Skocz do zawartości
Dareklisc

Pierwszy filtr RoDi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Po ponad roku jeżdżenia za woda RODI po sklepach znalazłem trochę miejsca i zmontowałem przenośny filtr . Z racji tego że wcześniej nie używałem takiego filtra to mam parę pytań . W ciągu 10 minut produkuje 4 L odpadu i 1l rodi, można by więcej ale jak odkrece  kurki na full to rury mi trzeszczą ?! O.o

 

 

1. Czy to normalne że stosunek wody przefiltrowanej do odpadu wynosi 1:4 ?

2. Czy do membrany 75gp ogranicznik 420 jest ok ? 

3. Na odpadzie tds pokazuje mi 0068 czy jest opcja jeszcze tą wodę jakoś dalej puścić filtrami żeby tego odpadu tyle nie było ? Jeśli tak to co dalej podpiąć ? 

 

IMG_20200620_205018_Easy-Resize.com.jpg

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Dareklisc napisał:

1. Czy to normalne że stosunek wody przefiltrowanej do odpadu wynosi 1:4 ?

tak

22 minuty temu, Dareklisc napisał:

2. Czy do membrany 75gp ogranicznik 420 jest ok ? 

tak

23 minuty temu, Dareklisc napisał:

3. Na odpadzie tds pokazuje mi 0068 czy jest opcja jeszcze tą wodę jakoś dalej puścić filtrami żeby tego odpadu tyle nie było ? Jeśli tak to co dalej podpiąć ? 

Możesz podpiąć drugą membranę pod odpad, ale pewnie potrzebna by była pompka do podniesienia ciśnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, klossowski napisał:

Możesz podpiąć drugą membranę pod odpad, ale pewnie potrzebna by była pompka do podniesienia ciśnienia.

Wyjście z 2 membrany   jakimś trójnikiem podpiąć to pod ten sam filtr z żywicą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Dareklisc napisał:

Wyjście z 2 membrany   jakimś trójnikiem podpiąć to pod ten sam filtr z żywicą ?

No tak.  Wystarczy tylko dokupić drugą membranę, a ogranicznik zamontować na końcu. Tutaj masz podane wydajności różnych konfiguracji:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ToWyjście scieku z pierwszej membrany podłączasz do wejścia drugiej. Wyjścia z obu membran łączysz i dajesz na żywice, a ściek z drugiej dajesz do kwiatków ;)

Uprzedzając dalsze pytania...

Obie membrany powinny być takie same

Ogranicznik dajesz ten sam-  jeden na końcu drugiej membrany

Ciśnienie w kranie musisz mieć silidne, ewentualnie pomysł i booster pump.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto też dodać, że koszt pompki i drugiej membrany przy niewielkim zapotrzebowaniu na wodę RO, raczej nigdy się nie zwróci :):):):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choćby ta 2 membrana kosztowała tyle co cały filtr to warto jeśli żona nie będzie miała argumentu że ja tu sobie rafe koralowa ogarniam w domu i na te moje 45L zużywam miesięcznie 150l naszej polskiej słodkiej wody :D cisnienie jest pierwsza klasa , jak odkręcam maksymalnie to aż trzeszczy , a co do opłacalności to przy moim zużyciu powinny trochę posłużyć te membrany, daty ważności chyba nie mają a raz na miesiąc przelać przez nie wannę wody to chyba nie wiele 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, klossowski napisał:

Możesz podpiąć drugą membranę pod odpad, ale pewnie potrzebna by była pompka do podniesienia ciśnienia.

ja tak mam od roku 3 membrany w szeregu. bez pompki. za każdą membraną mam na tds jest ok 15. odpad ok 350. 30l produkuje się w ~ 1,5 godziny, woda RO nie kapie ale leci solidnym strumykiem. RO: Odpad jest ~1:1.

 

zastanawiam się nad 4ą membraną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Dareklisc napisał:

zużywam miesięcznie 150l naszej polskiej słodkiej wody

A w Jastrzębiu to woda w kranie nie jest czasem z czeskiej Ostravicy i czeskiej Moravki? :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu ze swoim pytaniem - co się stanie jak założę mocniejszy ogranicznik przepływu do membrany o większej wydajności (np do membrany 150 GPD podepnę ogranicznik 420 od membrany  75 GPD )  ? Zmniejszy się żywotność membrany czy woda za membraną będzie miała gorsze parametry, czy po prostu zmnieszy się przepływ wody przez filtry i z membrany 150 uzyskamy wydajność 75 galonów na dobę?  Ktoś robił taki eksperyment?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Arek77 napisał:

Podepnę się do tematu ze swoim pytaniem - co się stanie jak założę mocniejszy ogranicznik przepływu do membrany o większej wydajności (np do membrany 150 GPD podepnę ogranicznik 420 od membrany  75 GPD )  ? Zmniejszy się żywotność membrany czy woda za membraną będzie miała gorsze parametry, czy po prostu zmnieszy się przepływ wody przez filtry i z membrany 150 uzyskamy wydajność 75 galonów na dobę?  Ktoś robił taki eksperyment?

