pamiętam. Wręcz w manual było to wielkimi czerwonymi literami hehe. 

Tylko u nas chodziły niemal non stop. Jeśli były zatrzymane, zawory zamknięte i utrzymywane w stanie wilgotności to był robiony jakiś treatment przed startem żeby pozbyć się mikroorganizmów tylko nie pamiętam jaki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Tester napisał:

Paweł, ale my przeciez nie mówimy o użyciu membrany, która była nieużywana przez rok, ale była wilgotna. My mówimy o uzywaniu jej co kilka tygodni jak mniemam, chociaż autor nie precyzuje okresu na jaki chowa filtr.

Chodzi o okres 2-4tygodni :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.