Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładam solankę i myśle jaką obsadę wybrać. Znacie jakieś ciekawe ryby i bezkręgowce do 150 litów?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię takie pytania :) jak szukałeś żony tez pytałeś sie kolegów jaką ci polecają . 
a na poważnie jest masa ryb , różnych gatunków i kolorów a zmieścisz do akwarium tylko 5 z nich . Idź do sklepu zobacz które ci sie podobają i wtedy sprawdź czy możesz je trzymać w 150 litrach . Jednemu sie podoba to drugiemu co innego sam zdecyduj co chcesz trzymać i wtedy zadaj pytanie na temat planowanej obsady 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań, żeby zawezyc wybór. To twój pierwszy morszczak? Planujesz też koralowce? Będzie piach? Wysoka korona lub siatka? Jakie konkretnie wymiary zbiornika? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Hoom napisał:

Lubię takie pytania :) jak szukałeś żony tez pytałeś sie kolegów jaką ci polecają . 
a na poważnie jest masa ryb , różnych gatunków i kolorów a zmieścisz do akwarium tylko 5 z nich . Idź do sklepu zobacz które ci sie podobają i wtedy sprawdź czy możesz je trzymać w 150 litrach . Jednemu sie podoba to drugiemu co innego sam zdecyduj co chcesz trzymać i wtedy zadaj pytanie na temat planowanej obsady 

a może żony nie ma... do tego pytanie wce nie głupie, zamiast kupować na ślepo ryby bo mają fajny kolor a potem się okazuje że ryba rośnie i rośnie i rośnie..., albo żre korale na których mu zależy albo... człowiek popyta, pomyśli i dobierze obsadę świadomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Nosaczpospolity napisał:

Witam, zakładam solankę i myśle jaką obsadę wybrać. Znacie jakieś ciekawe ryby i bezkręgowce do 150 litów?

Parka błazenków, jeden garbik,  salarias i mini babka.

Kilka ślimaków glonożernych, kilka nassariusów, 2 krewetki kuekenthali i jedna czyszcząca lub debelius.

Nie ma za co :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ciekawych niewielkich rybek, które spokojnie zmieszczą się do takiego zbiornika jest wiele, np. babki wszelakie

i kolorowe i w obserwacji bardzo ciekawe, kwestia jedynie czego szukasz ?

dla przykładu jedynie:

 Discordipinna griessingeri, Emblemaria hypacanthus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Nik@ napisał:

Mam kilka pytań, żeby zawezyc wybór. To twój pierwszy morszczak? Planujesz też koralowce? Będzie piach? Wysoka korona lub siatka? Jakie konkretnie wymiary zbiornika? 

Tak, pierwszy ale będzie pod okiem specjalisty, lecz nie chce się go o wszystko pytać  bo zwyczajnie nie chce go męczyć. A akwarium będzie raczej 100(lub 80)x40x40. Co do korony i siatki to raczej zdecyduje na końcu czy będzie po prostu potrzebna, piach będzie. I o moc lampy i tego typu rzeczy raczej nie ma co brać pod uwagę bo wszystko będzie nawet lepsze niż potrzebne :) 

 

6 minut temu, Osmodeusz napisał:

ciekawych niewielkich rybek, które spokojnie zmieszczą się do takiego zbiornika jest wiele, np. babki wszelakie

i kolorowe i w obserwacji bardzo ciekawe, kwestia jedynie czego szukasz ?

dla przykładu jedynie:

 Discordipinna griessingeri, Emblemaria hypacanthus

Szukam jakiś kolorowych i jakby takich niespotykanych na codzień. 