Im membrana ma większe GPD tym ma większe dziury, a im mocniejszy ogranicznik tym większe ciśnienie. Więc jak dasz ogranicznik od 75 do 150, to przez membranę będzie się przeciskać więcej brudu niż przy normalnym ograniczniku.  Żywotność membrany spadnie, woda RO będzie kiepskiej jakości, ale wydajność powinna być lepsza 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klossowski napisał:

Im membrana ma większe GPD tym ma większe dziury, a im mocniejszy ogranicznik tym większe ciśnienie. Więc jak dasz ogranicznik od 75 do 150, to przez membranę będzie się przeciskać więcej brudu niż przy normalnym ograniczniku.  Żywotność membrany spadnie, woda RO będzie kiepskiej jakości, ale wydajność powinna być lepsza 

Z tego co ja wiem (choć głowy nie dam) to wydajność membrany zależy od jej długości a nie wielkości otworów.

Większą membrana powierzchniowo daje więcej wody


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Tester napisał:

Z tego co ja wiem (choć głowy nie dam) to wydajność membrany zależy od jej długości a nie wielkości otworów.

Przecież membrany mają standardową wielkość, a jedna ma wydajność 50 GPD a druga 250..... poza tym jak membranę podłączysz pod większe ciśnienie, to chyba będzie miała większą wydajność niż przy niskim..... Tak mi się wydaje:):) A pytanie było, co będzie jak pod membranę 150 GPD podłączy się ogranicznik do membrany 75, więc chodziło mi o wydajność w stosunku do standardowego ogranicznika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany że chodzi o wielkość otworów. Jakoś zawsze wiedziałem że chodzi o ich ilość. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, klossowski napisał:

im mocniejszy ogranicznik tym większe ciśnienie.

Wiellkość (przepływ) przez ogranicznik nie powinien mieć decydującego wpływu na ciśnienie bo ono zależy od ciśnienia na wejściu, czyli ciśnienia w instalacjì. A jeśli chodzi o wydajność membeany to ona zależy od powierzchni roboczej a nie od wielkosci dziur Dziury musza być takie aby tylko H2O się pezeciskało. W membranach o większej wydajności jest wiecej warstw

lub więcej dziur na cm2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Arek77 napisał:

Wiellkość (przepływ) przez ogranicznik nie powinien mieć decydującego wpływu na ciśnienie bo ono zależy od ciśnienia na wejściu, czyli ciśnienia w instalacjì.

To ogranicznik ustala ciśnienie w membranie,  oczywiście granicą jest tutaj ciśnienie na wejściu, czym mniejszy przepływ tym wyższe ciśnienie.

Ze strony Testera:

"Reasumując, im większa wartość ogranicznika, tym większy przez niego przepływ, a co za tym idzie, mniejsze ciśnienie działające na membranę, mniej wody RO będzie produkowane."

 

  

6 minut temu, Arek77 napisał:

W membranach o większej wydajności jest wiecej warstw

 

"im więcej GPD, tym większe pory w membranie,"

Całość:

https://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, klossowski napisał:

"im więcej GPD, tym większe pory w membranie,"

Całość:

https://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

Nie bardzo rozumiem co ma wielkość porów do wydajności..... w odwróconej osmozie błona jest półprzepuszczalna i przepuszcza tylko H2O i to aktywnie przy pomocy ciśnienia. Jeśli pory były by większe to bez względu na ciśnienie przez pory przedostawały by się większe cząsteczki....i jeżeli tak się dzieje to wymieniamy membranę bo jest uszkodzona.  Tak więc nie bardzo mogę się zgodzić z tą tezą w przytoczonym artykule.... Ale to nie jest tematem tego postu... Tak więc przepraszam autora za zaśmiecenie jego tematu moim pytaniem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście tak napisałem, ale tak jak powiedziałem nie wiem czy rzeczywiście chodzi o pory. 

Być może tak, bo musiałem skąd te informacje wziąć ale powierzchnia chyba też ma znaczenie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Tester napisał:

Rzeczywiście tak napisałem, ale tak jak powiedziałem nie wiem czy rzeczywiście chodzi o pory. 

Chyba już wiem o co chodzi, ale 100% pewności nie mam.

Jest kilka rodzajów membran. Membrany osmotyczne rzeczywiście powinny mieć taka samą wielkość porów, a ich wydajność zależy m.in. od grubości użytej siatki nośnej, im cieńsza, tym  może być więcej zwojów i większa wydajność. Są nawet membrany osmotyczne 1000 GPD, ale one są o wiele większe od naszych. Poza tym są jeszcze inne membrany np. membrany nanofiltracyjne, wyglądające tak samo, ale mające większe pory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.