Skocz do zawartości
atk

Co z tą skała oraz co to za nalot? :(

Rekomendowane odpowiedzi

Hey, 

Pytanie co zrobić i jak sprawić aby skała ze zdjęć była czysta? Czy to jakiś glon lub coś innego? 

large.IMG_20200610_210221.jpg.cc09f41b79de1dbf716aa1e09518c587.jpglarge.IMG_20200610_210213.jpg.4cdbbebdec65856b816af8434c68d891.jpg

Dodatkowo nie wiem z jakiego powodu jak wymienię watę to na następny dzień mam ją oblepiona brązowym nalotem... Nadmiar bakterii? Mikro/makro? Czy coś zupełnie innego? large.IMG_20200610_094918.jpg.a9dd486cd3ba160b505a4745f4771336.jpglarge.IMG_20200610_094925.jpg.c977d254e63b759f587c6815b38efaf1.jpg

P. S. Jeśli test jest prawidłowy (salifert) to walczymy z no3 = 20, po4 = 0.01 mierzone Hanka na fosfor. 

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, atk napisał:

Dodatkowo nie wiem z jakiego powodu jak wymienię watę to na następny dzień mam ją oblepiona brązowym nalotem... Nadmiar bakterii? Mikro/makro? Czy coś zupełnie innego? 

A jak pieni odpieniacz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka wode stosujesz kranówke czy RO i DI?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Arek77 napisał:

A jak pieni odpieniacz? 

Odpieniacz pieni bardzo dobrze, każdego dnia mam około 50-100 ml ciemnej kawy :)

50 minut temu, Peniek napisał:

Jaka wode stosujesz kranówke czy RO i DI?

Woda rodi robiona w domku z pre filtrami 5u -> 1u -> węgiel -> ro -> 1kg sera silicate -> żywica... Na tds 000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co masz w sumpie pod białymi kulkami,w kolorze rdzy? Miałem tak po jednym preparacie na obniżenie fosforanów gdy ustawiony był zbyt duży przepływ wody. Chyba tarcie granulek sprawiało wypłukiwanie drobin i wrażenie  że wszystko było pokryte "rdzą". Preparat nadal używam ale już nie w filtrze tylko w skarpecie na wolnym przepływie i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@atk

 

Zastanawiam się gdzie jest błąd u Ciebie w systemie, skąd tyle wiecznie problemów, czytam wszystkie tematy jakie masz...czasem wystarczy jedna  rzecz i będzie wieczny problem.

Nie jest to glon to brązowe na wacie, ale prawdopodobnie  jest to problem krzemianow. (Si) Choć mogę sie mylić.

To ze TDS jest 000 nie ozmacza że wszystko jest ok z wodą.

Zrób test na Krzem

Zamontuj sobie dodatkową tubę na wyjściu za żywicą jako ostatnia, zastosuj absorbent na krzemiany np Sera.

https://reefshop.pl/pl/p/Sera-Silicate-Clear-usuwanie-krzemianow

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti mam przed żywica puszkę z sera silicate.

Test na Si = 0

large.IMG_20200611_100843.jpg.b444b6ceec430b50fe978e9762754eac.jpglarge.IMG_20200611_110317.jpg.72a651a2e34784f975794efd51a08073.jpg

Mam nyos torq 2.0 a w nim na dole nyos phosi-ex (absorber krzemianów i fosforanow) a u góry pellets. Zastanawiam się czy ten phosi-ex się nie ściera i zostawia taki kolor... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, atk napisał:

Test na Si = 0

No widzisz, jedno możemy już  wykluczyć, a ten phosi-ex w jakim przeplywie jest, może całkiem  możliwe że się sciera.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti - pompa jest niby 1000L/h i sam producent pokazuje aby na dół dawać phosi-ex... Kolega ma analogicznie i nie ma żadnych problemów... może faktycznie przełożę do woreczka i zobaczymy co będzie się działo.

A czy to może być nalot bakteryjny od zbyt dużej ilości bakterii lub pożywki? 

Dodatkowo mam wrażenie że ilość glonów spaghetti w refugium jakby ubywało i się kurczy... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, atk napisał:

może faktycznie przełożę do woreczka i zobaczymy co będzie się działo.

Myślę że to dobry pomysł :)

Sprawdź,  wymień wate.

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze po co  ten adsorber :)

Pelety wymagają raczej mocniejszego przepływu od typowych adsorberów. Ja bym go wyjął, bo widzę że w sumpie masz trochę miejsca i inne złoża, więc jest szansa działać bez tego dziadostwa. 

Masz jakieś widoczne ilości cyjano? Nawet niewielkie ilości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ejdzej88 napisał:

Pytanie zasadnicze po co  ten adsorber :)

Pelety wymagają raczej mocniejszego przepływu od typowych adsorberów. Ja bym go wyjął, bo widzę że w sumpie masz trochę miejsca i inne złoża, więc jest szansa działać bez tego dziadostwa. 

Masz jakieś widoczne ilości cyjano? Nawet niewielkie ilości?

Hey... Bez adsorbera po4 było powyżej 0.5...aktualnie mierząc hanna na fosfor mam 0.02.

Boję się że jak wyciągnę adsorber to źle będzie dramat i korale poleca... 

A muszę mieć po4 większe od 0 bo inaczej nie zejdę z no3 :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi po wyjęciu skoczyło do 0.19.

W kilka dni zjechało do 0.03 po zwiększeniu dawki vsv i podmianach. 

Teraz się utrzymuje na tym poziomie o ile hanka nie kłamie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest skała i złoża, jest no3 i po4, jeżeli podajesz bakterie to brakuje tylko węgla. Musi zadziałać;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.