2 godziny temu, Hoom napisał:

Lubię takie pytania :) jak szukałeś żony tez pytałeś sie kolegów jaką ci polecają . 
a na poważnie jest masa ryb , różnych gatunków i kolorów a zmieścisz do akwarium tylko 5 z nich . Idź do sklepu zobacz które ci sie podobają i wtedy sprawdź czy możesz je trzymać w 150 litrach . Jednemu sie podoba to drugiemu co innego sam zdecyduj co chcesz trzymać i wtedy zadaj pytanie na temat planowanej obsady 

Pytanie nie jest głupie, i nijak ma się do porównania szukania żony. Pytam się tu, gdyż ludzie tu niekiedy zajmują się akwarystyką od lat i mają o wiele większą wiedzą o Tym  niż ja. 
Bylem ciekaw propozycji jaką tu napiszą bo może akurat ktoś da fajną, egzotyczną i do tego pożyteczną rybkę. 
I tak dziękuje ,że cokolwiek napisałeś odnoście mojego pytania. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi sie porównanie do żony podoba . :) 

a poważnie rybek jest masa . Ja bym poszedł do sklepu wybrał kilka wypisał i poprosił wtedy o pomoc . Mi mogą sie podobać inne niż tobie . Ja mam np. Algae blenny mi sie podoba ta rybka jak cholera a żona nie może na nią patrzeć . 
 

ps. Skoro chcesz porady teraz to napewno kup chrysusa ta rybka ratuje nie jedno akwarium 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Hoom napisał:

to napewno kup chrysusa ta rybka ratuje nie jedno akwarium 

W jakim sensie ratuje? Sam bym kupił sobie tę rybkę, bo ładna jest, ale ona nie kopie dołów?, bo chyba na noc się w piachu zagrzebuje i to się do takiego małego baniaka zmieści?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieści sie napewno . Dołów nie kopie tylko z tym spaniem w piachu to jest wkurzająca bo czasami ci zniknie na kilka dni . Pewnie nie wie kiedy światło swieci :) 

a w jakim sensie ratuje , proste . Mi uratowała kilka razy zoa . Miałem plagi ślimaków . Minus taki ze i rurówki wytępiła . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chrysus to nie jest taka mała rybka, bo dorasta do 12 cm. Lubi sobie poskakać, kilka dni temu wyciągnąłem swojego chrysusa z sumpa. Pewnie wskoczył do komina i rewizją przedostał się do sumpa.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chrysus absolutnie nie do tego litrażu. Ryba rośnie duża, jak każdy wargacz jest ruchliwa i skacze. Mam Chrysusa już wielkiego w 750l, nie wyobrażam go sobie w mniejszym akwarium, niż 300 litrów. Żadnego wargacza nie wyobrażam sobie w tym litrażu, te ryby potrzebują dużo miejsca. 

Do pilnowania ślimaków nagoskrzelnych mógłby być mandaryn, ale musiałby mieć dużą ilość skały bogatej w życie, dojrzalej. Najlepiej taki, który przyjmuje mrożonki.

Taki litraż, jeśli zbiornik miałby 50 cm wysokości fajnie by się nadawał dla koników i igliczni. Ale to raczej dla bardziej doświadczonych akwarystów.

Z mniejszych rybek polecam babeczki z rodzaju nemateleotris (albo te popularne, jak decora czy magnifica, albo jak chcesz coś extra to helfrichi) , mała zagiewke na przyklad Cirrhitichthys falco, może też być kilka małych apogonow parvulus (ale to delikatne rybki, raczej dla kogoś doświadczonego). Może być też pseudochromis fridmani, piękna fioletowa rybka i pływa w toni. Plus jakas mała babka kopiąca w piachu. 

Do tego wszelkiej maści ślimaki, jakiś krabik grzeczny. Na przyklad neopetrolisthes oshimai, do tego krewetka czyszcząca. Możesz też kupić jakieś blazenki premium, jeśli zwykle ocellarisy Ci się nie podobają.

Nadają się też ślizgi, możesz poszukać z rodzaju ecsenius albo meiacanthus.

 

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najwięcej jak najmniejszych rybek i się baw. Reefshop i seafarm rozsyłają i ściągają na zamówienie z dejonga gdzie jest kilkaset rybek. 

Serio jak widzę piękne akwaria z klasykiem żółtek, dori i białobrody to rzyg... :smile_dead: sam się nabrałem na błazenki niepotrzebnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja trzymam chrysusa od roku w 150 litrach . Co prawda mam tylko 3 rybki . Chrysus mi nie skacze bo mam siatkę , śpi pod skałą . Co prawda kupiłem go z myślą ze zaraz trafi do większego akwarium ale niestety przeciąga sie to w czasie . Mój ma mniej niż 10 cm choć wcina mega dużo . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.